Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-04-2011, 12:11   #1
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie spadanie obrotów podczas hamowania

Moi drodzy.

Od kilku miesięcy mam dziwny problem z moją Foką 1.6 TDCi 109KM (2007r.).

Mocno streszczając: hamowanie potrafi trochę przydusić silnik.

Opis: Rzadko hamuję silnikiem, częściej po prostu hamulcem. Jadę np. 50km/h, 3 bieg. Wciskam sprzęgło, puszczam gaz, zrzucam z biegu i w miarę od razu po zrzuceniu z biegu (zanim jeszcze obroty zdążą spaść) zaczynam choćby delikatnie hamować. Wtedy często obroty silnika spadają poniżej trzeciej kreski (750rpm), chociaż powinny zostać na stabilnym poziomie ponad 750prm. Nie zawsze jest tak samo - czasami problemu w ogóle nie ma, często obroty spadają tylko trochę poniżej kreski 750rpm, a w sytuacji najbardziej drastycznej (kilka razy) spadły nawet do kreski 500rpm.

Obroty spadają poniżej 750rpm TYLKO WTEDY gdy zaczynam hamować zanim obroty zdążą spaść. Gdy podczas jazdy, po zwolnieniu gazu, wysprzęgleniu, wrzuceniu luzu odczekam kilka sekund aż obroty same spadną i dopiero wtedy zacznę hamować - problem nie występuje.

Gdy w sytuacji kiedy widzę nadmiernie obniżone obroty puszczę hamulec - obroty prawie momentalnie wracają do właściwych (ponad 750rpm). Gdy trzymam hamulec aż do zatrzymania - zwykle obniżone obroty utrzymują się aż do zatrzymania auta, po czym zwykle same wzrastają do właściwych (widać to wyraźnie na obrotomierzu).

Na 100% to nie problem z samym obrotomierzem - spadek obrotów słychać i czuć w pracy silnika, ale ani razu nie zdarzyło się jeszcze aby w ten sposób zgasł.

Na 100% jest to związane z hamowaniem - gdy podczas jazdy po prostu wcisnę sprzęgło, puszczę gaz, wrzucę luz i NIE HAMUJĘ, to obroty ładnie spadają i zatrzymują się stabilnie trochę ponad kreską 750rpm.

Na 100% jest to związane z ruchem auta - na postoju mogę sobie hamować ile chcę, i nie ma to najmniejszego wpływu na obroty silnika. Próbowałem też dodawać gazu na postoju, puszczać gaz i naciskać hamulec - problem się nie pojawia. Wniosek - żeby obroty spadły auto musi jechać.


Wcześniej tak na pewno nie było - zauważyłbym. Da się z tym żyć, ale jest to dość irytujące i chciałbym to w końcu zdiagnozować. Ktoś pomoże?

Starałem się opisać to najbardziej precyzyjnie, jak potrafię. Jeżeli za bardzo zagmatwałem opis, to przepraszam. :-)
Za pomoc będę wdzięczny.

Pozdrawiam,
Wojtek

wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-04-2011, 13:36   #2
mick1985
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-06-2010
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI [109 KM]
Rocznik: 2006
Postów: 26
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

Witam,
Zauważyłem u siebie to samo. Nie zawsze - czasami. Dojeżdżam do świateł hamując silnikiem, przy ok 30 km/h wciskam hamulec i po zatrzymaniu widzę, że obroty spadły poniżej normalnych, i po sekundzie jest ok. Nie wiem, co to powoduje i czy powinienem się tym martwić. Pozdrawiam
mick1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2011, 08:18   #3
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

Cytat:
Napisał mick1985 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam,
Zauważyłem u siebie to samo. Nie zawsze - czasami. Dojeżdżam do świateł hamując silnikiem, przy ok 30 km/h wciskam hamulec i po zatrzymaniu widzę, że obroty spadły poniżej normalnych, i po sekundzie jest ok. Nie wiem, co to powoduje i czy powinienem się tym martwić. Pozdrawiam
Jak bardzo u Ciebie spadają? O ile spadki niewiele poniżej kreski 750rpm nie są może specjalnie groźne i odczuwalne, to jak kilka razy miałem spadek do 500rpm to silnik prawie się zadusił.

Masz tak od początku, czy zauważyłeś to w trakcie korzystania? Ja jestem prawie przekonany, że tak nie miałem - cholernie mnie to irytuje, więc myślę, że zauważyłbym to wcześniej.

Pzdr,
Wojtek
wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2011, 09:59   #4
mick1985
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-06-2010
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI [109 KM]
Rocznik: 2006
Postów: 26
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

U mnie spadek najniżej do ok. 650. Wygooglaj sobie "spadek obrotów hamowanie" - ten problem zauważyło bardzo wielu użytkowników, również na tym forum (mondeo mk1): [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
mick1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2011, 10:39   #5
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

Panowie..nie mam waszego autka niestety ale z uwagi ze obroty spadaja tylko podczas jazdy
to moze ma to zwiazek z ABSem. Moze warto bledy sprawdzic. Moze akurat cos bedzie.
wojtek_n ...bardzo ladny i dokladny opisik. Jakby wszyscy tak pisali... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2011, 11:42   #6
mick1985
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-06-2010
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI [109 KM]
Rocznik: 2006
Postów: 26
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Moze warto bledy sprawdzic. Moze akurat cos bedzie.
Jeśli chodzi o rejestr błędów, to kilka tygodni temu sprawdzałem auto na komputerze w związku z innym problemem, ale nie było tam wpisu dotyczącego ABSu ani żadnego innego elementu odpowiedzialnego za hamowanie.
mick1985 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-04-2011, 12:20   #7
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

a jak kierownicą ruszasz to obroty wzrastają..?
niemam schematu nawet do tego silnika wiec niebardzo pomoge..gdyby ktos podrzycil mi schemat elektryczny serwisowy to mogłbym pogrzebac za przyczynami.
Mimo wszystko iz bledow niema pokusilbym sie na odłączenie pompy abs i sprawdzenie wtedy czy jest wszystko ok.
Ale zanim sie odlaczy pompe nalezy sprawdzic czy niema zadnego haczyka z czujnikami.
Jeszcze cos mi do glowy przyszlo...
Podczas jazdy sterownik sprawdza poszczegolne informacje i wie np. ze jesli wciskamy hamulec a silnik jest na obrotach a gaz puszczony to chce hamowac silnikiem. Byc moze sterownik odpowiedzialny za prace silnika za pozno z jakiegos powodu reaguje na niskie obroty silnika a to moze byc spowodowane nawet usterka jakiegos czujnika. Nawet przeplywomierz ktory moze podawac zle informacje moze miec na to wplyw. Wtedy nie mamy bledow ale silnik dostaje zle informacje i inaczej reaguje. Wiec teoretycznie usterka moze byc rownie dobrze w sterowaniu silnika.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 15-04-2011 o 12:30
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-01-2012, 06:25   #8
ski
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 16-10-2011
Skąd: Leszno
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 9
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

Witaj wojtek_n,
Mam ten sam silnik i ten sam problem, co Ty. Udało Ci się jakoś go rozwiązać?
ski jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-01-2012, 07:24   #9
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

czy w FF2 masz tam gruszke od EGRa? bo chyba tak?
czy na postoju jak wciśniesz kilka razy hamulec to nic sie nie dzieje?
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-01-2012, 08:22   #10
ski
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 16-10-2011
Skąd: Leszno
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 9
Domyślnie Odp: spadanie obrotów podczas hamowania

Pierwsze pytanie pozostawię bez odpowiedzi, bo nie wiem. Nie znam się tak dobrze na mechanice.

Jak na postoju wcisnę hamulec, to jedyną reakcją jest minimalna zmiana w pracy silnika, jakby mniej czuć wibracje. Jest to naprawdę bardzo słabo wyczuwalne, ale jest.

Z tymi obrotami to jeszcze mam tak, że zanim się zatrzymam to czasami potrafią podbić tak o 200rpm, ale na zasadzie góra - dół, nic stabilnego. Ale jest tak w około 20% przypadków. Zdecydowanie częściej opadają poniżej 750rpm.

Mechanik stwierdził, że do wymiany jest czujnik położenia sprzęgła (podłaczony komputer nie reagował na naciskanie/puszczanie. Cały czas widział jako wciśnięty). Daje 90% szans, że to własnie to.
Czy ma rację?
ski jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.