Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-08-2019, 12:21   #1
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,374
Domyślnie Drgania przy puszczaniu sprzegla

Od dawna (tak 90 tys km) mam efekt wibracji przy ruszaniu z miejsca jak puszczam sprzeglo. Od razu powiem ze sie nie pogarsza. Nauczylem sie z tym jezdzic aby nie wibrowalo. Ale ciekawi mnie co to jest i jesli koszt naprawy nie bylby duzy to chetnie bym sie tego pozbyl.

Chodzi o to ze jesli sprzeglo puszczam "normalnie" zarowno dodajac gazu, to auto zaczyna drzec. Jesli sprzeglo puszcze szybko z buta, albo w momencie puszczania sprzegla odpuszcze lekko gaz, to efektu nie ma.
Efekt sie nasila w gorace dni ew jak auto duzo pojezdzi.

Po raz pierwszy odczulem to po przechipowaniu. Do niedawna myslalem ze to od nadbytku Nm na malych obrotach. Ale niedawno wrzucilem oryginalna mape i jest tak samo.

EGR to tez nie jest bo chodzi o male RPM (pewnie gdzies niewiele nad 1000), jak podczas jazdy zejde do niskich obrotow to sie nic nie dzieje. No i po zaslepieniu EGR efekt nie zniknal.

Dwumasa, chhyba tez nie. nic mi nie stuka jak np. gasze bez sprzegla. No i jak wspominalem sytuacja sie nie pogarsza. W zwiazku z tym nie mam cisnienia.

Co to moze byc? docisk sprzegla? sprzeglo? Ale zeby sie nie pogarszalo?

Jesli ktos sie spotkal z taka sytuacja bede wdzieczny za sugestie.

dzieki.

__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 22-08-2019 o 09:50
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-08-2019, 12:29   #2
koszka
ford::expert
 
Avatar koszka
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 01-11-2007
Skąd: Konin
Model: mondeo mk4
Silnik: 2.0 Pb +LPG
Rocznik: 2007
Postów: 2,763
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Moze przeguby wewnetrzne?
koszka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-08-2019, 13:26   #3
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Poduszka pod skrzynią. Ona przenosi, monety obrotowy.
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-08-2019, 14:39   #4
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,374
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

pamietajcie prosze, ze to tylko podczas puszczania sprzegla/ruszania z miejsca. wiec przeguby to byc nie moga.
poduszka? nie wiem. zeby powodowala wpadniecie w rezonans? te wibracje to wrecz szarpanie autem.
Mi to przypomina jakby szarpanie/slizganie sprzegla. Ale nauczylem sie tego nie powodowac mimo ze moge ruszac plynnie wolno, jak i palic gume
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 21-08-2019 o 17:10
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2019, 08:32   #5
maniek860824
ford::average
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 18-05-2017
Skąd: Płock
Model: Mondeo MKIV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 110
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Mam u siebie podobne objawy od jakiegoś czasu.

Dodatkowo przy cofaniu (głównie manewry parkingowe) jakiś dziwny dźwięk dochodzi (jakby mi zaciski hamulcowe trzymały - jednak to nie to). Podobne objawy miał użytkownik focusa i okazało się że po wymianie kompletnego zestawu (koło dwumasowe, docisk, tarcza i wysprzęglik) objawy zniknęły.

Mam jeszcze objaw wibracji w okolicach 2 tys. obr/min przy przyspieszaniu.

Jak dla mnie to na 99% problem w którymś elemencie sprzęgła (najprawdopodobniej koło dwumasowe) mimo że kompletny zestaw wymieniałem ok 30-35 tys. km temu.
maniek860824 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-08-2019, 18:58   #6
gtx13
ford::average
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 26-01-2019
Skąd: Siedlce
Model: SMax
Silnik: 2,0 TDCI 140KM
Rocznik: 2012
Postów: 63
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Mam to samo... po przejechanym dłuższym odcinku (u mnie to zdaje się kwestia kilkuset kilometrów) szarpie przy łagodnym ruszaniu. Muszę wtedy umiejętnie operować gazem i sprzęgłem.
Jeśli objaw nie występuje rusza pięknie, miękko. Mogę ruszyć bez dodawania gazu. W zasadzie wygląda to tak, że silnik sam dodaje sobie obrotów przy ruszaniu.
Też obstawiam coś w układzie sprzęgła... tylko dlaczego po przejechaniu sporego dystansu?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
gtx13 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-03-2021, 05:58   #7
J@kub
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 18-09-2016
Model: Mk4 mondeo
Silnik: 2,5
Rocznik: 2007
Postów: 1
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Hej,
Panowie odświeżę temat. Uporał się już ktoś z tym kłopotem. Mam podobnie, po przejechaniu dłuższego dystansu lub po większej prędkości mam lekkie szarpanie przy puszczaniu sprzęgła jak ruszam z 1 biegu. Auto ostygnie wszystko wraca do normy.

Jakub
J@kub jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-03-2021, 07:47   #8
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,329
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

mam to samo, szarpie i to nie zawsze.

raz w tygodniu przypalam sprzęgło na piątce i pomaga na tydzień Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

trzeba się liczyć z tym że w którymś momencie już spod bloku nie wyjadę, u mnie najgorzej jest np przy dużym upale - 30* w korku...
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2021, 08:39   #9
Freemann
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 08-04-2021
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2004
Postów: 1
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Podłączę się do problemy, u mnie szarpie na zimnym silniku. Mam Mondeo MK3 1.8 z 2004. Jak już się rozgrzeje to chodzi normalnie, tylko na zimnym silniku czuje szarpanie przy puszczaniu sprzęgła.
Freemann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2022, 08:42   #10
pawel250
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 15-11-2010
Skąd: Warszawa-Białołęka
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 Duratec + LPG
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Drgania przy puszczaniu sprzegla

Podobne objawy miałem u siebie w Nissanie sunny. Objawiało się to przy próbie szybszego ruszenia z miejsca. Więcej gazu i sprzęgło puszczone szybciej tak żeby obroty bardziej zdławić. Wyglądało to tak jakby sprzeglo się klinowalo zamiast płynnie ślizgać. Słychać było kilka uderzeń jakby młotkiem gdzieś z przodu. Wymiana sprzęgła pomogła. Tam nie było dwumasy.

Co ciekawe nigdzie na tarczy nie zauważyłem żadnych śladów mechanicznej masakry. Tarcza była już zużyta nity prawie na wierzchu więc nie wiem jaki element dokładnie blokował. Może tarcza odcinkowo dostawała uślizgu.
pawel250 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.