Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-11-2023, 22:19   #1
Maniegpatka
ford::amateur
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Model: S Max Titanium Sport
Silnik: 2.0 Tdci 180km
Rocznik: 2015
Postów: 6
Domyślnie Brudny płyn chłodniczy

Witam,
To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość. Mam problem z S-Maxem 2.0TDCI z 2015r. Ostatnio zauważyłem, że płyn chłodniczy w zbiorniczku wyrównawczym jest jakiś mętny i jakby zabrudzony, kolor jest zdecydowanie ciemniejszy niż jeszcze kilkadziesiąt km temu. Auto zakupiłem niedawno, ale do tej pory zdążyłem już wymienić chłodnicę, obudowę termostatu oraz pompę wody z paskiem. Odwiedziłem dzisiaj warsztat w celu diagnozy, bo sam się na tym nie znam. Wykonany został test CO2 na obecność spalin, ale nic nie wykazał. Olej również wygląda w porządku. Dodam, że płynu chłodniczego nie ubywa, a nawet jeżeli to muszą to być niezauważalne ilości. Warsztat stwierdził, że płyn rzeczywiście wygląda dziwnie, ale nie jest w stanie stwierdzić co się dzieje i trzeba zaczekać na jakieś wyraźniejsze sygnały zanim zaczną coś rozbierać. Czy ktoś z Was miał już podobny problem? Kilka tygodni temu wyskoczyła mi pomarańczowa kontrolka na desce rozdzielczej i komputer pokazał problem z EGR. Kontrolka jednak zgasła jeszcze przed podłączeniem komputera i nie pojawiła się ponownie. Jakie mogą być przyczyny ,,brudnego" płynu chłodniczego? Uszczelka pod głowicą, coś z EGR(chłodniczka)? Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.

Maniegpatka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2023, 21:22   #2
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Może jest syf w układzie i nowy płyn wypłukuje go?

Może być też tak jak pisałeś UPG, chłodniczka egr, pęknięcie w bloku/głowicy. Nie cieknie EGR?
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2023, 12:15   #3
Maniegpatka
ford::amateur
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Model: S Max Titanium Sport
Silnik: 2.0 Tdci 180km
Rocznik: 2015
Postów: 6
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Tez myślałem o jakimś syfie w układzie, ale z drugiej strony po zalaniu nowego płynu, wymianie chłodnicy itd wszystko wyglądało ok po ponad 5k km. Coś zaczęło się dziać z płynem dopiero w ciągu ostanich 200-300 km.

Warsztat nie stwierdził żadnego wycieku, albo po prostu im się nie chciało szukać. Chyba podjadę do znajomego, który bardziej hobbystycznie naprawia auta i może on obejrzy okolice EGR.

Czy są jakieś sposoby na sprawdzenie pęknięcia bloku albo głowicy silnika? Mam na myśli sposoby nie wymagające rozbierania wszystkiego?

A może olej przedostaje się jakoś do układu chłodzenia przez chłodnicę oleju? Ciekawe czy może się ona rozszczelnić w ten sposób, że wyciek na zewnątrz auta będzie niezauważalny.

Ostatnio edytowane przez Maniegpatka ; 09-11-2023 o 12:39
Maniegpatka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2023, 14:25   #4
offieczka
ford::average
 
Imię: DOM
Zarejestrowany: 01-03-2019
Skąd: Tarnów
Model: S-MAX MK2 BiT 2** KM
Silnik: diesel
Rocznik: 2016
Postów: 76
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Jaki masz przelot???

EGR to może być trafna diagnoza u mnie egr spoko spoko działa działa otwiera etc ale podczas jego wymiany (zapobiegawczo) wyszło że zaczął przepuszczać spaliny do płynu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
offieczka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2023, 23:49   #5
Maniegpatka
ford::amateur
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Model: S Max Titanium Sport
Silnik: 2.0 Tdci 180km
Rocznik: 2015
Postów: 6
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Przebieg to obecnie 148k km. Przy jakim przebiegu wymieniany był u Ciebie?
Wyszło, że przepuszczał spaliny bo płyn był później czysty czy da się to jakoś zauważyć na zdemontowanym EGR ?

Ostatnio edytowane przez Maniegpatka ; 09-11-2023 o 23:57
Maniegpatka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-11-2023, 14:25   #6
offieczka
ford::average
 
Imię: DOM
Zarejestrowany: 01-03-2019
Skąd: Tarnów
Model: S-MAX MK2 BiT 2** KM
Silnik: diesel
Rocznik: 2016
Postów: 76
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

u mnie przelot chyba jakoś 226tkm było i faktycznie zauważyłem że zbiorniczek jakiś brudny ale myślałem że może stary bo nic sie nie działo żadnych błędów czy wywalania płynu. Dopiero mi mechanik powiedział że egr niby ok ale wywalał spaliny do płynu chłodzącego
offieczka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-11-2023, 14:48   #7
Maniegpatka
ford::amateur
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Model: S Max Titanium Sport
Silnik: 2.0 Tdci 180km
Rocznik: 2015
Postów: 6
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Dzięki za odpowiedź, mi mechanik robił test na obecność spalin w płynie chłodniczym i nic nie wyszło, ale nie wiem, może jak jakieś znikome ilości się przedostają to tego nie pokazuje. Pozostaje mi zaprowadzić auto do innego mechanika, albo rzeczywiście czekać na jakieś inne objawy.
Maniegpatka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-11-2023, 22:46   #8
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,519
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Cytat:
Napisał Maniegpatka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
znikome ilości się przedostają to tego nie pokazuje
Znikomych ilości może nie pokazać.

Cytat:
Napisał Maniegpatka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy są jakieś sposoby na sprawdzenie pęknięcia bloku albo głowicy silnika?
Nie zakładałbym tego skoro auto dobrze jezdzi. Jednym z testów "bezinwazyjnych" to jazda pod dużym obciążeniem i sprawdzenie węży chłodnicy czy nie są bardzo twarde po jeździe. Sztywniejsze mogą być ale powinny dać się uginać trochę, nie być jak z betonem w środku.

Cytat:
Napisał Maniegpatka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wyszło, że przepuszczał spaliny bo płyn był później czysty czy da się to jakoś zauważyć na zdemontowanym EGR ?
Da się zazwyczaj zauważyć czy egr przepuszczał na chłodniczce po jego rozebraniu

Cytat:
Napisał Maniegpatka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ciekawe czy może się ona rozszczelnić w ten sposób, że wyciek na zewnątrz auta będzie niezauważalny.
Może, tak się zdarza
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-11-2023, 22:33   #9
Maniegpatka
ford::amateur
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Model: S Max Titanium Sport
Silnik: 2.0 Tdci 180km
Rocznik: 2015
Postów: 6
Domyślnie Odp: Brudny płyn chłodniczy

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomocne informacje. Jakiś trop jest i muszę coś z tym zrobić. Odkąd założyłem ten temat zrobiłem jakieś 300km i płyn nie wydaje się ,, bardziej zabrudzony". Coś się dostaje, ale póki co nieduże ilości. Chyba zacznę od EGR bo i tak przydałoby się pewnie go wymienić/wyczyścić skoro jakiś czas temu był powodem trybu awaryjnego.
Maniegpatka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
mk2 , płyn chłodniczy , s-max



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.