Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-07-2016, 10:33   #1
zwy
ford::average
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Skąd: Kraków
Model: był S-max
Silnik: 2,5T
Rocznik: 2009
Postów: 118
Domyślnie 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

No i mojemu 2,5t i zdarzyła się pierwsza awaria.
Wczoraj jadą z pracy było gorąco i stałem w korkach. Najpierw zauważyłem, że klima słabo działa, potem w ogóle dmuchało na ciepło. Na wskaźnikach wszystko było w porządku, nic nie świeciło na czerwono ani na pomarańczowo, temperatura cieczy 90 stopni. Dojechałem na parking i wpiąłem adapter BT do OBD, połączyłem się z telefonem i jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem, że temperatura to 136 stopni! a na zegarach dalej 90. I wtedy zobaczyłem parę unoszącą się spod maski po prawej stronie, tam gdzie jest zbiornik wyrównawczy. Zgasiłem silnik, pod samochodem kałuża z płynu, otworzyłem maskę i zobaczyłem, że pewnie przez korek ciśnienie wywaliło nadmiar.
Zostawiłem auto, wróciłem po 3 godzinach, dolałem płynu (niecałe 0,5 litra), sczytałem błędy. Wyskoczył tylko jeden P0117 - czujnik temperatury czynnika chłodzącego silnik - niski sygnał wejściowy.
Zrobiłem zdjęcie jakiegoś czujnika, który wchodzi w blok, czy to może być ten? Wokół izolacji i na izolacji wtyczki czerwony (różowy) nalot. Zdjęcie robione z wysokości podstawy akumulatora na bok silnika.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy słyszeliście, żeby komuś się kiedyś coś takiego stało?
Do sprawdzenia pewnie wiązka czujnika, czujnik i wentylator.

Bump:


Ostatnio edytowane przez zwy ; 02-07-2016 o 20:12
zwy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-07-2016, 15:47   #2
klajgus
ford::advanced
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 10-11-2011
Skąd: Berlin/Gorzow Wlkp (okolice)
Model: Mondeo MK4 - MK5
Silnik: 2.5 T 275KM/391Nm -2.0 TDCI 150KM
Rocznik: 2008- 2017
Postów: 288
Domyślnie Odp: 2,5T awaria chłodzenia, czujnik temp. cieczy?

Mi się takie coś stało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. całkiem niedawno, tyko ja prędzej zauważalnym ubytki płynu i szukałem wycieku i właśnie tam go znalazłem, ten wężyk to nie jest czujnik tylko jakiś przelew, drugi koniec tego wężyka znajdziesz w zbiorniczku wyrównawczym, w tym miejscu co zrobiłeś fotke jest taka jak by szybko złączka uszczelniona malutkim oringiem, u mnie wymiana tego oringa załatwiła sprawę. A cały wężyk w ASO 76 € Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .
__________________
Było 216 KM /329Nm jest 275KM/391Nm
klajgus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-07-2016, 20:09   #3
zwy
ford::average
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Skąd: Kraków
Model: był S-max
Silnik: 2,5T
Rocznik: 2009
Postów: 118
Domyślnie Odp: 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

Pamiętasz może jak rozpiąć tą szybkozłączkę, bo miejsca tam prawie nie ma żeby palce włożyć. Też będę musiał w takim razie wymienić oring, bo minimalnie płynu mi też ubywa.

A teraz dalszy ciąg walki z awarią. W tym momencie mam tylko błąd P0480 - Błąd obwodu wentylatora 1. Na biegu jałowym falują obroty i spalanie chwilowe, które bez klimy wynosi ok. 1l/h, teraz faluje 1,5-1,8 l/h.
Wykluczyłem wentylator, bo spiąłem go na krótko i chodzi. Napięcie w wiązce wchodzącej do sterownika wentylatora też jest.
Poczytałem forum i winny może być fioletowy kabelek sterujący od wtyczki sterownika wentylatora do ECU. Niestety wszyscy przeprowadzający wymianę tego kabelka mieli silnik 2,0tdci i tam ECU jest za lewym nadkolem koło zbiorniczka płynu do spryskiwaczy. Ma on 3 wtyczki i jest dość prosto.
Niestety u mnie ECU jest przykręcony do airboxa i ma 2 wtyczki, obie kątowe z dużą ilością przewodów. Trzeba będzie chyba pruć wiązkę i go odszukać przy wtyczce ECU.

Ostatnio edytowane przez zwy ; 03-07-2016 o 13:50
zwy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-07-2016, 08:47   #4
zwy
ford::average
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Skąd: Kraków
Model: był S-max
Silnik: 2,5T
Rocznik: 2009
Postów: 118
Domyślnie Odp: 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

Zrobione!
Winowajcą okazał się oczywiście fioletowy kabelek sterowania wentylatorem chłodnicy.

Tak dla potomnych, w silnkach 2,5T wychodzi z mniejszej wtyczki ECU pin 8 (zaznaczony na zdjęciu).

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg ECU wtyk mały.jpg (98.0 KB, 100 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez zwy ; 14-04-2020 o 12:54
zwy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-07-2016, 20:28   #5
Tofifik-2
ford::amateur
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 05-12-2015
Skąd: Zielona Góra
Model: S-Max
Silnik: 2.5T
Rocznik: 12/2007
Postów: 8
Domyślnie Re: 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

Miałem podobnie, skończyło się dużo gorzej:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Też mam obd na bt ale w trasie 90km/h trudniej było zauważyć usterkę.
__________________
S-max 2.5T 2007r
Tofifik-2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2016, 08:54   #6
zwy
ford::average
 
Zarejestrowany: 16-11-2009
Skąd: Kraków
Model: był S-max
Silnik: 2,5T
Rocznik: 2009
Postów: 118
Domyślnie Odp: 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

Mnie nie spadł wąż, tylko wentylator nie działał. Gdybym jechał w trasie to pewnie nic by się nie stało, bo pęd powietrza dostatecznie schładza chłodnicę. Nie wiem tylko czy byłaby klima.
Ja stałem w korku przez kilkanaście minut i dlatego wywaliło płyn przez korek w zbiorniczku.

Za to kolega dzisiaj miał podobnie jak Ty. Urwał mu się króciec przy chłodnicy i stracił cały płyn, były kłęby dymu.
zwy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2016, 22:58   #7
Tofifik-2
ford::amateur
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 05-12-2015
Skąd: Zielona Góra
Model: S-Max
Silnik: 2.5T
Rocznik: 12/2007
Postów: 8
Domyślnie Re: 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

Ale kontrolki mu coś wskazały? Czy to wada fabryczna silnika, że nie pokazuje temperatury ani check engine?
__________________
S-max 2.5T 2007r
Tofifik-2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2023, 23:31   #8
pawelan
ford::amateur
 
Imię: Pawel
Zarejestrowany: 02-05-2022
Skąd: Rudniki
Model: S-MAX
Silnik: 2.5T
Rocznik: 2009
Postów: 1
Domyślnie Odp: 2,5T awaria chłodzenia, nie działa wentylator

Jako, że na ten temat trafiłem i pomógł mi w zlokalizowaniu awarii, to dopisuję swoje rozwiązanie, bo może komuś zaoszczędzi czasu i kosztów. Objawy takie same, wentylator nie działa, płyn chłodzący wrze w zbiorniczku.
- sprawdzony bezpiecznik F3 60A - jak nowy
- wentylator podpięty bezpośrednio do akumulatora kręci
- zmierzona rezystancja przewodów zasilające do modułu
- zmierzona rezystancja fioletowego kabelka
- wtyczki miały zaśniedziałe styki, a w tej od wentylatora jeden był jakby nadpalony (przytopiony plastik)
Rozłożyłem moduł (4 zatrzaski na bokach i 4 śruby w środku trzymające drugą obudowę), ten nadpalony styk wyglądał jakby sam się zaczął wylutowywać, więc z odrobiną topnika i cyny przelutowałem wszystkie styki.
Wtyczki potraktowałem sprayem do czyszczenia kontaktów elektrycznych i po ponownym złożeniu wszystko zaczęło działać.
Domyślam się, że z czasem utleniające się styki zaczęły gorzej przewodzić, co nadmiernie rozgrzało jeden, w takim stopniu, że wylutował się z płytki i wentylator stracił zasilanie.
pawelan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:52.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.