Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-01-2018, 12:31   #1
hunteroza
ford::average
 
Avatar hunteroza
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 11-11-2017
Skąd: Wawa
Model: Smax
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 61
Domyślnie Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Witam wszystkich.

Chciałbym poruszyć dziś temat piszczącego ekranu w nawigacjach w Fordach. Początkowo myślałem, że skala problemu jest niewielka, ale jestem przekonany, że większość po prostu nie zdaje sobie sprawy, że ten dźwięk jest obecny.

Problem występuje także u mnie na TravelPilot NX SD, tu akurat w Smax, ale nie jest to wada związana z modelem auta. Chciałbym prosić inne osoby, które mają tą nawigację, o sprawdzenie tego aplikacją na androida w opisany poniżej sposób - może ktoś ma taki problem, a o tym nie wie, ale na przykład czasami boli go głowa po dłuższej jeździe lub ma słabszy słuch?

Po zakupie mojego Smaxa i przeczytaniu posta @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] gdzieś w długim temacie o nawigacjach o piszczeniu wyświetlacza radia zauważyłem, że u mnie też ten problem występuje. Problem początkowo niby niesłyszalny, ale jednak po sprawdzeniu okazuje się, że słyszy to większość osób, tylko trzeba zwrócić ich uwagę na to. Dla mnie wprowadza to duży dyskomfort, zastanawiam się także nad możliwością uszkodzenia słuchu przez taki stały pisk na jednej częstotliwości.

Więc do rzeczy:
Po otwarciu auta i drzwi kierowcy włącza się i podświetla wyświetlacz nawigacji (widoczna data godzina). Od tego momentu słyszę pisk wydobywający się z wyświetlacza navi. Pisk ten jest bardziej słyszalny przy samym ekranie, polecam przyłożyć do niego ucho, zobaczyć czy piszczy - jeśli tak, to o tym pisku właśnie mówię, jest on słyszalny w całym aucie, tylko poziom głośności jest niewielki (do sprawdzenia).

Sprawdziłem darmową aplikacją "Advances Spectrum Analyzer PRO" rozkład dźwięków na częstotliwościach słyszalnych w zamkniętym aucie po otwarciu i wejściu do niego - tak jak widać na poniższych obrazkach, głównym problemem jest peak w okolicy 7800-7900 Hz. Są jeszcze obecne jakieś tam "przebłyski" w tym analizatorze na częstotliwościach 13kHz-17kHz, ale w naszym pokoleniu głuchych watpię, aby to akurat przeszkadzało - sam sprawdziłem prostym generatorem i w okolicy 13kHz albo przestaję słyszeć, albo telefon przestaje wydawać takie dźwięki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Trochę w temat wprowadził mnie @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , który jednak nie uzyskał tu żadnego zainteresowania w tym temacie. Podobno zdecydowana większość używanych wyświetlaczy na rynku wtórnym ma ten problem i konieczne jest kupno nowego wyświetlacza na jakimś aliexpress of chińczyków, a następnie samodzielna wymiana.
Pytałem także na PRV @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , z tego co kojarzę mają dobry serwis w Sochaczewie, ale nie uzyskałem żadnej odpowiedzi do dziś.

Czy ktoś przez ten temat przechodził i ma w tym jakieś doświadczenie?
Czy radio prosto się wyjmuje, ma ktoś jakąś instrukcję? A może ktoś rozbierał i wie, jak wyjąć wyświetlacz?
Wie ktoś jak sprawdzić bez wyjmowania radia, jaki jest jego symbol oraz jaki symbol wyświetlacza będzie potrzebny?
Może ktoś zamawiał taki wyświetlacz do tej lub podobnej sztuki? Jakie są to koszty, jakie ryzyko otrzymania tej samej wady?

Czy jest ktoś na forum, kto ma o tym jakieś pojęcie i podjąłby się pomocy mi lub rozwiązania dla mnie tego problemu w rozsądnej cenie?
Średnio uśmiecha mi się płacić za rozwiązanie tego problemu tyle co za drugie radio w serwisie, albo niewiele mniej.
Może ktoś ma do polecenia jakiegoś elektronika z pojęciem, żeby nic nie uszkodził i nie spalił, doradził i pomógł to wykonać?

Będę bardzo wdzięczny za każdą opinię i wszystkie informacje. Prośba o nie traktowanie tego tematu jako wymyślania i błahostki, każdy ma inny słuch, inne priorytety, ja naprawdę chciałbym, aby takiego dźwięku w aucie nie było.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

hunteroza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2018, 22:21   #2
hunteroza
ford::average
 
Avatar hunteroza
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 11-11-2017
Skąd: Wawa
Model: Smax
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 61
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Naprawdę nikt na tym forum nie wymieniał wyświetlacza w radiu? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hunteroza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2018, 22:44   #3
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Witam,jak ci pisałem wyciągałem to radio ze 4 razy i rozbierałam aż do ekranu.Zrobiłem sobie zdjęcia poszczególnych faz rozbierania żeby potem poskładać bez problemu.Myślałem na początku że to kondensator albo jakać cewka drga.Na ekran naprowadził mnie kolega pracujący w Niemczech u Blaupunkta i twierdzi że 100% ekran i problem jest znany.Mnie to przeszkadzało bardzo mocno i po prostu sprzedałem ten samochód.Miałem też drugiego mondeo którego sprzedałem Harryemu z Warszawy i tam nie było tego piszczenia.Ja porównywałbym to do broni psychologicznej,ten pisk mnie wykańczał.Wiem że jest to u bardzo wielu bo na niemieckich forach pełno tego tematu,tylko zastanawia mnie czemu na polskich stronach nie ma prawie niczego.Szukałem tak jak ty.Normalnie albo wszyscy są głusi albo coś nie tak.Do wybudowania radia potrzebujesz 4 haki i demontaż jest prosty.Szkoda że nie mam nigdzie tego numeru na ekranie

Ostatnio edytowane przez aprox99 ; 14-01-2018 o 23:09
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2018, 23:24   #4
hunteroza
ford::average
 
Avatar hunteroza
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 11-11-2017
Skąd: Wawa
Model: Smax
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 61
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Cytat:
Napisał aprox99 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Do wybudowania radia potrzebujesz 4 haki i demontaż jest prosty.Szkoda że nie mam nigdzie tego numeru na ekranie
Mam zamiar zamówić coś takiego, w zupełności wystarczy, czy masz jakieś uwagi co do tego typu kluczy po taniości?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Też mnie to bardzo dziwi, jesteś jedyną osobą z tego forum, która to zauważyła, a dźwięk 8kHz nie jest takim, którego ktoś może nie słyszeć. Mnie osobiście irytuje, a na pewno każdy go słyszy, chociaż co dziwne większości nie przeszkadza i nie zdają sobie sprawy z jego obecności.
Wczoraj pokazałem kolegom problem, 3 na 3 nie słyszeli nic i mnie wyśmiali. Jak na razie dwie osoby na kilkanaście przyznały mi rację. Kwestia kombinacji ucho+mózg chyba.

Z tego, co pytałem kolegi bawiącego się w takie rzeczy w Renault, jedyna rzecz, która może taki dźwięk wydawać to przetwornica w układzie podświetlenia ekranu, który prawie wszędzie jest zintegrowany z ekranem, jedna płytka. Także chyba nie ma wyjścia innego, niż to wyjąć i szukać takiego ekranu u chińczyków - zastanawiam się tylko nad jakością takiego elementu i naszych chińskich braci i tego, czy będzie pasował i nic nie popsuje. No ale widzę, że przy takim odzewie, nie ma wyjścia innego niż spróbować.

Jeszcze raz dzięki za info! A masz może te fotki z rozbierania nawigacji jeszcze gdzieś? Trochę boję się do tego sam podchodzić, bo często zbyt siłowa technika uniemożliwia u mnie ponowne złożenie tego za co się wezmę - no ale trzeba znaleźć chwilę i delikatnie spróbować Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hunteroza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2018, 23:30   #5
hunteroza
ford::average
 
Avatar hunteroza
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 11-11-2017
Skąd: Wawa
Model: Smax
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 61
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - btw, po jakich slowach kluczowych i czym szukasz tego tematu na forumach niemieckich? Google niewiele mi wyrzuca...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
hunteroza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2018, 10:13   #6
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Zaraz wrzuce stronę
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Jest wiele tematów ale tylko tutaj jest to pokazane,To radio jest w srodku prawie puste,na ostatnim foto jest ten ekran z numerem,tylko ja nie mogę tego odczytać.Największe problemy miałem z tymi dwoma pokrętłami ,bo dopiero po ich demontażu widzisz cały ekran .Możee dasz radę odczytać ten nummer na ostatnim zdjęciu gdzie pisze Schritt9(krok9)
Podaję na google:Navi NX piept.Bez dokładnej znajomości języka będzie ciężko ale jak czegoś nie rozumiesz to daj znać-Dwa z tych haków wchodzą w miejsca po zaślepkami na górze gdzie jest w niektórych ten przycisk do startu,trzeba te plastyki kartą bankową lub czymś podobnym usunąć.Na zdjęciu Nr8(schrittGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.widzisz zieloną blachę i to pod nią jest ekran,ale żeby tę blachę odsunąć trzeba zdemontować te dwa pokrętła z przodu
Co do jakości tego ekranu to ten oryginalny też pochodzi z Chin zresztą tak jak pow'mału wszystko

Ostatnio edytowane przez aprox99 ; 15-01-2018 o 10:27
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-08-2018, 10:51   #7
hunteroza
ford::average
 
Avatar hunteroza
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 11-11-2017
Skąd: Wawa
Model: Smax
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 61
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Sporo czasu minęło, mam mały update w tym temacie.

W moim Smax radio bez zmian, nadal słychać ten cichy pisk. W ostatnich miesiącach skonsultowałem temat z osobami z Komtel Serwis. Chłopaki wzięli na warsztat inną sztukę z tym samym problemem i próbowali dojść do tego, co dokładnie piszczy. Okazało się, że piszczy podobno jakiś moduł graficzny wewnątrz radia, produkcji Bosch. Po zamówieniu nowego modułu w Bosch okazało się, że nowy również piszczy, a Bosch nie widzi w tym żadnego problemu, tak ma być. Temat w Komtel/Bosch wyczerpany. Duuuży minus dla Bosch za taki olewczy stosunek do całej sprawy.
Wracam więc do punktu wyjścia. Da się z tym jeździć, czasami to słychać, czasami nie, niektórzy nie słyszą tego w ogóle. Na chwilę obecną pozostają dwie opcje, albo samemu to rozbierać z pomocą jakiegoś dobrego elektronika i szukać części na własną rękę, albo szukać na rynku innego pasującego radia.

Myślę, że temat będzie narastał, bo tylko radia z początku produkcji NX SD nie piszczały. Prawdopodobnie jak większość sprawdzi aplikacją androidową "Advanced Spectrum Analyser" czy ma malutki peak ok.7.9-8kHz, to okaże się, że też ma to piszczenie. Jest na tyle wysokie, że początkowo wydaje się być tłem. Można też sprawdzić prościej - przyłożyć ucho do wyświetlacza - jeśli piszczy cicho, to jest to ten problem.

Jeszcze jedno pytanie do @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , pisałeś mi, że wg Ciebie piszczy to wyświetlacz, czy masz pewność co do tego, że piszczy właśnie LCD i po jego wymianie pisku nie ma? Pytam, bo skoro Komtel Serwis twierdzi, że piszczy coś na osobnej płytce grafiki, to albo ktoś się myli, albo w różnych sztukach piszczą różne elementy? To ostatnie dawałoby mi nadzieję, że w moim piszczy coś prostszego do wymiany niż płytka grafiki, nie chcę jednak wymieniać LCD niepotrzebnie (koszty).

Aktualnie szukam na kupno lub zamianę NX SD, rozważam także zmianę na SONY, ale nigdzie nie ma ramek i paneli nawiewu. Dodatkowo SONY to jednak gorszy wygląd deski, panel zintegrowany z wyświetlaczem NX SD wygląda najlepiej. Jakby ktoś miał jakieś radyjko, bedę wdzięczny za kontakt.
hunteroza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-09-2018, 15:30   #8
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Witam,mam znajomego w serwisie Blaupunkta w Niemczech ,gdyz Nawigacja Forda to Blaupunkt i twierdzi ze to ekran.Sam rozbieralem 3 razy te nawigacje i dzwiek dochodzi wyraznie z okolicy ekranu.Pozdr
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2019, 19:54   #9
beribazoo
ford::beginner
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 02-09-2012
Skąd: Wwa
Model: S-Max
Silnik: 1.6 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 48
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , doszedłeś do tego co piszczy? Też słyszę ten dźwięk. Jak się na nim nie skupiam to nie przeszkadza, ale przy dłuższej trasie obawiam się, że może irytować.
beribazoo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2019, 22:31   #10
hunteroza
ford::average
 
Avatar hunteroza
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 11-11-2017
Skąd: Wawa
Model: Smax
Silnik: 2.0
Rocznik: 2013
Postów: 61
Domyślnie Odp: Travelpilot NX SD - piszczacy wyswietlacz 8kHz

Cytat:
Napisał beribazoo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , doszedłeś do tego co piszczy? Też słyszę ten dźwięk. Jak się na nim nie skupiam to nie przeszkadza, ale przy dłuższej trasie obawiam się, że może irytować.
Hej. Tak doszedłem, piszczy cewka w układzie podświetlania LCD. To takie prostokątne srebrne na przedniej płytce wyświetlacza. Bardziej kumaty człowiek z tego forum powiedział mi, że co najlepsze cewka piszczy bo została użyta z mocnym zapasem. Komtel w Sochaczewie próbował to wyeliminować, z tego co wiem wyciągnęli tą cewkę, ale nic to nie dało. Jest wysokomocowa, więc ciężko cokolwiek zrobić. Pozostaje albo przerabiać podświetlenie na LEDy (skomplikowane i jednak ingerencja), albo wyciszać tą cewkę przez obłożenie materiałami wyciszającymi (bałbym się o zagrzanie w lato) albo przez zalanie specjalną "żywicą"/pastą - tu wolałbym mieć drugie radio do eksperymentu, ale nawet jeden elektronik coś mi polecił, jesli będziesz chciał mogę spróbować odszukać. Podsumowując, przypadek trochę beznadziejny, a najlepsze, że nowe moduły od Bosch też piszczą (info od tego komisu) i Niemiaszki nie widzą w tym problemu. Na razie jeżdżę z tym i skupiam się na muzyce, już tak mocno nie przeszkadza jak kiedyś, ale myślę, że wrócę jeszcze do tematu. Jakbym trafił na jakieś drugie radio do kupna w dobrej cenie, to można eksperymentować. Aha miałem też plan zmieniać na Sony, ale finalnie nie wyszło, bo trzeba coś przerabiać przy bluetooth, musiałbym mieć tu pomoc.
hunteroza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:04.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.