Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-10-2023, 20:06   #1
RadekB
ford::amateur
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 13-07-2023
Skąd: Piaseczno
Model: -
Silnik: -
Rocznik: -
Postów: 7
Domyślnie 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

Cześć,
Od ponad dwóch miesięcy jestem posiadaczem S-Maxa z 2011r z silnikiem 1.6 ecoboost 160km jednak mam pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić. Chodzi o to, że raz na jakiś czas samochód zacznie szarpać, szczególnie przy niskim obciążeniu czyli np. jadę 50km/h na 4 biegu (1600rpm) wtedy silnik jakby się krztusił, ale jak patrzę na chwilowe zużycie paliwa to jest ono wyższe niż zazwyczaj. Gdy wrzucę wyższy bieg i mam wyższe obroty to te szarpanie jest już mniej wyraźne, a żeby całkowicie się tego pozbyć to muszę wyłączyć silnik, poczekać kilka sekund i włączyć go z powrotem. Jednak znowu po jakimś czasie (zazwyczaj kilkaset kilometrów problem powraca). Zastanawia mnie tez błąd P0420 który zazwyczaj pojawia sie wraz z tym szarpaniem, bo nie wiem czy to przez ten błąd silnik zaczyna się krztusić czy może przez krztuszenie pojawia się ten błąd. Dodam jeszcze, że 2x przez ten błąd pojawiła się kontrolka check engine, ale zazwyczaj błąd się pojawia i widać go tylko po podpięciu pod OBD.
Do tej pory z tego co wiem to w aucie była regenerowana turbina (nie była zepsuta, ale poprzedni właściciel myślał, że była i oddał do regeneracji), zawór upustu ciśnienia z turbiny (powodował błąd P0234) oraz rozrząd (wymieniał poprzedni właściciel, więc nie wiem czy tylko pasek czy również inne rzeczy)

Czy wie ktoś może o co może chodzić i jak temu zaradzić?
Pozdrawiam i życzę miłego dnia/wieczoru

RadekB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2023, 21:01   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

Może być problem z katalizatorem lub sondami. Jeśli była długi czas emerycka jazda, to przydałoby się trochę pojeździć na pełnych osiągach.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2023, 21:33   #3
szynszyl
ford::professional
 
Avatar szynszyl
 
Zarejestrowany: 05-04-2004
Skąd: Jasło
Model: Smax
Silnik: 2.2 TDCi ograniczone by Heko :)
Rocznik: 2009
Postów: 1,483
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
225kM, 500Nm

1% podatku na mojego syna
szynszyl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2023, 22:11   #4
RadekB
ford::amateur
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 13-07-2023
Skąd: Piaseczno
Model: -
Silnik: -
Rocznik: -
Postów: 7
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

tomao
od kiedy wymieniłem zawór turbiny to co jakiś czas go przeciągam na drugim i trzecim biegu do 5-6 tysięcy obrotów przy przyspieszaniu. O to chodzi czy żeby przez dłuższy czas jeździć dynamicznie na wysokich obrotach (np na autostradzie)?

szynszyl
Przeczytałem wątek i nadal nie wiem co robić. Mechanik mówił mi, że można zamontować "emulator" sondy, ale z tego co widzę to u wielu osób to nie działa, ale przestaje działać po czasie. Nowy katalizator to dość spory wydatek (nadal nie jestem pewny czy nieoryginalny będzie dobry), a używany za kilkaset złotych nie wiem czy będzie sprawny.

Teraz sobie jeszcze przypomniałem, że na górze silnika (pod pokrywa ochronna) zauważyłem wyciek (bardziej wypryski) oleju i wydaje mi się, że są one z któregoś z tych dwóch miejsc, które zaznaczyłem na obrazku. Myślicie, że to może być przyczyną?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20230823_204702-min.jpg (100.3 KB, 34 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez RadekB ; 10-10-2023 o 22:31
RadekB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-10-2023, 04:30   #5
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

To elementy przewietrzania skrzyni korbowej. Lekko zapocone mogą być, ale większe ilości świadczą o nieszczelności dolotu.
Cytat:
Napisał RadekB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
żeby przez dłuższy czas jeździć dynamicznie na wysokich obrotach (np na autostradzie)?
Ważne, żeby silnik był obciążony, czyli właśnie dłuższe jazdy z wykorzystaniem mocy (chwilowe przeciąganie na niskich biegach trwa krótko), przyspieszanie do prędkości podróżnych z gazem w podłodze itp.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2023, 19:20   #6
RadekB
ford::amateur
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 13-07-2023
Skąd: Piaseczno
Model: -
Silnik: -
Rocznik: -
Postów: 7
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

Cześć,
Pozwolę sobie odkopoac mój temat po czasie. Ostatnio był wymieniony olej i filtry oraz Przewód kolektora ssącego do pokrywy zaworów - 1.6 EcoBoost - FORD 1847032 (ten plastikowy, harmonijkowy co jest na zdjęciu, które wstawiłem w poprzednim poście). Mechanik mi powiedział, że była nieszczelność w tym przewodzie i ciekl z niego olej i być może łapał przez to jakieś lewe powietrze, dlatego mogło dochodzoc do tego.szarpanie o którym pisałem.
Niestety po zrobieniu tego nadal auto raz na jakiś czas szarpie.
Postaram się jeszcze raz opisać jak to wygląda, bo może ktoś będzie wiedział czym to może być spowodowane. Co jakiś czas (czasem od razu po odpaleniu silnika, a czasem dopiero po jakimś czasie w trakcie jazdy) silnik zaczyna szarpać/krztusić się. Widać wtedy wzrost chwilowego spalania i komfort jazdy jest fatalny, czasem też widać jakby obroty lekko falowały. Szarpanie ustaje powyżej około 2,5k obrotów i najgorzej jest przy przyspieszaniu poniżej tych 2,5k obrotów i trochę lepiej jest przy utrzymywaniu stałej prędkości, jednak nadal czuć to szarpanie.
Na wolnych obrotach tego szarpania nie ma i ogólnie im wyższy bieg i niższe obroty tym bardziej jest to wyczuwalne (nie mówię to np. o jeździe na 6 biegu z 1200 RPM, bo wiadomo, że wtedy silnik nie chodzi o równo, ale chodzi mi np. o jazdę na 4 biegu z około 1600-1700 rpm).
Po wyłączeniu i włączeniu silnika problem zanika. Po podłączeniu się przez OBD jest tylko błąd P0420, ale czasem jak wchodzę w Car Scanner to widzę też, że status EGR i Katalizatora potrafi być na Fail.
Ma ktoś pomysł jak to naprawić ewentualnej co można sprawdzić, żeby potwierdzić winowajcę?
Zastanawiam się czy to może jakis czujnik świruje np. przeplywu powietrza, albo może przepustnica, albo EGR (o ile jest w tym silniku, bo sam już nie jestem pewny), ale to już takie moje gdybanie.

Będę wdzięczny za pomoc, bo jest to naprawdę fajne autko, ale ten problem mnie mocno irytuje.
RadekB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2023, 23:56   #7
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

EGR nie ma w tym silniku. P0420 raczej nie powinien tego powodować, tylko sygnalizuje słabą wydajność katalizatora. Trzeba by na sondy spojrzeć i ogólnie na parametry co się dzieje w trakcie tego szarpania.

Dzieje się na zimnym, ciepłym silniku czy na obu? Nie ubywa płynu chłodniczego?

Mógł też ktoś sp... wymianę rozrządu, sporej części mechaników sprawia on problemy tak słyszałem chociaż w sumie nie wiem czemu, zrobiłem sobie jedynie co potrzebny dobry komplet blokad.
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-12-2023, 22:11   #8
RadekB
ford::amateur
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 13-07-2023
Skąd: Piaseczno
Model: -
Silnik: -
Rocznik: -
Postów: 7
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

Dzieje się i na zimnym i na ciepłym, ale dzieje się to losowo. Raz zacznie szarpać, a raz nie. Rozrząd wymieniał poprzedni właściciel, więc niestety nie wiem czy było to dobrze zrobione, turbina po regeneracji.
Patrzyłem też na parametry z sond i zauważyłem, że często przy przyspieszaniu napięcie na drugiej sondzie skacze w zakresie 0,1-0,7v. Nie wiem czy tak powinno być, wstawiam przykładowy screen
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Screenshot_20231209_230828.jpg (99.4 KB, 10 wyświetleń)
RadekB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-12-2023, 00:05   #9
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420

Cytat:
Napisał RadekB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
drugiej sondzie skacze w zakresie 0,1-0,7v
Druga sonda racze nie ma wpływu ale jeśli jest uszkodzona może powodować P0420. Ogólnie na drugiej sondzie napięcie powinno oscylować przy w miarę równej jeździe (na otwartej pętli). Pierwsza odpowiada za mieszankę.
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
1.6 ecoboost , szarpanie silnika



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:41.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.