Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-10-2017, 13:19   #1
maciek1979
ford::amateur
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 25-12-2011
Skąd: Warszawa
Model: Fusion
Silnik: 1,4
Rocznik: 2004
Postów: 7
Domyślnie Światło stopu - awaria

Kierowca jadący z tyłu poinformował mnie na światłach, że nie świecą mi się światła stopu. W pierwszym rzędzie sprawdziłem że faktycznie nie świecą. Pedał hamulca zablokowałem rurką od mopa o fotel kierowcy (patrz pierwsze zdjęcie) i do dzieła.
Sprawdziłem:

Bezpiecznik:
Skrzynka bezpieczników znajduje się za schowkiem pasażera. Bezpiecznik (patrz drugie zdjęcie, bezpiecznik zaznaczony na żółto) sprawdziłem poprzez dotknięcie fazerem777 -jest prąd po włączeniu zapłonu, po wyłączeniu zapłonu prądu nie ma.

Żarówki:
Rozebrałem tylną lampę lewą i prawą i wymieniłem 2 przepalone żarówki (ostatnie zdjęcie, numery żarówek 2 i 3).
Aby rozebrać lampę lewą i prawą potrzebny jest torx t25 (2 śruby od przodu), ponadto trzeba sięgnąć dłonią od tyłu lampy (jest tam otwór w którym wyczujemy plastikową nakrętkę do okręcenia palcami). Na zdjęciu miejsce gdzie trzeba paluchami pogrzebać zaznaczyłem żółtą strzałką.
Po rozebraniu lampy psiknąłem wszelkie gwinty oraz zaczepy smarem profilaktycznie.

Czujnik stopu:
Nad pedałem hamulca znalazłem dwa czujniki: zielony i czarny, wymontowuje się przekręcając palcami o 90stopni (nie potrzeba narzędzi) a następnie odczepiając kostkę (trzecie zdjęcie)
Czujniki sprawdziłem dotykając fazerem do jednego z bolców; wyciśnięty zamyka obwód, wciśnięty przerywa. Działa więc zero-jedynkowo, nie wygląda na uszkodzony (zdjęcie nr 4). Kostkę sprawdziłem robiąc kształt podkowy z druciku miedzianego i zwierając.


Sprawdzenie górnego światła stopu:
Narzędzia: płaski śrubokręt
Podniosłem klapę, wyjąłem dwie gumowe zaślepki, włożyłem śrubokręt w dziurki i lekko wypchnąłem światło. Żarówka była sprawna, włożyłem ją ponownie na miejsce – rozjarzyła się na moment i przepaliła.
Nie dostałem potrzebnej żarówki (16 W –chyba nieczytelne), włożyłem 5 watową mniejszą żarówkę bezcokołową. Nową zamówię przez internet.

Założyłem z powrotem czujniki stopu oraz skręciłem światła. I teraz wszystkie 3 światła stopu świecą cały czas po włączeniu silnika.
Mało tego – wyjąłem bezpiecznik stopu i nadal świeci. Wyjąłem oba bezpiecznik świateł mijania i nadal świeci. Wyjąłem obie czujki stopu - i nadal świeci. Zakładam, że mam zwarcie.


Uzupełniam informacje:
- Nowe żarówki stopu, które włożyłem są oczywiście dwuwłóknowe. Bez wciśniętego pedału hamulca żarówka powinna słabiej świecić jednym żarnikiem, po uruchomieniu stopu – mocniej.
- Przy włączonym zapłonie kluczykiem bez uruchamiania silnika lewa żarówka świeci się w trybie mijania a prawa wcale. sprawdziłem multimetrem, że napięcie 12 V (14,4 V przy włączonym silniku) nie dochodzi do prawej żarówki w trybie światła mijania. Po włączeniu silnika wszystkie trzy światła stopu się palą.
- Prawa żaróweczka od podświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej była przepalona - wymieniłem od razu dwie podświetlające żaróweczki.
- Wyjęcie trzeciej żarówki stopu (tej górnej) nic nie zmienia w powyższym opisie działania

2 pytania:
1. W jaki sposób mogę sprawdzić GDZIE mam zwarcie? Dysponuję fazerem i mulimetrem.[/B]
2. Czy poprawnie sprawdziłem czujnik stopu i kostkę od stopu?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg hamulec3.jpg (14.9 KB, 76 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg bezpieczniki.jpg (14.9 KB, 87 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg czujnik.jpg (14.5 KB, 83 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg czujnik_spr.jpg (17.9 KB, 76 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg prawa_lampa_kompr.jpg (15.1 KB, 70 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez maciek1979 ; 03-11-2017 o 11:25
maciek1979 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-11-2017, 08:32   #2
maciek1979
ford::amateur
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 25-12-2011
Skąd: Warszawa
Model: Fusion
Silnik: 1,4
Rocznik: 2004
Postów: 7
Domyślnie Odp: Światło stopu - awaria

Poddałem się i oddałem fusiona fachowcowi.
Elektryk odkręcić musiał całą skrzynkę bezpieczników - tam było źródło zwarcia.

Temat do zamknięcia.
maciek1979 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.