Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-07-2021, 13:33   #1
pierozek44
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 16-08-2016
Skąd: Rzeszów
Model: transit
Silnik: 2.5 DI
Rocznik: 1995
Postów: 41
Domyślnie Dokręcanie flanszy

Mam taki problem.Zmuszony byłem zdemontować flanszę mocującą wał do dyferencjału .Chcę ją teraz zamontować ale nie wiem jaki jest moment dokręcenia śruby mocującej.Samochód z 95-tego,2,5d, most Timken.

pierozek44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-07-2021, 17:47   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

Niestety, popełniłeś mały błąd, nie sprawdzając jaki moment obrotowy ma swobodnie obracający się wałek atakujący z zamontowana flanszą - przed jej demontażem.
Tam między łożyskami wałka atakującego jest sprężysta tuleja, zgniatana nakrętką flanszy (nakrętkę zawsze powinno się dawać nową), więc nakrętki nie dokręca się do jakiegoś oporu z określonym momentem, tylko stopniowo, małymi kroczkami tak się ją obraca, aby uzyskać moment obrotowy wałka jaki był przedtem, ewentualnie powiększony o ok. 0,3 Nm jeśli była założona nowa uszczelka olejowa (simering). Taka metoda zapewnia prawidłowe siły osiowe na łożyskach wałka atakującego.
Generalnie wałek ma się obracać z momentem pomiędzy 2,5 - 3,0 Nm. Taki moment uzyskasz wieszając na końcu poziomej dźwigni długości 33 cm masę 1 kg - dźwignia zamocowana na flanszy.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 06-07-2021 o 17:55
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-07-2021, 20:53   #3
pierozek44
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 16-08-2016
Skąd: Rzeszów
Model: transit
Silnik: 2.5 DI
Rocznik: 1995
Postów: 41
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

No to pięknie.......Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ty mi Wojciech lepiej powiedz jak ja to mam zrobić pod samochodem.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
pierozek44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-07-2021, 21:17   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

No cóż - każde pokrętło (przetyczka) na przedłużce do nasadki nakrętki, ma jakieś 20 cm długości. Oceń, czy siła jaką przykładasz na końcu przetyczki ma wartość około 1,5 kG - kiedy wałek atakujący zaczyna się obracać.
To trzeba zrobić na tzw. czuja - w każdym razie nie dokręcaj nakrętki do mocnego oporu, bo łożyska szybko polecą w kosmos. Tym nie mniej z tego co pamiętam (bo Timkena robiłem u siebie ze 25 lat temu) - nakrętka wcale tak lekko nie obraca się.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-07-2021, 21:28   #5
pierozek44
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 16-08-2016
Skąd: Rzeszów
Model: transit
Silnik: 2.5 DI
Rocznik: 1995
Postów: 41
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

Czy ta tuleja o której pisałeś jest odkształcalna czy też po zbyt mocnym dokręceniu i poluzowaniu wróci do pierwotnego kształtu?Bo muszę się przyznać że dokręciłem nakrętkę ma wałku z pneumata i po małej przejażdżce stwierdziłem że coś jest jednak nie tak.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Stąd moje pytanie o moment dokręcenia.
pierozek44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2021, 15:03   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

Cytat:
Napisał pierozek44 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy ta tuleja o której pisałeś jest odkształcalna czy też po zbyt mocnym dokręceniu i poluzowaniu wróci do pierwotnego kształtu?Bo muszę się przyznać że dokręciłem nakrętkę ma wałku z pneumata i po małej przejażdżce stwierdziłem że coś jest jednak nie tak.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Stąd moje pytanie o moment dokręcenia.
To co ja przetłumaczyłem z angielskiej książki serwisowej, dotyczy sytuacji, gdy wymieniasz cieknący simering, nie ruszasz lub nie wymieniasz łożysk. Wtedy gdy stopniowo dojedziesz nakrętką do momento obrotowego wałka jaki był przedtem, nie spowoduje odkształcenia tulei dystansowej - ona zawsze troszeczkę sprężynuje..
Jednak jeżeli dowaliłeś nakrętkę do oporu, to tuleja jest już raczej trwale odkształcona.
Spróbuj ustawić moment obrotowy wałka na te 3 Nm, bo wątpię abyś dostał gdzieś taką nową tuleję. Mam nadzieję, że te łożyska nie padły skręcone pneumatem...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-07-2021, 21:21   #7
pierozek44
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 16-08-2016
Skąd: Rzeszów
Model: transit
Silnik: 2.5 DI
Rocznik: 1995
Postów: 41
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

To może zreasumujmy.Mam na podniesionym do góry moście dokręcić nakrętkę do ok 3 Nm?Rozumiem że koła mają być przykręcone,bo to zmienia trochę moment?Jeszcze takie pytanie na przyszłość.Jeśli chciałbym wymienić uszczelniacz i przy okazji sprawdzić łożyska, to czy po odkręceniu obudowy dyferencjału ,obudowa ta schodzi łatwo czy trzeba do tego użyć ściągacza?Robię to wszystko leżąc pod samochodem i czasami zastanawiam się czy nie lepiej było by zdemontować most.Ale to z kolei strasznie dużo kręcenia.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
pierozek44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-07-2021, 21:52   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

Masz dokręcić stopniowo, małymi kroczkami nakretkę tak, aby wałek atakujący stawiając opór obracał się z momentem 2,5 - 3 Nm. Jest problem, bo nie zapisany był moment obrotowy na walku atakującym przed odkręceniem flanszy. Jeżeli byłby mierzony z kołami, to też dokręcana byłaby śruba stopniowo przy założonych kołach do uzyskania identycznego momentu powiększonego o wartość 0,3 Nm ze względu na nowy simering. Moim zdaniem to już chyba dzielą włos na czworo z tym 0,3 Nm...
Ja mam tu opisaną procedurę związaną z wymianą simeringu. Podają moment obrotowy na stawiającym opór wałku atakujacym na 2,5 - 3 Nm. ale nie piszą, czy to z założonymi kołami, czy bez.
Natomiast jak to ustawić od początku - nie mam żadnych danych. Można się pobawić i sprawdzić, jaki moment jest z kołami i to być może by wyjaśniło co mieli na myśli.

Główny problem z regulacją wałka atakującego leży w doborze podkładek regulacyjnych na wałku, tak by luz międzyzębny był prawidłowy, a jednocześnie ślad współpracy zębów odciśnięty był w prawidłowym miejscu. Ale to w tym przypadku nie ma miejsca, trzeba tylko z odpowiednią siłą ustawić łożyska...

Trochę wyczucia, trochę ryzyka...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-07-2021, 19:44   #9
pierozek44
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 16-08-2016
Skąd: Rzeszów
Model: transit
Silnik: 2.5 DI
Rocznik: 1995
Postów: 41
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

Czy to jest ta tuleja? [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
pierozek44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-07-2021, 21:08   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Dokręcanie flanszy

Tak, to ta tuleja. Nie przypuszczałem, że Transit Center ma tą tuleję w ofercie...
Jak wejdziesz w link [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
to jest to pozycja nr 18 z numerem finis 6597300 (90GG-4662-AA). To ten sam numer co w ofercie Transit Center.

Je tej tulei nigdy nie wyjmowałem i nie wiem, jak ciasno siedzi na wałku, moim zdaniem powinna siedzieć luźno (tzw.pasowanie suwliwe). Patrząc na rysunek konstrukcyjny mostu Timken, to tuleja powinna wyjść przez pierścień zewnetrzny łożyska (bieżnię zewnętrzną), po zdemontowaniu flanszy i wyjęciu bieżni wewnętrznej z koszykiem z wałeczkami. Ale czym ją złapać i wyciągnąć?
A jeśli mocno zgnieciona zakleszczyła się na wałku, to czeka cię wyjęcie całej główki z mostu, zdemontowanie koła talerzowego z koszykiem satelitów wraz z łożyskami - dopiero wtedy wyjmiesz wałek atakujący razem z tuleją...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 13-07-2021 o 21:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:24.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.