Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-04-2018, 12:42   #1
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Witam.
Od kilku dni nie puszcza mój elektryczny hamulec ręczny po naciśnięciu sprzęgła. Dopiero po naciśnięciu pedału hamulca nożnego. Sam hamulec postojowy mam sprawny. Podejrzewam, że uszkodzony jest czujnik pedału sprzęgła. Ten przy samym pedale sprzegła sprawdziłem (kable czarno-zółte) - działa poprawnie. Na schemacie elektrycznym znalazłem, że jest jeszcze jeden czujnik pedału sprzęgła - Bottom Clutch Pedal Switch (kable czarno-czerwone). Ze schematu wynika, że jego zadaniem jest podobnie jak tego pierwszego czujnika podanie masy po naciśnięciu sprzęgła.
Domyślam się, że ten Bottom Clutch Pedal Switch mam uszkodzony.

Pytanie do Was: w którym miejscu jest ten przełącznik (Bottom Clutch Pedal Switch) i jak się do niego dostać? Czy jest on zamontowany na pompie sprzęgła i aby się do niego dostać trzeba wymontować obudowę akumulatora?

Biorę też pod uwagę takie rozwiązanie - jeśli do samego czujnika dostęp jest trudny, to może zmostkowałbym przewód czarno-czerwony z czarno-zółtym i wtedy ten jeden sprawny przełącznik wykonałby pracę za obydwa przełączniki.
Pytanie do Was: w którym miejscu jest najłatwiejszy dostęp do tego czarno-czerwonego przewodu od Bottom Clutch Pedal Switch?


Ostatnio edytowane przez stardoorst ; 05-04-2018 o 12:45
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2018, 14:54   #2
Artu66
ford::average
 
Avatar Artu66
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 27-10-2016
Skąd: Winnica k/Pułtuska
Model: Focus C-MAX Ghia, Galaxy MKII
Silnik: 1.8 Duratec + LPG, 2,0 DOHC
Rocznik: 2005, 2003
Postów: 119
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Jeśli masz tempomat, to sprawdź, czy czujnik sprzęgła działa, i rozłącza tempomat po wciśnięciu.
Może się okazać, że jednak czujnik jest 'ok... i trzeba szukać gdzie indziej.
__________________
Pozdrawiam, Artur
Artu66 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2018, 17:53   #3
jacek69
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-04-2011
Skąd: śląsk
Model: FOCUS C MAX GHIA
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 68
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Witam, mam to samo EPB nie działa ze sprzęgłem, natomiast tempomat wyłącza się z hamulcem i ze sprzęgłem.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jacek69 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2018, 20:20   #4
Kafar1986
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2017
Skąd: Wejherowo
Model: C-max GHIA
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 2004
Postów: 74
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

To jest taka opcja aby EPB puściło po naciśnięciu sprzęgła?
Kafar1986 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2018, 21:17   #5
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Rozebrałem plastikową osłonę pod kierownicą i znalazłem w końcu ten drugi czujnik sprzęgła z czarno-czerwonym okablowaniem. Sprawdziłem - jest sprawny.

Mam wersję bez tempomatu.

Podsumowując: obydwa przełączniki przy pedale sprzęgła są sprawne i prawidłowo podają masę po naciśnięciu sprzęgła, a od kilku dni EPB puszcza tylko po naciśnięciu hamulca nożnego. Dodam, że w tym czasie nie robiłem żadnych prac przy samochodzie.

W tej sytuacji pozostaje mi chyba tylko sprawdzić przewody elektryczne i złącza pomiędzy tymi przełącznikami i modułami GEM/HEC. Macie jeszcze jakieś inne pomysły?
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2018, 10:33   #6
jacek69
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-04-2011
Skąd: śląsk
Model: FOCUS C MAX GHIA
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 68
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

napisz jak znajdziesz przyczynę
jacek69 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2018, 09:54   #7
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Wymontowałem zegary i sprawdziłem, że do zegarów prawidłowo dochodzi masa po naciśnięciu sprzęgła (kabel czarno-żółty) - złącze C809 pin 10. To by oznaczało problem z samymi zegarami albo obwodem kabli czarno-czerwonych z drugiego czujnika sprzęgła. Ze schematu wynika, że prowadzą do KEYLESS VEHICLE MODULE (złącze C216). Wątpię, aby ten moduł miał coś wspólnego z EPB, ale nie można tego wykluczyć. Czy ma ktoś u siebie EPB i byłby tak uprzejmy odpiąć wtyczkę od czujnika sprzęgła (tego z czarno-czerwonymi przewodami) w celu sprawdzenia, czy EPB nadal puszcza po naciśnięciu sprzęgła? Dodam, że mam wersję bez systemu bezkluczykowego.

Czy ktoś wie gdzie jest złącze C216 - jest to przy GEM?

Na zagranicznych forach znalazłem kilka wpisów od osób z takim samym problemem jak mój, ale nikt nie podał rozwiązania.
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2018, 09:10   #8
krzysiu1904
ford::amateur
 
Imię: Krzychu
Zarejestrowany: 07-02-2018
Skąd: Sędziszów Małopolski
Model: focus c-max
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 2005
Postów: 7
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

U mnie natomiast, zwalnianie hamulca po naciśnięciu sprzęgła działało przez pierwsze 2 tyg. Po zakupie samochodu. Teraz też nie działa. Tylko sam hamulec nożny rozłącza. Nie wiem czy ta usterkę jakoś sprzedający zataił, czy po prostu mam pecha.
krzysiu1904 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-04-2018, 09:38   #9
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Jeszcze raz dokładnie przeanalizowałem Workshop Manual i doszedłem do wniosku, że schemat elektryczny wprowadził mnie w błąd. Od samego początku miałem wątpliwości co do koloru przewodów od czarnego czujnika sprzegła - na moje oko są one czarno-pomarańczowe, a nie czarno-czerwone jak na schemacie. Poza tym przewód z czujnika nie prowadzi do C216, tylko do pinu C2 złącza C883, którego nie ma na schemacie. C883 to jest złącze na hamulcu EPB. W najbliższych dniach wczołgam się pod auto i sprawdzę to złącze. Jego uszkodzenie jest wysoce prawdopodobne ze względu na jego lokalizację.

Ostatnio edytowane przez stardoorst ; 18-04-2018 o 10:27
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-05-2018, 08:28   #10
stardoorst
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-02-2012
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 32
Domyślnie Odp: Hamulec postojowy EPB a czujnik sprzęgła

Problem rozwiązany.

Odpiąłem wtyczkę C883 od EPB. Na pinie C2 nie miałem masy po naciśnięciu sprzęgła. Masa dochodziła tylko do zielonego złącza pod progiem prawych tylnych drzwi - piny męskie. Prawdopodobnie mam uszkodzoną wiązkę pomiędzy zielonym złączem i EPB lub nie styka zielone złącze. Nie mam kanału, a zielone złącze i wiązka do EPB są dość trudno dostępne bez niego. W tej sytuacji dokładna lokalizacja przerwy w obwodzie jest dla mnie utrudniona, ale na szczęście nie jest konieczna. Postanowiłem rozwiązać problem w taki sposób: rozprułem wiązkę w pobliżu EPB w miejscu łatwo dostępnym i przewód czarno-pomaranczowy podpiąłem na stale do masy. Teraz mój EPB działa zgodnie z instrukcją obsługi. Podłączenie przewodu na stale do masy nie generuje żadnych błędów, a EPB puszcza dopiero po sprzęgle lub hamulcu nożnym. Nie puszcza bez sprzęgła, bo moduł HEC (zegary) ma swój udział w sterowaniu EPB korzystajac z drugiego czujnika sprzegla.
stardoorst jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.