Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-07-2020, 20:41   #1
antyplastik
ford::amateur
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 18-08-2014
Skąd: Warszawa
Model: Focus Mk2 1.9 TDCI 109KM
Silnik: 1.6 TDCI; 109KM; FAP/DPF; manual po przekładce
Rocznik: 2005
Postów: 9
Arrow 1.6 TDCI 109KM po przekładce automatu - Brak możliwości dopalenia filtru DPF

Pojawił się u mnie*pewien problem i jestem w trakcie śledztwa, aby wykryć co jest przyczyną. W skrócie, po przekładce skrzyni automatycznej na manualną, nie może się*włączyć tryb dopalania filtra, a jak się włącza, to po kilkudziesięciu sekundach przerywa. Nie mogę także włączyć dopalania statycznego przy pomocy interfejsu i Forscan'a.
Przy pomocy innego interfejsu i programu (płatny interfejs z programem na licencji), auto wchodzi w tryb dopalania serwisowego, obroty się podnoszą do słusznej wartości 4000 RPM, ale po kilkunastu - kilkudziesięciu sekundach przerywa procedurę i wyrzuca błąd PCM DTC P2458-21 (Czas trwania regeneracji filtru cząsteczek stałych w pojeździe Diesel). Czasami przy próbach dopalania na trasie jak mu dam w palnik to potrafi wyrzucić błąd PCM DTC P242F-E1 (Zatkanie filtru cząsteczek stałych w pojeździe Diesel - nagromadzenie popiołu).

Na jałowo przy temperaturze silnika powyżej 65 st. C, i obrotach ok. 800RPM na FAP ciśnienie przed filtrem wynosi ok. 0,3 kPa (3 mbar). Jeżeli dodam gazu i podniosę obroty do ok 3200 RPM to ciśnienie osiąga wartość ok. 19 - 23 kPa (190 - 230 mbar). Z tego co wiem, filtr jest ok jeżeli na jałowo przy ok 800 RPM ciśnienie nie przekracza 1 kPa, czyli 10 mbar, więc mój się niby mieści.

Czujnik temperatury spalin na filtrze niby pokazuje temperaturę ok 200 st. C. Jakby pokazywał 100 st. C to pewnie byłby walnięty, ale wydaje się ok.

Co ciekawe, ten problem z brakiem możliwości dopalenia DPF wystąpił dopiero po przekładce. Przed przekładką przejechałem na filtrze ładnych kilkadziesiąt tys (zamiennik, bo oryginalny dostał olejem z rozerwanej turbiny i zapchał się na amen). Zacząłem podejrzewać, że może wgrano mi nie tą wersję softu do silnika, ale jeżeli by mi wgrali nie taką wersję softu (bez DPF) to widziałbym parametry takie jak temperatura na filtrze i ciśnienie spalin przed filtrem??? Nie znam odpowiedzi na to pytanie.
Może zna ktoś kogoś kto mógłby mi ogarnąć jaka powinna być wersja softu i ewentualnie podrzucić właściwą?

Zrobiłem research i zgodnie z tym co znalazłem w internetach i czego się dowiedziałem od mechanika zajmującego się zawodowo czyszczeniem filtrów cząstek stałych, to filtr wydaje się być w porządku. Może jest zabrudzony, ale bez problemu powinien się*wypalić.

Jedna z moich teorii zakłada, że softy sterowników silnika mają różne nastawy dla filtra w zależności czy to jest automat czy manual. Innymi słowy, inne są wartości progowe po których powinno nastąpić czyszczenie filtra. Kwestia czy np takie ciśnienie przed DPF może być na tyle wysokie, że może blokować procedurę czyszczenia filtra??? Na to pytanie też niestety nie znam odpowiedzi. Na logikę nie powinno tak by i tak twierdzi pan ogarniający filtry DPF, ale mechanicy Forda (2 na 3 pracowało w serwisie Forda) uważają, że to może być przyczyną.
Tak, więc zdania są podzielone, mechanicy nie wiedzą czy powinienem wyczyścić ten filtr, czy też nie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Sprawa by była prostsza, jeżeli kompleksowa usługa czyszczenia (demontaż, czyszczenie, montaż, kalibracja) nie kosztowała od 550 PLN do 850 PLN.

Najtaniej, byłoby zacząć od sprawdzenia softu jaki powinien być wrzucony do modułu PCM. Kto wie, może trzeba zmienić też soft w module FACM. W każdym bądź razie od tego chciałbym zacząć. Poniżej wrzucam log z Forscan'a z tego co mam w aucie (Forscan prawdopodobnie czyta z jakiejś bazy po VIN, bo oprogramowanie TCM już powinienem mieć inne, a wyświetla mi starą wersję wsadu modułu).

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Mam już całkiem spore doświadczenie z tym jak ten model działa na automacie (CFT23, mówią i piszą, że bee, ale bee jest jak się nie dba albo nie potrafi tego zdiagnozować, bo ma się słabych mechaników), legendarną sprężarką (nie wiem czemu legendarną, bo tylko mechanicy nie ogarniają tematu). Także tego, co nieco pomóc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Nie jestem zwolennikiem usuwania filtra cząstek stałych. "Janusze to usuwajo, bo w Polsce sie nie czepiajo". W końcu zaczną się czepiać i będą kary. Za granicą jest kilka tys. euro kary za brak filtra + koszty lawety do granicy z naszą kochaną Ojczyzną. Jednak nie to mnie motywuje do zachowania tego cholernego wynalazku, a to, że też mam bliskich i nie chce, by wdychali cały ten syf emitowany ze starych zdezelowanych diesli m.in. bez filtra (dbam o silnik by chodził jak w szwajcarskim zegarku i staram się nie oszczędzać na częściach do tego rupiecia). Czyli trochę taka, jakbym to ujął "społeczna odpowiedzialność". Gorąco polecam! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Interfejs:
Port: COM3, 2000000 kbps
Typ: FTDI
Interfejs: STN1170 v3.3.1 (ELM327 v1.3a)
Min.delay: 14 ms ( Dobry)
Błędy: Brak

Pojazd:
Model: Ford Focus
Silnik: Duratorq Turbo Diesel Common Rail Injection
Pojemność: 1.6L
Rok: 2006
Miesiąc: 07
Generacja: 2003.25 MY
Paliwo: Silnik wysokoprężny.
Skrzynia biegów: Automatyczny(a).
VIN: WF0WXXGCDW6M25855

TCM - Moduł sterowania przekładnią (Transmission Control Module).
Nr części: 4M5P-07000-AJ
Strategia: 5M5P-7J104-GB
Kalibracja: 4M5P-7J105-FC
Wersja oprogramowania: 2004-05-03

PCM - Moduł sterowania pracą silnika (Power Train Chain Control Module).
Nr części: 6M51-12A650-CH
Hardware type: MLP-XXX
Wersja oprogramowania: 2006-09-29

OBDII - Diagnostyka pokładowa II

FACM - Modul sterujacy dodatkowymi skladnikami paliwa
Nr części: 3M5T-9S338-AD
Wersja oprogramowania: v10

ABS - Układ przeciwdziałający blokowaniu hamulców (Antilock BrakingSystem).
Nr części: 3M51-2M110-JA
Wersja oprogramowania: v1

EPS - Elektronicznie sterowany układ wspomagania kierownicy
Nr części: 4M51-3K514-BD
Wersja oprogramowania: v13

IC - Tablica przyrządów
Nr części: 4M5T-10849-LR
Strategia: 4M51-14C026-CA
Kalibracja: 4M51-14C088-EA0000000000
Wersja oprogramowania: 2005-12-07
Licznik przebiegu: 227588.2 km

PRDM - Zespół sterujący prawymi tylnymi drzwiami
Nr części: 6M5T-14B534-BA
Strategia: 4M5T-14C112-AD
Kalibracja: 4M5T-14C069-FB
Wersja oprogramowania: v2

DRDM - Zespół sterujący lewymi tylnymi drzwiami
Nr części: 6M5T-14B532-BA
Strategia: 4M5T-14C068-AD
Kalibracja: 4M5T-14C069-CB
Wersja oprogramowania: v2

PDM - Zespół sterujący drzwiami pasażera
Nr części: 6M5T-14B533-CA
Strategia: 4M5T-14C108-BD
Kalibracja: 4M5T-14C065-FB
Wersja oprogramowania: v2

DFDM - Zespół sterujący drzwiami kierowcy
Nr części: 6M5T-14B531-CA
Strategia: 4M5T-14C064-BD
Kalibracja: 4M5T-14C065-CB
Wersja oprogramowania: v2

RCM - Moduł układu SRS
Nr części: 4M5T-14B056-BJ
Wersja oprogramowania: 2005-05-12

PAM - Moduł systemu wspomagającego parkowanie
Nr części: 6N4T-15K866-AB
Wersja oprogramowania: v10

EATC - Elektroniczna automatyczna regulacja temperatury
Nr części: 6N4T-18C612-AC
Strategia: C1-SBD-8CD06F02
Kalibracja: C1-SBD-8CD06F02-00
Wersja oprogramowania: 2006-05-26

ACM - Moduł sterujący sprzętu audio
Nr części: 6S61-18C815-AG
Wersja oprogramowania: v2

GEM - Moduł Elektroniczny Ogólny (generic)
Nr części: 4M5T-14A073-DH
Wersja oprogramowania: v6
Nr części: 4M5T-14A073-DH
Wersja oprogramowania: v6


Ostatnio edytowane przez antyplastik ; 02-07-2020 o 20:44
antyplastik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , przekładka skrzyni biegów , tdci


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:09.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.