Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-06-2010, 07:40   #1
danynx
ford::average
 
Avatar danynx
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 01-06-2010
Skąd: Siedlce
Model: FF MK2 DW
Silnik: 1.8 TDCi+
Rocznik: 2006
Postów: 136
Domyślnie Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Czytałem trochę artykułów na temat koła dwumasowego i jego przyczyn najczęstszych awarii. Stąd pytanie do Was. Jak jeździć by oszczędzić jak najdłużej koło dwumasowe?
Moje sugestie po przeczytaniu kilku artykułów przyczyniających się do krótszej trwałości koła:
1. Ecodriving,
2. Częste zdławianie silnika,
3. Jazda na bardzo niskich obrotach.

Mam przejechane 195 kkm. Wyczytałem że koło dwumasowe powinno wymieniać się przy drugiej wymianie sprzęgła. Ja w swoim aucie nie wymieniałem jeszcze ani razu sprzęgła. Czy oznacza to że teraz mogę wymienić samo sprzęgło bez koła?

I pytanie jeszcze jedno. Czy można wymienić np. w Focusie 1.8 TDCI 2006r. dwumasę na zwykłą jednomasę? Ponoć w niektórych markach samochodów wykonuje się taki manewr

p.s. tu jest ciekawy artykuł na ten temat: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

danynx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2010, 10:11   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Artykuł jest nieco... życzeniowy. Niby dwumasa ma być tak wytrzymała, że dwie wymiany sprzęgła wytrzyma. Niestety - praktyka pokazuje co innego, bo jest dokładnie odwrotnie: sprzęgło często można zostawić na drugą kadencję przy wymianie dwumasy (ja np tak mam - dwumasa padła po 135kkm, sprzegło było ładne i zostało na aucie).

Jeżeli ktoś chce jeździć tak, że podstawowym kryterium stylu jazdy ma być wytrzymałość dwumasy, to będzie po prostu złym kierowcą - ekstremalnie pasywnym... Przeturla się 300 tys km i będzie dumny z siebie, że jeszcze dwumasy nie zmieniał....
A ecodriving to już całkowita porażka...
Bo dobry kierowca to kierowca jadący dynamicznie - czyli w sposób dopasowany do zmieniających się (dynamicznie) warunków na drodze...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-06-2010 o 10:22
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2010, 10:52   #3
danynx
ford::average
 
Avatar danynx
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 01-06-2010
Skąd: Siedlce
Model: FF MK2 DW
Silnik: 1.8 TDCi+
Rocznik: 2006
Postów: 136
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niby dwumasa ma być tak wytrzymała, że dwie wymiany sprzęgła wytrzyma. Niestety - praktyka pokazuje co innego, bo jest dokładnie odwrotnie: sprzęgło często można zostawić na drugą kadencję przy wymianie dwumasy (ja np tak mam - dwumasa padła po 135kkm, sprzegło było ładne i zostało na aucie)
Czy dobry mechanik oceni stan sprzęgła/koła i zdecyduje czy wymienić dany element sprzęgła czy nie? Nie bałeś się, że za pół roku będzie trzeba jeszcze raz rozbierać auto i płacić powtórnie za robotę?
Gro forumowiczów i mechaników namawiają zapobiegawczo mimo wszystko wymieniać komplet Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
danynx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2010, 14:55   #4
Sender
ford::average
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 01-09-2009
Skąd: Koluszki
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 121
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Odnośnie koła dwumasowego.
Jaki jest "wstepny objaw" że "leci" nam w aucie dwumasa ?
U mnie na postoju (Na luzie) słychać delikatne stukanie w skrzyni ! Podczas jazdy jest cisza. auto ma przebieg 130 tys.km.
Sender jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-06-2010, 15:11   #5
6yeQT
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 26-01-2010
Model: Focus II Amber X
Silnik: 1.8 TDCi
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Witam,

kolego wjedz sobie na kanal i zobacz, skad dokladnie klepie. U mnie na wolnych obrotach slychac bylo stukanie - oczywiscie glownie ja je na poczatku slyszalem. Jak wjedziesz na kanal i odpalisz auto na luzie, to uslyszysz skad klepie. Takie sporadyczne stukanie to bedzie poczatek. Potem potrafi podobno walic non stop.
W trakcie jazdy tego nie uslyszysz.

Pozdrawiam
6yeQT
6yeQT jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-06-2010, 11:59   #6
Sender
ford::average
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 01-09-2009
Skąd: Koluszki
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 121
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

narazie jeżdże i nic nie robie. nasłuc***e i bez paniki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. słyszałem opinie że dwumasa z moim typie silnika leci po przebiegu 150 tys. km.
czy jest kolega co zrobił na dwumasie większy przebieg niż 150 tys. km ?
pozdrawiam.
Sender jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-06-2010, 17:14   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Cytat:
Napisał danynx Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy dobry mechanik oceni stan sprzęgła/koła i zdecyduje czy wymienić dany element sprzęgła czy nie? Nie bałeś się, że za pół roku będzie trzeba jeszcze raz rozbierać auto i płacić powtórnie za robotę?
Gro forumowiczów i mechaników namawiają zapobiegawczo mimo wszystko wymieniać komplet Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dobry, doświadczony mechanik oceni bezbłędnie stan sprzęgła, ponadto sprzęgła wytrzymują teraz co najmniej 200-300 kkm JAZDY MIEJSKIEJ... Mam znajomych eksploatujących Transity na trasach autostradowych (do Monachium) i sprzęgła w nich wytrzymują po 800 kkm, a dwumasa nawet 500 kkm.

Ta niczym nieuzasadniona chęć wymieniania wszystkiego co się da przy wymianie dwumasy bierze się stąd, że to nie mechanicy płacą tylko klient no i nie muszą nawet przez ułamek sekundy pomyśleć (nie mówiąc o jakiejkolwiek odpowiedzialności). Pomijam fakt, że dobrego, kumatego mechanika to ze świecą szukać...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

U siebie wymieniłem tylko jeszcze wysprzęglik - łożysko przy pokręcaniu ręką szumiało... Co więcej - sprzęgło na którym jeździłem było bardzo dobre - więc wiem, że takie mam... Nowe nie musi być w końcu lepsze...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Sender: dwumasa może paść na różny sposób... Ale typowe, najczęściej spotykane uszkodzenie polega na wytarciu się poliamidowych pierścieni łożyskujących jedną część dwumasy (tą z dociskiem) w drugiej (w kole z wieńcem zębatym przykręconym do wału silnika). Koło z dociskiem zaczyna uderzać w łby śrub mocujących drugie koło do wału, słychać charakterystyczne nieregularne odgłosy i czuć uderzenia na nadwoziu - powstają przy tym opiłki metalu dostające się do rozrusznika... Na początku zjawisko pojawia się na zimnym silniku na luzie, po wciśnięciu sprzęgła niknie. Ale z czasem jest coraz gorzej, więc nie ma co czekać z wymianą. Od pierwszych objawów do wymiany można od biedy przejechać ok 2 kkm, ale trzeba pamiętać o rozruszniku, który można uszkodzić...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 17-06-2010 o 17:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2010, 09:59   #8
danynx
ford::average
 
Avatar danynx
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 01-06-2010
Skąd: Siedlce
Model: FF MK2 DW
Silnik: 1.8 TDCi+
Rocznik: 2006
Postów: 136
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Cytat:
Napisał Sender Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
narazie jeżdże i nic nie robie. nasłuc***e i bez paniki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. słyszałem opinie że dwumasa z moim typie silnika leci po przebiegu 150 tys. km.
czy jest kolega co zrobił na dwumasie większy przebieg niż 150 tys. km ?
pozdrawiam.
ja mam 195 tys. i delikatnie stuka (zaznaczam bardzo delikatnie, nie słyszalnie dla zwykłego zjadacza chleba).
A czy objawem jest pulsujący wciśnięty na luzie pedał sprzęgła?
danynx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2010, 12:02   #9
Lofbirr
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-02-2009
Skąd: Nowy Targ
Model: Focus MK2 3D
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 158
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeżeli ktoś chce jeździć tak, że podstawowym kryterium stylu jazdy ma być wytrzymałość dwumasy, to będzie po prostu złym kierowcą - ekstremalnie pasywnym...
niekoniecznie. mi sie wydaje ze podczas jazdy aby oszczedzac dwumase trzeba jezdzic maksymalnie plynnie - a to nie znaczy pasywnie. a plynnie to znaczy - szczegolnie na niskich biegach - nie wduszanie na 1 czy 2-ce gazu w podloge z np biegu jalowego, tak samo - nie puszczanie gazu z pelnej tuby w ulamku sekundy. po prostu blokada na lewa noge jesli chodzi o szybkosc jej poruszania sie a nie glebokosci w jaka ta noga moze 'isc' Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

ale fakt faktem ze jak sie jezdzi agresywnie ciezko spelnic powyzszy warunek.
__________________
photolife | panoramki
Lofbirr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2010, 14:15   #10
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Jak jeździć by koło dwumasowe służyło nam długo?

Najlepszy sposób na dwumasę to...nie jeździć :-) Wtedy napewno wytrzyma długo. A na powaznie, to nie po to cżłowiek kupuje diesla, żeby martwić się i o paliwo, drżeć o trubinę, nie spać z powodu EGRa i jeszcze na dodatek unikać wciskania sprzęgła ze względu na dwumasę:-) Auto służy do jeżdżenia i trzeba się z tego cieszyć. W Uniaku sprzęgo poszło mi dwa razy dokładnie po 80tysiakach i uznałem to za ekspoloatacyjne zużycie, fakt, że cena jest zupełnie inna. Ja bym jednak nie popadał w paranoję. Ja stosuje podstawowe zasady:
1. Nie butować spod świateł(ale znowu nie jak emeryt :-))
2. Gaszę i zapalam z włączonym sprzęgłem (taki mój bzik:-))
3. Staram się miarę możliwości przyśpiszać płynnie bez redukcji z siwym dymem (no chyba, że muszę :-)).

To tyle. Reszta to normalna, dynamiczna jazda. Jak padnie to wymienię i znowu będę się cieszy przez następne kilka lat.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:26.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.