Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-03-2018, 00:41   #1
mdx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-03-2008
Skąd: Tarnowskie Góry
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 13
Domyślnie pb 1.8 na ciepłym wypadanie zapłonu 4 cyl i falowanie na luzie

Witam Państwa, mam Mondeo mk3 + LPG od 7 lat i jakiś miesiąc temu pojawił się problem z wypadaniem zapłonu oraz falowaniem obrotów na biegu jałowym. Od tego czasu jeżdżę wyłącznie na benzynie, aby LPG do czasu naprawy sytuacji nie przeszkadzało.
Przyglądając się bliżej w jakich sytuacjach się pojawia, stwierdzam co następuje:
- wypadanie zapłonu: silnik jest rozgrzany a obroty są w zakresie:
a). do 1200 - sporadyczne wypadanie zapłonu
b). 1200-2000 - bardzo częste wypadanie zapłonu (praktycznie przy każdym ruszaniu z miejsca czy podnoszeniu obrotów na postoju)
c). od 2000 - obrotów w górę absolutny brak wypadania zapłonów.
- falowanie obrotów: silnik jest rozgrzany i wyłącznie na biegu jałowym. Falowanie w zakresie 600-900 RPM.
Silnik gdy jest zimny (powiedzmy do 60-70 st.C płyn chłodniczy) pracuje równo i jest zrywny, potem zaczyna się jak wyżej.

Jeździłem do tej pory na cewce oryginalnej do zeszłego roku, w zeszłym roku padła na amen i zastąpiłem ją nową cewką VISTEON 1317972.
Gdy zapłon zaczął miesiąc temu wypadać naczytałem się o problemach z cewkami zamiennymi, szukając po różnych forach znalazłem pozytywne opinie o Beru ZS350, która niestety zachowuje się identycznie. Wraz z cewką wymieniłem też kable na nowe Beru oraz świece na nowe Bosch.
Niestety, i ku mojemu zdziwieniu, powyższe zakupy nie przyniosły absolutnie żadnej zmiany i w dalszym ciągu występuje u mnie wypadanie zapłonu w tych samych sytuacjach jak opisane na wstępie.

W międzyczasie wyczyściłem dokładnie zawór bocznikowy powietrza, przepustnicę, kolektor dolotowy, separator oleju, MAP sensor co nie przyniosło zmian. Wymieniłem zawór bocznikowy oraz MAP sensor na inny używany co również nie przyniosło zmian. Odpięcie wtyczki MAP sensora wydaje się trochę poprawiać problem z falowaniem obrotów - ale może to jedynie siła autosugestii.

Check się nie zapala, dysponuję ELM327+Forscan i choć niespecjalnie się w nim orientuję to co udało mi się za jego pomocą wyczytać:
1. Test Mode06 pokazuje wypadanie zapłonu na cylindrze 4.
2. Sonda lambda wygląda na trochę ospałą w porównaniu do filmików na youtube z przykładami - mam już nową NGK/NTK ale czeka na zamontowanie po świętach bo teraz rodzina nie pozwala się bawić przy aucie ;-)
Ponadto mam już kupiony używany zawór EGR który też podmienię dopiero po świętach.
Aha odłączanie wtyczki sondy i EGR oprócz wyświetlenia Checka nie powodowało żadnej zmiany z opisywanymi problemami.

I tutaj moje pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie, bo w sumie to błądzę trochę po omacku: co dalej? Próbować jeszcze raz kupić zestaw cewka-kable-świece ale tym razem same oryginały? Pomiar kompresji? Mogę tutaj także wrzucić dane z OBD2 jeśli coś by mogło być przydatne - co wstawić?

Proszę o pomoc i podpowiedź oraz wybaczcie taką ścianę tekstu ale chciałem dobrze opisać sytuację.

Pozdrawiam

mdx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2018, 07:18   #2
Garbojad
ford::professional
 
Avatar Garbojad
 
Imię: Jaro
Zarejestrowany: 03-09-2006
Skąd: Lubartów
Model: MK3
Silnik: TDDi 2.0
Rocznik: 2001
Postów: 1,393
Domyślnie Odp: pb 1.8 na ciepłym wypadanie zapłonu 4 cyl i falowanie na luzie

Tak jak pisales, zmierz kompresję
Garbojad jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2018, 10:22   #3
mdx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-03-2008
Skąd: Tarnowskie Góry
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 13
Domyślnie Odp: pb 1.8 na ciepłym wypadanie zapłonu 4 cyl i falowanie na luzie

17,0 - 17,0 - 16,9 - 16,7 kg/cm
Ale zapomniałem o odłączenia podawania paliwa podczas pomiaru... Pomiar nie jest wiarygodny

Ostatnio edytowane przez mdx ; 31-03-2018 o 11:12
mdx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2018, 14:44   #4
mdx
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-03-2008
Skąd: Tarnowskie Góry
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 13
Domyślnie Odp: pb 1.8 na ciepłym wypadanie zapłonu 4 cyl i falowanie na luzie

Witam, trochę to trwało ale napiszę jakby kogoś interesowało jak się to zakończyło. Do opisanych objawów doszedł jeszcze błąd EGR-u, mając już dość oddałem auto do mechanika.

Mechanik na początek wymienił EGR a następnie sprawdził kompresję na zimnym i ciepłym. Na zimnym około 11 równo, na ciepłym po 16. Stwierdził, że to za dużo a silnik jak jest ciepły to jest uszczelniany przez olej i jako taki stan jego będzie się sukcesywnie pogarszał aż zacznie kopcić. Ponadto pokazał mi świece które wkręciłem nowe 2 m-c temu - w 1 z nich ceramika nie była szczelna - ruszała się na milimetr góra/dół, hmm co jeszcze to z wydechu śmierdzi moocno...
Podobno taki stan rzeczy może wynikać z przegrzania silnika w przeszłości - no cóż nie wykluczam, nie jestem 1 właścicielem.
Zaproponował ściągnięcie głowicy i ewentualny remont silnika, na co się jednak na razie nie zgodziłem, ze względu na wysoki koszt naprawy.

Na chwilę obecną zastanawiam się co z tym zrobić, być może zacznę szukać słupka 2.0 na przekładkę.
mdx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-06-2018, 19:39   #5
Gregi86
ford::professional
 
Avatar Gregi86
 
Imię: Grzesiek
Zarejestrowany: 22-04-2017
Skąd: Holandia
Model: focus C-max/ mondeo mk4
Silnik: 1.8 PB/ 2.0 TDCI
Rocznik: 2005/2008
Postów: 1,564
Domyślnie Odp: pb 1.8 na ciepłym wypadanie zapłonu 4 cyl i falowanie na luzie

do wymiany czujnik polozenia walu,
umiera i powoduje za duze korekty wyprzedzenia zaplonu co powoduje ich wypadanie,
ja dla testow wymienilem na uzywke i pomoglo od reki, jedynie w forscanie zauwazylem ze komputer potrzebowal troche czsu zanim zaczal zminejszac kat wyprzedzenia
Gregi86 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.