Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-07-2012, 21:54   #1
Antonwsk1
ford::beginner
 
Imię: Anton
Zarejestrowany: 20-03-2011
Skąd: dziki wschód
Model: Transit
Silnik: 2.5TD/2.5TDi/2.2TDCI
Rocznik: 1996/1998/2006
Postów: 33
Domyślnie 3,5t na haku

Witam. Czy istnieje takie cudo jak Transit który ma 3,5t na haku?

Antonwsk1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-07-2012, 22:01   #2
kzaremba2
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Otwock
Model: był Transit Euroline sprzedany 14.07.2012
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1993
Postów: 94
Domyślnie Odp: Transit 3,5t na haku

istnieją ale moim zdaniem to idiotyzm
kzaremba2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-07-2012, 23:01   #3
mm666
ford::average
 
Avatar mm666
 
Zarejestrowany: 16-04-2012
Skąd: rz-ów
Model: Transit
Silnik: 2,4tddi
Rocznik: 2001
Postów: 87
Domyślnie Odp: Transit 3,5t na haku

dwie tony to max, wszystko już trzeszczy, a droga hamowania jest równa pociągowi intercity. Pamiętaj też o viatol'u i konsekwencjach ewentualnej (odpukać) kolizji. To nie jest auto do takich ciężarów, niezależnie od wersji.
mm666 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2012, 08:02   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Transit 3,5t na haku

Cytat:
Napisał Antonwsk1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam. Czy istnieje takie cudo jak Transit który ma 3,5t na haku?
Nawet najcięższa wersja Transita o DMC 4,5t już nie spełnia wymogu, aby DMC pojazdu holujacego stanowiło 1,33 DMC przyczepy 3,5t. A są to tzw. wymagania ogólne w przypadku stosowania hamulców najazdowych. W przypadku stosowania hamulców przyczepy uruchamianych w samochodzie - takiego ograniczenia nie ma - ale nie słyszałem o Transicie mającym niezależne podłączenie do hamulców przyczepy...

No i z kategorią B+E prawa jazdy takiej przyczepy też nie pociągniesz.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2012, 14:31   #5
Antonwsk1
ford::beginner
 
Imię: Anton
Zarejestrowany: 20-03-2011
Skąd: dziki wschód
Model: Transit
Silnik: 2.5TD/2.5TDi/2.2TDCI
Rocznik: 1996/1998/2006
Postów: 33
Domyślnie Odp: Transit 3,5t na haku

podobno stosunek 1,33 juz nie obowiązuje i na kat. B+E można śmigać zestawem auto do 3,5t+laweta do 3,5t. Geneza tego pytania jest taka że mam lawetę do 3,5t i chce kupić busa który te 3,5t ma oficjalnie na haku. Oczywiście takich ciężarów wozić tym nie zamierzam bo to morderstwo dla auta ale chcę uniknąć niemiłych rozmów z ITD. Jak narazie na oku mam Iveco Daily bo tam najczęściej występuje 3,5t na haku a pytam o Transita z czystej ciekawości bo co jak co ale kurcze lubię Fordziki.
Antonwsk1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2012, 15:23   #6
kzaremba2
ford::average
 
Zarejestrowany: 23-07-2011
Skąd: Otwock
Model: był Transit Euroline sprzedany 14.07.2012
Silnik: 2,5D
Rocznik: 1993
Postów: 94
Domyślnie Odp: Transit 3,5t na haku

nie doczytałem do końca i chciałem polecić Daily bo mam 6szt i naprawdę dają radę
kzaremba2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2012, 15:29   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Transit 3,5t na haku

Cytat:
Napisał Antonwsk1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
podobno stosunek 1,33 juz nie obowiązuje i na kat. B+E można śmigać zestawem auto do 3,5t+laweta do 3,5t.
W tym przypadku podobno tłumaczy się jako nieprawda .
Jedyna zmiana w przepisach jaka weszła 06 stycznia tego roku dotyczy jazdy z przyczepką o DMC większym niż 750 kg z prawem jazdy kat. B. - tak by traktowana była przy obliczaniu całkowitego DMC zestawu tak, jak przyczepka tzw lekka o DMC do 750 kg. Ale to zupełnie inna historia.

Obecnie mając kat. B+E w najlepszym przypadku możesz holować zestaw o DMC 6.125 kg (pojazd holujący 3.500 kg i przyczepka 2.625 kg). Na pewno... - pod warunkiem, że mówimy o hamulcu bezwładnościowym w przyczepie.
--------------------------
Jeżeli przyczepa ma hamulec nie bezwładnościowy, ale sterowany z samochodu, to przy kategorii B+E można holować przyczepę o DMC większym niż DMC auta. Ale obowiązuje nadal jeszcze inne ograniczenie: RMC przyczepy nie może być większa niż RMC samochodu (RMC - rzeczywista masa całkowita).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-07-2012 o 15:49
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2012, 13:16   #8
Antonwsk1
ford::beginner
 
Imię: Anton
Zarejestrowany: 20-03-2011
Skąd: dziki wschód
Model: Transit
Silnik: 2.5TD/2.5TDi/2.2TDCI
Rocznik: 1996/1998/2006
Postów: 33
Domyślnie

o proszę. Nie ogarniam tych dziwnych formułek prawnych i poprawek do zmian w poprawce ustawy która jest poprawką zmiany poprzedniej ustawy (paranoja). W każdym bądź razie dzięki serdeczne za info. Pozdrawiam

znalazlem coś takiego


Uzyskując prawo jazdy kategorii B+E będziemy mogli za samochodem osobowym lub ciężarowym o DMC do 3,5 tony ciągnąć przyczepę której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. (Art. 88 ust. 2 pkt 10 Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy). To znaczy, że przy całkowitym obciążeniu pojazdu o DMC 3,5 tony teoretycznie można ciągnąć przyczepę o rzeczywistej masie całkowitej również 3,5 tony (rzeczywista masa całkowita zespołu pojazdów - 7 ton).

Ostatnio edytowane przez Wojtek ; 16-07-2012 o 09:17
Antonwsk1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2012, 20:24   #9
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: 3,5t na haku

Kolego.... Ja napisałem tak:
Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale obowiązuje nadal jeszcze inne ograniczenie: RMC przyczepy nie może być większa niż RMC samochodu (RMC - rzeczywista masa całkowita).
a ty napisałeś tak:
Cytat:
Napisał Antonwsk1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
znalazlem coś takiego

Uzyskując prawo jazdy kategorii B+E będziemy mogli za samochodem osobowym lub ciężarowym o DMC do 3,5 tony ciągnąć przyczepę której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego
Teoretycznie napisaliśmy to samo.
Ale jest jeden malutki problem... To nie jest jedyny z wielu warunków które trzeba spełnić. Dopiero wszystkie warunki i wymagania techniczne, nałożone na siebie - pozwalają poznać dozwolone pole manewru. Czyli: nałóż na to np wymóg, że DMC holownika musi stanowić co najmniej 1,33 DMC przyczepy (uwarunkowania techniczne określone są w par.14 ust.5 - 7 rozporządzenia MI z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia - Dz.U. nr 32, poz.262 z późn. zm.).

Ustawodawca już postarał się, aby twoje życie nie było takie proste, jak ci się wydaje...

Może jutro zamieszczę tabelę, gdzie wszystko jest pokazane w sposób jednoznaczny. Muszę ją uaktualnić o zmiany z 6 stycznia b.r.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-07-2012 o 20:33
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2012, 09:02   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: 3,5t na haku

To jest tabela spełniająca uwarunkowania wynikające z obowiązujących w Polsce przepisów.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jest kilka drobnych niejasności. Wg Prawa o Ruchu Drogowym przy kategorii B p.j. łączna DMC pojazdu i przyczepy lekkiej nie może przekraczać 3.500 kg (co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 3 lit. b PoRD) - a w tabeli wpisana jest liczba 4.250 - bo tak wynika z Konwencji Wiedeńskiej, którą Polska musi przestrzegać. Podobno tzw "organa" - w tym policja i sądy - różnie to interpretują... Znam przypadek opisany na innym forum (Bus-maniac), że sędzia na sprawie powiedział, że interesuje go polskie prawo, a nie Konwencja Wiedeńska i skazał Bogu winnego kierowcę na wysoką grzywnę...
Z kolei - kiedy pisałem artykuł do "Konia Polskiego" o holowaniu przyczep do przewozu koni - konsultowałem jego treść z komórka prawną Biura Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - i ich interpretacja była taka jak w tabeli.
Czytałem też kiedyś, że bezsensowne jest w tej sytuacji (przy kat. B p.j.) , by np przyczepka tzw ciężka (czyli już z hamulcem najazdowym) nie mogła poruszać się w zestawie o DMC 4.250 kg (skoro lekka bez hamulców może - oczywiście przy spełnieniu innych warunków). Podobno przy nowelizacji przepisów od 6 stycznia b.r. już te warunki ujednolicono - ale nie mogę dokopać się do tych informacji... Na razie w tabeli przy kat. B p.j. i przyczepie ciężkiej wpisane 3.500 kg DMC całego zestawu.

-----------------------------------

Z tego wszystkiego powstaje niezłe zamieszanie - trzeba pracę doktorancką z tego tematu zrobić, aby to ogarnąć.
I pytanie za 5 pkt. - co ma zrobić biedny kierowca, który przewozi konie i stara się spełnić warunek, że RMC przyczepy nie może być większa niż RMC pojazdu - skoro (ekstremalny przykład) jeden koń, np delikatny Arab waży 450kg, a zimnokrwisty Perszeron ponad tonę? Ma je ważyć przed załadunkiem? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-07-2012 o 09:24
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
hak holowniczy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.