Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-08-2023, 10:07   #1
Magic
ford::amateur
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 23-03-2007
Skąd: Warszawa
Model: Focus CC
Silnik: 2.0 benz
Rocznik: 2006
Postów: 4
Domyślnie Wymiana czujnika biegu wstecznego Duratec 2.0 benzyna - instrukcja.

Cześć.
Zrobiłem instrukcję wymiany czujnika biegu wstecznego, bo sam potrzebowałem, a nie znalazłem żadnej sensownej w tematach na forum. Może komuś się przyda.
Objawy u mnie były książkowe - brak świateł wstecznych i niedziałające czujniki parkowania, CHOCIAŻ ze dwa czy trzy razy stary czujnik zadziałał, bo zaczęło pikać.
Instrukcja dotyczy silnika Duratec 2.0, ale z tego co się zdążyłem zorientować przy innych silnikach może być podobnie, tylko czujniki inne, i na to trzeba zwracać uwagę. Ja trafiłem na ten właściwy model dopiero za trzecim razem.
Wymiany można dokonać w ciągu 20 min pod domem, przy użyciu jedynie dwóch narzędzi - przedłużanego torxa T25 oraz grzechotki z przedłużoną nasadką 22 - i kawałka linki lub ekspandera. Przyda się też jakiś pojemniczek na gąbkę z olejem, która znajduje się wewnątrz obudowy filtra, oraz jakaś szmatka lub papierowy ręcznik. Wymiana NIE wymaga demontażu akumulatora.
Kroki do wykonania:
1. Przygotuj torxa T25 z przedłużką. Zwykłym fajkowym też się da, ale będzie niewygodnie, zwłaszcza w okolicy elastycznej rury łączącej filtr powietrza z silnikiem. ( zdj 1 i 2 )
2. Odkręć 6 wkrętów mocujących pokrywę filtra. Wkrętów NIE usuwaj, zostają w obudowie. ( zdj 3 i 4 )
3. Przygotuj ekspander lub linkę. Zdejmij górną część obudowy filtra ruchem do góry, odchyl maksymalnie w lewo do góry i zamocuj ekspanderem lub linką do podpory maski lub innego stabilnego fragmentu nadwozia. NIE rozpinamy żadnej obejmy na wężu elastycznym. ( zdj 5 )
4. Wyjmij i odłóż filtr powietrza.
5. Przygotuj pojemnik na gąbkę (ja użyłem plastikowego dekla od puszki). Wyjmij i odłóż do niego gąbkę nasączoną olejem (czerwona strzałka). UWAGA: cieknie. ( zdj 6 i 7 )
6. Zdejmij i odłóż gumowy oring mocujący dolną część obudowy do pasa przedniego (zielona strzałka). ( zdj 6 i 8 ).
7. Wytrzyj nadmiar oleju z przegródki oznaczonej strzałką bo później wycieknie i zaplami silnik. ( zdj 9 )
8. Wciągnij ruchem do góry dolną połowę obudowy filtra z mocowań i wciśnij między zamocowaną górną połowę a obudowę skrzynki bezpieczników po prawej stronie komory silnika. NIE odpinamy przepływomierza. ( zdj 10 i 11 )
9. Można już zobaczyć czujnik świateł cofania, znajduje się pod akumulatorem w tym niewielkim prześwicie. ( zdj 12 )
10. Odepnij wtyczkę z czujnika, naciskając ten dynks oznaczony zieloną strzałką. Wtyczkę wyciągnij na zewnątrz i wciśnij gdzieś żeby nie przeszkadzała. ( zdj 13 i 14 )
11. Przygotuj grzechotkę z przedłużoną nasadką 22. ( zdj 15 )
12. Odkręć i wyjmij czujnik. Jak widać miejsca na ruch jest niewiele, więc grzechotka powinna mieć jak najmniejszy skok. ( zdj 16 )
13. Tak wygląda czujnik do skrzyni 5 w silniku Duratec 2.0, pochodzi z Focusa Mk1. ( zdj 17 )
14. Wkręć nowy czujnik. Może chwilę zająć nim trafisz (najlepiej 'po palcu'). Dokręć dość mocno, ale z czuciem. UWAGA - trzeba uważać, żeby nie zgarnąć przy okazji brudu z obudowy skrzyni - ja specjalnie nie czyściłem tej okolicy żeby nie zgarnąć brudu do środka. Można oczywiście przemyć okolicę benzyną przed demontażem starego czujnika, ale z powodu ograniczonego miejsca raczej nie uda się tego zrobić dokładnie. ( zdj 18 )
15. Podłącz wtyczkę - prawdopodobnie znajdzie się w innej pozycji niż dotychczas. ( zdj 18 )
16. Wytrzyj ręce, włącz zapłon, wrzuć wsteczny i sprawdź czy światła działają zanim zmontujesz wszystko z powrotem.
17. Montaż wykonujesz w odwrotnej kolejności do demontażu, czyli:
- włóż na miejsce dolną część obudowy
- załóż na miejsce oring
- włóż na miejsce gąbkę z olejem
- włóż filtr powietrza
- załóż górną część obudowy. Wcelowanie wkrętami i odpowiednie ułożenie obudowy na miejscu może chwilę zająć.

Dajcie znać jeśli coś jest jeszcze niejasne lub wymaga poprawki.

Bump: Zdjęcia c.d.

Bump: Zdjęcia c.d.

Bump: Zdjęcia c.d.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s1.jpg (71.1 KB, 5 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s2.jpg (64.6 KB, 4 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s3.jpg (60.6 KB, 4 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s4.jpg (56.6 KB, 5 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s5.jpg (66.4 KB, 7 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s6.jpg (51.6 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s7.jpg (57.7 KB, 4 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s8.jpg (36.3 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s9.jpg (65.1 KB, 5 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s10.jpg (94.7 KB, 7 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s11.jpg (54.4 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s12.jpg (62.7 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s13.jpg (41.8 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s14.jpg (41.9 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s15.jpg (74.9 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s16.jpg (74.4 KB, 6 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s17.jpg (83.3 KB, 7 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Focus wymiana s18.jpg (65.3 KB, 5 wyświetleń)

__________________
Pozdrawiam - Maciek
Transit Jumbo 2.4 90KM Durashift EST

Ostatnio edytowane przez Magic ; 05-08-2023 o 10:31 Powód: Poprawione oznaczenia zdjęć i opis montażu po wymianie.
Magic jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.