Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-07-2018, 20:22   #61
KierowcaBombowca
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 13-11-2017
Model: Transit
Silnik: 2.0Di
Rocznik: 2002
Postów: 32
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Witam po dłuższej przerwie.

Ciśnienie sprężania w moim nieszczęsnym fordziku jest na zimnym silniku na poziomie 10-15 Bar wiec chyba przekładka silnika jest najrozsądniejszym rozwiązaniem

Znalazłem silniczek który wydaje się być ok ale jest to ABFA 100KM.

Czy wymiana z 86 KM F3FA (który aktualnie posiadam) na 100KM ABFA pociąga za sobą wymianę np skrzyni, wiązki elektrycznej lub czegoś innego, czy wystarczy przerzucić kompletny silnik z pompą i osprzętem, komputeri immo i powinno grać?

Co musiałbym zdemotować z zakupionego auta żeby bez większych problemów zamienić silniki?

Jakie są różnice konstrukcyjne pomiędzy 85KM F3FA a 100KM ABFA?


Ostatnio edytowane przez KierowcaBombowca ; 22-07-2018 o 20:32
KierowcaBombowca jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2018, 10:13   #62
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Silniki mechanicznie są w zasadzie identyczne. Osprzęt może się nieco różnić (tzw. orurowanie) no i nie wiem jak z turbiną, jest na pewno z zaworem upustowym, ale czy identyczny model - nie wiem. Patrząc na wykaz w linku, to z tego samego okresu silniki 85 i 100 KM mają takie same turbiny. Ale w różnych okresach zmieniano je na inne... [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Tylko najwcześniejsze 2,0 tddi/100KM miały dwumasę (do 12.2001), potem wszystkie 2,0 tddi miały zwykłe koło zamachowe.
Pompa wtryskowa nadal VP30, więc wiązka elektryczna powinna być taka sama.
Co do immo - przekładając całą elektronikę musisz też mieć kluczyk od stacyjki z tego samochodu z transponderem odpowiednim dla wprowadzonego kodu immo. Sam transponder (pastylkę) możesz przełożyć do swojego starego kluczyka, tak aby nie wymieniać stacyjki.
Jeżeli nie masz kluczyka z transponderem, to powstaje problem. Do tej pory trzeba było użyć IDS-a do przeprogramowania immo w ASO, teraz podobno są spece którzy to robią. Ktoś o tym niedawno pisał na Forum.
Jeśli nie zależy ci na mocy, a twoja armatura paliwowa jest ok, to możesz przełożyć pompę i wtryski do nowego silnika, wtedy zupełnie nie zajmujesz się elektroniką i immo...
Skrzynia mechanicznie pasuje na pewno, ale generalnie występują one z dwoma różnymi przełożeniami dyfra 4,23:1 i 4,54:1. Trudno powiedzieć jaką masz, ale jeżeli masz wolniejszą, to byłaby szkoda co do potencjalnych korzyści przy mocniejszym silniku (V max, oszczędność paliwa).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-07-2018 o 13:48
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2018, 10:52   #63
zima18
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 09-12-2018
Skąd: Białystok
Model: Transit
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2005
Postów: 32
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

I jak temat, po wymianie silnika coś się ruszyło ?
zima18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2018, 16:13   #64
kajetan
ford::amateur
 
Imię: Kajetan
Zarejestrowany: 04-12-2018
Skąd: Lubań
Model: Transit MK7 T350 AWD
Silnik: 2.4 TDCI H9FB 140KM
Rocznik: 2010
Postów: 6
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Cześć,

piszę w tym temacie bo opisuje podobny problem a nie chcę zakładać nowego wątku.

Samochód:
Transit 2003 2.0 TDCI

Problem:
Silnik się nie uruchamia.

Błąd:
P2291 - po skasowaniu wyświetla się ponownie po dłuższej próbie uruchomienia silnika.

Informacje dodatkowe:
- jest paliwo w baku,
- samochód stał kilka miesiecy z rozkładowanym akumulatorem
- kilka tys km. temu samochód unieruchomił silnik - w warsztacie zostało wykonane: wymiana pompy wysokiego ciśnienia (800zł, więc zakładam, że regenerowana), nowy filtr paliwa, płukanie przewodów paliwowych i zbiornika paliwa - obecność opiłków.

Załączam zrzut ekranu oscyloskopu z próby uruchomienia silnika oraz tabelę parametrów w zaznaczonym miejscu.

Pytania:
1. Cisnienie na szynie waha się pomiędzy 4-10 bar więc zakładam, ze pompa niskiego ciśnienia w baku jest ok, mam rację?
2. Procent otwarcia zaworu IMV jest stały (5%). Jest to sytuacja normalna w momencie rozruchu silnika, czy znaczy to, że jest on zablokowany?
3. Wymagane ciśnienie paliwa jest stałe (0 kPa). Jest to sytuacja normalna czy jest to oznaka błędu sterownika?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi!
Chętnie zobaczyłbym zrzut ekrany z oscyloskopu prawidłowo uruchamiającego sie silnika abym mógł jakos odnieść swój wykres.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Próba uruchomienie silnika.jpg (16.5 KB, 4 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Próba uruchomienie silnika tabela.jpg (20.4 KB, 3 wyświetleń)
kajetan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2018, 17:34   #65
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1. Cisnienie na szynie waha się pomiędzy 4-10 bar więc zakładam, ze pompa niskiego ciśnienia w baku jest ok, mam rację?
To auto nie ma w ogóle pompy podającej, paliwo ze zbiornika zasysa dodatkowa pompa łopatkowa zlokalizowana w pompie wysokiego ciśnienia.
Prawidłowe ciśnienie na listwie podczas pracy rozrusznika wynosi 350 barów +/- 50 barów. Jeżeli tolerancje są przekroczone, PCM przyjmuje dawkę wtrysku 0, silnika nie uruchomisz. Na wolnych obrotach ciśnienie powinno wynosić 250 barów z identyczną tolerancją.
Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2. Procent otwarcia zaworu IMV jest stały (5%). Jest to sytuacja normalna w momencie rozruchu silnika, czy znaczy to, że jest on zablokowany?
Zawór IMV sterowany jest sygnałem PWM, czyli sygnałem impulsowym o stałej częstotliwości, ale o zmiennym czasie trwania impulsu. Nie wiem co to jest te 5% otwarcia... Zawór wibruje w takt wysyłanych przez PCM impulsów tak, by osiągnąć wymagane ciśnienie.
Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
3. Wymagane ciśnienie paliwa jest stałe (0 kPa). Jest to sytuacja normalna czy jest to oznaka błędu sterownika?
Wymagane ciśnienie paliwa na listwie podczas startu podałem wyżej.

Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
w warsztacie zostało wykonane: wymiana pompy wysokiego ciśnienia (800zł, więc zakładam, że regenerowana), nowy filtr paliwa, płukanie przewodów paliwowych i zbiornika paliwa - obecność opiłków.
Hm... 800 zł za regenerację pompy, to w licencjonowanym zakładzie jest nierealne. W zależności od zakresu prac koszt może wynosić od 1.300 do ponad 2.000 zł. Jeżeli były opiłki, to konieczna była także regeneracja wtryskiwaczy - nic nie piszesz o tym.

Zacznij od sprawdzenia dobrym testerem, jakie jest ciśnienie na listwie podczas kręcenia silnikiem. Konieczne do odpalenia są odpowiednie obroty silnika/rozrusznika, rządu 195 - 225 obrotów (o ile dobrze pamiętam) i jednocześnie odpowiednie napięcie aku. Tak więc akumulator musi być i naładowany i o odpowiedniej wydajności prądowej (co najmniej 650A). Czyli bardzo dobry.
Jeżeli ciśnienie jest nieprawidłowe, sprawdź filtr czy jest w nim paliwo. Jeżeli jest pusty, to całość jest prawdopodobnie zapowietrzona. W tdci to spory problem...
Dochodzi dodatkowy problem - czy są opiłki we wtryskiwaczach. Mogą być zablokowane lub bardzo mocno przelewają, nie można nawet próby przelewowej zrobić, bo silnik nie odpala. Jeżeli z odpalenia nic nie wyjdzie, chyba będzie trzeba je wyjąć i oddać do zbadania na stanowisku.

Generalnie: jeżeli pompa i wtryski wymagają regeneracji, to ich prawidłowa naprawa stanowi koszt kilku tysięcy zł.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-12-2018 o 17:46
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2018, 23:15   #66
kajetan
ford::amateur
 
Imię: Kajetan
Zarejestrowany: 04-12-2018
Skąd: Lubań
Model: Transit MK7 T350 AWD
Silnik: 2.4 TDCI H9FB 140KM
Rocznik: 2010
Postów: 6
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Cytat:
Cytat:
To auto nie ma w ogóle pompy podającej, paliwo ze zbiornika zasysa dodatkowa pompa łopatkowa zlokalizowana w pompie wysokiego ciśnienia.
Prawidłowe ciśnienie na listwie podczas pracy rozrusznika wynosi 350 barów +/- 50 barów. Jeżeli tolerancje są przekroczone, PCM przyjmuje dawkę wtrysku 0, silnika nie uruchomisz. Na wolnych obrotach ciśnienie powinno wynosić 250 barów z identyczną tolerancją.
Racja, studiowałem budowę common raila z dokumentu dot. silników HDI stąd pojęcie pompy w baku - w każdym razie zakładam, że owa pompa niskiego ciśnienia (w pompie wysokiego ciśnienia) działa skoro FORScan pokazuje odczyt z czujnika ciśnienia na szynie CR wartości z zakresu 4-10 bar. Czy ten tok rozumowania jest słuszny?

Cytat:
Zawór IMV sterowany jest sygnałem PWM, czyli sygnałem impulsowym o stałej częstotliwości, ale o zmiennym czasie trwania impulsu. Nie wiem co to jest te 5% otwarcia... Zawór wibruje w takt wysyłanych przez PCM impulsów tak, by osiągnąć wymagane ciśnienie.
Zatem uściślając jest to parametr IMV_DRIVE z FORScana tj. wartość PWM wyrażona w % odniesiona do otwartej pętli - czyli jak rozumiem, jest to 5% możliwej szerokości impulsu sterującego zaworem IMV.

Cytat:
Wymagane ciśnienie paliwa na listwie podczas startu podałem wyżej.
Źle odczytałem z wykresu - oczekiwane ciśnienie paliwa wynosi 346 bar. Jednak nie pojawia sie ono na czujniku ciśnienia w CR bo ten pokazuje wartości z zakresu 4-10 bar, zarówno na samym zapłonie, jak i w trakcie próby rozruchu.

Cytat:
Hm... 800 zł za regenerację pompy, to w licencjonowanym zakładzie jest nierealne. W zależności od zakresu prac koszt może wynosić od 1.300 do ponad 2.000 zł. Jeżeli były opiłki, to konieczna była także regeneracja wtryskiwaczy - nic nie piszesz o tym.
Samochód odkupiłem za niewielkie pieniądze, bo poprzedni właściciel (mój znajomy) poddał sie po drugiej awarii układu paliwowego. Stąd znam jego historię acz nie ja osobiście rozmawiałem z mechanikami anie nie decydowałem o tym co było robione. Być może mechanicy zrobili tyle żeby auto odpaliło i wtrysków nie ruszali. Co w tej pompie zrobili to też nie wiadomo, bo cena jak mówisz, zbyt niska na porządną regenerację.

Cytat:
Zacznij od sprawdzenia dobrym testerem, jakie jest ciśnienie na listwie podczas kręcenia silnikiem.
Korzystam z Viakena ELM327 v3 STN1170, czy to jest 'dobry tester'?

Cytat:
Konieczne do odpalenia są odpowiednie obroty silnika/rozrusznika, rządu 195 - 225 obrotów (o ile dobrze pamiętam) i jednocześnie odpowiednie napięcie aku. Tak więc akumulator musi być i naładowany i o odpowiedniej wydajności prądowej (co najmniej 650A). Czyli bardzo dobry.
Próby odpalenia na świeżo zdjętym z prostownika aku 77 Ah, 780A.

Cytat:
Jeżeli ciśnienie jest nieprawidłowe, sprawdź filtr czy jest w nim paliwo. Jeżeli jest pusty, to całość jest prawdopodobnie zapowietrzona. W tdci to spory problem...
Dochodzi dodatkowy problem - czy są opiłki we wtryskiwaczach. Mogą być zablokowane lub bardzo mocno przelewają, nie można nawet próby przelewowej zrobić, bo silnik nie odpala. Jeżeli z odpalenia nic nie wyjdzie, chyba będzie trzeba je wyjąć i oddać do zbadania na stanowisku.
Sprawdzę filtr i parametry zaworu IMV wg. tej procedury:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Załączam dwa dodatkowe zrzuty ekranu z prób uruchomienie silnika (pierwszy znajduje się w poprzednim poście).
Na pierwszym wykresie widać, że wartość parametru CPS_STATE (status położenia wału korbowego) zmienia się z SYNCHED na WAITING w momencie próby rozruchu i w takim stanie pozostaje po zaprzestaniu rozruchu.
Na drugim wartość tego parametru zmienia się pulsacyjne pomiędzy SYNCHED (przed próbą rozruchu) oraz SYNCHING w trakcie tej próby.
Na trzecim wartość zmienia się od WAITING (przed próbą rozruchu) poprzez pulsowanie pomiędzy stanami SYCHED/SYNCHING aby skończyć w stanie ERROR na koniec.
Czy mogę zatem podejrzewać awarię słynnego czujnika położenia wału?

Czy byłbyś w stanie podesłać mi taki wykres rozruchu z działającego silnika (jeśli posiadasz)?

Odezwę się niebawem.
Dziękuję za odpowiedź i rady!
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Próba uruchomienie silnika2.jpg (16.6 KB, 2 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Próba uruchomienie silnika3.jpg (18.4 KB, 2 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez kajetan ; 11-12-2018 o 12:47
kajetan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2018, 00:09   #67
bimarrrr
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-09-2013
Skąd: ldz
Model: mk3 mk4
Silnik: tdci
Rocznik: 2014
Postów: 100
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

niepotrzebnie starasz sie zaglebiac w tajniki i to na samym poczatku...sprawdz czy w ogole paliwo podaje na rampe, mozesz fizycznie odkrecic nakretke wtrysku, to przy okazji odpowietrzysz...
bimarrrr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2018, 09:27   #68
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Cytat:
Napisał kajetan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy mogę zatem podejżewać awarię słynnego czujnika położenia wału?
Czujnik położenia wału jeżeli szwankował - to byłby zapisany jego błąd. Ale ten czujnik synchronizuje położenie z czujnikiem położenia wałka rozrządu, który jest w tdci wyjątkiem jeżeli chodzi o zapisywanie błędu - jego błąd nie jest zapisywany, a błąd pokazywany jest tylko wtedy, gdy czujnik szwankuje. Problem w tym, że to jest czujnik Halla (struktura półprzewodnikowa) i jego stany podczas awarii są chwiejne - raz jest ok., raz jest kaput. Sporo osób już się na tym oszukało...

Interfejs Viaken ELM327 v3 z chipsetem STN1170 współpracuje przy 2,0 tdci 2003 poprawnie. Ale dobry tester to jest fordowski IDS.
--------------------------

Generalnie ja to czarno widzę jeżeli chodzi o koszty.
Wyjmij może filtr i zrób mu sekcję zwłok pod kątem obecności opiłków, no i w ogóle jak wygląda jego czystość. Jeżeli będą opiłki - to wpierw zastanów się, czy warto wchodzić w koszty rzędu 5.000 zł? (pompa + wtryskiwacze).
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2019, 08:25   #69
luka1001
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-11-2018
Skąd: Częstochowa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDI
Rocznik: 2003
Postów: 12
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Witam,
podobny problem z odpalaniem Transita 2003 silnik 2,0 TDI.
Wczoraj próbowałem odpalić auto. W pierwszym momencie odpalił, nie na wszystkie cylindry, za chwilę zdechł. Następne próby bezskuteczne, Rozrusznik kręci jakby nie było kompresji. Czy przyczyną może być to, że około miesiąca temu spłukałem samochód i komorę silnika z soli po dłuższej trasie na Ukrainę, po czym samochód odstawiłem do garażu z temperaturą powyżej zera?
Pozdrawiam
luka1001 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2019, 16:08   #70
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: nagle przestał odpalać.

Podłącz tester, zacznij od sczytania błędów.
Wszystkie kontrolki (w tym immo) świecą prawidłowo?
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
brak mocy , niskie obroty , transit


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.