Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-08-2020, 21:47   #1
Mathun
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 11-11-2016
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Transit
Silnik: 2198 Diesel
Rocznik: 2006/2007
Postów: 37
Domyślnie głośna praca silnika, stukot

Cześć.
Dzisiaj pojawiła się nowa dolegliwość. Auto głośniej chodzi. Słychać wyraźny stukot, zwłaszcza przy dodaniu gazu. Do tego przy odpalaniu na zimno pojawia się biała chmura, jak w przypadku kiedy olej dostaje się do komory spalania (jeśli dobrze pamiętam). W czasie rozruchu, bezpośrednio po odpaleniu mam dziwne wrażenie tak jakby chciał gasnąć.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. pozdrawiam

Mathun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2020, 09:09   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Podstawowe pytanie - czy stukot jest także wtedy , gdy silnik schodzi z obrotów (można podejrzewać mechaniczne uszkodzenie w silniku, np klawiatura, układ korbowo-tłokowy), czy tylko podczas wchodzenia na obroty - dodany gaz, jest dawka wtrysku (wtedy można myśleć o układzie paliwowym, głównie o wtryskiwaczach).

Biały dym podczas startu może w silnikach z większym przebiegiem pojawiać się po dłuąszym postoju - olej w dolocie (zawsze go tam trochę jest, chociażby z odmy) ścieka w najniższe partie formułując w zagłębieniach większe skupiska, po odpaleniu taka "partia" oleju jak wpadnie do silnika, to kopeć jest. Ale przyczyn może być więcej - trudno powiedzieć, najczęściej z przyczyny turbiny. Bo o pękniętym tłoku lepiej nawet nie myśleć.
Niektórzy twierdzą, że uszkodzone świece żarowe przyczyniają się do kopcenia na biało po zimnym starcie - ja tego nie zauważyłem kiedy miałem spalone trzy świece.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-08-2020 o 09:13
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2020, 11:01   #3
Mathun
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 11-11-2016
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Transit
Silnik: 2198 Diesel
Rocznik: 2006/2007
Postów: 37
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Stukot jest, w czasie wchodzenia w obroty jest on głośniejszy (tak jak w traktorze tylko oczywiście ciszej).
Białego dymu (a w zasadzie żadnego dymu wcześniej nie obserwowałem), a teraz jest i jest go dużo (dziś rano było to samo). Pojawił się on z dnia na dzień.

Ogólnie jakieś ze 2 lata temu była wymieniana uszczelka pod komorą zaworów bo silnik wypluwał olej. po kilkunastu tygodniach od naprawy problem powrócił, ale w mniejszym stopniu. Mechanik który zmieniał uszczelkę stwierdził że jest to normalne przy tych silnikach, że tego problemu nie da się naprawić, nawet przez posmarowanie uszczelki specjalnym sylikonem (co zasugerowałem).
W każdym razie od tamtego czasu zjada olej, ale bardzo mało. Wiem natomiast że bezpośrednio po tamtej wymianie uszczelki też pojawił się problem białego dymu, ale z tego co pamiętam to mechanik czegoś tam nie dokręcił i olej przedostawał się do komory spalania. To tak na marginesie pisze, bo może mieć to jakiś związek z obecną usterką.

Podłączenie do komputera może coś pokazać? Mam jakiś darmowy program.

Nagranie pracy silnika (mam wrażenie że i tak mniej słychać na nagraniu niż na żywo)
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez Mathun ; 23-08-2020 o 11:44
Mathun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2020, 13:30   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Cytat:
Napisał Mathun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nagranie pracy silnika (mam wrażenie że i tak mniej słychać na nagraniu niż na żywo)
Niedobrze to brzmi. To nie od wtryskiwaczy, to stuka cały czas...
Sprawdź jeszcze może koło pasowe dwumasowe (czyli z tłumikiem drgań), to na wale silnika napędzające paskiem alternator, pompy etc. Wystarczy się położyć na ziemi i dużym śrubokrętem podważać zewnętrzną bieżnię koła - czy mocno trzyma się środka, czy jednak łatwo ją przesuwać.
Nr koła 1731716 (BK2Q-6B319-BA)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-08-2020 o 14:06
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2020, 18:47   #5
adach68
ford::average
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: Morąg
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2017
Postów: 66
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Hi, znam ten dźwięk, jak napisał Wojtek, źle to brzmi. Wg mnie silnik do remontu. W tych slnikach trzeba sprawdzać wtryski oraz pompę oleju.
adach68 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2020, 21:03   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Cytat:
Napisał Mathun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wiem natomiast że bezpośrednio po tamtej wymianie uszczelki też pojawił się problem białego dymu, ale z tego co pamiętam to mechanik czegoś tam nie dokręcił i olej przedostawał się do komory spalania. To tak na marginesie pisze, bo może mieć to jakiś związek z obecną usterką.
No... jeszcze wysłałem twój filmik do Angoli na brytyjskie forum Transita i tam jest między innymi taki ich guru z Brisbane w Australii o nicku knobby1 (tam też są Transity). On odpowiedział, żeby sprawdzić mocowanie wtryskiwaczy w głowicy, mechanik mógł uwalić śrubę zacisku wtryskiwacza, to się łączy ze zjawiskiem białego dymu.
Na rysunku w linku jest to śruba nr 9362
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Link do brytyjskiego forum:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Tłumacząc: Dźwięk brzmi zbyt konsekwentnie, by to mogło być spowodowane od koła pasowego. Biały dym związany ze stukaniem może być spowodowany mocowaniem wtryskiwaczy. Sprawdź zaciski / śruby wtryskiwaczy.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-08-2020 o 21:06
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2020, 09:24   #7
Mathun
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 11-11-2016
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Transit
Silnik: 2198 Diesel
Rocznik: 2006/2007
Postów: 37
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Dziękuję Panowie.. zanim doczytałem kolejne wasze wpisy sprawdzałem te koło.
Na moje oko wszystkie koła chodzą równo (na tyle ile mogę stwierdzić, no bo silnik ogólnie ma pewne wibracje więc na 100% nie powiem).
Jedyne co, to te najmniejsze po podłożeniu śrubokręta wysuwa się jakieś 2 milimetry (ale nie wiem czy to ma jakiś związek)
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zaraz jeszcze udostępnie to co komputer pokazuje.


kody błędów z FORScan'a

P029C- balans mocy cylindra 1 - wtryskiwacz zablokowany
P1409 - usterka w obwodzie EVR
P1103 - Czujnik MAF w granicach normy ale wartość wyższa niż oczekiwana
P0340 - obwód czujnika A CMP (1 rząd cylindrów lub czujnik pojedynczy)
P1402 - czujnik położenia zaworu układu EGR/przewody
P1796 - obwód sterowania CAN (magistrala wyłączona)



Ps. Śruby o oznaczeniu 9362 wyglądają dobrze. Po wykręceniu jedna wygląda czyściutko tylko w oleju, druga strasznie brudna, jakby do tego oleju się jakieś skwareczki poprzyklejały. Ale ogólnie śruby i gwint na nich wygląda OK.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Mathun ; 24-08-2020 o 10:37
Mathun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2020, 13:52   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Cytat:
Napisał Mathun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na moje oko wszystkie koła chodzą równo
Nie chodzi o to, czy koło chodzi równo, tylko czy warstwa gumy pomiędzy wewnętrznym elementem koła i zewnętrzną bieżnia nie rozwulkanizowała się. Koło pasowe wału jest jakby dwumasowym kołem. Jeżeli guma się rozwulkanizuje, koło z czasem zaczyna hałasować, stukać. Sprawdza się koło podważając zewnętrzną bieżnię np. dużym śrubokrętem, patrząc czy bieżnia nie chodzi swobodnie osiowo pod wpływem przyłożonej siły w stosunku do wewnętrznego elementu koła, przykręconego trzema śrubami do wału korbowego (oczywiście na zatrzymanym silniku - jakby ktoś nie wiedział). Samo patrzenie na koło nic nie powie... No, ale tu teraz nowe pytania się pojawiły...

Masz tych błędów szeroki wybór - wykasowałbym wszystko i zobaczył, które wracają. Jedne powiązane są ze sobą - czyli P1402 i P1409, bo dotyczą EGR-a. W tych modelach są często kłopoty z EGR-em, najczęściej kończy się wymianą (drogo), bo sterowany jest elektrosiłownikiem. Podobno są jacyś dłubkowie, którzy to naprawiają, ale ja tematu nie znam.
Błąd P0340 to błąd czujnika wałka rozrządu, gdyby czujnik był zwalony całkiem, to by silnik nie odpalił. Trudno mi powiedzieć, co tu bruździło. Może się nie pojawi, jeżeli powróci, to będzie kłopot.
Tak przy okazji - spróbuj uszczelnić te wycieki oleju - na zdjęci widać, że uszczelki wtryskiwaczy w pokrywie klawiatury są nieszczelne...

Podstawą do rozważań w związku z twoim problemem jest błąd P029C. Można bowiem założyć, że zablokowany wtryskiwacz powoduje takie hałasy.
Tu bym spróbował na próbę odłączyć go i zobaczyć jak pracuje silnik, czy coś się zmieniło. Co prawda nie wiem czy z odłączonym wtryskiwaczem Denso odpali, ale Delphi (poprzedni model) palił. Warto spróbować. Najlepiej byłoby oddać wtryskiwacz do sprawdzenia w dobrej firmie mającej odpowiednie urządzenia diagnostyczne.

Tak w ogóle, z tego co piszesz, to można mieć wątpliwości, czy trafiłeś do dobrego mechanika, który wiedział co robi i jak robi... Poszukałbym warsztatu, który zna silniki Duratorq Puma 2,2 tdci - mają one swoją specyfikę, nie każdy tzw. ogólnowojskowy mechanik powinien się do nich dotykać.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-08-2020 o 13:56
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2020, 14:26   #9
Mathun
ford::beginner
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 11-11-2016
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Transit
Silnik: 2198 Diesel
Rocznik: 2006/2007
Postów: 37
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

EGR do wymiany, bo jak widać brakuje kawałka od spodu
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

"uszczelki wtryskiwaczy w pokrywie klawiatury są nieszczelne", ale jak to uszczelnić skoro niby uszczelki były wymienione, a olej w tym miejscu pojawił się zaraz po wymianie. Płaciłem za oryginalne uszczelki (bo zamienników ponoć nie ma). Ale powiedziano mi że ten model tak ma.

Kolejno odłączałem wtryskiwacze, auto odpalało..ale różnicy nie zauważyłem.

Zaraz jeszcze sprawdzę to koło. Wcześniej sprawdzałem na oko, bo widziałem na filmikach że w niektórych przypadkach majta tymi kołami i widać że coś nie tak z nimi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

-------------------
Widzę że paski też mam do wymiany. Koło na wszelkie sposoby próbuje i wygląda ok. Nie odnotowałem żadnych luzów.

bezpośrednio po resecie pokazuje tylko:
P1402 - czujnik położenia zaworu układu EGR/przewody
P1409 - usterka w obwodzie EVR

Ostatnio edytowane przez Mathun ; 24-08-2020 o 15:25
Mathun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-08-2020, 15:47   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: głośna praca silnika, stukot

Cytat:
Napisał Mathun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kolejno odłączałem wtryskiwacze, auto odpalało..ale różnicy nie zauważyłem.
To... jakby niemożliwe. Jeżeli nie pracuje któryś z wtryskiwaczy, a różnicy w pracy silnika nie ma - to coś tu jest nie tak. Albo w ocenie pracy silnika, albo... ze mną.
Tak by mogło być z pierwszym wtryskiwaczem - zakładając, że zablokowany jest. Ale nie z pozostałymi.

Masz taki egr jak w tym linku?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:39.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.