Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-01-2010, 11:49   #1
cyber_human
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-01-2010
Skąd: Poznań/Plewiska
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDcI
Rocznik: 2006
Postów: 2
Domyślnie Jakie opony zimowe

Witam.
To mój pierwszy post tutaj.
Jeździłem Focusem MK1, MKI FL, ostatnio Mondeo MK3 - rozbiłem (poszkodowany) i teraz znów Focusem MK2 FL - wszystkie służbowe.

Ale do sedna. W moim obecnym Focusie MK2 FL miałem zimówki 195/60/R15 Kormoran (jakiś starszy model - kilkuletnie) na stalowych felach. Auto w tegorocznej zimie (Poznań) dobrze jeździło, niezła przyczepność zarówno na mokrym, zmrożonym, błocie pośniegowym i śniegu.
Ale przedwczoraj założyłem alu od rozbitego Mondeo (felgi proste, tiptop) 205/55/R16 z zimówkami Fulda Kristall. Głębokość bieżnika 6 mm przód, 5 tył.

W Mondeo jeździło mi się poprzedniej zimy bardzo dobrze na tych oponach. Byłem aż zaskoczony dobrą trakcją (byłem w górach zimą).
A teraz w Foce jest kiepsko. Dużo gorzej niż na Kormoranach. Auto ciągle traci przyczepność, ABS bardzo często interweniuje, nawet na małym śniegu szybko tracą przyczepność i kierowalność. Lepiej spisują się tylko w kopnym śniegu.

Oczywiście znam i rozumiem fizykę - 205 jest szersza, jest na śliskim mniej przyczepna niż 195. Rozumiem, że węższa opona to, przy tej samej masie pojazdu, większy nacisk - większa przyczepność.
Rozumiem, że Mondeo cięższe lepiej współpracowało z tymi oponami.

Tyle, że różnice między 195 a 205 w przyczepności są bardzo duże. Zaskakująco duże.

Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
A może do Foki inne opony przy takim rozmiarze?

Ciśnienie mam zalecane z naklejki dla tego rozmiaru: 2,3 na przód i tył.

Pozdrawiam...

cyber_human jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2010, 14:08   #2
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: zimówki zmiana 195/60/15

Może zacznij od porównania masy samochodów...
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2010, 15:16   #3
tomiscorpio
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 15-02-2006
Skąd: Złotów
Model: fs
Silnik: 1998
Rocznik: 95
Postów: 6,528
Domyślnie Odp: zimówki zmiana 195/60/15

porownywanie 2 roznych opon tez jest bezsensu , bo zaraz wyjdzie ze te fuldy to kartofle twarde . A dwa rozmiar 205 to w focusie dosyc duzo.

umnie nowe 205 kopia snieg az milo.

"Tyle, że różnice między 195 a 205 w przyczepności są bardzo duże. Zaskakująco duże."

Takie wnisoki idzie wysnuc uzywajac 2 nowych opon na tym samym aucie , a nie 2 roznych kpl opon
tomiscorpio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2010, 16:02   #4
Komor
ford::advanced
 
Avatar Komor
 
Imię: M
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: Modeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM
Rocznik: 2017
Postów: 366
Domyślnie Odp: zimówki zmiana 195/60/15

Czy duzo to chyba nie .... Wszystkie od 1,8 TDCi i 2,0 bezyny mają już 16" koła minimalnie i opone 205. Za dużo zimą to może być 225.
Komor jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2010, 18:23   #5
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: zimówki zmiana 195/60/15

Albo ja źle zrozumiałem, ale on porównał dwa takie same komplety opon na różnych samochodach :-) ROTFL
Róźnice będą pewnie w masach samochodu. Nie wiemy czy oba kombi, czy oba diesle? Różnica w masie 100kg już robi sporo, bardzo sporo :-)
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2010, 18:43   #6
tomiscorpio
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 15-02-2006
Skąd: Złotów
Model: fs
Silnik: 1998
Rocznik: 95
Postów: 6,528
Domyślnie Odp: zimówki zmiana 195/60/15

maureliusz zmien dilera chlopie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. skad Ty to wymysliles ....
"Focusie MK2 FL miałem zimówki 195/60/R15 Kormoran (jakiś starszy model - kilkuletnie)"

"Ale przedwczoraj założyłem alu od rozbitego Mondeo (felgi proste, tiptop) 205/55/R16 z zimówkami Fulda Kristall."
tomiscorpio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2010, 21:19   #7
cyber_human
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 31-01-2010
Skąd: Poznań/Plewiska
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDcI
Rocznik: 2006
Postów: 2
Cool Odp: zimówki zmiana 195/60/15

Panowie!
Focus MK2 FL i Mondeo MK3 - oba w kombi. Oba w dieslu.
Kormorany mają już trochę za sobą historii, latały w Omie 2.0 sedan `96. Ale mają 5-6 mm jeszcze.
Natomiast fuldy mają za sobą chyba 2 sezony w Mondeo opisywanym. Też są 5-6 mm.
Sądziłem, że te Kormorany nie są jakieś super. Co prawda w Omedze nie miałem innych opon zimowych, ale minioną zimę przelatałem na letnich Kleber HP2 205/65/R15 i powiem Wam, że byłem pozytywnie zaskoczony. Co prawda nie było śniegu, a i minus nie był głęboki, ale, co więcej tył napęd, było bardzo si. Że nie wspomnę o letnim sezonie. Po prostu miodzio. W deszczu na autostradzie but w podłogę. W mocnych opadach do 160 km/h dało się z dobrą trakcją lecieć, przy mniejszych opadach dwie paki. Świetna przyczepność (tył napęd), dobre bardzo hamowanie. Lokuję je wysoko. Ale to model nieco starszy, trzeba by porównać najnowsze dzieci topowych firm. Ok, bo podróżuję off-topowo...

Wracając. Jutro sprawdzę, czy oponiarz rzeczywiście dał 2,3 atm, czy też miał chiński manometr i siedzi tam np. 2,6. Poza tym, jeśli jest 2,3, zastanawiam się, może obniżę do 2,2 i zobaczę, czy coś to zmieni.
Przy okazji. Mamy w firmie Fokę MK2 FL 1,8 TDCI na 205/60/R16. Przejadę się nią jutro i napiszę, jakie wrażenia. Sprawdzę też jakie gumy na niej leasingodawca zamontował.

maureliusz: nie zmieniaj dealera, tylko podaj nam jego namiary Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

ps. jest jeszcze jeden szczegół. Te Kormorany to chyba jednak 195/65/R15. Też jutro sprawdzę, ale na 85% są w stosunku 65. Czyli są wyższe o 5% od 60 - skutek - mocniej pracuje burta opony, zawieszenie lepiej wybiera nierówności, ale sama przyczepność nie ma tu chyba wiele wspólnego... (?)

edit:
a zatem ciśnienie jest si - 2.3.
Sprawdziłem tę drugą Fokę, na takich samych oponach, tyle, że fele Stahl. Pomijając różnicę w mocy o 25 kucy, czyli jakieś 28% niecałe, to auto prowadzi się podobnie. Jest jakby bardziej miękkie, a mój kombi bardziej twardy... Ale to już może być subiektywizm lub różnica w tłumieniu zawieszenia, bo jednak pewnie inne amory. Nie wiem. Ciekawe, czy to hatch back'a 1,8 TDCI wstawiają inne niż do kombi 1.6 TDCI?

Niemniej wiem jedno. Na ostrą zimę warto sprawić sobie zimówki o rozmiar węższe na dodatkowych felgach, nawet stalowych i wcale niezłym pomysłem jest zmniejszenie o cal rozmiaru, przy zachowaniu średnicy/obwodu w granicach podanych przez producenta. Choć auto wygląda gorzej (nawet porównując stalowe czarne bez kapsli 16" i 15", 16" na niskim profilu wyglądają dużo fajniej).
195 vs 205: różnica w trakcji bardzo znacząca.
No i 205 mocniej szarpią sterem na naszych "gładkich" polskich "drogach".

Tylko kopny śnieg lepiej traktują 205. Ale tu zależność jak z sypkim piaskiem - im więcej, tym lepiej. Co nie znaczy, że 195 zakopują się nawet tej zimy. Ogólnie dają radę.

Post scriptum:
oczywiście zostawiam alu... Ten wygląd jest... bezcenny Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Za wszystkie inne straty da się zapłacić Visą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez cyber_human ; 02-02-2010 o 18:36
cyber_human jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-09-2013, 15:44   #8
izabo84
ford::beginner
 
Imię: Iza
Zarejestrowany: 18-07-2013
Skąd: okolice Grójca
Model: Ford Fiesta
Silnik: 1.3
Rocznik: 2004
Postów: 26
Domyślnie Re: zimówki zmiana 195/60/15

Ja mam na przodzie zimówki Continental Winter Contact a na tyle Pneumant Winter 150. Według niemieckich testów Continental jest super a te drugie są nie polecane na zime. samochód przyjechał na zimówkach z Niemiec i nie opłaca mi sie już wymieniać na letnie. Opony wyglądają na nowe nie zjeżdżone, widać cały bieżnik. jaka ocena bo do zimy jeszcze trochę czasu jest??
izabo84 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-09-2013, 20:30   #9
slick
ford::advanced
 
Imię: Mat
Zarejestrowany: 16-06-2011
Skąd: Warszawa
Model: Ford Focus
Silnik: 2.5 RS
Rocznik: 2010
Postów: 281
Domyślnie Odp: zimówki zmiana 195/60/15

Hejka,

Nie czaje masz jedne zimówki a drugie letnie? Jeżeli tak to bardzo źle. Jeżeli masz teraz zimówki to za dużo nie używaj samochodu bo temperatury są powyżej 7C co do Continentalów to marki nie można porównywać do tamtej wymienionej.
Pozdro
slick jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2013, 00:02   #10
Teisejas
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-03-2011
Skąd: Kraków
Model: Focus Mk3 Turnier
Silnik: 1.6 TDCi 115KM
Rocznik: 2011
Postów: 337
Domyślnie Odp: Re: zimówki zmiana 195/60/15

Cytat:
Napisał izabo84 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jaka ocena bo do zimy jeszcze trochę czasu jest??
Moim zadaniem na kapciach nie ma co za bardzo oszczędzać- jeżeli masz środki zainwestuj w dwa Continentale na tył. Cena powinna być jeszcze w miarę atrakcyjna, a Pneumanty spróbuj opchnąć wulkanizatorowi. W zimowych warunkach jakość opon założonych na tył ma niemałe znaczenie- jeżeli z tyłu założysz opony o dużo niższej przyczepności to samochód będzie miał tendencję do poślizgu nadsterownego. Jeżeli masz ESP to jeszcze pół biedy, system będzie trochę ratował sytuacje, co jednak nie zmienia faktu, że ogólna stabilność prowadzenia pojazdu leci w dół. W konsekwencji mimo, że masz z przodu opony klasy premium to i tak nie będzie możliwe korzystanie z pełni ich możliwości bo trzeba będzie zawsze mieć rezerwę na niespodzianki, które może zafundować tył.
Teisejas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.