Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-12-2015, 01:33   #1
koreb1
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 24-12-2015
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 Ropociąg
Rocznik: 2015
Postów: 1
Domyślnie Adaptacyjne reflektory LED - ustawienia, opinie

Cześć,
od dwóch tygodni jeżdżę Mondeo MK5, 2015, 2.0 TDCI (auto flotowe). Jest wyposażony w m.in adaptacyjne światła LED. Jadąc nocą, co drugi samochód miga mi światłami drogowymi, ponieważ ewidentnie moje światła mijania ich oślepiają... świecę światłami mijania po znakach, tablicach informacyjnych... Zmieniłem ustawienie świateł na ruch lewostronny - "snop" światła się obniżył i świeci w drogę... Nadaję się to do serwisu, czy poprostu czegoś nie zrobiłem..? (wewnątrz auta nie mam żadnego "pokrętła" do regulacji świateł).

koreb1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 07:53   #2
Pulse
ford::professional
 
Avatar Pulse
 
Zarejestrowany: 08-04-2006
Skąd: Wilda
Model: Mondeo/Titanium
Silnik: 1,5 Ecoboost
Rocznik: 2015
Postów: 1,020
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

W samych reflektorach sa pokretla na imbusy takie same jak w zwyklych reflektorach. Na kazdej stacji diagnistycznej je prawidlowo ustawia. ASO ma zwyczaj do ustawiania za nisko.
Pulse jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 09:08   #3
howkins
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 11-10-2014
Model: C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2008
Postów: 52
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

Jeśli masz ustawiony przełącznik reflektorów w pozycji auto swiatła działają w trybie auto i w zależności od predkosci światła będą się wydłużać co może skutkować ze kierowcy z przeciwka mrugają ,przełącz swiatła w tryb manualny na przełączniku swiateł i sprawdz jak swiecą.
howkins jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 09:09   #4
kruger
ford::advanced
 
Avatar kruger
 
Zarejestrowany: 27-04-2010
Model: Mondeo MK5 → Mondeo MK4
Silnik: EB 240KM, PowerShift
Rocznik: 2013
Postów: 426
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

A po co zmieniłeś na ruch lewostronny? Podjedź do najbliższej stacji diagnostyczne i niech Ci obniżą. Śruba jest z tyłu lampy, mniej więcej po środku, szara, plastikowa, głęboko osadzona.
kruger jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 09:18   #5
howkins
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 11-10-2014
Model: C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2008
Postów: 52
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

Dioda LED obsługuje różne układy wiązki (światło do używania w terenie zabudowanym (z ograniczonym ruchem), światło do używania w terenie zabudowanym, światło do używania poza terenem zabudowanym, światło do używania na autostradach, światło drogowe i światło do używania podczas niepogody), które mogą być używane w pojazdach biorących udział w ruchu prawostronnym i lewostronnym.

Po aktywacji światła drogowego i systemu reflektorów adaptacyjnych tryb oświetlenia będzie się zmieniał w zależności od prędkości pojazdu i wykrytego światła otoczenia. Funkcje systemu reflektorów adaptacyjnych zostają aktywowane z chwilą przełączenia przełącznika świateł w położenie „AUTO”. W położeniu „WŁ.” funkcje systemu reflektorów adaptacyjnych są wyłączone, ale dynamiczny poziom ustawienia działa cały czas.

Aby zapewnić najwyższy poziom oszczędzania energii, stworzono kilka trybów działania oświetlenia dla świateł mijania. Każdy tryb oświetlenia jest więc połączony z działaniem oświetlenia, o którym decyduje sterownik wydajności diody LED poprzez polecenia LIN przesyłane do modułu sterownika LED. Poziomem działania sterują polecenia sieci LIN przesyłane z modułu sterowania reflektorami do modułów sterowania LED.

Tabela aktywności klasy oświetlenia bez uwzględnienia niekorzystnych warunków pogodowych:







prędkość minimalna (km/h)

prędkość maksymalna (km/h)


Światło do używania w terenie zabudowanym (z ograniczonym ruchem) (V1) 0 30
Światło do używania w terenie zabudowanym (V) 31 50
Światło do używania poza terenem zabudowanym (C) 51 80
Światło do używania na autostradach (E3) 81 90
Światło do używania na autostradach (E2) 91 100
Światło do używania na autostradach (E1) 101 110
Światło do używania na autostradach (E i 30 s) 110 130
Światło do używania na autostradach (E i 0 s) 130 maksym. prędkość

Rozkład oświetlenia w przypadku światła do używania w terenie zabudowanym (z ograniczonym ruchem) (jako podfunkcja światła do używania w terenie zabudowanym klasy V) przechodzi płynnie w światło do używania w terenie zabudowanym i odwrotnie. Po wrzuceniu wstecznego biegu i włączeniu świateł mijania rozkład świateł w trybie światła do używania w terenie zabudowanym (z ograniczonym ruchem) pozostanie niezmieniony, ale światło skręcania statycznego zostaje przełączone na 100%.

Następnieświatło do używania poza terenem zabudowanym, światło klasy C zostanie aktywowane, jeśli prędkość przekroczy 50 km/h.

Światło do używania na autostradach zostanie aktywowane wyłącznie, gdy:
•prędkość pojazdu w okresie przekraczającym 30 s jest wyższa niż 80 km/h (E aktywowana) lub
•natychmiast po przekroczeniu przez pojazd prędkości 130 km/h (E aktywowana)

Gdy system rozpocznie pracę w dowolnej klasie E (E1, E2, E3, E), zmiana między trybami klasy E nastąpi bez histerezy.

Tryb światła używany w niekorzystnych warunkach pogodowych zostanie aktywowany tylko wtedy, gdy wycieraczka będzie pracować przez dwie minuty (co najmniej 80 przebiegów wycieraczki, w sposób ciągły przez dwie minuty), a przednie światła przeciwmgielne są wyłączone. Jeśli pojazd porusza się z prędkością powyżej 50 km/h, klasa „światło używane w niekorzystnych warunkach pogodowych“ zostanie wyłączona.

Światło skręcania dynamicznego jest aktywowane przez funkcję zaawansowanego oświetlenia przedniego, która zapewnia oświetlenie na pełnych zakrętów, wijących się drogach, przechylając zespół projektora światła mijania/drogowego w każdym reflektorze. Dwoma zespołami światła mijania steruje jeden moduł sterowania reflektorem jednostki sterującej, korzystając z takich sygnałów wejściowych pojazdu, jak prędkość pojazdu, kąt kierownicy, kąt obrotu wokół osi pionowej i inne sygnały dodatkowe
howkins jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 10:17   #6
Miralon
ford::advanced
 
Avatar Miralon
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 12-06-2015
Skąd: Lubin
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 236
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

Podczas ostatniego przeglądu poprosiłem o kontrolę ustawienia LED-ów. Byłem przy tym i widziałem wskazania: lewe świeciło minimalnie niżej niż dopuszczalnie a prawe świeciło idealnie. Minimalnie podniesiono ustawienie lewego reflektora. Od czasu do czasu ktoś mignie że go oślepia, ale sporadyczne to jest i raczej wynika z faktu, że LED na dzień dobry wygląda/świeci inaczej.

Wesołych Świąt, dla koleżanek i kolegów
Miralon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 11:30   #7
siebek
ford::advanced
 
Avatar siebek
 
Zarejestrowany: 29-08-2012
Skąd: Norwegia
Model: Volvo V90 T8
Silnik: 2.0 T8 390KM
Rocznik: 2019
Postów: 468
Domyślnie

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Powinien jeździć na automatycznych, bo za to zapłacił. Jeśli jest jakiś problem to ASO musi to poprawić.
Mnie od maja odkąd mam samochód nikt nie mrugnął, a ostatnie 3 miesiące jeżdżę tylko po zmroku.
Światła działają rewelacyjnie...
__________________
1994 Peugeot 106 1.1 60KM -> 2003 Mazda 6 GY 1.8 120KM -> 2007 Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi 125KM Titanium HB -> 2015 Ford Mondeo Mk5 2.0TDCi 150KM Titanium X Kombi -> 2019 Volvo V90 T8 Inscription 390KM
siebek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 12:36   #8
howkins
ford::average
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 11-10-2014
Model: C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2008
Postów: 52
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

Nie ma zadnego problemu który trzeba poprawić ,tak działają te swiatła jeśli jeździsz po miescie 80-90km/h to wiązka led może się wydłuzac zgodnie z opisem który podałem wyżej. I to tyle
howkins jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 12:54   #9
jacek-k-wawa
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-05-2015
Model: Mondeo MK V
Silnik: 2.0 EB 203KM
Rocznik: 2015
Postów: 146
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

Cytat:
Napisał howkins Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie ma zadnego problemu który trzeba poprawić ,tak działają te swiatła jeśli jeździsz po miescie 80-90km/h to wiązka led może się wydłuzac zgodnie z opisem który podałem wyżej. I to tyle
No chyba jednak jest - ustawienie świateł na ruch lewostronny (tak jak to zrobił @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ) powoduje lekkie obnizenie wiązki i skierowanie jej na lewo, tak aby mozna było jeździć w krajach z ruchem lewostonnym. Przy ruchy prawostronnym jest to niewłaściwe ustawienie i może powodować oślepianie.

Więc po pierwsze to ustawienie jest problemem, po drugie - jeśli w ustawieniu na ruch prawostronny kolega @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] oślepia innych uczestników ruchu to światła zdecydowanie wymagają regulacji.

Można to zrobić w kazdej stacji przegladowej dysponujacej 'pudełkowo-lusterkowym' przyrządem do ustawiania świateł. Polecam w momencie takiej regulacji przełączyć wyłącznik światła w pozycje 'światła mijania' - wyłączy to funkcję zmiany połozenia wiazki w zależności o skrętu kierownicy i światła będą zachowywały się z grubsza jak stnadardowe światła nie-adaptacyjne.
jacek-k-wawa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-12-2015, 13:10   #10
kruger
ford::advanced
 
Avatar kruger
 
Zarejestrowany: 27-04-2010
Model: Mondeo MK5 → Mondeo MK4
Silnik: EB 240KM, PowerShift
Rocznik: 2013
Postów: 426
Domyślnie Odp: Adaptacyjne reflektory LED - świecą wysoko...

Ja mam ustawione trochę ponad normę (byłem przy ustawianiu) i nikt mi jeszcze nie mrugnął, więc na 100% musisz mieć dużo za wysoko ustawione. Tylko pamiętaj, żeby zmienić na ruch prawostronny przed regulacją.
kruger jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.