Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-09-2020, 00:25   #41
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Cytat:
Napisał Fiesta Mk8 ST Line Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Miałem C5 X7 hydro i wiem o czym piszesz, choć ja akurat nie miałem problemów ze zbieżnością. W mondeo od nowości miałem krzywo kierownicę ale szedł prosto, nigdzie nie uciekał ani nie myszkował na dziurach. ASO poprawiło kierownicę i nadal jest prosto. Jak jadę w trasie to co chwilę wywala mi komunikat żebym trzymał kierownicę, więc raczej nigdzie nie ucieka. Coś musisz mieć innego skopane.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
-"Myślę , że w Mondeo mk5 jest podobny problem tylko trzeba znaleźć rozwiązanie.
Wiem już z pewnością, że wartości w polu zielonym nie gwarantują stabilnego prowadzenia pojazdu.
Trzeba zdawać sobie też sprawę, że nie każdy kierowca w ogóle wyczuwa takie detale i będą pisać, że mk5 idzie jak po szynach nawet jeśli tak nie jest.

A ja myslę że na siłę nie wymyślaj "problemu"bo żaden problem nie występuje.Kilkoma MK5 jeżdziłem w tym dwoma trafionymi przodem(niemałym dzwonem) ale wszyscy chcą mieć bezwypadkowy.Tylko nie każdy paparuch potrafi taki zrobić w naprawie.



Cytat:
Napisał cattani75 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mój pod nowości ściągał. Kilka razy ustawiałem zbieżność, choć nikt nie miał dostępu do parametrów mk5. W końcu udało się takie namierzyć i po ustawieniu w ASO wg tej mojej tabelki zrobiło się idealnie.
BTW - nie wiem na czym to polega, ale przy każdym aucie panicznie boję się ustawiania zbieżności - zawsze po wyjeździe po tym zabiegu trzeba jechać na korektę...
Bo debili "mechaników"wielu dziś na świecie, nie potrafi wykonać prostych czynności.


Ostatnio edytowane przez Matych ; 05-09-2020 o 13:52
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2020, 15:05   #42
GRE8
ford::beginner
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 12-07-2020
Skąd: Szczecin
Model: Mondeo mk5
Silnik: 1.5 ecoboost [160KM]
Rocznik: 2017
Postów: 41
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Cytat:
Napisał Matych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A ja myslę że na siłę nie wymyślaj "problemu"bo żaden problem nie występuje.Kilkoma MK5 jeżdziłem w tym dwoma trafionymi przodem(niemałym dzwonem) ale wszyscy chcą mieć bezwypadkowy.Tylko nie każdy paparuch potrafi taki zrobić w naprawie.
no to miałeś akurat egzemplarze bez takiego problemu albo tego nie czułeś - proste.

Jak widać z wcześniejszych postów problem występuje także w nowych egzemplarzach dlatego szukamy rozwiązania.
Bez urazy ale nic nie wniosłeś.
GRE8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2020, 15:17   #43
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Zacząłbym od opon.
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2021, 09:42   #44
Tetryk
ford::average
 
Avatar Tetryk
 
Imię: Tetryk
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: OKR
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0TDCi 210KM
Rocznik: 2017
Postów: 98
Question Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.

Witam,
przypadek:

Mondeo 2017/2018 Mk5 sedan 2.0 diesel biturbo, automat dwusprzęgłowy.

Opony letnie Continental fabryczne zaczęły bić po 20000 km i poszły do wyrzucenia. Gwarancji nie uznali oczywiście. Co za szajs. Oby sczeźli.

Kupiłem nowe letnie daytony (submarka bridgestona) i jedna z opon od początku też z biciem. Mimo udokumentowania usterki bridgestone spuścił mnie na drzewo. Dokupiłem 5tą oponę i było git przez około 60000 km. Oby sczeźli.

A tu nagle niespodziewanie przy 90000 km lekkie bicie się pojawia na kierownicy. No to sprawdziłem wyważenie (opony starte równomiernie) i skoczyłem na trasę 1200 km.
Bicie na kierownicy się stopniowo nasiliło (od 50-140 to czuć).
Po powrocie lewy przód zjechany bieżnik ostro od środka, prawy też od środka ale słabiej. Tył też o dziwo "nadgryziony" od środka. Przełożyłem tył na przód i bicie właściwie znikło.

Nie przypominam sobie bym w jakąś szczególnie udaną dziurę przyfasolił.

Ktoś ma pomysł co mogło się stać? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Za niski bieżnik spowodował zmianę geometrii?
Wilgoć mazurska spowodowała rozkłapczenie się zawieszenia?
Nie jeżdżę jak wariat, mam jeszcze na przodzie fabryczne klocki przy 90000 km. Ciśnienia prawidłowe, nie ściąga w żadną stronę. Minimalnie nadrzuca tył przy podskokach np na studzienkach.

Zamówiłem nowe opony letnie, na razie wrzucę zimówki i we wtorek jadę sprawdzić geometrię. Czy podane tu poniżej przez szanownego Kolegę parametry są ok do Mk5 210KM diesel automat sedan 2017/2018?
Czy jest jakaś specjalna procedura pomiaru (obciążenie etc?).

Dzięki z góry!

Cytat:
Mondeo 2014-
Przód
Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy LH ( 3,35° ± 0,75° ) , RH ( 3,35° ± 0,75°° )
Kąt pochylenia koła LH ( -0,80° ± 0,75° ) , RH ( -0,80° ± 0,75° )
Całkowita zbieżność ( 0,20° zbieżności ±0,14° )

tył
Kąt pochylenia koła LH ( -1,20° ± 0,75° ) , RH ( -1,20° ± 0,75° )
Całkowita zbieżność ( 0,38° zbieżności ± 0,14° )
__________________
Było: PF126p, PF125p, H Accord Vgen, Peugeot 407, 607, 508, Mazda CX-7 i BMW E38 750 (nigdy więcej niemieckich rzeczy)

Ostatnio edytowane przez Tetryk ; 26-09-2021 o 09:47
Tetryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2021, 11:23   #45
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.

Cytat:
Napisał Tetryk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy podane tu poniżej przez szanownego Kolegę parametry są ok do Mk5 210KM diesel automat sedan 2017/2018?
nic nie zmieniło się w sedanie/heczbeku
Cytat:
Napisał Tetryk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy jest jakaś specjalna procedura pomiaru
Ustawienie zbieżności - Przód

WSKAZÓWKA: Upewnij się, że pojazd stoi na równej powierzchni. Vehicles With: Adaptive Steering
Za pomocą urządzenia diagnostycznego wykonaj następujące procedury
Regulacja zbieżności kół przednich (pojazdy wyposażone w adaptacyjny układ kierowniczy) All vehicles
Kierownica w położeniu na wprost.2.Sprawdź zbieżność kół przednich z obu stron, korzystając z wyposażenia do sprawdzania ustawienia kół oraz instrukcji producenta.
WSKAZÓWKA: Upewnij się, że osłona jest prawidłowo osadzona.
Obróć wewnętrzne drążki kierownicze o taką samą liczbę obrotów w kierunku zgodnym lub w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby ustawić zbieżność z obu stron.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Vehicles With: Electronic Power Assist Steering (EPAS)
WSKAZÓWKA: Zerowanie wartości kompensacyjnych jest niezwykle ważne! Niewyzerowanie wartości spowodowałoby, że układ nadal próbowałby wyrównywać znoszenie pojazdu.
Wykasuj kody DTC, wyzeruj wartości kompensacyjne funkcji korekty jazdy na wprost i położenia środkowego układu kierowniczego.
Vehicles With: Lane Keeping Aid
WSKAZÓWKA: Jeśli pojazd jest wyposażony w system ostrzeżenia o zjechaniu z pasa ruchu (LDW), konieczne jest ustawienie kamery, aby funkcje ostrzeżenia o zjechaniu z pasa ruchu oraz wspomagania utrzymania pojazdu na pasie ruchu działały prawidłowo.
Podłącz urządzenie diagnostyczne i wykonaj procedurę ustawiania kamery IPMA (moduł przetwarzania obrazu A). Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w urządzeniu diagnostycznym.

Ustawienie zbieżności - Tył
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Podczas kontroli pod kątem występowania ruchu względnego nie wolno stosować żadnych narzędzi ani innego sprzętu w celu poruszania kołami lub elementami zawieszenia. Mogłoby dojść do uszkodzenia zawieszenia. Stosowanie narzędzi lub innego sprzętu może również prowadzić do powstawania ruchów względnych, które nie występowałby w przypadku kontroli przy pomocy rąk. Ruch względny należy mierzyć wyłącznie przy pomocy rąk.
Sprawdź zbieżność kół tylnych z obu stron, korzystając z wyposażenia do sprawdzania ustawienia kół oraz instrukcji producenta.
Obróć element (nakrętkę ) przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (CCW) o 2 pełne obroty.
WSKAZÓWKA: Jeśli pojazd jest wyposażony w system ostrzeżenia o zjechaniu z pasa ruchu (LDW), konieczne jest ustawienie kamery, aby funkcje ostrzeżenia o zjechaniu z pasa ruchu oraz wspomagania utrzymania pojazdu na pasie ruchu działały prawidłowo.
Podłącz urządzenie diagnostyczne i wykonaj procedurę ustawiania kamery IPMA (moduł przetwarzania obrazu A). Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w urządzeniu diagnostycznym.


Ustawienie pochylenia kół tył
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Elementy mocujące układu zawieszenia to części o krytycznym znaczeniu, które wpływają na działanie istotnych elementów i układów. Ich usterka może prowadzić do kosztownych napraw. W razie wymiany należy zastosować takie same lub równoważne części. Nie używaj części o gorszej jakości lub innej konstrukcji. Odpowiednio dokręć.
Zmierz kąt pochylenia kół tylnych, korzystając z wyposażenia do sprawdzania ustawienia kół oraz instrukcji producenta.
Obróć element (nakrętkę ) przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (CCW) o 2 pełne obroty.
Sprawdź ponownie ustawienie, aby zweryfikować zmianę kąta pochylenia kół i w razie potrzeby wyreguluj zbieżność kół tylnych.
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-09-2021, 11:30   #46
Tetryk
ford::average
 
Avatar Tetryk
 
Imię: Tetryk
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: OKR
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0TDCi 210KM
Rocznik: 2017
Postów: 98
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Było: PF126p, PF125p, H Accord Vgen, Peugeot 407, 607, 508, Mazda CX-7 i BMW E38 750 (nigdy więcej niemieckich rzeczy)
Tetryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2021, 14:27   #47
Tetryk
ford::average
 
Avatar Tetryk
 
Imię: Tetryk
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: OKR
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0TDCi 210KM
Rocznik: 2017
Postów: 98
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Tak więc po wyrzuceniu opon Dayton na śmietnik (i tak już prawie łyse były) i założeniu zimówek, pojechałem zbadać geometrię. Rezultat:

PRZÓD:
Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy
NORMA: LH 3,35° ± 0,75°, RH 3,35° ± 0,75°
JEST LH +3,29°, RH +3,41°

Kąt pochylenia kół
NORMA: LH -0,80° ± 0,75°, RH -0,80° ± 0,75°
JEST LH -058°, RH -0,47°

Całkowita zbieżność
NORMA: 0,20° zbieżności ±0,14°
JEST: LH -0,02°, RH -0,01° (czyli minimalnie koła się rozjechały, co kazałem skorygować na +0,06° po obu stronach)

tył
Kąt pochylenia koła
NORMA: LH -1,20° ± 0,75°, RH -1,20° ± 0,75°
JEST: LH -1,26°, RH -1,18°

Całkowita zbieżność
NORMA 0,38° zbieżności ± 0,14°
JEST 0,27° (LH +0,09°, RH +0,18°)

Bicia nie ma na zimówkach. Pojadymy zobaczymy.

Wniosek roboczy nr 1 na razie jest taki, że opony Dayton pod warstwą dobrej gumy mają jakiś gorszy syf, który przy większym ubytku bieżnika powoduje szybsze ścieranie się na krawędziach, które mocniej pracują przy niskim bieżniku na środku opony.
Wniosek nr 2 że trzeba się odchudzić, żeby koła na boki nie rozchodziły się po wsiądnięciu.
__________________
Było: PF126p, PF125p, H Accord Vgen, Peugeot 407, 607, 508, Mazda CX-7 i BMW E38 750 (nigdy więcej niemieckich rzeczy)

Ostatnio edytowane przez Tetryk ; 29-09-2021 o 11:14 Powód: dodanie wniosków
Tetryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2021, 17:21   #48
Slawko
ford::professional
 
Avatar Slawko
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 25-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus 3 kombi
Silnik: 1.6 TDCi DV6C
Rocznik: 2012
Postów: 1,357
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Jak już jesteśmy przy geometrii to ja zapytam o dane dla focusa(tak wiem że temat jest w mondeo).
Czy focus MK3 kombi trend 2012 ma takie same ustawienia jak kombi trend sport?
Slawko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-09-2021, 18:00   #49
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?

Witam
Jest niewielka różnica tylko w kącie wyprz.sw.zwrotnicy i pochyleniu kół przód i tył.
pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:27.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.