Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-06-2018, 10:23   #1
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Witam!
Chciałem się podzielić z pewną obserwacją na gorąco.
Od jakiegoś czas (dwóch lat) zauważyłem poważny spadek mocy gdy na zewnątrz temperatura osiągała w okolicach 30 stopni. Ostatnio ten problem pojawiał się już przy 26 stopniach.
Auto mułowate. Od 120km/h szło jak bez turbiny. ZERO BŁĘDÓW, KOPCENIA NIC!

Przez przypadek trafiłem na bliźniaczym forum wpis kolegi, który robił test i ... przepłukanie intercoolera zwykłym wężem ogrodowym obniżyło temperature w kolektorze dolotowym o 10 stopni! Podobno w przypadku przegrzania komputer wyłącza dwa cylindry...

Zatem na myjni bez dodytkowej... wodą zdemineralizowaną potraktowałem intercooler.
I szok! Wczoraj przy 28 stopniach nie czułem żadnych problemów!
Dzisiaj zrobiłem to samo też od środka po ściągnięciu górnego plastyku.

UWAGA! Nie używałem proszku! Ten proszek na myjni bez dotykowej swojego czasu był groźny dla aluminium - nie wiem jak teraz...

Muszę to jeszcze po obserwować i dam znaka, czy faktycznie działa... :-) :-) :-)

__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2018, 11:55   #2
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Brawo, odkryliście podstawowe prawa fizyki i chemii, tak działa silnik turbodoładowany. Sprężarka napędzana spalinami i pracująca na bardzo wysokich obrotach już jest gorąca, a do tego podczas procesu sprężania razem z ciśnieniem rośnie temperatura powietrza, które z turbosprężarki wychodzi bardzo gorące. Gorące powietrze jest rzadsze i zawiera mniej tlenu, przez co nie można spalić paliwa i uzyskać mocy. Dlatego najpierw idzie przez intercooler czyli chłodnicę powietrza i musi trafić do silnika jak najbardziej schłodzone. Generalnie auta doładowane w upale potrafią stracić do 30 % mocy, ludzie czasami wymieniają intercoolery na większe. Oczywiście musi być to policzone, bo większy intercooler to mniejsze ciśnienie i mniejsza prędkość powietrza wpadającego do silnika. Brudny intercooler również nie będzie chłodził jak należy.

Cytat:
Napisał maureliusz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podobno w przypadku przegrzania komputer wyłącza dwa cylindry...
Że co robi ?
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2018, 12:14   #3
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Nie brawo tylko słuszna uwaga, bo podejrzewam, że mało kto pamięta o czyszczeniu IC.
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-06-2018, 22:29   #4
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Cytat:
Napisał Lukasz2525 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Brawo, odkryliście podstawowe prawa fizyki i chemii, tak działa silnik turbodoładowany. Sprężarka napędzana spalinami i pracująca na bardzo wysokich (bla bla bla....)
A powiedz mi tym dłuuuugim postem co wniosłeś? Odkryłeś koło? Ja się nie pytam w tym wątku jak działa intercooler...
Jakbym napisał, że mam spadem mocy w upały ciekawe co byś doradził ...
Ehhhh...
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2018, 08:24   #5
mtl
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-06-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3
Silnik: 1,6 TDCI DPF (115 KM)
Rocznik: 2012
Postów: 333
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Cytat:
Napisał maureliusz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jakbym napisał, że mam spadem mocy w upały ciekawe co byś doradził ...
Ehhhh...
Żebyś wyczyścił intercooler Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. . A na serio, to jeżeli oprócz wnętrza intercoolera zewnętrzne kratki też były mocno zabite, to pamiętaj, że to samo masz na chłodnicy i skraplaczu - warto się temu przyjrzeć przed latem.
mtl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2018, 08:40   #6
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,544
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Tylko czy karcher nie jest zbyt agresywny na te trzy chłodnice?
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2018, 09:06   #7
mtl
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-06-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3
Silnik: 1,6 TDCI DPF (115 KM)
Rocznik: 2012
Postów: 333
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Cytat:
Napisał hindus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tylko czy karcher nie jest zbyt agresywny na te trzy chłodnice?
Pewnie jest. Ja ćwiczyłem ze sprężonym powietrzem i wodą pod niskim ciśnieniem. Myśle, ze można też kombinować w kierunku preparatu do czyszczenia silnika - to w końcu aluminium.
mtl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2018, 09:39   #8
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Cytat:
Pewnie jest. Ja ćwiczyłem ze sprężonym powietrzem i wodą pod niskim ciśnieniem. Myśle, ze można też kombinować w kierunku preparatu do czyszczenia silnika - to w końcu aluminium.
No jak z lakierem... w teorii też Karcher jest szkodliwy :-). Wszystko z głową panowie!
Po przebiegu 270k km to i tak lamelki mam już częściowo po zaginanie i na pewno gorzej nie będzie :-)
Myślałem nad środkiem do silników- jest taki fajny K2 Akra... o dziwo ekologiczny, nie szkodzi przewodom a... czyści jak rakieta! Niestety ciężko będzie tam dotrzeć gdy intercooler jest zamontowany.

Jeżeli faktycznie na kolejnym upale - w wekeend mają być- potwierdzę, że to robi robotę to całkiem wyciągnę intercooler i z obu stron go popieszczę + ... pewnie będzie w środku kupa oleju z odmy...

PS. Sprężone ciśnienie...z małej dyszy zrobi jeszcze większe kuku lamelkom niż Karcher... ja bym uważał.

PS2. Tutaj ... olej w intercoolerze. Zapewne mam tak samo...
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

Ostatnio edytowane przez maureliusz ; 04-06-2018 o 09:45
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2018, 07:45   #9
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Wczoraj 29 stopni... auto śmiga!

Czad... głupie przepłukanie z zewnątrz! Szczerze nawet nie wypadło nic szczególnego z niego.

Dam znać po weekendzie... ma być ponad 30 stopni :-))
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2018, 08:12   #10
szydel87
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 04-03-2015
Skąd: Brzeg
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCi 109 KM
Rocznik: 2005
Postów: 127
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco

Siemka
Demontowałeś coś przed tym płukaniem czy tak po prostu przez zderzak?
szydel87 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.