Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-12-2017, 19:42   #1
Bartuś01
ford::advanced
 
Avatar Bartuś01
 
Imię: Bartłomiej
Zarejestrowany: 22-04-2007
Skąd: Bełchatow
Model: Focus III
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 218
Domyślnie Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Witam ! Ostatnimi czasy borykam sie z irytującym mnie problemem szarpania auta podczas ruszania . Objaw występuje zawsze wtedy kiedy stoję w korku,albo ruszam spora ilość razy w krótkim odstępie czasu. Szarpanie to przypomina ruszanie na mokrej nawierzchni kiedy to jedno z kół zaczyna podskakiwać z powodu słabej przyczepności...
Wiem ze jest to w miere powszechny problem ponieważ kiedy szukałem samochodu to egzemplarz który odrzuciłem miał podobną bolączkę. Ale jaki widać życie jest przewrotne i dopadło mnie to i tak i tak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Poza tym jeden z użytkowników tego forum tez ma podobny problem . Nie mniej wydaje mi sie ze moje szarpanie jest duzo bardziej intensywniejsze i uciążliwe...
Macie jakieś swoje typy usterki jakiegoś podzespołu albo doświadczenie z tym tematem ? Czy należy sie obracać tylko wokół dwu masy, docisku, tarczy i wysprzeglika ?

Bartuś01 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-12-2017, 21:00   #2
Autopros
ford::average
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 Estate Champions Edition
Silnik: 1,6 TDCi 115
Rocznik: 2012
Postów: 113
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Tego typu szarpanie pochodzi ze sprzęgła. Kwestia który element się poddaje, tarcza czy docisk. Jeśli miałeś kiedyś w ręku sprzęgło, to będziesz wiedział o czym piszę. Otóż jeśli tarcza posiada uszkodzenia termiczne, to blaszki trzymające okładzinę rozłażą się i powodują pofalowanie okładzin. Wtedy w momencie puszczania sprzęgła uzyskujemy nierówny docisk na powierzchni okładzin i mamy szarpanie. Podobny objaw może dać uszkodzenie docisku. Jeśli wyjmuje się sprzęgło, a łapki sprężyny dociskowej układają się nierówno, to można zakończyć poszukiwania przyczyny. W każdym razie jeśli chcesz usunąć objaw, to musisz wymienić sprzęgło. Jeśli będzie to uszkodzenie termiczne, to będzie wyraźnie widać przegrzane punkty na kole zamachowym oraz docisku. Wtedy koło dwumasowe również trzeba wymienić, bo smar w jego środku na pewno został już "ugotowany" i takie koło długo nie pożyje.
Nie wiem jak wygląda statystyka w silnikach Eco Boost, ale w 1,6 TDCi/HDi widziałem już kilka przypadków nierównej sprężyny docisku, bez żadnych śladów uszkodzeń termicznych tarczy, docisku i koła dwumasowego. W Berlingo HDi, które było na gwarancji oczywiście reklamacja nieuznana (jak zwykle z resztą w przypadku sprzęgieł).
Reasumując, masz w zasadzie dwa wyjścia. Albo wymiana kompletu i masz załatwiony temat na pewniaka, ale Twój portfel dostaje skuteczną terapię odchudzającą, albo zrzut skrzyni, ocena co zawiniło, pomiar luzów koła dwumasowego i wymiana elementu, który zawinił (chyba, że są ślady przegrzania, to i tak wymiana wszystkiego).
Autopros jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2017, 15:12   #3
Bartuś01
ford::advanced
 
Avatar Bartuś01
 
Imię: Bartłomiej
Zarejestrowany: 22-04-2007
Skąd: Bełchatow
Model: Focus III
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 218
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Domyślałem się ze chodzi o rozszerzalność termiczną ,ale rzuciłeś nieco więcej światła na ten temat. Zobaczymy jak sie temat rozwinie na ta chwile jeśli nie trafie na jakieś miejsce na drodze gdzie muszę przykładowo ruszyć ok 20 razy w krótkim odstępie czasu jest ok . Smiało mogę zrobić 200 km bez objawowo, jesli droga pozwoli. Ale z tyłu głowy jest swiadomosć ze jest problem....
Bartuś01 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2017, 20:59   #4
Autopros
ford::average
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 Estate Champions Edition
Silnik: 1,6 TDCi 115
Rocznik: 2012
Postów: 113
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Nie stresuj się za mocno, to nie jest usterka od której staniesz na drodze. Jak się zacznie ślizgać, to wtedy masz jasność sytuacji. Nie wiem ile masz przebiegu, ale ja w swoim 1,6 TDCi przy niecałych 190 000 km mam ten sam objaw. Spodziewam się wady fabrycznej docisku. Nic z tym nie robię, bo problem wychodzi w zasadzie podczas ciągnięcia przyczepy przez korek. Wtedy niezależnie jak umiejętnie się rusza, to przy dwudziestym cyklu ruszania lub podjeżdżania na pół sprzęgle i tak łapie to wszystko temperaturę i zaczyna szarpać. Naucz się z tym żyć, bo sprzęgła z tym objawem mają zazwyczaj bardzo grubą okładzinę i jeszcze sporo by pojeździły, ale nasz klient - nasz pan. Niektórzy próbują argumentować, że jeżeli koło dwumasowe dostaje miejscowych przegrzań na powierzchni ciernej, to wówczas krócej pożyje. W praktyce najważniejsza jest całościowa temperatura koła, która wynika z częstego ruszania, jazdy na pół sprzęgle oraz samej pracy na biegu jałowym i jazdy na niskich obrotach z dużym obciążeniem.
A jeśli jednak chcesz wymieniać sprzęgło, to po własnych doświadczeniach, polecam oddać nową tarczę na nabicie okładzinami kevlarowymi. Robią to np. panowie w Markach. Tak zrobionego sprzęgła nie byłem w stanie zabić nawet w Cromie 1,9 Multijet 150, która często miała "przyjemność" ciągania przyczep o realnej masie około 1,5 t. Ubiłem skrzynię biegów, ale nie sprzęgło Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Autopros jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2017, 11:53   #5
Bartuś01
ford::advanced
 
Avatar Bartuś01
 
Imię: Bartłomiej
Zarejestrowany: 22-04-2007
Skąd: Bełchatow
Model: Focus III
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 218
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Tak tak, jak to mówią nasi piłkarze podchodzę do tego z chłodną głową . Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Chociaż gdyby to się pojawiało coraz częściej werdykt jest jasny. Szkoda poduch półosi itd...
Ja w swoim mam akurat 120tyś. przebiegu ale jeździłem ecoboostem który miał 90tyś i tez juz zaczynał szarpać , natomiast wspomniany użytkownik tego forum ma lekko ponad 100tyś i to samo co u mnie . Także dość szybko dają o sobie znać ... Przynajmniej te z początku produkcji bo wszystkie pierwsza połowa 2011r.
Ps. Biedna Croma... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bartuś01 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-04-2019, 22:26   #6
artur_pl
ford::amateur
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 28-12-2018
Skąd: Kraków
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 Ecoboost 182KM
Rocznik: 2011
Postów: 8
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Minęło już trochę czasu od założenia wątku, ale jestem ciekaw czy objawy się nasiliły? @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] trzeba było coś wymieniać? Czy jednak nie było takiej potrzeby?

U mnie zauważyłem coś podobnego, ale jeżdżę z tym na razie 4 msc. Normalnie niewyczuwalne, ale po ok 30 min jazdy po mieście powoli daje o sobie znać i trzeba bardzo uważnie ruszać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
artur_pl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2019, 12:53   #7
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Ja to zauważyłem pierwszy raz dawno temu i nic się nie dzieje. Inna sprawa, że rzadko jeżdżę po mieście w korkach, więc rzadko się to pojawia. Silnik akurat z końca 2011 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2019, 18:39   #8
razes
ford::advanced
 
Avatar razes
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 31-10-2012
Skąd: Szczecin
Model: Kuga Mk2
Silnik: 1.5 EB 150 -> 190 KM
Rocznik: 2019
Postów: 214
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Dokładnie te same spostrzeżenia - po dłuższej "miejskiej" jeździe szarpie.
Jeżdżę tak już ponad 2 lata. Bo na trasie dom - praca jeszcze się to nie dzieje ani w trasie.
razes jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-04-2019, 19:36   #9
mati3995
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 03-11-2018
Model: Focus MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost 150KM
Rocznik: 2011
Postów: 132
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Również mam to samo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. gdy jeżdżę do pracy jest w porządku ale gdy pojeżdżę dłużej w korkach i mieście to zaczyna szarpać.

Myślę że to są objawy że to sprzęgło się kończy i można tą przypadłość powiązać z tą akcją serwisową co jest.

Ale sam mam mieszane uczucia co do niej bo nie chcę by mi nawet czasem programowo
zmniejszano osiągi silnika Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Obecnie mam przebieg 103 tys.

Ostatnio edytowane przez mati3995 ; 17-04-2019 o 19:43
mati3995 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-04-2019, 10:11   #10
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,351
Domyślnie Odp: Szarpanie podczas ruszania 1,6 Ecoboost

Cytat:
Napisał mati3995 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Myślę że to są objawy że to sprzęgło się kończy
nie sądzę. Mam prawie identyczny przebieg jak Twój. 106 tysięcy.
Od dwóch lat tak mam i w tym czasie zrobiłem około 60? tysięcy km.
Takie materiały, takie sprzęgło.
Z racji że naprawdę rzadko się to dzieję, to przestałem się tym martwić.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:36.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.