Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-05-2021, 11:46   #1
JanekDW
ford::amateur
 
Imię: Janek
Zarejestrowany: 20-05-2021
Skąd: Wrocław
Model: Smax
Silnik: 1.6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 2
Domyślnie Sprawdzenie poprawnego działania obu wentylatorów chłodnicy, 2011 rocznik

Cześć,
chciałem prosić o wskazówkę i informację czy dobrze rozumiem.
Problem - nie włącza się główny wentylator chłodnicy ten większy, a ten mniejszy od klimatyzacji załącza się sam po skończonej jeździe na kilka minut(klimatyzacja wyłączona). Ostatnio auto w korkach się przegrzewało na Tmax i traciło moc, dlatego zanim zabiorę się za sprawdzanie termostatu i pompy wody, chciałbym wykluczyć że coś jest nie tak z wentylatorami.

Sprawdziłem na tym wątku do focusa: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Tylko że ja mam SMAX z roku 2011 i zamiast przekaźników jest taki moduł kontrolera wentylatorów, który znajduje się na ramie wentylatora. Od tego sterownika idą od razu przewody do obu wentylatorów, w środku są tranzystory. Kilka miesięcy temu jeden tranzystor był wymieniany bo przepalił się i główny wentylator chodził cały czas (całe szczęście że to zauważyłem).

W jaki sposób można wysterować ten główny wentylator, ten bliżej kierowcy, żeby mieć pewność że powinien się włączyć? Czy macie jakiś schemat i opis działania, kiedy który z tych 2 wentylatorów się włącza? W starszych modelach, gdzie zamiast sterownika są przekaźniki wiem, że powinny się włączyć oba przy klimie, a tutaj jak powinno być?

Czy z poziomu OBDII można włączyć test wentylatorów? (mam Icar PRO BT)
Z góry dzięki za pomoc

JanekDW jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2021, 11:58   #2
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Sprawdzenie poprawnego działania obu wentylatorów chłodnicy, 2011 rocznik

Masz do wymiany moduł wentylatora. Inna sprawa, że przegrzałeś mocno wrażliwego na takie rzeczy ecoboosta.
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2021, 21:23   #3
JanekDW
ford::amateur
 
Imię: Janek
Zarejestrowany: 20-05-2021
Skąd: Wrocław
Model: Smax
Silnik: 1.6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 2
Domyślnie Odp: Sprawdzenie poprawnego działania obu wentylatorów chłodnicy, 2011 rocznik

Dziękuję za szybką pierwszą odpowiedź. Również będę wdzięczny za spojrzenie na pytania dodatkowe, czy można włączyć test wentylatora oraz jaki jest mechanizm działania tych dwóch wentylatorów? (Czy dobrze rozumiem że mniejszy jest głównie od klimy i ma 2 biegi, a większy jest załączany od 95C i sterowany PWM z fioletowego przewodu?)

A czy jest szansa, że nie padł Moduł Sterownika Wentylatora, tylko uszkodzony jest ten fioletowy przewód?
Właśnie udało mi się odczytać błędy - przy 101C nadal nie włącza się pierwszy wentylator, tylko drugi co minutę na 10s. Błąd o numerze P0480
P0480 – Awaria obwodu sterującego wentylatora chłodzącego 1
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Pozdrawiam
JanekDW jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2021, 23:38   #4
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,024
Domyślnie Odp: Sprawdzenie poprawnego działania obu wentylatorów chłodnicy, 2011 rocznik

Cytat:
Napisał JanekDW Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A czy jest szansa, że nie padł Moduł Sterownika Wentylatora, tylko uszkodzony jest ten fioletowy przewód?
Niestety to będzie raczej moduł.
W tym temacie:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
masz opis kolegi, który walczył z tym problemem.
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2021, 05:45   #5
Danielo_82
ford::professional
 
Zarejestrowany: 06-02-2018
Model: Mk4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 1,686
Domyślnie Odp: Sprawdzenie poprawnego działania obu wentylatorów chłodnicy, 2011 rocznik

Oba wentylatory mają się uruchomić przy temp okolo 100 stopni (jeśli auto przeszło akcje serwisową) , lub chwilę po włączeniu klimatyzacji. Nie wiem czy w forscanie można włączyć taką procedurę serwisową, ale uwierz mi że na 100% masz uszkodzony moduł.
Danielo_82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2021, 19:14   #6
buk07
ford::advanced
 
Avatar buk07
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 27-10-2008
Skąd: Gdańsk
Model: S-Max Trend
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 326
Domyślnie Odp: Sprawdzenie poprawnego działania obu wentylatorów chłodnicy, 2011 rocznik

Cytat:
Napisał Parch Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
masz opis kolegi, który walczył z tym problemem.
Ja z tym walczyłem. Z mojego doświadczenia:
Nie warto kupować dostępnych zamienników modułu wentylatorów. U mnie jeden podziałał 3 miesiące, a drugi w ogóle. Kupiłem używany oryginalny zestaw wentylatorów z modułem i wymieniłem sam. Nie jest to tanie (nawet używka), ale przy samodzielnej wymianie (opis w moim wątku) można przeżyć. I to chyba jedyny sposób pozbycia się na dobre tej usterki.
buk07 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
wentylator , wentylator chłodnicy



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:51.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.