Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-05-2021, 20:34   #21
elsys1
ford::average
 
Imię: Wiktor
Zarejestrowany: 03-06-2015
Skąd: Dabrowa Gornicza
Model: Focus Mk. 2 1.8 Sport
Silnik: 1.8
Rocznik: 2020
Postów: 52
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Niech mnie ktoś poprawi jak się myślę, ale 12,5 to akumulator naładowany w 50%, 12,3 to pewnie ok 30%.
Od 12,5 zaczyna się zasiarczanie. Więc 12,3 można doładować.

Wysłane z mojego SM-A515F przy użyciu Tapatalka

elsys1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 06:35   #22
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał Focuser Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Może dbać o akumulator czyli nie trzymać go w stanie rozładowania i co jakiś czas doładowywać napięciem 16,2V do pełna i wtedy będzie zmieniał go rzadziej.
Jego wybór..
Zapominasz o trzeciej opcji - doładowywanie raz na jakiś czas napięciem 14.4V
Czy osiągnie 100% pojemności?
Nie.
Czy uratuje akumulator przed uszkodzeniem z powodu ujemnego bilansu energetycznego?
Owszem.
Która opcja jest wygodniejsza? Ta kiedy siedzisz przy akumulatorze i pilnujesz procesu ładowania, nasłuc***esz bulgotania i uzupełniasz wodę, czy jak podpinasz ładowarkę i nawet akumulatora nie musisz wyciągać ani odłączać? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał Focuser Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
klima max,
Sama sprężarka klimy jest napędzana paskiem osprzętu więc mechanicznie prosto z silnika, ale dmuchawa już jest elektryczna - wystarczyło włączyć dmuchawę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. klimatyzacja nie ma nic do rzeczy
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] naładuj prostownikiem i zobacz jakie wtedy będą napięcia - będziesz miał punkt odniesienia. Mnie jeszcze zastanawia inna rzecz

Cytat:
Napisał Focuser Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
już raz mnie zaskoczył swoim wyładowaniem (pewnie czegoś zapomniałem wyłączyć na noc)
Ciężko to zrobić, musiałbyś mieć lodówkę wpiętą w gniazdo zapalniczki (nie jest odłączane), masz może system bezkluczykowy albo chińskie niefabryczne radio?
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 06:58   #23
elsys1
ford::average
 
Imię: Wiktor
Zarejestrowany: 03-06-2015
Skąd: Dabrowa Gornicza
Model: Focus Mk. 2 1.8 Sport
Silnik: 1.8
Rocznik: 2020
Postów: 52
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał hindus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zapominasz o trzeciej opcji - doładowywanie raz na jakiś czas napięciem 14.4V
Czy osiągnie 100% pojemności?
Nie.
Czy uratuje akumulator przed uszkodzeniem z powodu ujemnego bilansu energetycznego?
Owszem.
Zawsze może kupić prostownik automatyczny, ctec albo Noco genious, albo coś podobnego.

Wysłane z mojego SM-A515F przy użyciu Tapatalka
elsys1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 07:02   #24
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Jasne, takie "mądrzejsze" ładowarki pomogą (CTEK ma bodajże 15.8V w kroku "recondition"), ale bez pomiaru gęstości elektrolitu nie jesteśmy w stanie faktycznie ocenić stopnia naładowania akumulatora. Wszystko to bardziej lub mniej przybliżenie rzeczywistego stanu.
Więc dla mnie jak ktoś lubi się bawić w oparach kwasu siarkowego to śmiało, akumulator na korki i jazda Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale czasem po prostu się to nie opłaca. To samochód jest dla nas a nie my dla samochodu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 07:21   #25
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał Focuser Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zrobiłem na szybko pomiar:
Pojazd wyłączony (odczekałem kilka godzin) 12,35
Po otwarciu i zamknięciu drzwi 12,26
Na zapłonie 11,92
Uruchomienie silnika 10,31 / 9,88 / 11,6 i po kilku sekundach stopniowo do 14,12
Obciążenie: klima max, długie, grzanie tylnej szyby, radio 12,7
Po wyłączeniu obciążenia, sam silnik i pozycyjne 14,13

Miernik UNI-T UT-33C+
Sprawdź alternator, bo coś za niskie napięcie. U mnie spada napięcie dopiero jak włączę wszystkie światła (mijania, długie, przeciwmgielne), grzanie przedniej szyby, tylnej, nadmuch (spada do ~12,4V, ale alternator 105A).

Cytat:
Napisał hindus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zapominasz o trzeciej opcji - doładowywanie raz na jakiś czas napięciem 14.4V
Czy osiągnie 100% pojemności?
Nie.
Aby akumulator się ładował musi być wyższe napięcie od napięcia spoczynkowego aku. Im wyższe napięcie tym szybciej naładuje się. Można ładować nawet do 16V.
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 07:29   #26
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał konieczko5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Im wyższe napięcie tym szybciej naładuje się
Nie, im wyższy prąd tym szybciej się naładuje. Napięcie jest konieczne do utrzymania zadanego prądu. Problem w tym, że przekraczając 2.4V na ogniwo zaczyna się proces gazowania który zmniejsza nam ilość elektrolitu.
Ładowarka 14.4V naładuje do ok. 90% pojemności, będzie to trwało kilkanaście godzin, ale da sobie radę.
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 07:53   #27
Waterspoon
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 06-02-2021
Model: Focus Turnier
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2016
Postów: 356
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Pisałem prostym jeżykiem, zmniejszyć do minimum zużycie prądu po rozruchu, wtedy na krótkich trasach alternator może da radę doładować to co zostało stracone na rozruch. Ale oczywiście to za proste i trzeba robić kombinacje alpejskie z gęstością elektrolitu i prądem ładowania :-) A jeszcze trzeba monitorować temperaturę, o tym wiecie ? Przy krótkich trasach żaden sprawny alternator nie doładuje utraconej energii, jeżeli mu na to nie pozwolicie zbyt wysokim zużyciem bieżącym. A i tak nie wydłuży to niewiadomo na jak długo degradacji płyt, bo taką mamy narzie technologię w ogniwach i tyle w temacie
Waterspoon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 08:38   #28
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał Waterspoon Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pisałem prostym jeżykiem, zmniejszyć do minimum zużycie prądu po rozruchu, wtedy na krótkich trasach alternator może da radę doładować to co zostało stracone na rozruch.
Problem w tym że prąd ładowania to nie jest "pełna moc alternatora minus odbiorniki" bo jakbyś nawet do zera wyeliminował pobór to uwierz mi, że choćby 100A tam nie wciśniesz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Bo żeby to zrobić musiałbyś podnieść napięcie, dużo dużo więcej niż dopuszczalne przez regulator. A to oznacza, że dopóki nie masz włączonych obu grzanych szyb albo nagrzewnicy PTC to pozostałymi odbiornikami + ładowaniem akumulatora nie spowodujesz przekroczenia pełnej mocy alternatora.
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 11:29   #29
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał hindus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie, im wyższy prąd tym szybciej się naładuje. Napięcie jest konieczne do utrzymania zadanego prądu. Problem w tym, że przekraczając 2.4V na ogniwo zaczyna się proces gazowania który zmniejsza nam ilość elektrolitu.
Ładowarka 14.4V naładuje do ok. 90% pojemności, będzie to trwało kilkanaście godzin, ale da sobie radę.
Wzór na prąd:

I=ΔU/R

Im większa różnica napięć tym większy prąd może popłynąć. Czasami musisz ładować wysokim napięciem aby odsiarczyć. Sam ładowałem 16V i po kilku godzinach ubytek wody był minimalny. Pooglądaj filmy z cyklu "wyzwanie gęstości elektrolitu". Niektórzy dochodzą nawet do 17V

Cytat:
Napisał hindus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Problem w tym że prąd ładowania to nie jest "pełna moc alternatora minus odbiorniki" bo jakbyś nawet do zera wyeliminował pobór to uwierz mi, że choćby 100A tam nie wciśniesz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Bo żeby to zrobić musiałbyś podnieść napięcie, dużo dużo więcej niż dopuszczalne przez regulator. A to oznacza, że dopóki nie masz włączonych obu grzanych szyb albo nagrzewnicy PTC to pozostałymi odbiornikami + ładowaniem akumulatora nie spowodujesz przekroczenia pełnej mocy alternatora.
Pewnie chodziło o to żeby nie włączać dużych odbiorników (aby nie zużywać całej energii produkowanej z alternatora). Ludzie zapominają o jeszcze 2 sprawach. Altek nie produkuje dużo energii przy jałowych obrotach silnika spalinowego. Stanie 10 min na "luzie" mało naładuje akumulator. Druga sprawa, że zimą powinno się ładować wyższym napięciem, a latem w upały napięcie jest dużo mniejsze (w temp > +30°C napięcie mam max 13,6V, gdzie zimą już nawet 14,65V)
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2021, 12:13   #30
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: Wymiana akumulatora na pojemniejszy - krótkie trasy

Cytat:
Napisał konieczko5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wzór na prąd:

I=ΔU/R

Im większa różnica napięć tym większy prąd może popłynąć.
Ale to prądem ładujesz, nie napięciem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jedno zależy od drugiego, co nie zmienia faktu, że to wartość natężenia jest istotna w kontekście akumulatorów - bo to od niego zależą parametry elektryczne akumulatora, w tym także dopuszczalny prąd ładowania. To jego powinniśmy kontrolować, a napięcie w zasadzie w drugiej kolejności - dlatego ludzie "dochodzą do 17V".

Cytat:
Napisał konieczko5 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Druga sprawa, że zimą powinno się ładować wyższym napięciem, a latem w upały napięcie jest dużo mniejsze (w temp > +30°C napięcie mam max 13,6V, gdzie zimą już nawet 14,65V)
I to właśnie robi Smart Charge tak nawiasem mówiąc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
akumulator , focus mk2



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.