Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Zamknięty Temat
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-09-2015, 21:11   #1
mortifero
ford::beginner
 
Avatar mortifero
 
Zarejestrowany: 05-06-2011
Model: Ford Fokus MK2 FL kombi
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 41
Domyślnie szarpanie autem a zawór EGR

Witam

Zacznę od początku:

Posiadam Focusa MK2 FL z 2009 (212tyś km)
Parę miesięcy temu pojawił się błąd silnika (check engine). Elektromechanik namierzył zawór EGR i zapłon. Wymieniłem świece, lecz błąd po krótkim czasie się pojawił. Okazało się, że kable zostały przeoczone - były przetarte. Po wymianie kabli zdecydowałem się na wyczyszczenie zaworu EGR, gdyż błąd się pojawił ponownie. Elektromechanik uprzedzał mnie, że ten zabieg nie zawsze rozwiązuje ten problem i być może będzie konieczność wymiany zaworu w niedalekiej przyszłości... potem długo długo nic, aż znowu błąd wyskoczył (tj. awaria silnika). Nie zdążyłem dotrzeć do w/w mechanika bo czas oczekiwania na wizytę sprawił, że błąd zniknął. Potem pojawiał się sporadycznie lecz tym razem już nie odwiedzałem specjalisty by nie zostawiać kasy za skasowanie błędu i zauważałem, że znikał głównie po tankowaniu.

Ostatnio zauważyłem, że przy jednostajnej jeździe tj, przy stałej prędkości czasami szarpie autem. Wyczuwam to tylko ja, mając pedał gazu pod kontrolą. Dodatkowo nigdy nie miałem problemu z przyśpieszaniem na 5-tym biegu pod górkę, a teraz mogę pedał gazu wcisnąć do deski i bez efektu - tutaj obawiam się, że sprzęgło siada (ostatnio wymieniane przy ~135tyś km)

Dodatkowo przy 'gazowaniu' z klimatyzacji dochodzi dziwne 'brzęczenie'. Na początku myślałem, że jest to kostka z kablami, która na skutek drgań stukała o metal (została rozruszana w momencie czyszczenia zaworu EGR), ale pomimo jej 'usztywnienia' wciąż dochodzi spod maski dziwne 'brzęczenie'. Dziś wyczytałem, iż może to być pręt do podtrzymywania maski - jutro to sprawdzę. (piszę o tym bo może mieć to zupełnie inne podłoże).

No i na koniec chciałem dodać, że podczas zmierzchu gdy z tyłu jedzie za mną samochód niejednokrotnie zauważyłem, iż w lusterku na jego światłach pojawia się 'siwy dym' gdy pociskam na gaz...

Doradźcie proszę w czym może tkwić przyczyna...

zawór EGR?
turbina?
sprzęgło?
wtryski?
czy może zupełnie coś innego?

będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

__________________

Ostatnio edytowane przez mortifero ; 12-09-2015 o 11:27
mortifero jest offline  
Stary 11-09-2015, 22:05   #2
mortifero
ford::beginner
 
Avatar mortifero
 
Zarejestrowany: 05-06-2011
Model: Ford Fokus MK2 FL kombi
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 41
Domyślnie

A skąd mam wiedzieć, czy wymienione problemy to odrębne tematy? Może to jeden wspólny problem, stąd tak szczegółowy opis... nie znam się na autach aż tak bardzo, ale na logikę może jest jedna część wspólna wymienionych przypadków?

Na moje laickie oko wygląda mi to na wtryski. Zauważyłem też ostatnio zwiększone zużycie paliwa. Czy teraz po zgaśnięciu kontrolki check engine będzie możliwy odczyt błędu?
__________________

Ostatnio edytowane przez Adept ; 15-09-2015 o 16:56
mortifero jest offline  
Stary 13-09-2015, 11:29   #3
Tarmas
ford::advanced
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 01-05-2015
Skąd: Białystok
Model: Kuga MK2 FL / Fiesta MK7
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM / 1.25 Pb 82 KM
Rocznik: 2017 / 2011
Postów: 466
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Zaślep sobie na początek EGR i zobacz, które symptomy ustaną. Nawet jak ani jeden problem nie zniknie, to i tak wyświadczysz sobie i autu przysługę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W 1.8 TDCi nie powinien wywalić błędów, pod warunkiem, że masz sprawny zawór. Ma po prostu pracować na pusto.

Tu masz gotową solidną blaszkę:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Obrazki gdzie to wsadzić:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Nie używaj zbyt dużej siły przy dokręcaniu, bo rozjedziesz gwint.

Poza tym spraw sobie ELM-a i sczytaj sobie błędy Forscanem.
Tarmas jest offline  
Stary 14-09-2015, 05:50   #4
mortifero
ford::beginner
 
Avatar mortifero
 
Zarejestrowany: 05-06-2011
Model: Ford Fokus MK2 FL kombi
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 41
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Dzięki, ale nie jestem zwolennikiem 'odcinania nogi' żeby zobaczyć czy powodem bólu była właśnie ona...

Sporo poczytałem ostatnio i wychodzi na to, że mam do czynienia albo z uszkodzonym zaworem EGR albo z wtryskami - pytanie jak odróżnić te dwie usterki od siebie?
- szarpanie
- kopcenie przy gazowaniu
- zwiększone zużycie paliwa
- brzęczenie z klimatyzacji przy gazowaniu* (to może być coś innego)
- brak pełnej mocy
- gaszenie się kontrolki check engine po zatankowaniu

Czy komputer pokaże przyczynę pomimo braku błędów w postaci świecącej kontrolki?
__________________
mortifero jest offline  
Stary 14-09-2015, 05:59   #5
Tarmas
ford::advanced
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 01-05-2015
Skąd: Białystok
Model: Kuga MK2 FL / Fiesta MK7
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM / 1.25 Pb 82 KM
Rocznik: 2017 / 2011
Postów: 466
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Cytat:
Napisał mortifero Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy komputer pokaże przyczynę pomimo braku błędów w postaci świecącej kontrolki?
Tak. I ja bym zdecydowanie od tego zaczął diagnostykę. Kontrolka na desce zapala się dopiero wtedy, kiedy jest już bardzo źle.

Cytat:
Napisał mortifero Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dzięki, ale nie jestem zwolennikiem 'odcinania nogi' żeby zobaczyć czy powodem bólu była właśnie ona...
Zaślepienie EGR-a nie jest permanentną operacją. Blaszkę można wyjąć po skończonej zabawie. Do diagnostyki można w ogóle wypiąć sterowanie EGR-em, ale wtedy prawie na bank zobaczysz Check Engine i w komputerze zapiszą się błędy, których normalnie by tam nie było.

Chociaż generalnie przy problemach z EGR kopciłby raczej na czarno, nie na biało.

Ostatnio edytowane przez Tarmas ; 14-09-2015 o 06:01
Tarmas jest offline  
Stary 14-09-2015, 14:11   #6
Vercynogetorix
ford::average
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 13-08-2015
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX; Focus MK1, Forester SF
Silnik: 2.0 TDCi; 1,6 Duratec; 2.0 S-Turbo
Rocznik: 2006
Postów: 104
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Nie mam co prawda diesla a benzynkę ale mialem takie problemy z szarpaniem, okazało się że miałem dziurawą gumę idąca po prawej stronie silnika (od filtra powietrza?), powodowało to skakanie ciśnienia w niektórych momentach i dziwne szarpanie, szczególnie przy jednostajnej jeździe, powinieneś móc to sprawdzić sam, bo guma jest odkryta (taka czarna harmonijka) tylko oczywiście rób to na zimnym silniku bo sie poparzysz
Vercynogetorix jest offline  
Stary 14-09-2015, 15:25   #7
szczenka
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 26-02-2013
Skąd: waw
Model: Mondeo MK IV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2014
Postów: 106
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Miałem to samo przy 2200 obr/min, wystąpiło zawsze podczas jazdy w obrotach 2.1- 2.2 tyś i w momencie depnięcia w podłogę. Błędów brak, dymienia zero, spalanie w normie.
Bazując na tym co wyszło mi kiedyś w astrze h(z17dth) przegoniłem cała s12/17 na 4 i 5 biegu z obrotami 4 tyś w górę i problem jak na razie zniknął (przejechałem 4-5 tyś km od tego momentu)
szczenka jest offline  
Stary 15-09-2015, 16:41   #8
mortifero
ford::beginner
 
Avatar mortifero
 
Zarejestrowany: 05-06-2011
Model: Ford Fokus MK2 FL kombi
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 41
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Dzisiaj byłem u mechanika, który po podpięciu samochodu do komputera odczytał 2 błędy" turbosprężarka i EGR.
Wystraszyłem się, ale powiedział co należy sprawdzić, tzn które przewody po czym szybko mnie uspokoił, wyciągając rękę zza połączenia turbo i EGR... dziura!
To ona powoduje błędy EGR (kontrolka check engine), zwiększone spalanie, szarpanie, kopcenie i świst jakby z klimatyzacji.
W piątek wymiana... mam nadzieję, że to będzie wszystko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
mortifero jest offline  
Stary 15-09-2015, 21:47   #9
Tarmas
ford::advanced
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 01-05-2015
Skąd: Białystok
Model: Kuga MK2 FL / Fiesta MK7
Silnik: 2.0 TDCi 180 KM / 1.25 Pb 82 KM
Rocznik: 2017 / 2011
Postów: 466
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Pytanie jakie to były konkretne błędy. Błąd turbo to pewnie za niskie ciśnienie, co wynika z dziury w rurze (stawiam na kolanko przed kolektorem dolotowym - u mnie poleciało pierwsze).

Zagadką jest nr błędu EGR. Zapytaj mechanika, jakie konkretnie numery błędow odczytał.
Tarmas jest offline  
Stary 17-09-2015, 10:23   #10
szczenka
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 26-02-2013
Skąd: waw
Model: Mondeo MK IV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2014
Postów: 106
Domyślnie Odp: szarpanie autem a zawór EGR

Problem powrócił Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wczoraj podjechałem do sklepu, zgasiłem, zrobiłem zakupy, musiałem podskoczyć do drugiego i zaczął poszarpywać ale już od 1200 do ok 2000 obrotów, podczas jazdy na pierwszym biegu w zakresie 12000-2000 efekt kangura, po daniu w palnik idzie jak szatan, zero szarpnięcia do czerwonego pola (dalej nie próbowałem). Zgasiłem, poszedłem do sklepu, wróciłem, odpaliłem i wszystko ok, zero szarpania itd. Nie miałem czasu aby zczytać czy ewentualnie jest zapisany jakiś błąd - dziś podpinam pod kompa.
Jeśli wyjdzie że to EGR to którą blaszką dokładnie kupić - tą z dziurkami czy bez? Do zaślepienia trzeba dodatkowo jakiś silikon, czy też uszczelki?
szczenka jest offline  
Zamknięty Temat

Tagi
check engine , egr , sprzęgło , szarpanie , wtryski


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:23.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.