Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-05-2018, 14:39   #1
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Otóż na felgach 14' 7J miałem dotąd opony 195R14C (a w nawiasie na oponie 195/75R14C - myślałem, że nieobniżane to 80) a teraz pora na zmianę z powodu zużycia obecnych.

Dotąd wydawało mi się, że takie dobranie opony i felgi jest OK. Druga para kół z tymi felgami ma 205R14C i wyglądają baloniastooo...
Ktoś nawet teraz wystawił Ronale na OLX z oponami 195 i wyglądają całkiem normalnie...

Jednak we wszelkich kalkulatorach doboru opon do felgi 7J zalecają dużo szersze i obniżane takie nawet do 40 albo w ogóle dla 14 cali nie ma opcji 7J

No i teraz mam dylemat...
Szukać takich jak poprzednio były założone czy jednak coś szerszego ale jednak nie obniżanego...

Zastanawiam się jeszcze nad wersją bez "C". To auto osobowe trochę wykorzystywane jako dostawczak ale bez przesady. Choć masa własna to niemal 2 tony.
Lepiej jednak C?

I jaki rozmiar polecacie?

Dodam, że 2 stare (205R14C) raczej zostawię jeszcze teraz choć zależy to od tego co ciekawego znajdę w atrakcyjnej cenie...

D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-05-2018, 15:13   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Z kultowymi felgami Ronal RS jest obecnie problem, producenci opon powoli rezygnują z opon z indeksem "C" o małych średnicach... Zacznij od obliczenia jaki najmniejszy indeks ładowności opony musisz mieć...

Ja na twoim miejscu zdecydowałbym się na opony rozmiaru 205/70R14 XL (extra load - czyli powiększoną ładowność), mają one stosunkowo wysoki indeks ładowności 98 - czyli 750 kg. Aby wszystko było ok, musisz sprawdzić naciski na osie w swoim Transicie - przednią i tylną, w żadnym przypadku nie mogą przekroczyć przy tych oponach wartości 1.500kg. Ja na takich oponach na Ronalach jeździłem Transitem Mk3 FT100 Kombi.
W zasadzie dla Ronala RS nie ma innego rozsądnego wyboru jeżeli chodzi o opony z odpowiednio dużym indexem ładowności. Opony nieobniżane to w tym przypadku będą balony o dużej średnicy, przełożenie całkowite zmieni się moim zdaniem za bardzo. No i na Ronalach RS takie opony wyglądają nieco karykaturalnie...

Są jeszcze dostępne bardzo mocne opony 205/75R14 (ideks ładowności 109), ale to do ciężkich dostawczaków, byłyby u ciebie chyba za twarde.
Cytat:
myślałem, że nieobniżane to 80
Dobrze myślałeś, tak właśnie jest, czyli opona bez oznaczenia procentowego ma wysokość równą 80% szerokości.

Nie ma co upierać się przy zbyt szerokich oponach, opony szersze o 20 mm od nominalnych, to ok. 1 litr większe zużycie paliwa na 100 km, no i spada też nieco szybkość maksymalna. No... ale samochód w zakręcie idzie jak po sznurku. Coś za coś...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-05-2018 o 17:41
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-05-2018, 11:36   #3
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Przeglądając internet zauważyłem, że opona 195 na takiej feldze jest dość powszechna...
Proponowana opona 205/70 byłaby niższa od 185, które obecnie mam na stalowych felgach...
Jeślibym założył 205/70 na przód i zostawił stare baloniaste 205 z tyłu to auto chyba by śmiesznie pochylało się do przodu jak dziecięca wyścigówka... No może przesadzam to tylko 2 cm...
Ta nośność opon jest właśnie problemem. Z jednej strony powinny być wytrzymałe a z drugiej to auto osobowe i chciałoby się trochę komfortu...

Z tym profilem opony to już trochę zgłupiałem... Na znanym portalu aukcyjnym mam do wyboru nawet 85...

Ostatnio edytowane przez D F ; 15-05-2018 o 11:39
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-05-2018, 12:22   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Cytat:
Proponowana opona 205/70 byłaby niższa od 185, które obecnie mam na stalowych felgach...
O 1,4% - dopuszcza się 2%...
Cytat:
Przeglądając internet zauważyłem, że opona 195 na takiej feldze jest dość powszechna...
Wg wymagań TUV na tych felgach należy stosować opony 205/70R14 XL i tylko w modelach FT80 - 120.
Cytat:
Z tym profilem opony to już trochę zgłupiałem... Na znanym portalu aukcyjnym mam do wyboru nawet 85...
Bywają takie wysokie opony, ale jest zaznaczona wtedy wartość profilu. Bez żadnego oznaczenia profilu jego wartość wynosi zawsze 80%.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-05-2018 o 12:41
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2018, 11:08   #5
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Rozglądając się za oponami poznałem przykrą prawdę, że felgi "14" to już przeżytek...
Ronale choć kultowe teraz powinny mieć przynajmniej 16 cali...
No trudno. Felgi odnowione więc będę się bujał na malutkich, niemodnych kółeczkach... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2018, 13:24   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Cytat:
Ronale choć kultowe teraz powinny mieć przynajmniej 16 cali...
Wszystko ma swoje plusy i minusy - ponieważ na te felgi zakładasz opony z wysokim profilem, to masz o wiele większy komfort jazdy niż na niskoprofilowych. Co przy jeździe, po pierwsze - twardym Transitem, a po drugie - po polskich drogach, ma spore znaczenie.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2018, 07:48   #7
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: Dobór rozmiaru opon do felg Ronal

Trochę mnie pocieszyłeś.
Będzie komfortowo. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Od wczoraj lansuję się po mieście na odnowionych Ronalach. Mam nadzieję, że odwracają uwagę od wyłażącej rdzy w wielu miejscach...
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.