Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-03-2009, 21:42   #1
Jascha
ford::amateur
 
Avatar Jascha
 
Zarejestrowany: 18-01-2009
Model: Fiesta Futura MK6
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 4
Domyślnie Zawór recyrkulacji spalin (EGR) kompendium

Witam

Wiem, że na forum napisano już niemało o tym, chociaż w przypadku Fiesty znalazłem tylko temat odnośnie MK4.

Moja sytuacja jest następująca - autko kupione 2 miesiące temu, 125k km przebiegu. W miesiąc po zakupie zaczęła się palić w trakcie jazdy kontrolka silnika. Pojechałem na diagnostykę - wyszło "zamarznięty zawór egr". Z tego co się dowiedziałem, wymiana tego ustrojstwa kosztuje niemało. Do mechanika pojechałem na czyszczenie - facet powiedział, że nie może dać żadnej gwarancji, że to da jakiś skutek, ale że można spróbować. Odebrałem auto, zanim zdążyłem przez bramę przejechać - kontrolka znowu zaczęła się palić. Teraz opcja jest taka, że mogę auto zostawić na dłużej, facet coś mówił o jakimś bardziej dogłębnym czyszczeniu i moczeniu na noc, etc. Że może to pomoże (jeśli nie - to pozostaje już tylko wymiana). Co robić?

W sumie autko jeździ jakby nigdy nic - jedynie kontrolka się pali. Poza tym, zero jakiś negatywnych oznak. Więc sam już nie wiem, czy w ogóle się tym zajmować - choć różne opinie można spotkać - że nie potrzebne, że nie szkodzi itp. lub wprost przeciwnie... Czy rezygnacja z tego zaworu możliwa jest także w mk6 (nie mam pojęcia czy ma to jakieś znaczenie, no ale jednak silniki inne)?

pozdrawiam

PS. Najlepsze, że całkiem możliwe, że odpicowano ten zawór na sprzedaż. Choć oczywiście równie dobrze mógł paść akurat teraz z czystego zbiegu okoliczności...

__________________
Nowy i zielony. Z góry dzięki za wyrozumiałość.
Jascha jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2009, 21:57   #2
stasiek49
ford::expert
 
Avatar stasiek49
 
Zarejestrowany: 14-03-2006
Skąd: ZAWIERCIE
Model: MK 3.5 MK5
Silnik: 1,1i 1.8TDDI
Rocznik: 1995 2002
Postów: 3,278
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

zaslep otwory po demontarzu EGR i będzie spoko,będziesz tylko mniej ekologiczny,
__________________
stasiek49 nie udzielam porad na PW
stasiek49 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2009, 23:58   #3
franczesko
FCP member
 
Avatar franczesko
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 27-07-2007
Skąd: Małopolska południowa
Model: Mondeo Mk5 ; Focus Mk4; Focus Mk3 RS
Silnik: 2.0 TDCI 180ps ; 2.0 TDCI 150ps; 2.3 EB 350ps
Rocznik: 2018 ; 2020 ; 2017
Postów: 1,382
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

Cytat:
Napisał stasiek49 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
będziesz tylko mniej ekologiczny,
moim zdaniem tak ja Stasiek mówi zaślep i zobacz jak się potoczą dalej sprawy, bo może być tak ze zaślepisz i dalej bd komp wariował a co prawda spaliny nie bd szły do dolotu, jeśli to nie pomoże to zostawiłbym na to moczenie na noc.

Ostatnio edytowane przez Adept ; 11-07-2015 o 21:53
franczesko jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2009, 06:09   #4
Jascha
ford::amateur
 
Avatar Jascha
 
Zarejestrowany: 18-01-2009
Model: Fiesta Futura MK6
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 4
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

Dzięki panowie. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jeszcze się zastanowię czy bez ceregieli zaślepić ustrojstwo czy najpierw spróbować dać do bardziej gruntownego czyszczenia. Lub odwrotnie. Wymiana nie wchodzi w najbliższym czasie w rachubę, z powodów finansowych. Jeśli kontrolka będzie nadal się palić po zaślepieniu to byłaby nieco lipa - bo jak przypadkiem dojdzie do innej awarii, o której powiadomić miałaby wspomniana kontrolka, to nawet nie będę wiedział... No ale zobaczymy.

Mam jeszcze takie pytanie - znalazłem, że jedyna ewentualna wada, związana z zaślepieniem EGR to zmniejszenie temperatury spalania. Czy przekłada się to w jakiś sposób na większe zużycie paliwa?

Inna sprawa - auto niby mniej ekologiczne - większa emisja CO2. No ale znalazłem informacje, że samochód niby mniej kopci (w starszych modelach pewnie, bo u mnie na razie tego nie ma) - więc jakoś nie mogę sobie tego w logiczną całość ułożyć... Przy okazji, czy ktoś się może orientuje jakie jest przeciętnie zwiększenie emisji CO2? Niby u nas to nie problem, bo nie ma zielonych stref jak w Niemczech. No ale dobrze byłoby nie jeździć autem, które "truje" jak 10 innych samochodów. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

pozdrawiam
__________________
Nowy i zielony. Z góry dzięki za wyrozumiałość.
Jascha jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2011, 15:17   #5
pacalycha
ford::beginner
 
Imię: krzysiek
Zarejestrowany: 03-11-2010
Skąd: podkarpacie
Model: fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2003
Postów: 26
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

witam
podlanczam sie pod temat aby nietworzyc nowego posta
jak widac jestem posiadaczem fusiona 1.4tdci i mam takie pytanko czy czyscil juz ktos z was egr,odme,turbine?pytam bo mimo tego ze nic mi sie z autem niedzieje to chcialbym to zrobic przynajmniej egr i odme,moze ktorys z posiadaczy 1.4tdci juz to robil jak tak to prosil bym o jakies wskazowki gdzie w 1.4tdci znajduje sie egr czy odma no i co czyscic jak. jeszcze wazne pytanko czy moge cos zepsuc ?
pacalycha jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-07-2015, 13:42   #6
Gesiu40i4
ford::beginner
 
Imię: Gesiu
Zarejestrowany: 15-01-2013
Skąd: Poznań
Model: Ecosport
Silnik: 1.0 125 KM
Rocznik: 2018
Postów: 10
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, a myślę że mój problem jest podobny do kolegów wyżej.
Mam Forda Fusion r 2002, 1.4 TDCi
Parę miesięcy temu zepsuł mi się przepływomierz, objawiało się to tym, że samochód na postoju nie potrafił przekroczyć 2,5tys. obrotów, był strasznie słaby, a po ok półgodzinnej jeździe wyskakiwał mu błąd EAC FAIL.
Po odłączeniu przepływomierza samochód nabierał mocy i jeździł jak należy.
Przepływomierz został wymieniony i wszystko było ok.

Ok miesiąca temu sytuacja się powtórzyła, samochód słaby, EAC FAIL, po odłaczeniu przepływomierza wszystko wróciło do normy, jednak mechanik zczytał mi błędy w komputerze mówiące o uszkodzeniach EGR.
Było to o tyle kluczowe że chciałem oddać przepływomierz na gwarancję, skoro po paru miesiącach się znowu zepsuł, ale przez błędy w EGR nie byłoby podstaw do reklamacji.
No i zaczęła się zgadywanka. Wymieniliśmy sterownik zaworu EGR ( EGR otwierany pneumatycznie) - bez zmian;
Wymieniliśmy ponownie przepływomierz - bez zmian;
Mechanik czyścił też jakieś kanały EGR, do końca nie wiem o co chodziło, ale miało pomóc - nie pomogło.

Aha, zauważyłem jeszcze że przy podłączonym przepływomierzu rano samochód jest bez życia i ledwo się toczy, ale po jakimś czasie jak się rozgrzeje to zaczyna jechać lepiej.
Wykombinowałem że może zawór EGR jest zapchany i nie zamyka się, przez co ciągle przepuszcza spaliny do wtórnego obiegu co na zimnym silniku powoduje spadek mocy, a jak się rozgrzeje to silnik daje sobie z tym radę.

Chciałbym odłączyć całkowicie EGR i olać pseudo ekologię, ale chyba najpierw musiałbym go przeczyścić i zamknąć, a dopiero później odłączyć te gumowe przewody od sterownika EGR? Czy komputer nie będzie wyrzucał błędów i wariował przez to? A czy mogę po prostu odłączyć kabel od sterownika EGR?

Jeszcze inna sprawa, mechanik wymyślił że to może sterownik silnika wariuje i wyrzuca błędy, bo przy podłączaniu do kompa czasem nie chciał współpracować, a faktem jest że ze dwa lata temu się uszkodził przy przejeżdżaniu przez kałużę i musiał być regenerowany.
Jak można sprawdzić poprawność działania sterownika, bo pomysł mechanika żeby "kupić nowy i zobaczymy" nie bardzo mi się podoba, zważywszy na koszt nowego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Sorry za przydługie wypociny ale nie mam już pomysłu, mam nadzieje że nie przegapiłem tego tematu na forum, przeszukiwałem wszystko (chyba).
Z góry dzięki za pomoc, mam nadzieję że ktoś się spotkał z takim przypadkiem.
Pozdr!

Ostatnio edytowane przez Gesiu40i4 ; 05-07-2015 o 13:48
Gesiu40i4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-07-2015, 21:47   #7
vegeo
ford::beginner
 
Imię: Mm
Zarejestrowany: 07-06-2014
Model: Fiesta mk7
Silnik: 1.4 TdCi
Rocznik: 2010
Postów: 14
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

Odnośnie egr.
Mam fiestę z 2010 roku- egr wyłączony poprzez zmianę mapy silnika. Samo zaślepienie będzie skutkowało checkiem na desce. Samochód wcale się nie grzeje dłużej, po 4 km mam już 80C więc jego optymalną temperaturę. Spalanie takie jak przed zabiegiem.
Czyszczenie nie ma sensu, mi pomogło na 3 miesiące - z tym, że ja bardzo dużo jeźdzę.
Kolego Gesiu- sprawdz dokładnie cały dolot. Ja miałem dziurę we wężu na którym jest czujnik temperatury. Też wymieniałem przepływkę, cuda z egr i dalej było to samo. Przyczyną okazała się dziura w wężu przez co zassysał lewe powietrze , komputer wariował, silnik zamulał zupełnie.
vegeo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-07-2015, 13:26   #8
Gesiu40i4
ford::beginner
 
Imię: Gesiu
Zarejestrowany: 15-01-2013
Skąd: Poznań
Model: Ecosport
Silnik: 1.0 125 KM
Rocznik: 2018
Postów: 10
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

Kolego ~Vegeo, dzięki za odzew Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A jak miałeś problemy z przepływką, EGR itp, to po odpięciu przepływomierza samochód jeździł jak trzeba? Bo ja od dwóch tygodniu jeżdżę na odpiętym przepływomierzu i wszystko jest ok, auto wydaje się mocniejsze, pali - moim zdaniem - trochę mniej i zastanawiam się czy go podpinać z powrotem czy tak zostawić. Może to skutkować czymś w przyszłości?
A na czym polega wyłączenie EGR w mapie silnika? Kto mógłby coś takiego zrobić i ile mniej więcej to kosztuje?
Dzięki z góry Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gesiu40i4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-07-2015, 18:58   #9
vegeo
ford::beginner
 
Imię: Mm
Zarejestrowany: 07-06-2014
Model: Fiesta mk7
Silnik: 1.4 TdCi
Rocznik: 2010
Postów: 14
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR)

Jak masz odpięty przepływomierz to nie świeci Ci się ikonka silnika ?
Z tego co pamiętam gdy masz odpięty przepływomierz to silnik pracuje na ogólnych wartościach, Czyli komp steruje i podaje stałą dawkę paliwa i powietrza.
Zmiana mapy- czyli elektroniczne wyprogramowanie/ zmiana oryginalnego oprogramowania samochodu tak, aby komputer nie widział EGR. Jeśli nie zmienisz mapy, to będziesz miał cały czas choinkę na desce.
Zrobisz to w każdym warsztacie gdzie tuningują samochody, ja zapłaciłem 500zł.


Edit-
Ty masz 2002 rok? BYć może wystarczy u Ciebie samo zaślepienie egr bez zmiany mapy. Wejdz do działu tuning/ bądź warsztaty i znajdziesz coś w swojej okolicy. Tam Ci chłopaki doradzą co trzeba zrobić aby to dziadostwo wyrzucić.

Ostatnio edytowane przez vegeo ; 14-07-2015 o 19:01
vegeo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-07-2015, 16:29   #10
Gesiu40i4
ford::beginner
 
Imię: Gesiu
Zarejestrowany: 15-01-2013
Skąd: Poznań
Model: Ecosport
Silnik: 1.0 125 KM
Rocznik: 2018
Postów: 10
Domyślnie Odp: Zawór recyrkulacji spalin (EGR) kompendium

tak, mam 2002r, EGR sterowane pneumatycznie i teraz, z odpiętym przepływomierzem nie świecą mi się żadne błędne kontrolki, jedynie podpięty komputer mówi że coś jest nie tak.
Wymieniłem tego gumowego węża i nie pomogło, masz może jeszcze jakiś pomysł co może powodować taki spadek mocy? Przepływomierz i sterownik EGR już wymieniałem i nie pomagało. Myślisz że może to być wina sterownika silnika?
Gesiu40i4 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.