Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-12-2021, 16:53   #1
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Exclamation Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Dzień dobry,
w ostatnich dniach zaskoczyła mnie niemiła niespodzianka jaką postanowił przygotować mi mój samochód:
- F...F 1.4 benzyna 2004;

Pierwszy problem z jakim się napotkałem to brak możliwości dostania się do auta poprzez pilot. Gdy już dostałem się do środka kontrolka poziomu paliwa, temperatury migały; Prędkościomierz oraz obrotomierz delikatnie się unosiły. Do tego specyficzny dźwięk elektroniki - próby jej... uruchomienia( ? ). To ten dźwięk, gdy kluczyk zostaje ustawiony w pozycji pierwszej i uruchamia się elektronika. Przez to, że nie miałem możliwości odpięcia akumulatora chwilowo rozłączyłem bezpiecznik F20 (o ile mnie pamięć nie myli). Pomogło, wskaźniki się ustabilizowały, zwarcie( ? ) zaniknęło.

Samochód stał ok. półtora dnia. Ostatnia jazda nie wskazywała by miał on jakikolwiek problem. Brak radia, a światła na pewno były wyłączone. Akumulator również był całkiem niedawno (koło roku, maksymalnie dwóch) wymieniany na nowy. Jedynym urządzeniem, które pobierało prąd to kamerka do rejestrowania drogi. Pobierała prąd z gniazda zapalniczki. Wątpię, by była w stanie rozładować akumulator przez półtora dnia. Tym bardziej, żeby była powodem awarii elektroniki w takim stopniu.

Naładowałem akumulator =~ 65%;
Uruchomiłem auto i pojawiła się kontrolka wskazująca na brak ładowania akumulatora. Sprawdziłem akumulator, w spoczynku napięcie =~ 12.3V;
Po uruchomieniu i ustabilizowaniu pracy elektroniki napięcie =~ 11.5V;
Po wyłączeniu napięcie znów wzrosło do stanu w jakim był akumulator podczas spoczynku. Może z ubytkiem części dziesiątych o max 1;
Sprawdziłem również czy coś nie "kradnie" prądu - nie.

Doszedłem do wniosku, że to szczotki w alternatorze. Szukałem owych w internecie i nie mogę znaleźć odpowiadających modelowi auta.
Postanowiłem, że sprawdzę czy może to być wina regulatora napięcia. Odpowiedzi są niejednoznaczne. Część wpisów na forach, oraz stronach eksperckich mówi, że tak. Część natomiast, że przy uszkodzonym regulatorze, napięcie powinno rosnąć i nie powinno rozładować akumulatora. Efekt wręcz powinien być przeciwny... ( Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ).

Pytanie grzmi... Czy to jest po prostu bez szczotkowy alternator Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i winny jest regulator? Może ja po prostu nie umiem skutecznie szukać i wystarczy wymienić szczotki?

Przepraszam, że taki elaborat, jednak zależy mi by skutecznie was poinformować co już wiem i co udało mi się w tym zakresie osiągnąć, by sprawnie rozwiązać problem.

Pozdrawiam
Romek

RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2021, 20:36   #2
kubaw20055
ford::expert
 
Avatar kubaw20055
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 29-08-2008
Skąd: Nowy Sącz
Model: Fiesta mk4 i pół/Fusion FL/ Focus mk3.0/ Fiesta mk7
Silnik: 1.3/1.4 Duratec/ 1.6 TDCI/ 1,25
Rocznik: 2000/2006/2011/2010
Postów: 2,546
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

W alternatorze oczywiście szczotki są. Alternator jest produkcji Mitsubishi i jest nawet logo na szczotkachGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. W zeszłym tygodniu wymieniłem cały regulator napięcia ARE05046 ze szczotkami, pewnie same szczotki też można dobrać. Generalnie alternator trzeba wymontowac i rozpolowic na 3 części w sumie. Regulator składa się z 2 elementów, które są ze sobą zlutowane. Wymieniamy tylko część, w której są szczotki czyli regulator "właściwy ". Warto sprawdzić czy któryś z 4 przewodów prądowych nie wypadł z zacisku lub się nie urwał. U szwagierki objawy to pulsowanie świateł, brak ladowania i świecąca się kontrolka ladowania. Wymieniłem regulator plus dodatkowo był urwany jeden przewód pradowyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
S P R Z E D A M :
Wyprzedaż garażowa, posiadam trochę części do różnych modeli Forda:
https://forum.fordclubpolska.org/sho...38#post3446638

Ostatnio edytowane przez kubaw20055 ; 13-12-2021 o 20:40
kubaw20055 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 18:55   #3
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Cytat:
Napisał kubaw20055 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W alternatorze oczywiście szczotki są. Alternator jest produk...
Dziękuję Ci Panie! Jednak problem teraz występuje techniczny. Nie mogę znaleźć napinacza, albo znalazłem... bo mam pewne podejrzenia, ale nie wiem jak go poluzować. Po prostu nie wiem, która to może być śrubka. Masz może możliwość zrobienia fotki, gdzie go w tym fordzie znaleźć? Cały internet kopię i nic o tym fordzie znaleźć nie mogę!
RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 19:01   #4
kubaw20055
ford::expert
 
Avatar kubaw20055
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 29-08-2008
Skąd: Nowy Sącz
Model: Fiesta mk4 i pół/Fusion FL/ Focus mk3.0/ Fiesta mk7
Silnik: 1.3/1.4 Duratec/ 1.6 TDCI/ 1,25
Rocznik: 2000/2006/2011/2010
Postów: 2,546
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Fusion nie ma napinacza paska alternatora. Trzeba zdjąć pasek przyrządem albo odkręcić 2 górne śruby alternatora i wtedy pasek sam spadnie. Można założyć również bez przyrządu: zakładasz pasek, ktoś musi podnieść alternator do góry i wtedy wkręcasz śruby i pasek jest zamontowanyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ja dałem radę samGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
S P R Z E D A M :
Wyprzedaż garażowa, posiadam trochę części do różnych modeli Forda:
https://forum.fordclubpolska.org/sho...38#post3446638
kubaw20055 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 19:05   #5
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Cytat:
Napisał kubaw20055 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Fusion nie ma napinacza paska alternatora. Trzeba zdjąć pasek przyrządem albo odkręcić 2 górne śruby alternatora i wtedy pasek sam spadnie. Można założyć również bez przyrządu: zakładasz pasek, ktoś musi podnieść alternator do góry i wtedy wkręcasz śruby i pasek jest zamontowanyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ja dałem radę samGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Odkręciłem już cały alternator, łącznie z dolną śrubą, bez odkręcania nadkola i dolnej osłony... Ale się skurczybyk zaklinował. Dla jasności, moja praca to siedzenie przy komputerze i klepanie w klawiaturę. Jednak lubię pomajsterkować sam. Stąd mogą wystąpić głupie błędy z mojej strony...

Wracając... Problem powoduje prawa, górna śruba na stałe zamontowana do obudowy/silnika(gdzieś tam). Przez nią nie mogę przechylić go wystarczająco na lewo, by wysunąć pasek.
RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 19:11   #6
kubaw20055
ford::expert
 
Avatar kubaw20055
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 29-08-2008
Skąd: Nowy Sącz
Model: Fiesta mk4 i pół/Fusion FL/ Focus mk3.0/ Fiesta mk7
Silnik: 1.3/1.4 Duratec/ 1.6 TDCI/ 1,25
Rocznik: 2000/2006/2011/2010
Postów: 2,546
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Ta śruba też się wykręcaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
S P R Z E D A M :
Wyprzedaż garażowa, posiadam trochę części do różnych modeli Forda:
https://forum.fordclubpolska.org/sho...38#post3446638
kubaw20055 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 19:13   #7
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Cytat:
Napisał kubaw20055 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ta śruba też się wykręcaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. W prawo czy w lewo... W prawo w tym wypadku jak na niej jest nakrętka...? Bo próbowałem to zrobić, ale w jedną ani w drugą nie szła. Może przygrzeje bździągwę... A szkoda mi uszkodzić gwint.. całkiem ładny.

Ostatnio edytowane przez RomanRybak ; 15-12-2021 o 19:17
RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 19:17   #8
kubaw20055
ford::expert
 
Avatar kubaw20055
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 29-08-2008
Skąd: Nowy Sącz
Model: Fiesta mk4 i pół/Fusion FL/ Focus mk3.0/ Fiesta mk7
Silnik: 1.3/1.4 Duratec/ 1.6 TDCI/ 1,25
Rocznik: 2000/2006/2011/2010
Postów: 2,546
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Normalnie w lewo, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jak dokręcisz mocniej w prawo to pęknie górne mocowanie alternatora (aluminium) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
S P R Z E D A M :
Wyprzedaż garażowa, posiadam trochę części do różnych modeli Forda:
https://forum.fordclubpolska.org/sho...38#post3446638
kubaw20055 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2021, 19:21   #9
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Cytat:
Napisał kubaw20055 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Normalnie w lewo, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jak dokręcisz mocniej w prawo to pęknie górne mocowanie alternatora (aluminium) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Niby na dzisiaj skończyłem robotę... Ale spokojnie z takimi wieściami nie zasnę, lecę do garażu. Nadszedł jego czas i chwila triumfu!
RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-12-2021, 17:35   #10
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Domyślnie Odp: Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Cytat:
Napisał kubaw20055 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Regulator składa się z 2 elementów, które są ze sobą zlutowane[...]
Rozumiem, że muszę je rozlutować? Nie chcę na siłę tego wyszarpywać.
RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
akumulator , alternator , regulator napięcia


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.