Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-08-2019, 12:44   #1
Alecki
ford::professional
 
Avatar Alecki
 
Zarejestrowany: 05-03-2004
Skąd: W-wa/Bemowo
Model: C-MAX MK2, S-MAX MK2
Silnik: 1.6EB, 2.0EB
Rocznik: 2011, 2017
Postów: 1,528
Domyślnie Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

Opis bardzo amatorski ale może ułatwi komuś życie i przyspieszy wymianę.
Wszelkie sugestie, uzupełnienia i porady – mile wdzianie!

Aby wymienić laser w Blaupunkcie NX potrzebne będą:
- podstawowe doświadczenie w dłubaniu w elektronice,
- narzędzia (małe i średnie torxy, krzyżaki, lutownica, opalarka/suszarka do włosów, klucz do odkręcenia nakrętki M8 ), zakładam, że jeśli zabierasz się za to, to masz jako tako wyposażony warsztat,
- wyjmaki do radia,
- 3 godziny czasu
- no i laser KDP1C (kupiłem na aliexpress za niecałe 90 zł z przesyłką)

Przed demontażem NXa z auta trzeba wyciągnąć płytę z mapami (potrzebny kod do radia).
Demontaż NXa był opisywany wiele razy – wierzę, że potrafisz go wyciągnąć.

1. Zdemontować moduł klimatyzacji (cztery śrubki),

2. Wykręcić cztery śruby mocujące obudowę mechanizmu DVD oraz nakrętką (M8 ) z tyłu radia. Zdjąć tylną „klamrę” z białą, plastikową nasadką,

3. Zdjąć obudowę mechanizmu podważając ją na tylnych rogach (trzyma się na metalowych zatrzaskach),

4. Odpiąć taśmy od płyty głównej (w gniazdach szarych trzeba delikatnie postawić „belkę” dociskową do pionu, w gnieździe białym wysunąć czarny klin),

5. Odkręcić dwie śrubki mocujące płytę główną. Następnie bardzo delikatnie odchylić płytę – od spodu trzyma ją jeszcze przewód zasilania (w miejscu oznaczonym prostokątem) oraz taśma lasera. I w takiej kolejności należy je wypinać,

6. Suszarką podgrzać taśmy klejące i delikatnie odkleić je (miejsca oznaczone prostokątem).
Śrubka w dwóch kółkach odpowiada za regulację ogniskowej lasera. Przed wykręceniem jej brzeg oznaczyłem flamastrem i liczyłem obroty (było ich niecałe 5 i pół) aby potem ustawić laser w takim samym położeniu. Ta śrubka ściska sprężynkę. Warto w pogotowiu mieć pęsetę, aby wyciągnąć sprężynkę.
Pozostałe dwie śrubki mają sprężynki na sobie – nie trzeba ich wyciągnąć pęsetą ale trzeba uważać, by ich nie zgubić,

7. Delikatnie zdjąć podstawę mechanizmu lasera,

8. Wykręcić trzy śrubki. Pod metalową pokrywką są dwa separatory (w miejscach znaczonych prostokątami). Jeśli przypadkowo wyfruną spod pokrywki – będzie wiadomo, skąd się wzięły.
Pokrywkę należy unieść z węższej strony i wysunąć z zaczepu oznaczonego trójkątem,

9. Silnik ze ślimakiem nie jest przymocowany. Prowadnica lasera od strony przekładni trzyma się na lekki wcisk – wystarczy podważyć w oznaczonych miejscach. Druga prowadnica nie wymaga demontażu,

10. Odkręcić śrubkę i zdjąć obejmę prowadnicy. Zsunąć jedno z zakończeń prowadnicy. W miejscu nasadzenia zakończenia prowadnica jest spłaszczona – zakończenie może na nią wejść tylko w jednym położeniu. Nie można próbować zdjąć zakończenia przez przekręcenie, bo wtedy pęknie. U mnie trzeba było użyć całkiem dużej siły, by zeszło,

11. Na taśmie nowego lasera jest zworka z cyny. Przed jego podłączeniem należy ją usunąć lutownicą (ja zrobiłem to bez odsysacza). Warto sprawdzić pod lupą, czy nie został żaden śmietek z cyny,

12. Montaż w odwrotnej kolejności uważając, by nie dotknąć nowej soczewki,

13. Przez założeniem obudowy mechanizmu (pkt 3.) na chwilę podłączyłem NX do auta aby sprawdzić, czy laser ma dobrze wyregulowaną ogniskową i czyta mapy. U mnie konieczna była korekta śrubką z pkt. 6. o ćwierć obrotu.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg e1.jpg (85.4 KB, 364 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e2.jpg (81.9 KB, 316 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e3.jpg (84.7 KB, 313 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e4.jpg (92.9 KB, 375 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e5.jpg (92.1 KB, 347 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e6.jpg (88.1 KB, 387 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e7.jpg (90.2 KB, 340 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e8.jpg (88.4 KB, 325 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e9.jpg (89.5 KB, 318 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg e10.jpg (94.4 KB, 326 wyświetleń)

__________________
"...szybkości jazdy drogowej nie mierzy się prędkością ani czasem. Mierzy się ją ryzykiem. To ono wyznacza granicę. Jeśli ryzykujesz na drodze, obojętnie ile pokazuje licznik – jesteś lekkomyślnym frajerem " [K. Hołowczyc]

Ostatnio edytowane przez Alecki ; 09-08-2019 o 12:49
Alecki jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-08-2019, 09:00   #2
Pio74
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 07-03-2013
Skąd: WY
Model: Galaxy II (MK3)
Silnik: 1,8 TDCI OEM
Rocznik: 2008
Postów: 3
Domyślnie Odp: Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

Witam,
Dzięki za świetny manual. Szkoda, że nie dotarłem do niego przed wymianą lasera w moim NX-sie. Po wymianie (w sumie mało skomplikowanej, wymagającej jedynie precyzji) napęd nie czyta płyt DVD i CD. Dzięki wyżej opisanym wskazówkom domyślam się, że zapewne muszę dokonać kalibracji lasera (a dokładnie regulacji odległości płyty DVD od soczewki). Niestety przy odkręcaniu nie policzyłem ilości obrotów śruby ustalającej odległość płyty od soczewki. Wykręcę ją i zacznę od 5 i 1/2 obrotu. Tylko trudno mi sobie wyobrazić jak to zrobić z podłączonym do samochodu NX-em i napędem DVD. Może ktoś zna inny sposób regulacji lasera.

PS
Ja też jestem z warszawskiego Bemowa.
Pio74 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-08-2019, 09:28   #3
Alecki
ford::professional
 
Avatar Alecki
 
Zarejestrowany: 05-03-2004
Skąd: W-wa/Bemowo
Model: C-MAX MK2, S-MAX MK2
Silnik: 1.6EB, 2.0EB
Rocznik: 2011, 2017
Postów: 1,528
Domyślnie Odp: Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

NXa wpiąłem do auta bez dolnej osłony i bez modułu A/C (stan z fot. 4.). Podłączyłem tylko główną wiązkę (bez anteny FM i GPS). Było ciasno, ale udało się dokalibrować laser.
Można też kupić kostkę i zasilić radio "na stole" odpowiednio wydajnym zasilaczem 12-14 V albo akumulatorem.
__________________
"...szybkości jazdy drogowej nie mierzy się prędkością ani czasem. Mierzy się ją ryzykiem. To ono wyznacza granicę. Jeśli ryzykujesz na drodze, obojętnie ile pokazuje licznik – jesteś lekkomyślnym frajerem " [K. Hołowczyc]
Alecki jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-08-2019, 09:57   #4
Pio74
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 07-03-2013
Skąd: WY
Model: Galaxy II (MK3)
Silnik: 1,8 TDCI OEM
Rocznik: 2008
Postów: 3
Domyślnie Odp: Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

Dzięki za szybką odpowiedź i porady.
Kalibrację zamierzam przeprowadzić na stole z radiem podpiętym pod akumulator (tylko zasilanie: + i -). Tu mam pytanie - jak przebiega kalibracja. Domyślam się, że tak:
1. Wkładam płytę DVD z nawigacją.
2. Po włożeniu płyta kręci się i widać światło lasera jednak brak odczytu danych z płyty.
3. Płyta kręci się ograniczony czas i potem staje dlatego kręcę śrubą kalibrującą w czasie, gdy płyta się kręci i widać pracę lasera (czerwone światło).
4. Objawem poprawnego skalibrowania jest wyświetlony na radiu komunikat (np. o możliwości updatu softu, wgraniu mapy, itp.).
Jeżeli się mylę proszę o sprostowanie.

Gdzieś czytałem, że kalibrację można zacząć od płyty CD (np. z softem do radia), gdyż te płyty nie wymagają dużej precyzji kalibracji. Gdy ustawimy odczyt danych z płyt CD, kontynuujemy kalibrację z płytą DVD.
Pio74 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-08-2019, 12:40   #5
Alecki
ford::professional
 
Avatar Alecki
 
Zarejestrowany: 05-03-2004
Skąd: W-wa/Bemowo
Model: C-MAX MK2, S-MAX MK2
Silnik: 1.6EB, 2.0EB
Rocznik: 2011, 2017
Postów: 1,528
Domyślnie Odp: Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

Jak kiedyś czyściłem soczewkę to nie policzyłem obrotów i musiałem ustawić ogniskową od początku.
Zrobiłem to też na aucie. Do czytnika DVD włożyłem oryginalną mapę.
Ustawiłem śrubkę na prawię odkręconą, dokręcałem pół obrotu i włączałem radio. Po którymś razie mapa zaczęła się ładować.
Jak przegapisz właściwy moment i za bardzo dokręcisz śrubkę to laser zacznie trzeć o płytę - będzie słychać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na pewno łatwiej to będzie zrobić na stole.
__________________
"...szybkości jazdy drogowej nie mierzy się prędkością ani czasem. Mierzy się ją ryzykiem. To ono wyznacza granicę. Jeśli ryzykujesz na drodze, obojętnie ile pokazuje licznik – jesteś lekkomyślnym frajerem " [K. Hołowczyc]
Alecki jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-08-2019, 00:02   #6
Pio74
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 07-03-2013
Skąd: WY
Model: Galaxy II (MK3)
Silnik: 1,8 TDCI OEM
Rocznik: 2008
Postów: 3
Domyślnie Odp: Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

Zrobiłem tak:
1. Wyjąłem radio na stół i dostałem się do śruby regulacyjnej.
2. Odkręciłem ją na maxa i wkręciłem 5 i 1/2 obrotu.
3. Podłączyłem radio do instalacji samochodu.
4. Włożyłem płytę DVD z mapami (nagrywaną, nie tłoczoną).
5. Chyba dobrze trafiłem, bo płyta ruszyła od strzała.
6. Nareszcie aktualna mapa, polskie menu i polski lektor (kobiecy).
Wielkie dzięki za manual i cenne porady.
Pio74 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-09-2019, 17:46   #7
slav-kiler
ford::advanced
 
Avatar slav-kiler
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 04-09-2012
Skąd: Gdańsk
Model: Fusion Energi Titanium
Silnik: Plug-In Hybrid 188km
Rocznik: 2017
Postów: 231
Domyślnie Odp: Wymiana lasera DVD (w czytniku map) w Blaupunkcie NX

Witam , ktoś w Gdańsku lub okolicy naprawia to? Oddałem do naprawy radio , soft mi padł i navi di trzeba było wgrać w kośc od nowa soft , po naprawie nie działa urządzenie ale navi nie działą z 2008r która normalnie działała ani najnowsza , pokazuje się włóż oryginalny nośnik i czasami szuka płyty i się resetuje.
slav-kiler jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:49.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.