Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Kuga
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-10-2018, 17:30   #1
syscorp
ford::beginner
 
Avatar syscorp
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 14-04-2006
Skąd: Łódź
Model: Ford Kuga
Silnik: Klekot 2.0TDCI
Rocznik: 2010
Postów: 42
Domyślnie Silnik wycieraczek przód - wymiana szczotek

Witam,
Czy ktoś z forumowiczów wymieniał już szczotki silnika wycieraczek? Są do dostania w Łodzi, czy zamawiać na allegro?
Jaki jest właściwy rozmiar szczotek? Czy 3 są identyczne?
Ktoś się orientuje jaki silnik pasuje do jakiego modelu? Może ten sam jest w innych, nie tylko w Kuga 2010?

Model silnika to: Bosch 0-390-241-696
Symbol mechanizmu wycieraczek: Bosch 3-397-021-252

Objaw problemu? Poprzedniej złej zimy wycieraczki odmówiły działania, do momentu próby ich demontażu - może pomogła temperatura w garażu podziemnym. Nie udało się zdemontować, ale męczyłem i albo ruszyłem wirnikiem przez przesunięcie wycieraczek, albo się rozmroziły.
Wycieraczki wolniej chodziły, i od tamtej zimy kilka razy zdarzyło się ich zatrzymanie na środku szyby. Jako przezorny kierowca jeżdżę od wczoraj bez wycieraczek (są w bagażniku, jakby chcieli mi zabrać dowód), i zamierzam zregenerować silnik przed nadchodzącą jesienią/zimą. Zdjęcia szczotek ukazują, że ruch w dobrą stronę, ale nie chciałbym zapłacić 400pln za nowy silniczek.
Poradzicie w sprawie szczotek?
Czy sam przegub się zużywa? W Skodzie Roomster po 2 latach zużyły się plastikowe kapsle wchodzące na przeguby. Wytarły się i dźwignia zaczęła spadać. Kupno nowej załatwiło sprawę. Czy tutaj polecacie od razu zakupić takie przeguby?


Do ściągnięcia wycieraczek użyłem klucza 15 oraz ściągacza za kilkanaście złociszy...
Atrapa na kluczach torx. Przy szybie zamocowana na wcisk - naciskamy od spodu, aby wysunąć. Odkładamy na bok z uwagi na rurki spryskiwaczy oraz kabelki podgrzewanych spryskiwaczy (w zależności od modelu).
Sam mechanizm zamontowany na kilku śrubkach, a silnik na 3. Aby wymontować silnik należy zdemontować ramię z osi silnika.

Silnik da się otworzyć podważając plastikowe klipsy. Całość się blokuje na kolejnym stopniu, aby nie urwać delikatnych kabelków. Należy podważyć plastik szczotko-trzymaczy przed dalszym unoszeniem pokrywy - ja to zrobiłem delikatnie płaskim śrubokrętem - uwaga, może się pokruszyć.

Na zdjęciach widać jedną szczotkę całkowicie uszkodzoną. Nie wiem czy odpowiada ona za jeden z kierunków, czy jest wspólna dla obu.

Biały smar na zębach i stykach elektrycznych, co to jest? Chciałbym wymienić korzystając z okazji. Zakładam, że jest to smar teflonowy. Smar smarowi nie równy, polecicie jakiś konkretny, aby nie zamarzł zimą?

Czy uszczelkę warto zasilikonować? A może lepiej nie poprawiać oryginału? W końcu Bosch, klasa.

Link do zdjęć:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg aIMG_3356.jpg (95.5 KB, 34 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg aIMG_3369.jpg (92.4 KB, 31 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg aIMG_3370.jpg (91.8 KB, 28 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg aIMG_3371.jpg (88.9 KB, 29 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg aIMG_3372.jpg (85.0 KB, 27 wyświetleń)

syscorp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2018, 19:43   #2
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Silnik wycieraczek przód - wymiana szczotek

Kup na szrocie uzywane, za 100 zł, i tez będziesz jeżdził, za to mniejszy kłopot z wymianą szczotek.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-10-2018, 21:34   #3
syscorp
ford::beginner
 
Avatar syscorp
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 14-04-2006
Skąd: Łódź
Model: Ford Kuga
Silnik: Klekot 2.0TDCI
Rocznik: 2010
Postów: 42
Domyślnie Odp: Silnik wycieraczek przód - wymiana szczotek

Cytat:
Napisał Jaryska Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kup na szrocie uzywane, za 100 zł, i tez będziesz jeżdził, za to mniejszy kłopot z wymianą szczotek.
Nie... nie. Nie. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jak „Janusz” zainwestował naście złociszy na ściągacz, to nie zawiezie teraz auta na serwis.
Poważnie jestem zainteresowany naprawą. A ze szrotu kupię w podobnym stanie i może pojeździ rok, a może 5lat. Wolę się naumieć, brakuje tylko szczotek i wsparcia forumowiczów. Kto wie, może kiedyś komuś będę mógł pomóc naprawiając. Komplet szczotek z przesyłką max 50pln.
Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie tematem.
syscorp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-10-2018, 22:51   #4
syscorp
ford::beginner
 
Avatar syscorp
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 14-04-2006
Skąd: Łódź
Model: Ford Kuga
Silnik: Klekot 2.0TDCI
Rocznik: 2010
Postów: 42
Talking Odp: Silnik wycieraczek przód - wymiana szczotek

Szczoteczki zakupione. 2 komplety po 2szt. łącznie 20pln, oczywiście nieoryginalne. Jakby ktoś w Łodzi szukał, to elektronik na Północnej 21 lub bez problemu wysyłkowo na allegro.
Pilniki zakupione w Leroj za 20pln podrożyły całą naprawę.

Węgiel wydaje się bardzo kruchy w porównaniu do pozostałości z oryginałów. Wymieniłem 2 z 3 szczotek. Jedną przez nieuwagę ukruszyłem.

Szczotki oryginalne uciąłem blisko punktów zgrzewu z drutami, tak, aby móc dolutować końcówki nowych - oczywiście bez lutownicy i cyny z ołowiem się nie obeszło.

Nowe szczotki były za duże i o połowę musiałem skrócić. Sam komutator też przeczyściłem do miedzi. Nie był to najlepszy pomysł, ponieważ zrobiłem to pilnikiem - więc komutator nie jest idealnie gładki.
Całość po złożeniu działa. Zobaczymy jak długo. Jeśli padnie, postaram się odświeżyć wątek.
Robota brudna (węgiel i pilniczki) i czasochłonna. Jeśli ktoś nie ma smykałki do dłubania, polecam regenerację w odpowiednich warsztatach np przezwajanie silników itp. Jeśli lubicie podłubać, to polecam w ciepłym garażu.

Warto zwrócić uwagę na pozycję mocowania ramienia do silnika. Ja musiałem zdjąć ponownie wycieraczki klucz 15 oraz atrapę (torx), aby zmienić pozycję dźwigni.
Przed złożeniem całości należy uruchomić wycieraczki, aby silnik się ustawił w pozycji spoczynku, a następnie założyć dźwignię tak, jak była przed demontażem.

Dorzucam kilka zdjęć i zmykam w nagrodę po aspirynkę... niestety przemarzłem i bro nie będzie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg bIMG_3412.jpg (81.3 KB, 24 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg bIMG_3417.jpg (86.5 KB, 24 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg bIMG_3420.jpg (82.0 KB, 24 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg bIMG_3419.jpg (79.3 KB, 24 wyświetleń)
syscorp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.