Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Edge
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-06-2023, 22:08   #141
andy_90
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 22-06-2023
Skąd: Kraków
Model: Edge SEL
Silnik: 2.0L Ecoboost
Rocznik: 2022
Postów: 5
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Czołem,

Przebrnąłem przez cały wątek o lampach, ale mam wrażenie, że i tak większość dotyczy lamp w modelach do 2020r.
A ja właśnie stałem się posiadaczem Edka z 2022r. Więc lampy full led.
Jedną lampę mam całą, jedna w strzępach.
I teraz właśnie stoję przed decyzją co dalej.

Kupić drugą lampę amerykańską i próbować je później zaadaptować do europejskich przepisów (jeżeli dobrze zrozumiałem, to to chyba nie jest możliwe z lampami po 2020r.)
Czy też skłonić się raczej ku zakupowi lamp z wersji europejskiej i dodawać HCM, czujniki poziomowania itepe.
Jeżeli któś miał już szansę przerabiać nowsze modele, będę wdzięczny za wszelkie porady.
Moja lampa to KT4B-13W029-BH.

andy_90 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2023, 22:43   #142
karoolpl
ford::advanced
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 15-01-2017
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Edge
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2020
Postów: 282
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Jako że przygotowuje się do dołożenie czujników poziomowania świateł LED, potem zakupu led Europa, to zanim udam się na programowanie, to dołożenie czujników możemy zrobić samemu, nie jest to zbyt skomplikowana sprawa.
Posprawdzałem wtyczki, porównałem ze schematem EU i tak jak pisał kolopeter

Wersja schematu i podłączenia dla Auta z dwoma soczewkami, które posiada już fabryczny HCM z softem US, fabryczną kamerę na szybe, które w obecnych światłach umie włączać długie etc.

1. Czujnik tył, gwintujemy miejsce na śrubę, śruba to M8x20, przykręcamy, kupujemy wiązkę np. z s-maxa, jeżeli czujnik kupiliśmy bez, koszt około 130 zł (ja kupowałem w internecie na ford orig .....), wtyczka jest gotowa i czeka na podłączenie.

2. Czujnik przód, tu już więcej zabawy będzie. Kupujemy czujnik i wiązkę musimy dorobić, ja miałem czujnik z odcietymi przewodami, ale sama wtyczka jest okej, więc przedlużamy 3 przewody prosto do wtyczki C238 która znajduja się pod schowkiem, po prawej stronie, są dwie, nas interesuje ta bardziej biała Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tu zdziwienie bo w oryginalnym schemacie np. z ford service podłączenie jest na 38,39 i 56, tak mam też we wtyczce od vignale EU która kupiłem wraz z instalacją deski jako dawce do pinów to wszystko zgadza się ze schematem. W rzeczywistości jest inaczej i piny z wtyczki HCM z odpowiednich pinów (zgodnie z EU) wchodzą na piny 19,20,21 we wtyczce męskiej C238. Więc musimy podpiąć się w te przewody, najlepiej zarobić przewody do żeńskiej wtyczki C238. W załączniku macie schemat, zarówno instalacji, jak i zdjęcia wtyczek.

Dorobię wtyczki, podłącze czujniki i jak już to będę miał gotowe, to kupie lampy EU i udam się na programowanie, po operacji dam znać czy się udało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]



======== EDIT =========

Instrukcja montażu czujników i wiązek:
1. Przód -> Zdejmujemy koło i bawimy się wesoło w gwintowanie, samo gwintowanie idzie łatwo, ja kupiłem gwintowniki M8/1.25 Topex, są 3 opakowaniu z różnym nacięciem gwintu, ja robiłem tym pośrednim. W wahaczu to albo lecimy mała żabka i kręcimy albo uda się dojść małą rączką do gwintowników, taka z odkręcaną 1 stroną. Śruby kupiłem w castoramie, zwykłe M8/16mm (oryginalne są M8/20mm). Montujemy czujnik w oryginalne miejsca, jak mamy już przykręcony, to czas na wiązkę. Ja zrobiłem taką 4 metrową, wtyczkę miałem przy czujniku, więc dolutowałem odpowiednie przewody, wsadziłem w to peszel po wiązce tylnej (bo tą kupiłem całą nową) a drugą część, gdzie nie wiedziałem dokąd sięgnie wtyczka, to owinąłem taśmą izolacyjną szmacianą. Do grodzi silniki możemy dostać się właściwie bez demontażu akumulatora i nadkola, wymaga to trochę sprytu w postaci drutu. Ja kupiłem taki dość cienki ale dający się wygiąc jak chcę. Lekko wygiąłem koniec drutu, wycelowałem w otwór za akumulatorem po prawej stronie, tam gdzie idzie wiązka do ABS, z drugiej strony drugim kawałkiem drutu zahaczyłem o pętelkę w drucie przepchanym przez otwór. Skleiłem izolacją drugi koniec wiązki i wciągnąłem do grodzi. Po kolei idąc tam gdzie mogłem to wpinałem się spinkami, gdzie nie było jak to trytkami do innych wiązek. Następnie odkręciłem śrube akumulatora, tak żeby go lekko wysunąć i wepchnąć wiązkę za akumulator i pod przewodami od pompy ABS, nastepnie drugi drut puściłem za silnikiem na wysokości grodzi, tam gdzie mniej więcej idzie wiązka do silnika i przewód hamulcowy. Pospinałem trytkami co się da, tak żeby wiązka nie latała. Do kabiny wszedłem przez gumę za schowkiem pasażera, tu również przebiłem ją drutem, o dziwo dość łatwo poszło i wyszedłem idealnie za dmuchawą, wciągnąłem wiązke do grodzi i z tych 4 metrów wiązki, to jestem praktycznie na styk już pod wtyczką C238, zostało mi tylko zarobić przewody w odpowiednie piny i wsadzić w żeńska część na piny 19,20,21.

2. Tył, tu analogicznie gwintujemy, przykręcamy, opłaca się kupić oryginalną wiązkę od s-max np. bo idealnie pasuje w otwory montażowe na spinki, musimy iść tyłem do prawej strony i po drugiej stronie belki jest wtyczka C494 wchodzą do niej 3 przewody, biało-brązowy na pinie 2, fioletowo-pomarańczowy na pinie 3 i fioletowo-pomarańczowy na pinie 1. Rozbieramy wtyczkę od s-max, rozbieramy wtyczkę C494 na edge, tzn wypinamy część z zaślepką, trzeba wyłamać 3 dziurki, i wsadzić nasze 3 piny z wtyczki s-maxowej/mondeowej. I tu Uwaga bo np. ja w nowej wtyczce miałem kolory biało-fioletowy, biało-brązowy i zielono-pomarańczowy, a można znaleźć również z identycznymi kolorami jak we wtyczcę Amerykańskiej. Pinowanie trzeba zrobić, bo jak wczesniej pisał @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] edge USA ma wtyczkę 16 pin, europejskie są 12 pin. W moim przypadku muszę zamienić 2 piny, bo źle włozyłem i dziś przeanalizowałem schematy i poprawna kolejność jaka powinna być to:
Pin. Numer 1 z wtyczki czujnika w kolorze Biało-fioletowym musi wejść do wtyczki US żeby połączyć się z pinem numer2 czyli biało-brązowym.
Pin numer 2 z czujnika w kolorze biało-brązowym, musi wejść połączyć się z pinem numer 3 US czyli fioletowo-pomarańczowym
Pin numer 3 z czujnika w kolorze zielono-pomarańczowym, musi wejść na pin numer 1 US czyli Brązowo-fioletowym.

Poprawie 2 piny z tyłu i osadzę 3 z przodu i tym sposobem w EDGE US/CANADA z lampami dwusoczewkowymi, który ma HCM kończy się praca instalacyjna. Kolejny krok to wymiana lamp na EU, ale z tego co czytałem już w tym wątku, nie trzeba nic przepinowywać i pasują lampy plug&play. Zostaje odpowiednie zakodowanie, w moim przypadku przez kogoś kto ogarnia programowanie, bo samemu nie ruszam, żeby nie popsuć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jedną lampę udało mi się już upolować, lewa. Prawej szukam, bo nie wiem czemu jest taki przeskok między lewą a prawą. W załączniku trochę zdjęć z instalacji
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg c238-zenska-dolozyc.jpg (87.1 KB, 70 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg c238-meska.jpg (96.6 KB, 67 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20230707_001644.jpg (92.7 KB, 68 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20230706_224909.jpg (96.1 KB, 65 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20230706_233703.jpg (93.4 KB, 63 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez karoolpl ; 07-07-2023 o 11:17 Powód: poprawienie
karoolpl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-07-2023, 23:39   #143
karoolpl
ford::advanced
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 15-01-2017
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Edge
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2020
Postów: 282
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Lampy wymienione na EU, HCM zapgoramowany po europejsku, poziomowanie świateł działa. Jeszcze mam kilka rzeczy do poprawy i tu będę walczył z Totkiem na miejscu. Obecnie długie działają, ale ręcznie, kamera nie włącza nowych lamp, nawet jak zasłaniam czujniki na szybie, to 0 reakcji.
Druga sprawa, to czy w lampach EU FDL, lampy również mają AFS i poruszają się na boki? Pamiętam że w MK5 FDL, tak było, tu w EDGE przy skręcie np. w prawo, widać jak lampa doświetla drugą soczewką, w lampach US afs śmigał. Jeszcze trochę pracy, ale już blisko.
Czy ktoś z dokładajaych sobie FDL polift, musiał ogrywać jeszcze inne komponenty softem EU? Prócz HCM?
karoolpl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2023, 07:33   #144
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,454
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Ledy w edgu do jedna z trudniejszych modyfikacji. W mondeo idzie od strzała a w edge praktycznie zawsze problemy ale da się i to rozwiązać.
Pierwsze Ledy które dokladalem poszły od strzała, myślę sobie banał, co ci ludzie gadają. Drugie auto zweryfikowało i nie działa do dziś choć klient nie wrócił na poprawki. Kolejne auto po przebojach udało się uruchomić. Teraz częściej poprawiam po kimś niż robię całość od zera ale za każdym razem zaskakuje mnie coś nowego.

W edgu na postoju soczewka nie skręca tak jak w mondeo. Po odpaleniu lampy mają zrobić lewo prawo i góra dół i zostać w tym miejscu, jeśli po kilku sekundach opadają do dołu to jest źle. Przy skręcie kierownica lampy skręcają ale tylko podczas jazdy. Podczas jazdy soczewka skręca a długie są adaptacyjne.
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2023, 08:29   #145
karoolpl
ford::advanced
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 15-01-2017
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Edge
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2020
Postów: 282
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

dziękuje @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] za odpowiedź. U Mnie obecnie jest tak, że lampy po odpaleniu idą w dół, podnoszą się i już tak zostają, więc poziom działa prawidłowo, niestety brak jest ruchu jak właśnie w Mondeo i który opisujesz, prawo lewo, do tego brak automatycznych długich. Przy skręcie w prawo widać że soczewka środkowa doświetla. Obecnie w HCM jest soft EU, innych modułów nie ruszaliśmy, więc pozostaje dalsze dłubanie, chociaż i tak obecnie lampy świecą mi już jak US, prócz drogowych auto, które włączyć można ręcznie, więc da się jeździć. Również podczas jazdy widać jak lampy łapią poziom, bo dziury czy hamowanie i widać jak soczewki pracuja góra dół, jednak brak jest skrętu. No nic będziemy dalej walczyć, jak uda się naprawić to napiszę co jest rozwiązaniem, żeby ludzie w przyszłości nie musieli przepalać czasu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ja dodam jeszcze tylko, że miałem US dwusoczewkowe, więc musiałem tylko dołożyć czujniki poziomowania i podpiąć je do istniejącej instalacji, oraz wg. schematu wszytkie przewody są na swoich miejscach. Oczywiście lampy wymienione na EU FDL
karoolpl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2023, 22:44   #146
karoolpl
ford::advanced
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 15-01-2017
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Edge
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2020
Postów: 282
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Bump:

Chyba wszystko mam już tak jak powinno być. SCCM rozwiązany problem przez zakodowanie forscanem tak jak EU. Dane sobie pobrałem z asbuilt. Brak błędów.

Moduł IPMA, tu nie trzeba nic kodować, jedyne co zmieniłem testowałem, to high beam configuration, zmieniłem na auto high, potem na glare-free high beam/adaptve, w obu przypadkach działa automatyczne długie. Pytanie to forumowiczów, czy to ustawienie jakkolwiek wpływa na działanie i powinno by jako Auto high beam?

Moduł IPC, z nim miałem największa zagwozdkę, na forum znalazłem info że tu ma być Adaptive headlamps feature na enabled i traffic na enabled, niestety u Mnie samo adaptive headlamps nie chciało się zapisać do IPC. Jak również opcja Auto High Beam Telltale, nie dała się ustawić na enabled.


Teraz pytanie jeszcze do osób które mają czy to fabrycznie czy dokładali sobie w wersji poliftowej GFHB (FDL), czy u Was po starcie auta, lampy się poziomują tylko góra dół? czy również prawo-lewo (tak miałem w mondo mk5), u Mnie tylko góra-dół, ale poziomowanie i wydłużanie/skracanie wiązki śmiga. Jeżeli chodzi o skręt w prawo, to prawa lampa przy skręcie o parę stopni w prawo, doświetla prawy bok, czy przypadkiem w polifice z lampami EU, tak nie jest realizowane doświetlanie zakrętów etc? i nie ma w nich AFS w takiej postaci jak w wersji EU? czy może jednak coś u Mnie jest skopane? W samochodzie nie ma ani jednego błędu obecnie z żadnego modułu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


=========

Edit, dostałem odpowiedź z ASO Gdyni, w którym serwisowałem Swoje Mondeo MK5. Soczewki FULL LED w Edge Poliftowym w wersji Europejskiej posiadają ruch soczewki wyłącznie góra-dół + wycinanie obszarów i doświetlanie zakrętów. Wiec u Mnie wszystko jest już poprawnie zamontowane i skonfigurowane, gdyby ktoś potrzebował pomocy co i jak, to śmiało podpowiem co wiem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez karoolpl ; 20-07-2023 o 15:05
karoolpl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2023, 19:32   #147
Matti24a
ford::amateur
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 24-09-2023
Model: Edge
Silnik: V6 3,5l benzyna
Rocznik: 2018
Postów: 4
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Hej

Od sierpnia jestem posiadaczem edka 2018 v6 3,5 sel, facet który go sprowadził i naprawił założył lampy LED które świecą poprawie. Przejrzałem cały wątek i nie widziałem takiego pytaniaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Niestety wydaje mi się że światła mijania świecą bardzo krótko i chciałbym je podnieść, na regulacji ręcznej nie ma możliwość zrobić już tego wyżej, jest max. Na chwilę obecną nie planuje dokładać czujników, HCM i lusterka z odpowiednią kamera. Udało mi się po taniości dorwać włącznik świateł z regulacją wysokości ale samo przełożenie nic nie dało. Chciałbym spytać czy jest możliwość dołożenia przewodów do włącznika i lamp bo są wolne piny tak żeby ta regulacja działa? Czy tylko można to zrobić przez dołożenie wszelkich niezbędnych podzespołów do autopoziomu? Ewentualnie jest może ktoś z okolicy Opole-Częstochowa-Sieradz z edkiem z całym automatem aby wypoziomować moje lampy?
Matti24a jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2023, 19:53   #148
Edge43
ford::beginner
 
Imię: Edge43
Zarejestrowany: 07-11-2019
Skąd: Bydgoszcz
Model: Ford Edge MK2 (Europa)
Silnik: 2.O TDCI (210PS)
Rocznik: 2016
Postów: 48
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Kolego Matti 24a ... Lampy LED mają zupełnie inna konstrukcje, nie ma opcji zebyś pokretlem ktore jest od lamp halogenowych zasterował podnoszenie mechanizmu ... jesli chcesz ogarnać temat zapewne najprosciej będzie podpiąć Twoje lampy na chwile pod auto które ma HCM i czujniki poziomowania (wedlug mnie kamera nie jest potrzebna do podstawowego samopoziomowania) ... przejda przez diagnostyke i się podniosą... obawiam się tylko ze jak podepniesz je ponownie do Twojego auta mogą znowu opaść... moze być potrzebne odpowiednie kodowanie... wątpię ze sam jesteś w stanie to ogarnąć jesli nie masz odpowiedniego komputera i doswiadczenia...
Edge43 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2023, 21:45   #149
Matti24a
ford::amateur
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 24-09-2023
Model: Edge
Silnik: V6 3,5l benzyna
Rocznik: 2018
Postów: 4
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Dzięki edge43 za odpowiedź, niestety spodziewałem się tego, będę musiał się przyzwyczaić lub zainwestować w kompletny system z montażem ponieważ tak jak zauważyłeś nie mam odpowiedniego sprzętu do kodowanie i doświadczenia
Matti24a jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-10-2023, 01:06   #150
rychu.zychu
ford::advanced
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 27-08-2013
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo Mk4 GoldX, EDGE Titanium
Silnik: 1.8 TDCI , 3.5 V6
Rocznik: 2008 , 2015
Postów: 462
Domyślnie Odp: kodowanie swiatel led

Cytat:
Napisał Edge43 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... obawiam się tylko ze jak podepniesz je ponownie do Twojego auta mogą znowu opaść...
Nie opadną bo brak jest elementów odpowiedzialnych za poziomowanie ( hcm , czujników i podpięcia pinu numer 13 odpowiedzialnego w lampie za poziomowanie). Zresztą tu na forum , czy na grupie facebook koledzy pisali , że podpięcie pod cudzy HCM rozwiązało problem "statycznych" LED.
Cytat:
Napisał Edge43 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... (wedlug mnie kamera nie jest potrzebna do podstawowego samopoziomowania) ...
Przednia kamera jest potrzebna tylko do automatycznych świateł drogowych.
rychu.zychu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
lampy do jazdy dziennej , led , reflektor



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.