Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-01-2021, 18:02   #1
Drizzt06
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-06-2015
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

Dzień dobry.

Otóż w skrócie moje pytanie jest następujące:
Czy to normalne, że alternator w Fordzie Mondeo z 2011 z systemem start-stop ładuje akumulator napięciem około 15,5V?

Dodam, że poczyniłem kilka prób i wygląda jakby to napięcie było niezależne od stopnia naładowania akumulatora, a jedynie od tego ile elektroniki w aucie jest włączone (ale to oczywiste). Auto stoi na luzie, akumulator naładowany w 60-70%, a alternator tak ładuje.

Szerszy kontekst jest taki...
Niedawno padł mi akumulator. Był to klasyczny Vectra kwasowo-ołowiowy i pożył około 2 lata, więc trochę krótko. Kupiłem nowy oraz dla pewności stwierdziłem, że go przetestuję. Pojemność była oczywiście OK. Uruchomiłem auto i ładowanie przez chwilę również było w porządku, po czym jakie było moje zaskoczenie jak napięcie ładowania wzrosło do około 15,5 V i ustabilizowało się na takim poziomie. Myślałem, że to błąd, więc wymieniłem regulator, ale problem nie ustąpił.
Zastanawiam się co zrobić dalej z tym tematem i chciałem zapytać jakie Wy macie doświadczenia w tym kontekście przy Fordach z systemem start-stop.

Ktoś może wie z głowy lub może zmierzyć napięcie ładowania w swoim aucie z tym systemem?

Słyszałem informację, że w Fordach (lub w ogóle autach takich) z tym systemem jest to normalne i jedyne co można zrobić to kupić akumulator EFB i liczyć, że pożyje dłużej niż dwa lata na takim ładowaniu.
Dwie alternatywy jakie jeszcze przychodzą do głowy to odpiąć inteligentne ładowanie (wtedy jak dobrze pamiętam ładuje napięciem około 13,8V), ale to nie wiem czy nie będzie miało jakichś skutków ubocznych, lub szukać rozwiazania problemu dalej w elektronice (o ile to faktycznie jest problem, może PCM winny).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Drizzt06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-01-2021, 21:03   #2
grande1970
ford::average
 
Imię: Bobi
Zarejestrowany: 02-09-2014
Skąd: Rzeszów
Model: Escape
Silnik: 1,5 R4 179
Rocznik: 2019
Postów: 78
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

tak, poczytaj forum
grande1970 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 15:51   #3
Drizzt06
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-06-2015
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

No właśnie próbuję studiować forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na dokładnie moje pytanie. Są pokrewne, ale też czasami wykluczające się...
Masz może link do jakiegoś wątku, który by to jednoznacznie wyjaśniał?

Przykładowo jest po sąsiedzku aktywny wątek 'Działanie Start-Stop ASS', który uczciwie muszę przyznać, że nie przebnąłem przez wszystkie 39 podstron, jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie w tym co przeczytałem.

Najbliższy wątek, który znalazłem to chyba ten:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Gdzie karloss pisze:
"Bezpieczne ładowanie akumulatora to maks. 16,2V. Osobiście mam prostownik, w którym mam dwa zakresy maksymalnego napięcia ładowania: 14,7-14,8V do ładowania w aucie i 15,9V do ładowania odpietego akumulatora."
Czyli z jednej strony, że moje napięcie jest wciąż bezpieczne, ale prostownikiem on takiego używa tylko na odpiętym aku. Alternator rzecz jasna ładuje na wpiętym aku, więc czy wtedy jest bezpieczne?

I też czy ktoś ma opinię odnośnie jednej z alternatyw, którą zaproponowałem - czy skoro już mam nowy akumulator kwasowo-ołowiowy, to aby nie kupować drugiego nowego, tym razem EFB, to miałoby sens odpiąć inteligentne ładowanie i niech alternator go stale ładuje 13,8V? Czy będzie to miało jakieś minusy (poza oczywistym, że kontrolka się zapali)?
Dla jasności dodam, że rzecz jasna wyłączam SS, a chyba głównie dla niego jest istotne inteligentne ładowanie.

Nie jestem ekspertem i byłbym wdzięczny gdyby mi to ktoś wyjaśnił prostym językiem.
Drizzt06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 16:00   #4
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

Kup akumulator EFB, po wymianie zresetuj BMS i po problemie...
firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 19:17   #5
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

Cytat:
Napisał Drizzt06 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy to normalne, że alternator w Fordzie Mondeo z 2011 z systemem start-stop ładuje akumulator napięciem około 15,5V?[/B]

Szerszy kontekst jest taki...
Niedawno padł mi akumulator. Był to klasyczny Vectra kwasowo-ołowiowy i pożył około 2 lata, więc trochę krótko.
Tak, to normalne, a nawet wskazane aby akumulator był ładowany wyższym napięciem w takim przypadku

Nie dziwię się że kwasówka padła po 2 latach.Dziwię się, że miałeś kwasówkę - myślę, ze kupiłeś takową wraz z autem z drugiej ręki (ktoś wsadził byle jaki akumulator by pchnąć auto).

Kup akumulator EFB
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 20:18   #6
arturmsi
ford::average
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-07-2019
Skąd: W-wa.
Model: Focus MK4 fl
Silnik: 1.5 Ecoblue 120 KM
Rocznik: 2022
Postów: 160
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

Drizzt, po odpięciu bms-a w focusie mk3.5 napięcie wcale nie staje się stałe o którym wspominasz, obstawiam że w mondeo będzie podobnie, w zależności od temperatury i stopnia naładowania waha się aż do 15.2v przy obecnych temperaturach w okolicy zera i niżej, też mam zwykły aku bo jest oryginalnie bez s/s.
Ostatnio bawiłem się forscanem żeby podejrzeć jakie mam ustawienia w module bcmii, mam tam ustawienie:
Battery Monitor Sensor--With battery monitor sensor
a druga opcja jak podejrzewam do start stopu i aku efb to: with battery sensor, recovery charge ability.
Ciekawe jak jest u Ciebie, przestawienie na zwykłe monitorowanie mogłoby pomóc żyć zwykłemu kawasiakowi bo nie było by dużych ładowań przy hamowaniu silnikiem.

Ostatnio edytowane przez arturmsi ; 14-01-2021 o 20:29
arturmsi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 20:38   #7
Drizzt06
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-06-2015
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

OK, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zatem upewniając się, że rozumiem ideę - EFB należy kupić nie dlatego, że jego będzie ładował przy niższym napięciu, a dlatego, że właśnie jest wskazane, aby był ładowany przy wysokim napięciu i on w odróżnieniu od kwasowo-ołowiowego po prostu ma szanse to przetrwać więcej niż 2 lata, tak?
I to że ja wyłączam system SS nic nie zmienia w kontekście wybieranego napięcia przez inteligentne ładowanie?

Cytat:
Napisał firlej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zresetuj BMS i po problemie...
To po co żeby auto wykryło, iż ma akumulator typu EFB?

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie dziwię się że kwasówka padła po 2 latach.Dziwię się, że miałeś kwasówkę
Przyznam, że wtedy niestety nawet nie wiedziałem, że do mojego auta taki jest potrzebny. Po kupnie auta, przed zimą pojechałem przetestować akumulator i wtedy doradzono mi taki. Nie wiem czy dlatego, że poprzedni również był tego typu i sprzedawca się tym zasugerował czy po prostu się nie znał. Co gorsza, teraz sytuacja się powtórzyła i znów taki mi doradzono w innym punkcie:/ A najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że przecież akumulatory EFB są droższe, więc w interesie sprzedawcy było mi taki polecić/wcisnąć. Czyli chyba niewiedza a nie zła wola.
No ale nic. Więc ten może wciąż uda mi się sprzedać po jakiejś sensownej cenie, a kupię EFB. Btw. taki mam:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Raptem kilka razy z nim jechałem i stąd ten pomysł z odłączeniem inteligentnego ładowania, aby móc jego używać skoro nowy, a żeby go nie gotowało.

Cytat:
Napisał arturmsi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Drizzt, po odpięciu bms-a w focusie mk3.5 napięcie wcale nie staje się stałe o którym wspominasz, w zależności od temperatury i stopnia naładowania waha się aż do 15.2v przy obecnych temperaturach w okolicy zera i niżej, też mam zwykły aku bo jest oryginalnie bez s/s.
To ciekawe co piszesz. Fakt, że ja tych prób nie wykonałem jakoś bardzo dużo, ale było ich kilka i zawsze napięcie było bardzo zbliżone o ile nie identyczne. Też na ile mi tłumaczono to tak działa regulator pozbawiony dodatkowej logiki.
Aha, i ten odpięty kabel z tego co wiem to idzie do PCM.
Cytat:
Napisał arturmsi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ostatnio bawiłem się forscanem żeby podejrzeć jakie mam ustawienia w module bcmii, mam tam ustawienie:
Battery Monitor Sensor--With battery monitor sensor
a druga opcja jak podejrzewam do start stopu i aku efb to: with battery sensor, recovery charge ability.
Ciekawe jak jest u Ciebie, przestawienie na zwykłe monitorowanie mogłoby pomóc żyć zwykłemu kawasiakowi bo nie było by dużych ładowań przy hamowaniu silnikiem.
Dzięki za info! Poproszę znajomego, aby znów się podpiął i zobaczę co jest u mnie. Swoją drogą u mnie nawet na postoju jest takie wysokie ładowanie. Uruchamiam silnik, a napięcie stopniowo rośnie aż po paru minutach dochodzi do około 15,5V i na takim się stabilizuje. Jedyne co może je obniżyć to jak uruchomię więcej odbiorników (grzanie szyb itp.).

Ostatnio edytowane przez Drizzt06 ; 14-01-2021 o 20:42
Drizzt06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 20:42   #8
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

resetowales BMS?

Bump: EFB to tez akululator kwasowo-olowiowy, jest zalecany do aut z ASS z uwagi na wzmocniona konstrukcje wew przez co lepiej znosi częstsze odpalanie i ladowanie, Napiecia ladowania sa takie same jak zwyklego aku wapniowego ca/ca.
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 21:05   #9
Drizzt06
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-06-2015
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

Cytat:
Napisał atari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
resetowales BMS?
Tak, była próba ale komenda się nie powiodła.
Użyto Launch x431.

Cytat:
Napisał atari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Napiecia ladowania sa takie same jak zwyklego aku wapniowego ca/ca.
Hmmm, upewnię się - takie samo niskie czy takie samo wysokie (ponad 15V)?
Drizzt06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2021, 21:23   #10
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

15v napewno mi nie zaszkodzi, reset BMS wykonuje się kombinacja
Metoda zerowania czujnika BMS
1. Wejdź do pojazdu i wykonaj czynności od 2 do 4 w ciągu 10 s.
2. Włącz zapłon, silnik wyłączony (położenie II).
3. Wciśnij i zwolnij przełącznik tylnego światła przeciwmgielnego pięć razy.
4. Wciśnij i zwolnij przełącznik świateł ostrzegawczych ( awaryjne ) trzy razy.
5. Jeśli procedura się powiedzie, lampka ostrzegawcza układu ładowania w zestawie wskaźników zamiga trzy razy w ciągu następnych 15 s.
6. Zerowanie czujnika BMS zostało zakończone.
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.