Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-04-2013, 12:37   #1
Ursus_81
ford::beginner
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 11-01-2013
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Transit 300L Trend
Silnik: 2.2 DURATORQ-TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 36
Domyślnie Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Witam.
Mój problem wygląda następująco: firma kupiła Transita 300 Trend 9 osobowy, auto poszło od razu do serwisu Forda. W serwisie okazało się, że są pęknięte przewody aluminiowe od tylnej nagrzewnicy. Ponieważ śpiewali za nie kosmiczną kwotę prawie 3 tys. zł zapytałem, czy można to naprawić np. przeciąć je zakładając kawałek przewodu gumowego. Powiedzieli że się da a ostatecznie mieli odciąć nagrzewnicę. Przy odbiorze stwierdzili, że zostało to naprawione, nagrzewnica nie została odcięta i wszystko działa bez problemu.
Samochód zaraz pojechał za granicę i okazało się, że tył nie grzeje w ogóle. Zakładam, że jednak odcięli tą nagrzewnicę, ale nie to jest najgorsze. Ubywa mi powoli płynu, obecnie to jest ok 0,5l na tydzień i powoli to rośnie. Nie widzę żadnego wycieku, jestem za granicą, pracuję od rana do wieczora.
Czy mogę prosić kogoś o szybki manual, gdzie znajduje się tylna nagrzewnica, jak najłatwiej się do niego dobrać i którędy idą przewody wodne?
Muszę jakąś część dnia poświęcić i to rozebrać, bo boję się, że wyciek będzie coraz większy a przy okazji zobaczę, co zrobili mi w serwisie. Mam mało czasu, bo samochód ciągle w ruchu więc stąd moja prośba o podpowiedź.

Ursus_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2013, 13:46   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Cytat:
Napisał Ursus_81 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy mogę prosić kogoś o szybki manual, gdzie znajduje się tylna nagrzewnica, jak najłatwiej się do niego dobrać i którędy idą przewody wodne?
Muszę jakąś część dnia poświęcić i to rozebrać, bo boję się, że wyciek będzie coraz większy a przy okazji zobaczę, co zrobili mi w serwisie. Mam mało czasu, bo samochód ciągle w ruchu więc stąd moja prośba o podpowiedź.
Przewody idą pod samochodem po lewej stronie, potem nad tylną belką zawieszenia (widać je przez nadkole) i wchodzą w podłogę przy tylnym lewyn słupku.
Jeżeli jest klima - to są cztery przewody, jeżeli jest z tyłu tylko ogrzewanie - to są dwa.
Wycieków w tej instalacji może być mnóstwo, bo jest bardzo skomplikowana. Nie musi to być wyciek w zasilaniu tylnej nagrzewnicy, może być gdzieś w komorze silnika...
Zejmij też osłonę tylnej zespołu grzewczego i rzuć okiem, czy z samej nagrzewnicy z tyłu nie cieknie...
Na rysunku masz przewody idące na tył - te oznaczone 3 i 4 są wodne, te dwa wyżej są do klimy.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 09-04-2013 o 13:51
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2013, 18:42   #3
rostek
ford::advanced
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 17-04-2005
Skąd: Piotrków Tryb.
Model: Transit x 3, Mondeo MKII, Galaxy MKIII
Silnik: 2.0 TDDi, 2.0 TDCi, 2.2 TDCi, 1.8TD, 2.0TDCi
Rocznik: 2001, 2003, 2008, 1997, 2007
Postów: 347
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Powiem tylko że z tymi to same kłopoty. Jak nie grzeją zimą to nie chłodzą w lato. U mnie regenerowałem takie "białe pudełeczko" z plastykowymi zębatymi kołami - nie ruszały mi się klapy.

Poszedł mi też zawór nagrzewnicy opisany na rysunku jako "2" pól biedy bo kosztuje ~70PLN.

Kolego poszukaj wycieku w tylnej części. Jak otworzysz bagażnik, weź szeroki śrubokręt płaski i odkręć plastykową pokrywę całego ustrojstwa. popatrz czy nie jest tam mokro. Szukałbym włąsnie w okolicy "2" tam jest taka gąbka na połączeniu zaworu z przewodami.
Poza tym cała instalacja jest b. długa i zawiła także miejsc do wycieków jest milion.

Powodzenia.
__________________
[you] widzę Cię
rostek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2013, 20:50   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

U mnie przetarł się (zupełnie niezabezpieczony) skomplikowany zespół węży cieczy chłodzącej - na granicy komory silnika i kabiny. Przypominał trochę ośmiornicę z powyginanymi we wszystkie strony wężami. W Auto-Waś wyszarpali to z auta i poszli do magazynu. Przynieśli dedykowane do mojego modelu... trzy różne. Położyliśmy wszystkie cztery na podłodze i próbowaliśmy stwierdzić który będzie pasował. Wpatrywaliśmy się w nie jak szpak w telewizor pół godziny, przekręcaliśmy na wszystkie strony - żaden nie był taki jak oryginał. W końcu jeden - po odcięciu niepotrzebnego kolanka okazał się prawie idealny. I ten mi założyli.

W tej sytuacji zupełnie sobie nie wyobrażam kupno (zmówienie) takiej części w ASO, i by potem dało się to zamontować w samochodzie. Po prostu masakra... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 09-04-2013 o 20:52
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2013, 15:56   #5
Ursus_81
ford::beginner
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 11-01-2013
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Transit 300L Trend
Silnik: 2.2 DURATORQ-TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 36
Thumbs up Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Dziękuję ślicznie Panowie za odpowiedzi.
Takie informację mi w zupełności wystarczą.
Teraz tylko czekam na wolną chwilę, lepszą pogodę i biorę się za robotę.
Postaram się opisać szczegóły, może się komuś przyda, szczególnie jak trafię na jakieś ciekawostkiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dzięki jeszcze raz.
Ursus_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2017, 09:54   #6
umek19
ford::beginner
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 03-07-2016
Skąd: Białystok
Model: focus mk3 econetic
Silnik: 1.6 TDCI 95KM
Rocznik: 2012
Postów: 49
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Tak to prawda , tak jak u kolegi tak i u mnie w transicie 2007 przetarła się rurka aluminiowa miedzy komora silnika a nagrzewnicą przednią. Zamówiłem w sklepie nową i oczywiście nie pasowała. Żeby ja wymienic trzeba rwać deske rozdzielcza ale akurat to szybko idzie bo trzeba ja tylko odsunąć do tyłu.
umek19 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2017, 12:07   #7
Ursus_81
ford::beginner
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 11-01-2013
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Transit 300L Trend
Silnik: 2.2 DURATORQ-TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 36
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Jeżeli kogoś temat interesuje, to ostatecznie samochód poszedł do naprawy do znajomego mechanika. Okazało się, że przewody wodne, a przede wszystkim przewody od klimatyzacji są dziurawe jak sito. Próbowali je spawać, ale co próba, to pojawiały się kolejne nieszczelności. Zaproponowano mi zastąpienie uszkodzonych przewodów aluminiowych gumowymi, na co się zgodziłem. Choć miałem ograniczone zaufanie do tego rozwiązania, to jednak do dzisiaj instalacja jest całkowicie szczelna i wszystko działa.
Tak więc do dnia dzisiejszego przewody gumowe wytrzymały przynajmniej tyle, co fabryczne aluminiowe, no i wciąż są szczelne...
Nie pamiętam kosztów, ale zastąpienie aluminiowych gumowymi wyszło dość znacząco taniej, niż kupienie oryginalnych przewodów aluminiowych nowych + robocizna.
Ursus_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2017, 15:22   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Cytat:
Napisał Ursus_81 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak więc do dnia dzisiejszego przewody gumowe wytrzymały przynajmniej tyle, co fabryczne aluminiowe, no i wciąż są szczelne...
Nie pamiętam kosztów, ale zastąpienie aluminiowych gumowymi wyszło dość znacząco taniej, niż kupienie oryginalnych przewodów aluminiowych nowych + robocizna.
Je regularnie co roku na wiosnę musiałem łatać przewody klimy w coraz to nowych miejscach - ale za każdym razem wyjęty coraz to inny fragment zabezpieczałem taśmą samowulkanizującą, dokładnie owijając przewód krzyżowo. Nigdy - jak do tej [pory - owinięty w ten sposób przewód nie uległ powtórnej awarii.
Też uważam, że jeden giętki przewód jest najlepszym rozwiązaniem i w żaden sposób nie jestem w stanie pojąć, co sobie wyobrażali inżynierowie Forda, projektując układ klimatyzacji w Transicie...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2018, 17:33   #9
JACU6X6
ford::amateur
 
Imię: JACEK
Zarejestrowany: 09-12-2013
Skąd: Tarnobrzeg - Sandomierz
Model: TRANSIT 350
Silnik: 2,2
Rocznik: 2007
Postów: 9
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Witam

Mam podobny problem w 2007 nie grzeje tył a nie widać już schematu (stary temat) można o niego prosić.
JACU6X6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2018, 18:11   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Tylna nagrzewnica, gdzie jest, którędy idą przewody?

Jaki schemat? Elektrycznego nie ma na Forum...
Schemat o którym chyba piszesz dotyczył modelu Mk6, tu rysunki w obu linkach są bardziej czytelne, można się połapać co do czego i do jakiego modelu. Ale w modelu Mk7 który ty masz sporo się zmieniło...
Układu przewodów wodnych i klimy szukaj pod dwoma linkami:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] (to w jęz. rosyjskim), np tam znajdziesz taki zestaw przewodów [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] widać, że wariantów jest mnóstwo, ciężko się połapać co do czego i do jakiego modelu...

oraz [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] w jęz, angielskim - tu przynajmniej opisane są części do jakiego modelu są przeznaczone...

Co do grzania z tyłu - wpierw sprawdź, czy przewody wodne idące na tył są ciepłe, czy działa wentylator, czy przełącza się kierunek nawiewu z zimnego ustawienia (nawiew z sufitu) na ciepłe ustawienie (nawiew z bocznych kratek).
Jeżeli kierunek nawiewu się nie zmienia, to prawdopodobnie uszkodzony jest elektrosiłownik klap w tylnej nagrzewnicy (najczęściej pada w nim taki malutki trybik, można go albo reanimować przesuwając jego miejsce pracy - pisałem już kilka razy jak to zrobić, albo można kupić metalowy trybik na e-bayu). Kiedy elektrosiłownik nie działa, to nie włączy się sygnał PWM sterujący zaworem tylnej nagrzewnicy. Mimo że wentylator działa, gorący płyn kierowany jest "na krótko" z powrotem do silnika i nagrzewnica pozostaje zimna.
Cały nowy elektrosiłownik jest dosyć drogi, nawet używki kosztują kilkaset zł.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-01-2018 o 18:19
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:48.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.