Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-06-2021, 18:29   #501
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Mi się wydaje że u mnie jednak coś z temperaturami jest nie halo. Dziś mi się zaczął wypalać i pech chciał że nie miałem podłączonego komputera, przejechałem 3km, zatrzymałem się bezpiecznie żeby go podłączyć i szybko zobaczyć jak ten proces przebiega i dosłownie 15s po zatrzymaniu, filtr przestał się wypalać. LOAD stanął na 20%, SOOT na 35% ale nie to mnie zaciekawiło. 5s po skończeniu wypalania udało mi się połączyć, odczytałem pidy i temperatura przed filtrem wynosiła 405 stopni, temperatura za filtrem wynosiła 580 stopni. Czy to możliwe że 5s po zakończeniu wypalania temperatura spadła by o 40 - 50 stopni? Bo przecież podczas wypalania powinna wynosić koło 640 - 650 stopni. A to by oznaczało że u mnie jej po prostu nie osiąga i komputer sam wypalanie przerywa. Dobrze rozumuje czy błędnie? Chyba w piątek po pracy wezmę tą świecę odkręcę i ją oczyszczę.

mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2021, 19:25   #502
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,331
Domyślnie Odp: Częste wypalanie DPF

Temp szybko raczej szybko, bo nie masz dotrysku dodatkowego.

Czyszczenie świecy nic nie da, ale jak już to rozbierzesz to na pewno trzeba dobrze wyczyścić tą dysze która podaje dodatkowe paliwo.
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2021, 20:03   #503
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

To znaczy tak, mi właśnie chodzi o czyszczenie tej dyszy. Mam tu cały czas na myśli ten dodatkowy wtryskiwacz. Czy ciężko go odkręcić? Bo świecę to wiem że trzeba grzać palnikiem ale jej ruszać nie chcę. Natomiast jak z tym wtryskiwaczem? Od powinien dobrze się odkręcić?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2021, 21:12   #504
szczenka
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 26-02-2013
Skąd: waw
Model: Mondeo MK IV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2014
Postów: 106
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Temp rośnie i spada bardzo szybko. U mnie przy wypalaniu jak stanę na światłach trzyma 650 stopni, zmiana świateł, ruszam spada sobie o 40 stopni w 5 sekund po czym znów rośnie do 650. Jak kończy wypalać kilkanaście sekund i mam poniżej 300
szczenka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2021, 21:40   #505
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Czyli najlepiej było by sprawdzić ją podczas wypalania. To może jednak spróbuję jeszcze raz to złapać zanim odkręcę ten dopalacz żeby tam nic nie uszkodzić. A powiedzcie, czy sterownik może sam przerwać wypalanie jak spadnie temperatura czy raczej wypala dalej? Jeszcze mnie zastanawia ta duża różnica temperatur. Normalnie podczas jazdy wynosi ona max 20 stopni a tu na jednym 405 na drugim 580. Ja mam podejrzenie że on z jakiegoś powodu nie jest w stanie wypalić tego filtra do końca, przerywa wypalanie, sterownik to pamięta i przez to może uruchamiać je częściej. Nie wiem, może to błędna teoria ale 3km i 2min to mi się filtr jeszcze nigdy nie wypalił. I co ciekawe, zawsze mi przerywa wypalanie jak staje. Póki jadę, to wypala, zatrzymam się na kilkadziesiąt sekund i wypalanie przerwane.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-06-2021, 22:36   #506
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Zrobiłem ostatnio trasę ok 1400km w różnych warunkach i mam takowe spostrzeżenia....

Najczęściej wypala podczas jazdy po autostradzie
Najrzadziej gdy zrobiłem ok 500km po górach, spore podjazdy i trzeba było nie rzadko naprawdę dusić w podłogę.

i gdzie tu logika???

może w tym, że przy podjazdach w górach EGR zazwyczaj jest zamknięty (trzeba dawać sporo gazu), przy zjazdach także bo przy hamowaniu silnikiem EGR jest zamknięty. Więc na tym dystansie EGR był statystycznie częściej zamykany.

Następne spostrzeżenie to kwestia adaptacji sterowania turbo, gdy to robiłem po trasie gdy turbo było nagrzane dystans wypalań znacznie się skracał.

Moim zdaniem turbo za dużo pakuje ciśnienia gdy nie a takiej potrzeby (spokojna jazda) co wymusza duże otwarcie EGR jeżeli dojdzie do tego niewielkie niedomaganie EGR no to mamy czarne dymki co chwila i szybkie zapełnianie DPF.

Chętnie bym to przetestował ale nie mam pomysłu jak można zmniejszyć wysterowanie zmiennej geometrii turbo. Gdyby nie było czujnika kopiowania to prosta sprawa a tutaj co nie zrobię to i tak sterownik sobie koryguje.

Następne kwestia to prawodopodobnie taki klimacik wymusza norma emisji spalin, bo jak myślicie po co dodali do EGR chłodzenie go cieczą?? jakoś wcześniej EGR nie potrzebował takiego chłodzenia. Zapewne właśnie dlatego, że przy normie Euro5 recylkuacja spalin musi być dużo większa i nie chłodzony EGR poszedłby z dymkiem.

"Ten wąż zaczyna zjadać własny ogon" taka to ekologia... auto więcej pali, szybciej się zużywa, sporo elementów do potencjalnych usterek... skomplikowany cały układ i można mnożyć tego w nieskończoność...

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 09-06-2021 o 22:51
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2021, 04:53   #507
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,331
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To znaczy tak, mi właśnie chodzi o czyszczenie tej dyszy. Mam tu cały czas na myśli ten dodatkowy wtryskiwacz. Czy ciężko go odkręcić? Bo świecę to wiem że trzeba grzać palnikiem ale jej ruszać nie chcę. Natomiast jak z tym wtryskiwaczem? Od powinien dobrze się odkręcić?
Najłatwiej to wykręcić cały ten moduł z samochodu i rozkręcać w imadle, mój mechanik to obtlukiwal po obwodzie i pryskał wdkiemi po trochu wykręcał i wkręcał. Ciężko szło ale poszło, i świece imho łatwo ukręcić.
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2021, 14:49   #508
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Tak tak ale czy ten cały moduł da się w miarę łatwo odkręcić czy trzeba jednak uważać aby czegoś nie uszkodzić? Tam chyba nie ma się co ukręcić, prawda? Oczywiście na noc zleję WD40.

Myślicie że do czyszczenia tej świecy trzeba odkręcać świecę żarową czy nie ma potrzeby? Zamierzam tam trochę drutem popracować w połączeniu z chemią do zaworów EGR. Ale chyba świecy nie powinienem uszkodzić.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2021, 15:58   #509
rajman
ford::professional
 
Avatar rajman
 
Zarejestrowany: 12-07-2009
Skąd: Lublin
Model: Focus MK4
Silnik: 1.5 EcoBubble
Rocznik: 2019
Postów: 1,331
Domyślnie Odp: Częste wypalanie DPF

Zerknij sobie na zdjęcie w necie, to się nazywa moduł par, przykręca sie do wydechu nasrube obracalna jak w hydraulicznym śrubunku.

A świeca jest w korpus wkrecana, i ona tylko podgrzewa podawane paliwo.

Do czyszczenia wystarczy raczej sprężone powietrze i jakiś rozpuszczalnik, może być u płyn do egrow.
rajman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2021, 22:00   #510
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

jeżeli na pierwszym czujniku EGT11 masz ok 450st.C na EGT12 i EGT13 630st.C to nie ma czego szukać wszystko jest ok.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 10-06-2021 o 22:04
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , dymi , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:10.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.