Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-02-2013, 08:20   #21
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

dlatego pisałem o dokładnym porównaniu wymiarów wahaczy a nie jakichś drobiazgów bo sam sworzeń i przymocowanie (spaw) tylnej tulei to trochę za mało

jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-02-2013, 12:06   #22
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Cytat:
Napisał jendrekmak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
biorąc pod uwagę, że rozstaw kół przednich w st220 i pozostałych wersjach jest taki sam czyli 1522 mm to żeby wahacz od st220 był zupełnie inny jeśli chodzi o odległość od np. przedniego mocowania do ramy a sworzniem (czego koledzy się tu wyraźnie doszukują) to wtedy zwrotnica powinna być też inna.
Ale wydaje mi się, że źle mówisz. Przednie koła w ST220 są szerzej rozstwione. To akurat jest spowodowane przez ten sworzeń z wypustką (patrz zdjęcia na początku tematu). On jest trochę dłuższy - tzn. większa odległość otworów mocujących od przegubu kulowego. Różnice nie są duże, ale jednak. W zawieszeniu przecież każdy milimetr ma znaczenie dla geometrii.

Porównaj sworzeń Lemforder numer 26060 (bo taki jest w ST220) oraz sworzeń jaki dobiorą Ci do każdego Mondeo MK3. Powinno być widać różnicę, choć być może bez suwmiarki się nie obędzie.

Jeżeli natomiast chodzi o punkty przyspawania ramienia wahacza do obręczy trzymającej dużą tuleję gumową, to one też się różnią. Nie jestem fachowcem i nie do końca wiem jaki to ma wpływ na geometrię. Staram się to anlizować przy użyciu zwykłej fizyki i logiki.

Sprawa nie jest prosta, czego dowodzą liczne tematy w tym zakresie.
Np. mój ST220 coś dziwnie się zachowuje po ingerencji w zawieszenie. Tak jak opisywałem wymieniłem oba przednie wahacze na nowe, po czym okazało się, że to jednak nie są prawidłowe wahacze mimo zapewnień producentów zamienników. Tyle tylko, że po wymianie na nieprawidłowe wahacze zrobiłem geometrię - uciekły więc te pierwotne ustawienia. Wróciłem do starych wahaczy których na szczęście nie wyrzuciłem (i okazało się, że jeszcze da się na nich jeździć, a co innego tak naprawdę stukało). Po powrocie na stare wahacze (czyli prawidłowe) znowu zrobiłem geometrię, ale auto już nie zachowuje się tak dobrze jak przed całą zabawą z zawieszeniem.

Rozważam różne przyczyny tego stanu. Jednym z przypuszczeń jest to, że może to być spowodowane błędnymi danymi w komputerach analizujących geometrię. Bo skoro praktycznie wszyscy producenci zamienników wahaczy twierdzili, że wahacze są identyczne (a sam sworzeń już pokazuje, że jednak są inne), to możliwe jest, że także w komputerach od geometrii figurują błędne dane dotyczące zawieszenia. Mówię o warsztatach innych niż ASO.
Nie twierdzę, że tak jest, ale to możliwe.
W najbliższym czasie zamierzam pojechać do jakiegoś ASO Forda, żeby tam sprawdzili geometrię. Ewentualnie zastanawiam się czy nie pojechać do Frankfurtu nad Odrą do serwisu Forda, bo mam blisko do granicy. Mam nadzieję, że Niemcy wprowadzą w końcu ordnung do tego zawieszenia.

Jeżeli to przywróci pierwotny stan, to na pewno podzielę się uwagami.

Bump:
Cytat:
Napisał jendrekmak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bo sam sworzeń i przymocowanie (spaw) tylnej tulei to trochę za mało
Za mało? Przecież w geometrii poprawiasz ustawienia o ułamki milimetrów. Taka więc jest skala problemu.

Ostatnio edytowane przez sseebbaa1 ; 05-02-2013 o 12:09 Powód: coś się kliknęło...
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-02-2013, 12:52   #23
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Cytat:
Napisał sseebbaa1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale wydaje mi się, że źle mówisz. Przednie koła w ST220 są szerzej rozstwione.
cytuję tylko dane techniczne a tam nie ma nic o innym rozstawie kół przednich - 1522 dla wszystkich wersji i tyle. różnice parametrów dla st220 są zaznaczone gwiazdką a przy rozstawie kół przednich jest tylko jedna wartość i bez gwiazdki.

Cytat:
Napisał sseebbaa1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przecież w geometrii poprawiasz ustawienia o ułamki milimetrów.
kolego przy roznitowaniu oryginalnych sworzni i założeniu nowych na samych śrubach jest dobry milimetr albo dwa luzu przed skręceniem nowego sworznia więc dziesiąte części mm naprawdę nie robią różnicy bo podwyższenie mocowania/spawu na obręczy o 5 mm powoduje zmianę o 0,05 mm (przy założeniu długości wahacza 300 mm) więc to są setne a nie dziesiąte części mm. to już większa zmiana geometrii jest na samych tulejach jak pracują niż na tym "innym" spawie

Ostatnio edytowane przez jendrekmak ; 05-02-2013 o 13:03
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2013, 12:19   #24
Barichello
ford::average
 
Avatar Barichello
 
Zarejestrowany: 26-01-2011
Skąd: Lublin
Model: MONDEO MK 3
Silnik: 3.0 V6
Rocznik: 2006
Postów: 60
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Podpinam się pod ten temat i załączam dla informacji zdjęcia sworznia Lemfordera. Na początku stwierdziłem że wymienię wahacz na używany ale musiałem odesłać dwa i po stracie ponad miesiąca czasu zakupiłem ten polecany sworzeń lemforder 26060 . Na zdjęciach widać że tak jak być powinno wybrzuszenie jest na swoim miejscu. Koszt 124 zł plus 25 wysyłka . kupione W RS auto części Milanówek. tylko tam mieli dostępne od ręki i w dodatku najtaniej. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. już nie mogę się doczekać efektu. Zaraz pędzę wymieniać. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_6865.jpg (91.1 KB, 99 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_6866.jpg (89.2 KB, 98 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Barichello ; 19-12-2013 o 12:21
Barichello jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2014, 12:08   #25
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Barichello ale do jakiego Mondeo montujesz ten sworzeń Lemfordera?

Bo w podpisie masz Mondeo mk3 2.0 16V 145 PS, a wtedy będzie to nieprawidłowy sworzeń...
Ten sworzeń pasuje TYLKO do ST220.
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2014, 17:40   #26
Barichello
ford::average
 
Avatar Barichello
 
Zarejestrowany: 26-01-2011
Skąd: Lublin
Model: MONDEO MK 3
Silnik: 3.0 V6
Rocznik: 2006
Postów: 60
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Cytat:
Napisał sseebbaa1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bo w podpisie masz Mondeo mk3 2.0 16V 145 PS, a wtedy będzie to nieprawidłowy sworzeń...
Ten sworzeń pasuje TYLKO do ST220.
Teraz mam ST 220 więc wszystko gra.
Ale dzięki za uwagę.
Barichello jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2014, 19:46   #27
sseebbaa1
ford::advanced
 
Avatar sseebbaa1
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 20-05-2012
Skąd: Gorzów
Model: Mondeo ST220 / S-Max mk2 / Volvo C70 2.5T
Silnik: 3.0 V6 265 KM / 2.0TDCi 150KM (chip 200 KM) PowerShift
Rocznik: 2005.11 / 2015.07
Postów: 310
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

No to super!
Melduj później jak przebiegła wymiana.

Miłego ujeżdżania smoka!
sseebbaa1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2014, 13:29   #28
pomak
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-03-2008
Skąd: śląsk
Model: Mondeo III ST220
Silnik: 3.0 V6
Rocznik: 2005
Postów: 14
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

a czy ktoś mógłby jednoznacznie potwierdzić co z tulejami metalowo-gumowymi przednią i tylną ?
z "normalnego" hatchback mk3 pasują do ST220 ?
pomak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2014, 14:13   #29
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,712
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

pasują....
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-01-2015, 10:04   #30
st-power
ford::amateur
 
Avatar st-power
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 14-09-2014
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK4 wersja Indyvidual
Silnik: 2.2 TDCi 200KM automat
Rocznik: 2011
Postów: 4
Domyślnie Odp: Różnice w sworzniu, wahaczu ST220 a zwykły MK3 ( zdjęcia )

Ktoś już przerobił kompletną wymianę elementów wahaczy przednich w ST220?
Własnie jestem przed ich wymianą i ustalono,że :
- sworzeń montujemy od Jaguara (Lemforder)
- tuleje (przednia i tylna) od cywilnego Mondeo

Może ktoś już wymieniał cały komplet i może powiedzieć,czy po tym zabiegu nie było problemów z geometrią i czy autko prowadzi się tak jak powinno?
st-power jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
geometria , st220 , wahacz , zawieszenie przód , zbieżność



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:59.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.