Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-07-2018, 20:29   #1
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Witam wszystkich,

Mam pytanie - strasznie gorąco mam w kabinie i patrzę dzisiaj a nagrzewnica przednia (ta przednia w kabinie przy podłodze) jest cała gorąca, mimo że powietrze pokrętłem mam ustawione na zimno.

teraz pytanie - czy powinna być cały czas gorąca i tylko klapy przełączają ciepłe-zimne powietrze czy jeszcze przy silniku gdzieś na wężach powinien być jakiś zawór sterowany prądem lub podciśnieniem?

Bo na logike po co cały czas gorąca nagrzewnica w kabinie ;-) Chyba poprzedni wlaściciel cos kombinował / naprawiał bo węże na silniku idące do tej nagrzewnicy są opisane (oznaczone markerem) i są połączone takimi rurkami - nie wygląda mi na to na seryjne rozwiązanie..

Jakiekolwiek sugestie są mile widziane :-)

XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2018, 20:46   #2
civicplff
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-05-2018
Model: focus mk2 kombi
Silnik: 1.6 ti sida benzyna
Rocznik: 2009
Postów: 173
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Nagrzewnica jesli nie ma zaworu na wejsciu bedzie zawsze goraca tak jak silnik. Spora ilosc pojazdow zaworow nie posiada. Temperatura jest regulowana tylko klapami. Nie pamietam jak jest rozwiazane w twoim silniku.
Jedyne sprawdzenie to zmierzyc temperature powietrza ktore wylatuje z kratek jesli jest cieple mimo ze jest ustawione zimne to jest kilka mozliwosci:
-zacieta lub urwana klapa cieplego/zimnego powietrza
-urwana linka lub silniczek krokowy (w zaleznosci od zastosowanej technologii)
-uszkodzone pokretlo/potejcometr temperatury
-uszkodzona wiazka/brak sygnalu do silniczka (o ile jest)
-uszkodzony czujnik temperatury wewnetrznej/zewnetrznej i wali na max cieplym (o ile wystepuja)
civicplff jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2018, 20:52   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

W komorze silnika pod podszybiem, po stronie pasażera jest zawór wodny sterowany podciśnieniowo, a bardziej w stronę nadkola elektrozawór podający podciśnienie na gruchę tego zaworu.
Zawór wodny przy zgaszonym silniku jest otwarty, po odpaleniu silnika kiedy pojawia się podciśnienie zamyka się ( oczywiście jeżeli pokrętło jest ustawione na zimno). Elektrozawór sterowany jest z elektrosiłownika klap zamontowanego na nagrzewnicy po stronie kierowcy. Gałka steruje siłownikiem elektronicznie, osadzona jest na osi potencjometru. Czyli: gałka pokrętła steruje elektrosiłownikiem klap, ten z kolei steruje elektrozaworem podciśnieniowym, a dopiero to podciśnienie steruje zaworem wodnym. Taka jest kolejność działania.
Tak jest w modelach z klimą.
Sprawdź, czy dźwignia elektrosiłownika (tego na nagrzewnicy w kabinie po stronie kierowcy) pracuje (porusza się) przy przestawianiu pokrętła temperatury. Mógł się zatrzymać w pośrednim położeniu.
Może też być uszkodzone zasilanie elektrozaworu podciśnieniowego (elektryczna wiązka, wtyczka).
Natomiast w modelach bez klimy - nie wiem... Gałka steruje mechanicznie klapami poprzez stalowe cięgno, ale jak jest włączany zawór wodny - nie mam pojęcia. Ale Euroline ma przecież klimę...


Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bo węże na silniku idące do tej nagrzewnicy są opisane (oznaczone markerem) i są połączone takimi rurkami - nie wygląda mi na to na seryjne rozwiązanie..
Do węży idących do nagrzewnicy podłączane jest wodne ogrzewanie postojowe (webasto) - jeżeli występuje. Może było zainstalowane (w Euroline około 50% aut ma fabryczne wodne webasto) i po jego wywaleniu trzeba było połączyć węże dodatkowymi rurkami?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 07-07-2018 o 21:18
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2018, 21:27   #4
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Teraz juz ciemno - jutro zrobię zdjęcie w komorze.
Ale:

Tam w komorze po stronie pasażera mam wężyk od podciśnienia - z aktywnym podcisnieniem na zapalonym silniku - sterowanie ustawione na zimno.

Nie mam zaworu na wężach żadnego - jedynie rurki łączące węże ze sobą i wyglądało mi właśnie że tam cos brakuje.

Mam webasto - aczkolwiek jeszcze go nie włączałem bo nie umiem :-)
Przy okazji - webasto jest wodne, tak? Czyli jesli je zaprogramuje to jedynie ogrzeje wodę i ułatwi rozruch silnika. Ale kabiny na postoju nim nie ogrzeję?
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-07-2018, 21:56   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tam w komorze po stronie pasażera mam wężyk od podciśnienia - z aktywnym podcisnieniem na zapalonym silniku - sterowanie ustawione na zimno.
To fatalnie - układ podciśnienia musi być szczelny, niektóre jego obwody które mają podciśnienie zmieniane elektrozaworami, w tym celu zasysają czyste powietrze z filtra powietrza silnika. I tylko wtedy, gdy elektrozawór otworzy na chwilę obwód. Jeżeli układ podciśnienia stale zasysa niefiltrowane powietrze, to ulega zabrudzeniu łopatkowa pompa podciśnieniowa oraz same elektrozawory. No i układ (siłowniki podciśnieniowe) nie pracują na prawidłowym podciśnieniu...
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie mam zaworu na wężach żadnego - jedynie rurki łączące węże ze sobą i wyglądało mi właśnie że tam cos brakuje.
Musi tam być zawór wodny, sterowany podciśnieniową gruszką (poz. nr 10 na rysunku).
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przy okazji - webasto jest wodne, tak? Czyli jesli je zaprogramuje to jedynie ogrzeje wodę i ułatwi rozruch silnika. Ale kabiny na postoju nim nie ogrzeję?
Webasto wodne wpięte jest w obwód nagrzewnicy. Przy niepracującym silniku zawór wodny nagrzewnicy jest zawsze otwarty, więc gorący płyn wędruje przez nagrzewnicę (włącza się też wentylator) i ogrzewa kabinę, a wraca (nadal jeszcze ciepły) do silnika i ogrzewa go także. Czyli nagrzana jest dobrze kabina, a silnik choć nie jest gorący, to jest ciepły i dzięki temu bardzo dobrze odpala. No i szybciej się dogrzeje do prawidłowej temperatury pracy...
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg zawór nagrzewnicy przedniej Transit Mk6.jpg (66.6 KB, 34 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 08-07-2018 o 08:23
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-07-2018, 10:05   #6
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Ten wężyk podciśnienia był zaślepiony srubą więc nie zaciagał brudu - jak ją wyciągnałem to czuć było że jest tam podciśnienie więc tu powinno byc dobrze.
Tak jak myślałem - ja tego zaworu nie mam - tylko dwie rurki łączące węże ze soba - czyli to muszę dokupić. Realnie gdzie tego szukać? Używany jakiś czy nowy?

Webasto: czyli na wyłączonym silniku coś tam dogrzeje kabinę skoro wentylator się włączy (zakładam że zasilany wtedy z akumulatora postojowego) ale tak żeby się dogrzać całą noc to chyba nie da rady? w sensie rozładuje akumulator postojowy chyba? Ktoś testował może?
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-07-2018, 13:03   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ale tak żeby się dogrzać całą noc to chyba nie da rady?
W sensie wydajności cieplnej da radę na pewno nawet w mróz (to ma wydajność cieplną rzędu 5 kW) - pytanie, czy będziesz miał drugi niezależny akumulator, bo z jednym może być kłopot z odpaleniem.
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Realnie gdzie tego szukać? Używany jakiś czy nowy?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2018, 10:27   #8
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Dzięki za namiar na zawór - najczeście spotykałem taki:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

tutaj podają że do MK7 ale w sklepach podaja ogólnie że to do transita 2000 - 2013
Cena podobna do tego z Twojego linku - niby Motorcraft - co sądzisz?

Co do webasto - tak mam akumulator postojowy więc będę musiał to potestować - ile prądu weźmie na pracę przez kilkanaście godzin.
Nie uruchamiałem jeszcze tego webasto - wygląda wszystko w miarę świeżo - ryzykować właczenie samemu czy musze podjechac do jakiegoś specjalisty?
Pytam bo ktoś kiedyś straszył że włączenie długo nieuzyanego webasto może spowodowac jakiś problem..
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2018, 11:02   #9
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cena podobna do tego z Twojego linku - niby Motorcraft - co sądzisz?
Zawór brałbym ten z Allegro - bo oryginalny Motorcrafta. Zresztą obydwa są prawie identyczne.
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ryzykować właczenie samemu czy musze podjechac do jakiegoś specjalisty?
Generalnie te układy mają wbudowane zabezpieczenia przed przegrzaniem i nie zadziałają powodując zagrożenie. Ale z tego co pisałeś - skoro nie ma sterownika - to ktoś tam sporo zamieszał, nie wiadomo co i po co... Jeżeli wszystko jest dla ciebie tam jasne, to spróbuj odpalić ustrojstwo. Ale jeżeli czegoś brakuje i nie wiadomo o co chodzi - to pojechałbym do autoryzowanego serwisu.
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
będę musiał to potestować - ile prądu weźmie na pracę przez kilkanaście godzin.
Chcesz nocować w zimie na mrozie w tym aucie? To ogrzewanie sprawdza się przede wszystkim jako uzupełnienie ogrzewania podstawowego, bo podstawowe ogrzewanie w modelach Mk6 działa na mrozie słabiutko. Jadąc spokojnie na mrozie, auto jest stale niedogrzane, o sensownym wykorzystaniu tylnego ogrzewania w ogóle nie ma mowy. W jeździe miejskiej silnik jest stale niedogrzany. Dopiero jadąc ostrzej w trasie 120 km/godz po ok 15 minutach silnik i ogrzewanie dochodzi do nominalnych parametrów. Natomiast z dodatkowym wodnym Webasto to jest zupełnie inna bajka - masz cieplutko w aucie już po kilku km.
Drugi duży plus - włączone w wyprzedzeniem Webasto przed rozruchem po nocy na mrozie - to oszczędność paliwa, rozrusznika, akumulatora i silnika, a także znowu szybkie dogrzanie silnika do nominalnej temperatury.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 15-07-2018 o 11:08
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2018, 18:20   #10
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nagrzewnica przednia - jej sterowanie

Ok - zawór biorę orginalny - webasto mam isntrukcje spróbuje odpalić.

Co do dłuższego używania na postoju - pytałem pod kątem spania w samochodzie w chłodna noc.
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:19.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.