Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-01-2021, 10:32   #31
CARISMA
ford::advanced
 
Avatar CARISMA
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 04-10-2004
Skąd: Koluszki
Model: KUGA ST-LINE AWD
Silnik: 2.0 TDCI DW10F 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 221
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Cytat:
Napisał atari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak, ale test przelewowy nie pokazuje lejacego wtrysku a a co najwyżej zacinający się zaworek przelewowy.
...tak się składa, że te wtryski mają najczęściej właśnie problemy z przelewami...więc test przelewowy jak najbardziej wskazany.

CARISMA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2021, 10:33   #32
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Tego nie neguje, chodzi o to że test przelewowy spr przelewy, a nie czy wtrysk leje
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2021, 16:55   #33
Luk35
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-12-2020
Model: Mondeo mkV/Yaris Verso
Silnik: 2.0TDCI 150KM/1.3 2NZ-FE
Rocznik: 2016/2002
Postów: 30
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gdybyś miał Forscan i zmierzył parametry ciśnienia ( np. przy 1000 i 2500 obr,) to ja mogę porównać z moimi i wtedy będzie coś więcej wiadomo
Doszedł interfejs. Na PID DP_DPF
- 0,0 silnik wyłączony
- 0,7 - 1,0 @ 800 rpm
- 6,1 - 6,4 @ 2480 rpm
- 11,4 - 11,9 @ 2950 rpm

Zmiany otwarcia EGR (EGR_A_ACT) są odzwierciedlane na przepływomierzu (MAF_A), EGR_ERR generalnie niski, poza jedną szpilą, której nie rozumiem. Przy zmianach położenia nie rośnie mocno - wnioskuję, że nadąża za wysterowaniem. Ciekawi mnie ta szpila...

Link do logu z FORScana: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Luk35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-01-2021, 17:59   #34
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Nie chcę robić tego na zimnym silniku (w garażu). Jeśli będę jeździł w weekend to zmierzę, jeśli nie , to w poniedziałek.
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2021, 14:55   #35
Luk35
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-12-2020
Model: Mondeo mkV/Yaris Verso
Silnik: 2.0TDCI 150KM/1.3 2NZ-FE
Rocznik: 2016/2002
Postów: 30
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Jasne, dzięki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy na emisję sadzy może mieć wpływ uszkodzony termostat (niedomknięty)? Oczywiście pośrednio - EGR żeby pomóc rozgrzać szybciej silnik jest otwarty przez dłuższą chwilę czasu. Dzisiaj przy -7°C mi temperatura płynu na odcinku 15 km nie wzrosła do pionu, a po wjechaniu do miasta i wolnym turlaniu się spadła do prawie niebieskiego pola.
Luk35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2021, 15:51   #36
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Zimniejszy silnik i wyższy EGR to warunki promujące tworzenie sadzy. Ale z temperaturami to u mnie jest podobnie. Trudno "wyprostować" wskazówkę jak np. jadę 10 km przez miasto nawet przy -3, -5 C (pomimo że auto jest garażowane). Dopiero wjazd na obwodnicę 120-130 km/h przez parę kilometrów i silnik się dogrzeje. W mieście to prawie nieosiągalne jeśli się jeździ na krókich dystansach. Wg moich obserwacji to spalanie średnie musi być na poziomie ponad 6.5-6.8 l/100 km żeby silnik zaczął się dogrzewać a wskazówka "prostować"
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2021, 18:40   #37
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

No więc zrobiłem pomiary - na zewnątrz -10 C. Po rannym uruchomieniu auta (garaż, 0C) zrobiłem pierwszy pomiar i wyszło że DPF jest tuż przed regeneracją Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. DPF LOAD 91%, DPF_DP 2.4 kPa (zimny wydech!), Następny pomiar zrobiłem po przejechaniu paru km. DPF_LOAD wzrósł do 99% ale ciśnienie spadło do 1.4 kPa Podczas dojazdu temperatura ledwo doszła do końca niebieskiego. Pomiary na biegu jałowym pokazują jak szybko rosło załadowanie DPFa na zimnym silniku. Następnie dojechałem do pracy 10 km i zrobiłem pomiary dla różnych wartości obrotów. Na koniec bieg jałowy, DPF_DP 1.1 kPa, DPF_Load 106%. EGR_ERR cały czas "lata" - dla mnie to normalne, szpilka pokazuje że parametry się zmieniły, wystąpiła różnica nastwy vs. rzeczywistego ustawienia (np. zmiana biegu). Zawór jest mechaniczny więc ma bezwładność.
W następnym poście opiszę co działo się przy powrocie z pracy, kiedy postanowiłem wypalić dziada na obwodnicy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 18-01-2021 o 19:01
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2021, 19:50   #38
Luk35
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-12-2020
Model: Mondeo mkV/Yaris Verso
Silnik: 2.0TDCI 150KM/1.3 2NZ-FE
Rocznik: 2016/2002
Postów: 30
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Takiego DPF_SOOT_LD u siebie jeszcze nie widziałem. Do 30% dochodzi maks. Z 91% do 99% na jakim odcinku urosło?

Z EGR racja, przejrzałem cały wykres i przy dużej zmianie jest szpilka a przy mniejszych zafalowanie. Zgadzam się, że to normalne, zawór bardzo szybki raczej nie jest.

Z temperaturą to był chyba jakiś jednorazowy wyskok. Wczoraj wieczorem i dzisiaj się wyprostowała i nie drgnęła.

Wspomniane było, że przy wtryskach Delphi nie można sprawdzić korekcji. PID INJ_CORR_OFFS jest liczony przez komputer na podstawie czujnika spalania stukowego i innych czujników? Na pierwszym cylindrze mam -130 us, na pozostałych 13 - 40 us. Po nagrzaniu silnika -80 do -60us@1 i 5 - 35 us na reszcie...

Ostatnio edytowane przez Luk35 ; 18-01-2021 o 19:53
Luk35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2021, 05:47   #39
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

Z 91% na 99% urosło na odcinku około 5-6 km. Kolejne 3% przybyła po następnych 4-5 km (silnik juz się dogrzewał tj. 70C Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.). Porównaj sobie MAF_A na zimno i po rozgrzaniu - to będzie indykatorem spalania chwilowego

Po pracy wyruszyłem na obwodnicę. Na dojeździe (ok. 5 km) silnik nagrzał się do końca niebieskiego (70C) ale wypalanie oczywiście nie rozpoczęło się. Na obwodnicy 130 km/h (obroty ok. 2500) temperatura natychmiast wskoczyła do pionu i rozpoczeło się wypalanie, więc zjechałem po 3km (pierwszy zjazd) i odczytałem wartości DPF_LOAD 86%. Powrót na obwodnicę i jazda aż wypalanie zostało zakończone (w sumie ok. 15 min). DPF_LOAD spadło do 4% i wtedy odczytałem kolejne wartości dla różnych prędkości obrotowych. Wróciłem na obwodnicę i kontynuowałem jazdę przez kolejne 5-6 km - DPF LOAD dalej spadał do 2% czyli było wypalanie naturalne (ok. 10 min). Na koniec DPF+_DP na jałowym 0.5 kPa. Ciśnienia przy pozostałych prędkościach obrotowych możesz sobie porównać (ale dla ok. 2800 obr spadła z 17 kPa do mniej więcej 11 kPa). Jak widać na pomiar ciśnienia ma wpływ temperatura silnika i wydeczu. Na jałowym na zimnym było 2.4 kPa z załadowanym filtrem. Po rozgrzaniu wydechu DP spadło do 1.1 kPa i po wypaleniu filtra do 0.5 kPa. Za chwilę pojadę do biura i zobaczę jak będzie dzisiaj. Zmienię tez mierzone parametry (usunę EGR_ERR bo nic nie wnosi, natomiast dodam temp. silnika) Zobaczę czy nie ma innego parametru EGR który pokazuje nastawę i jak zmienia się w czasie - to może miec wpływ na dynamike wzrostu DPF_LOAD

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 19-01-2021 o 08:04
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2021, 08:57   #40
Luk35
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-12-2020
Model: Mondeo mkV/Yaris Verso
Silnik: 2.0TDCI 150KM/1.3 2NZ-FE
Rocznik: 2016/2002
Postów: 30
Domyślnie Odp: wypalanie DPF co ~100 km

U mnie wypalanie trwa pojedyńcze minuty. Wychodzi na to, że wpływ na czas wypalania ma DPF_SOOT. Podczas samoregeneracji widzę SOOT nie spada. LOAD spadł a SOOT nawet wzrósł.
Dochodzę do wniosku że po prostu jeżdżę na zbyt krótkich odcinkach i/lub zbyt niskich obrotach i nie dochodzi do samoregeneracji.
Luk35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.