Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-10-2017, 19:41   #1
bobas_81
ford::average
 
Avatar bobas_81
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 12-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Transit, Transit Custom
Silnik: 2.0 TDDI 75KM > 93KM, Custom 2.2TDCI 100KM > 125KM
Rocznik: 2001, 2015
Postów: 173
Domyślnie Pulsujący pedał hamulca

Witam . Tematu dotyczącego akurat transita nie znalazłem , więc zakładam nowy , oczywiście po ewentualnym rozwiązaniu tematu proszę jeśli to konieczne o jego zamknięcie. W piątek zamieniałem stalówki na nowe alumki , wszystko poszło gładko itp. Dziś podczas hamowania pedał hamulca zaczął pulsować dosyć mocno, wcześniej takiego problemu nie było ( felgi nowe , zakładane i wyważane u wulkanizatora ) , żadnych luzów na kołach nie ma . Prawdopodobnie dotyczy to tylnych kół (bębny). Zaciągnąłem na jeden ząbek ręczny i powoli ruszając zauważyłem ,że auto nierówno jedzie tzn. wrażenie jakby koślawego koła , hamulce na pewno nie trzymają...Czy na przykład może mieć znaczenie to ,że bęben jest zardzewiały i niedokładnie przylega felga do piasty stad odczuwalne pulsowanie pedału hamulca , dodam ,że drgania nie występują na kierownicy... Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim problemem ?

Pozdrawiam

bobas_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2017, 20:25   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Pulsujący pedał hamulca

To jest ciężka do wyprowadzenia sprawa, ale czasami się udaje.
Ja w zasadzie co najmniej dwa razy w roku mam ten problem - przy zamianie kół zimowe/letnie i odwrotnie.
Generalnie pierwotna przyczyna leży w zowalizowaniu bębnów hamulców. Ja z tym walczę w ten sposób, że staram się dobrać położenie bębna w stosunku do piasty oraz jednocześnie koła na piaście tak, aby zminimalizować efekt wibracji. Przekładanie koła szczególnie jest ważne, jeżeli opona jest już jeżdżona, a nie nowa.

Przy oponach już jeżdżonych przy zowalizowanych bębnach, nawet ich bardzo dokładne przetoczenie nie pomoże, bo tak eksploatowane opony "zapamiętują" zowalizowanie spłaszczając się odpowiednio na obwodzie. Przypadkowo założone w innym położeniu, dają efekt sumowania się przyczyn wibracji. Przełożone koło o 2 - 3 szpilki czasami prawie całkowicie nie drga przy hamowaniu, przyczyny się wzajemnie likwidują.

Niestety - na te eksperymenty trzeba czasu, cierpliwości i zdrowia...

Inne wyjście - nowe OEM-we bębny (ok. 3.000 zł) i nowe opony.
Zamienniki bębnów - owszem - są prawie dziesięć razy tańsze (340 zł), ale trzeba je przed założeniem przetoczyć, założyć, pojeździć miesiąc-dwa, zdjąć i powtórnie przetoczyć. I jest jakaś szansa, że będzie nieźle.

Mogę wytłumaczyć w czym leży problem z owalizowaniem bębnów, ale nie chcę robić tu wykładu z metaloznastwa.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-10-2017 o 20:29
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2017, 20:38   #3
bobas_81
ford::average
 
Avatar bobas_81
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 12-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Transit, Transit Custom
Silnik: 2.0 TDDI 75KM > 93KM, Custom 2.2TDCI 100KM > 125KM
Rocznik: 2001, 2015
Postów: 173
Domyślnie Odp: Pulsujący pedał hamulca

Czyli sprawa dosyć trudna do zwalczenia a jeśli już to bardzo kosztowna... ?
Pokombinuję (to nic nie kosztuje) z przełożeniem na szpilkach może coś pomoże...No to zachciało mi się felg aluminiowych :-) Rozumiem ,nie łudzić się ,że temat sam ustąpi ? Powiem Ci ,że zimówki mam na drugim komplecie stalowych i nigdy czegoś takiego nie miałem .Wojtek swoja drogą kupiłem jednak 15 , wiem będziesz krytykował ale naprawdę fajnie wyglądają , wrzucę na priv fotki to sam ocenisz :-)

Pzdr
bobas_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2017, 20:43   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Pulsujący pedał hamulca

Cytat:
Napisał bobas_81 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Powiem Ci ,że zimówki mam na drugim komplecie stalowych i nigdy czegoś takiego nie miałem .
Kwestia przypadku, czyli... szczęścia.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2017, 20:45   #5
bobas_81
ford::average
 
Avatar bobas_81
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 12-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Transit, Transit Custom
Silnik: 2.0 TDDI 75KM > 93KM, Custom 2.2TDCI 100KM > 125KM
Rocznik: 2001, 2015
Postów: 173
Domyślnie Odp: Pulsujący pedał hamulca

Czyli taki objaw tylko i wyłącznie w przypadku bębnów ? Samo nie ustąpi w cudowny sposób ?

Coś takiego znalazłem na yotube , nie myślałem ,że aż tak to wygląda...

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez bobas_81 ; 21-10-2017 o 21:23
bobas_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2017, 21:39   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Pulsujący pedał hamulca

Cytat:
Napisał bobas_81 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Coś takiego znalazłem na yotube , nie myślałem ,że aż tak to wygląda...
Nie wiadomo co tam się stało, mogły łożyska paść, bo odgłosy były... dziwne. Ponadto bęben to jest żeliwny odlew, zewnętrzne kształty mogą odbiegać od wewnętrznego wytoczenia bieżni nawet 2-3 mm. Zresztą podobnie jest z felgami alu, zewnętrzny rant (to też odlew jest) może lekko chodzić, ale wewnętrzne podtoczenie powierzchni przylegania opony, otwór centralny i płaszczyzna przylegania obrabiane po odlaniu i odpuszczeniu odlewu, muszą trzymać bardzo dokładną tolerancję wykonania.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-11-2017, 19:38   #7
bobas_81
ford::average
 
Avatar bobas_81
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 12-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Transit, Transit Custom
Silnik: 2.0 TDDI 75KM > 93KM, Custom 2.2TDCI 100KM > 125KM
Rocznik: 2001, 2015
Postów: 173
Domyślnie Odp: Pulsujący pedał hamulca

Sprawa rozwiązana :-) Problem błahy aczkolwiek dla potomnych może pomocny.
Winna była...rdza na bębnach a dokładnie w miejscu przylegania felgi do bębna. Po zdjęciu koła na feldze były spasowane kawałki rdzy , które musiałem dosłownie zdrapywać nożykiem, miejsce przylegania było mocno nierówne , skorodowane , obstukałem młotkiem wyczyściłem porządnie szczotką drucianą i temat drgającego pedału hamulca przestał istnieć. A powiem szczerze ,że właśnie ta najprostsza rzecz do sprawdzenia nie przyszła mi do głowy... :-)

Pozdrawiam
bobas_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.