Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-03-2017, 21:32   #1
d3n13d
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-10-2010
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5 Kombi Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 180 PS
Rocznik: 2015
Postów: 54
Domyślnie Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

How to – montaż kamery cofania (OEM) Mondeo MK5 kombi

Potrzebne narzędzia:
Grzechotka z końcówkami 8,10
Cienki płaski wkrętak
Długie szczypce
TORX TX40
szpachelka

Potrzebne materiały:
Wiązka klapy - DG9T-17N400-FM (kamera + manualna klapa)
Wiązka klapy - DG9T-17N400-GM lub DG9T-17N400-GL (kamera + klapa elektryczna)
Mocowanie kamery - DS73-14A227-FA
Kamera - ES7T-19G490-CA

Można zaopatrzyć się też w kilka kołków mocujących maskownicę w klapie, mnie udało się zamontować wszystko na fabrycznych kołkach.

Montaż kamery w kombi oceniam na pracę średnio trudną, każdy w miarę ogarnięty majsterkowicz poradzi sobie z tematem bez problemu.
Całość zajmie ok. 2-3h. Spokojnej pracy.

Montaż kamery należy rozpocząć od lewego tylnego słupka, przytrzymującego podsufitkę. Aby zdemontować maskownice należy zdjąć roletę bagażnika i energicznie pociągnąć całą czarną „ściankę” po czym zdemontować jasny plastik powyżej.

Następnie przystępujemy do demontażu maskownic tylnej klapy, rozpoczynamy od demontażu uchwytów w dolnej części klapy. Należy podważyć plastik pod którym znajdują się wkręty mocujące. Aby nie uszkodzić uchwytów proponuję wsunąć szpachelkę w szczelinę pomiędzy plastikami i lekko uderzyć – plastiki powinny się odczepić.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Po demontażu plastików należy odkręcić po dwa wkręty (nasadka 8 ).

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Kolejnym etapem jest demontaż maskownic, zaczynamy od górnej, następne boczne i największa czarna.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Maskownice zainstalowane są na plastikowych kołkach. Po zdjęciu maskownic mamy przed sobą „gołą” klapę bagażnika w której widać wiązkę.

Łatwiejszy etap za nami Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Przechodzimy do demontażu blendy i czarnego plastiku z oświetleniem, przyciskiem otwierania i w przyszłości naszą kamerą. Aby zdemontować plastik konieczny jest demontaż całej blendy.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Odkręcamy 6 nakrętek (nasadka 10), ściskamy szczypcami białe kołki i blenda powinna znajdować się w naszych rękach.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Przed wyjęciem należy odpiąć wtyczkę zasilania przycisku i oświetlenia, a także zdemontować gumowy przepust przewodów.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Następnie należy zdemontować plastik i zamontować nowy wraz z kamerą.
Z montażem całości postępujemy w dokładnie odwrotny sposób, w tym momencie powinniśmy mieć w klapie dodatkowe złącze od kamery.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A teraz to co tygrysy lubią najbardziej czyli demontaż i montaż nowej wiązki…
Demontaż rozpoczynamy od odkręcenia elektrozamka klapy (trzy śruby TX40) odpinamy wtyczkę i odkładamy zamek na bok. Na tym etapie warto wykonać fotografię klapy tak by wiedzieć w których miejscach przymocować nową wiązkę. Odpinamy wszystkie podpięte wtyczki, na koniec zostanie nam trzecie światło stopu, wtyczka jest w wybitnie złym miejscu, mi udało się ją rozpiąć przy użyciu cienkiego wkrętaka. Jeśli wiązka została odpięta, możemy ją zdemontować.
Należy obniżyć podsufitkę w lewej tylnej części, a następnie wypiąć dwie kostki (czarną i szarą), przeciągnąć wiązkę przez otwór w klapie i zdemontować „słonia”.

Warto przed demontażem dokładnie obejrzeć dużą czarną i szarą kostkę, posiadają one zabezpieczenia przez wypięciem które należy wcisnąć. Nową wiązkę należy zamontować w dokładnie odwrotny sposób, przeciągając przez otwór w klapie, montując „słonia” i wpinając kostki. Wpinamy również przewód zamka i przykręcamy go na miejsce. Mnie najwięcej czasu zajęło podpięcie trzeciego światła stop, wydaje mi się że nie ma na to dobrego sposobu – każdy musi znaleźć swój

W tym momencie powinniśmy mieć zamontowaną wiązkę, wraz z kamerą. Możemy zatem przystąpić do składania klapy i plastików. Jeśli wszystkie kroki wykonaliśmy poprawnie możemy udać się do lokalnego magika i poprosić o softwarowe uruchomienie kamery Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jeśli wszystko poszło ok, cieszymy się takim widokiem

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W moim wypadku koszt materiałów zamknął się w 680 zł
(kamera + plastik - 400 zł allegro demontaż z kompletnej klapy + wiązka w ASO za 280 zł)

Powodzenia!


Ostatnio edytowane przez d3n13d ; 27-03-2017 o 17:22 Powód: nakrętek jest 6 a nie 5 :)
d3n13d jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2017, 22:14   #2
totek2
FCP member
 
Avatar totek2
 
Zarejestrowany: 23-10-2012
Skąd: Gdańsk/Zgorzelec
Model: Mondeo MK5 ST Line X AWD
Silnik: 2.0 180KM-> ~205
Rocznik: 2018
Postów: 2,893
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

Można też zdjąć plastik ze słupka przy tylnich siedzeniach, wtedy można bardziej podsufitkę opuścić bez wyginania. Jest więcej miejsca na ręce. Tylko trzeba uważać na kabelek przymocowany do bocznej lewej szyby przy podsufitce, można go na czas grzebania odpiąć.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
__________________
Trzeba być wytrwałym żeby się ze mną skontaktować, oczywiście nie gwarantuje to możliwości spotkania
totek2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2017, 22:47   #3
krystianen
FCP member
 
Avatar krystianen
 
Imię: Krystian
Zarejestrowany: 30-04-2013
Skąd: Poznań - Swarzędz
Model: Ford FOCUS MK3
Silnik: 2.0 TDCi 163KM - POWERSHIFT
Rocznik: 2013
Postów: 664
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

super opis
__________________
Fordplus.pl
IDS | GFDRS | UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
////// ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP //////

609 535 500 | krystian@fordplus.pl
krystianen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2017, 16:09   #4
siebek
ford::advanced
 
Avatar siebek
 
Zarejestrowany: 29-08-2012
Skąd: Norwegia
Model: Volvo V90 T8
Silnik: 2.0 T8 390KM
Rocznik: 2019
Postów: 468
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Bardzo dobra robota z tym tutorialem. Mam nadzieję, że znajdę motywację i mi się kiedyś przyda Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
1994 Peugeot 106 1.1 60KM -> 2003 Mazda 6 GY 1.8 120KM -> 2007 Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi 125KM Titanium HB -> 2015 Ford Mondeo Mk5 2.0TDCi 150KM Titanium X Kombi -> 2019 Volvo V90 T8 Inscription 390KM
siebek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2017, 17:27   #5
d3n13d
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-10-2010
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5 Kombi Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 180 PS
Rocznik: 2015
Postów: 54
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

Panowie Moderatorzy, może warto podkleić temat żeby nie zniknął w odmętach forum? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
d3n13d jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2017, 21:49   #6
madamaszek
ford::average
 
Avatar madamaszek
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: okolice Warszawy
Model: Mondeo MK5
Silnik: 1.5EB 160KM MT6
Rocznik: 2016
Postów: 61
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

+ wiązka w ASO za 280 zł


A możesz zdradzić w którym ASO kupiłeś tą wiązkę?
Ja dzwoniłem do jednego ASO i nawet podałem ten numer od Ciebie to podali mi jakąś kosmiczną cenę.
madamaszek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2017, 21:59   #7
d3n13d
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-10-2010
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5 Kombi Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 180 PS
Rocznik: 2015
Postów: 54
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

Ja kupiłem w BIG autohandel w Gdańsku, ale dostałem jakiś rabat.
Z tego co pamiętam dzwoniłem też do ASO Eurocar w Gdyni i chcieli 313 zł
d3n13d jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-03-2017, 22:01   #8
madamaszek
ford::average
 
Avatar madamaszek
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: okolice Warszawy
Model: Mondeo MK5
Silnik: 1.5EB 160KM MT6
Rocznik: 2016
Postów: 61
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

Cytat:
Napisał d3n13d Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja kupiłem w BIG autohandel w Gdańsku, ale dostałem jakiś rabat.
Z tego co pamiętam dzwoniłem też do ASO Eurocar w Gdyni i chcieli 313 zł
Dzięki
madamaszek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-03-2017, 17:11   #9
mm32
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar mm32
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 21-07-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2,0TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 7,506
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

Cytat:
Napisał d3n13d Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Odkręcamy 5 nakrętek
Jest tam ich 6 ,a nie 5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Moje mody w mk5:Elektryczna klapa +"machanie nogą",BLIS,Webasto,Kamera tylna i przednia,Aktywne Zawieszenie,Active Park Assist,Premium Sound,ACC,Sync1->Sync2->Sync3,Fotele grzane/wentylowane z masażem,Elektryczna kolumna kierownicza,Active Noise Control
mm32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-03-2017, 17:22   #10
d3n13d
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-10-2010
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5 Kombi Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 180 PS
Rocznik: 2015
Postów: 54
Domyślnie Odp: Tutorial - montaż kamery cofania Kombi

faktycznie, poprawione Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
d3n13d jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:58.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.