Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-07-2013, 21:04   #1
bloksztyl
ford::amateur
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 19-06-2013
Skąd: Warszawa
Model: focus MK3
Silnik: 1,6 benzyna
Rocznik: 2012
Postów: 3
Domyślnie Auto trochę pływa

Witam wszystkich forumowiczów,

Kilka tygodni temu stałem się szczęśliwym (prawie) posiadaczem Foczki MK3 Trend 1,6 benzyna combi 2012r.

Przesiadłem sie z Octavi 2009 i mam pewną ciekawa dolegliwość. Zastanawiam się czy tak po prostu jest w tych modelach czy powinienem szukać usterki.

Mianowicie:

Samochód jeździ niby normalnie i z pozoru nic mu nie dolega ale sporadycznie pojawia się taka dolegliwość jakby kierownica skręcała sama. Czasem w lewo casem w prawo. Początkowo myślałem że to od nierówności na drodze ale obserwując ssprawe dłużej systuacja zdaza się też na teorytycznie prostych odcinkach. Czasem potrafi pociągnąć w lewo czasem w prawo. Czasem lżej czasem mocniej zupełnie jakby jakiś chochlik siedział pod deską i kręcił kolumna od wewnątrz tak jak mu się podoba.

Kilkakrotnie zdażyły się też mocniejsze skręty kierownica przy chamowaniu z wolnych prędkości do zera (np przed skrzyżowaniem).

Utożsamiałem to z nierównymi dorgami ale w Octawi takiej sytuacji nie było.

Dodatkowo dodam iż gdy jade nierówną drogą żwirową (taki już mam dojazd do domu) i puszczam kierownicę lata ona na lewo i prawo co najmniej jak łeb takiego pieska z kiwająca głową którego niektórzy mocują sobie w samochodach.

Tak jak wspomniałęm w Octavi (wspomaganie hydrauliczne) tego nie miałem i zaczynam się zastanawiać czy to nie jest wrażenie które odnosze przez to iż w Focusie wspomaganie mam elektryczne i teoretycznie kierownica chodzi lżej co mogłoby tłumaczyć (przynajmniej cześciowo) dziwne zachowania nawet na najmniejszych nierównościach.

Pytania:

1. Czy ktoś przesiadł się niedawno ze starszego samochody na Foczkę MK3 i również odnosi takie wrażenie jakby nnie dokońca miał władze nad tym co dzieje się z kierownicą ?

2. Czy ktoś miał taka przypadłość i serwis stwierdził jakąś usterkę ? jaką ?

3. A może jak powinienem zmienić dilera :-) ?

Czekam na ciekawe rozwinięcia i pomysły. Przegląd już blisko więc wtedy napewno zgłosze to i zobaczymy co wyjdzie.

pzodrawiam

bloksztyl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-07-2013, 21:20   #2
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

Kierownica w FF3 rzeczywiście chodzi bardzo lekko (z początku odniosłem wrażenie że nawet zbyt lekko - wymaga przyzwyczajenia) i ma mniejsze przełożenie (czyli jest bardziej czuła) niż zwykle, ale za to kontrola toru jazdy jest wręcz fenomenalna. Nie mam zwyczaju jeździć samochodem "bez trzymanki", więc nie wiem jak to jest - na pewno nic mi samo z ręki kierownicy nie wyrywa. Tor jazdy samochodu może się wahać w zależności od nachylenia nawierzchni i kierunku wiatru, a ruchy kierownicy podczas jazdy po nierównej drodze są normalne, przynajmniej do pewnego stopnia.
aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-07-2013, 21:45   #3
Blood
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-10-2011
Skąd: południe
Model: Focus III
Silnik: 1.6 Duratec 125 KM
Rocznik: 2011
Postów: 25
Domyślnie

Przy oponach 215 w mk3 wyraźnie czuć wszelkie wzdłużne nierówności drogi. Przy zimowym rozmiarze (205) jest to praktycznie niewyczuwalne. Tak przynajmniej mam u siebie.

Tapatalk HD
Blood jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-07-2013, 23:49   #4
lag3
ford::average
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 09-11-2012
Skąd: Piekary
Model: FF3
Silnik: 1,6 125 benz.
Rocznik: 2012/2013
Postów: 95
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

Trzeba się przyzwyczać -układ kierowniczy jest bardzo precyzyjny i po przesiadce z innego samochodu też miałem opisywane wrażenie, jednak jak kolega pisał prowadzenie jest super szczególnie przy wyższych prędkościach. Sprawdż jeszcze ciśnienie powinno być 2,1 jak za dużo to moze podskakiwać na poprzecznych...
lag3 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2013, 07:30   #5
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

Panowie...jak juz jeden kolega napisal...SZEROKOSC OPON

bloksztyl-napisz jakie masz opony bo pewnie szersze od tych co powinny byc.


No niestety..ale ludzie ktorzy nawet sprzedaja nowe samochody nie wiedza ze:

Niepowinno stosowac sie szerszych opon od zalecanych przez producenta.

Pozatym szersza opona:
-nie poprawia przyczepnosci ani podczas hamowania ani podcza ruszania
-zwieksza opory samochodu
-jest gorsza na wodzie
-jest gorsza na sniegu
-zwieksza zuzycie paliwa
-zmniejsza osiagi samochodu-wynika z powyzszego
-pogarsza kierowanie samochodem na nierownosciach-koleinach
-wieksza waga mas wirujacych(to przegapilem a kolega slusznie zauwazyl)
-wiekszy hałas-a o tym zapomnialem sam
Ale ma 1 plus:
-wolniej sie zuzywa (moim zdaniem to jej minus przy tylu wadach ktore posiada)

pozdrawiam wszystkich tych ktorzy jezdza na szerokich oponach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 09-07-2013 o 14:33
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2013, 08:24   #6
Pejotwroc
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 16-01-2011
Skąd: Wrocław
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2,5T
Rocznik: 2008
Postów: 349
Domyślnie

Nie do końca się zgodzę:-). W swoim mondeo awaryjnie musiałem założyć koła 205/65/16. Masakra. Na trójce przy jakimś mocniejszym przyspieszeniu co chwila włącza się kontrola trakcji. W czasie deszczu to i na czwórce potrafiła się kontrolka esp zaświeci. A o szybkich zakrętach nawet nie wspomnę. Po zmianie na 235/40/18 wszystko wróciło do normy. I hamulce zaczęły w końcu działać :-) Fakt, spalanie wzrosło.
Gorsze osiągi przy szerszych oponach są bardziej odczuwalne przy słabszych silnikach. W 1.6 żony jest to odczuwalne. W moim 2.5T nie czuje żadnej różnicy.
Co do śniegu zgadzam się w 100 procentach.

Ostatnio edytowane przez Pejotwroc ; 09-07-2013 o 08:31
Pejotwroc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2013, 09:05   #7
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

mysle ze to moglo wynika z tego ze nowe opony mialy nizszy profil a tym samym byly twardsze lub do tego lepiej dopompowane bo na niskim profilu musiales miec wieksze cisnienie. Jednak matematyka i fizyka nie klamią...szerokosc opony naprawde niema wplywu na przyczepnosc, i jest to bardzo mylone przez wiele osob.

na przyczepnosc maja wplyw:
rodzaj gumy
cisnienie -im wyzsze tym lepiej
ksztalt-profi opony ale nie szerokosc!!!
wzor bieznika

jest taki wzor:
T=u*N

T=sila tarcia
u=wspolczynnik tarcia
N=sila tarcia

wytlumacze to tak:
mozesz zalozyc 2 rózne pary klockow hamulcowych na tarcze...
i niech 1 para ma o polowe mniejsze pole powierzchni jak druga para klocków.

pomimo tego naprawde po dotarciu klocków oba koła bedą hamowały jednakowo pomimo ze kazde z koł ma zupelnie inne klocki (wazne aby byly tylko z tego samego materiału)

roznica bedzie w zuzywaniu i przegrzewaniu sie klocków, ale nie w sile hamowania.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2013, 10:54   #8
zombie6
ford::professional
 
Zarejestrowany: 12-02-2013
Model: Focus III
Silnik: 1.6 Ecoboost 182 KM
Rocznik: 2012
Postów: 1,110
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

Do Foki III takim idealnym kompromisem są 17-stki 215/50 przy mocniejszych silnikach (nadal komfort jest b.dobry, a 17-stka ładniej wygląda i jednak zapewnia nieco lepszą przyczepność), w słabszych nie wychodziłbym poza 215/55R16 - mniejszą średnicę koła łatwiej obrócić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie pakowałbym się natomiast w żadnym wypadku w 235/40R18, oczywiście poza ST, gdzie są fabrycznie, ale w słabszych wersjach także jako opcja. Tak szerokie opony, no i ciężkie felgi 18" już conieco negatywnie mogłyby namieszać, wyczuwalnie zabijając komfort i w jakimś stopniu osiągi, niepotrzebnie zwiększając opory ruchu. Osobiście nie mam absolutnie żadnego pogorszenia osiągów w stosunku do zimowych stalówek z oponami 205/55R16. Kolosalne znaczenie ma waga całego koła - felga + opona ! Ze względu na to, że letnie opony mam lżejsze od zimówek waga całego koła jest porównywalna, a głównie na to trzeba zwracać uwagę np. przy wyborze felg - ich masę, bo ma to kolosalne znaczenie - masa wirująca i jej zbijanie to podstawa ! Dlatego właśnie rajdowe, kute felgi 17-stki ważą 6-7 kg, mniejsze znaczenie ma szerokość samej opony, masa felgi i masa opony jest najważniejsza - by było ją łatwo wprawić w ruch i łatwo wyhamować, zawias też mniej cierpi i poprawia się komfort. Jakbym zmienił fabryczne 17-stki na takie kute fele to na pewno odczułbym jeszcze różnicę in plus, ale na szczęście fabryczne felgi nie są mega - ciężkie, poza tym mają dobre opinie i ze względów finansowych można przy nich pozostać.
Co do tematu wątku to niektórzy narzekają na zbyt mocne wspomaganie w Foce III, ja się do nich jednak nie zaliczam, kwestia przyzwyczajenia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez zombie6 ; 09-07-2013 o 11:25
zombie6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2013, 12:29   #9
mixann
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Ford Focus MK2 - Sport
Silnik: 1.6 TDCi 109 KM
Rocznik: 2005/2006
Postów: 170
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

co prawda mam FF MK2 ale układ zawieszenia jest niemal identyczny i potwierdzam szerokość opon ma bardzo istotne znaczenie - jeżdzę teraz na 205 i jest ok ale miałem jeden sezon letni zakupione 215 tak by do zimy tylko doczłapać to była porażka - tropiłem węża jak złoto.

co do czułości układu kto ma komputer pokładowy niech sobie przestawi opcję w sterowaniu wspomaganiem na tryb sport - jest to wg mnie i nie tylko mnie najbardziej bezpieczne i wiarygodne ustawienie.

moim zdaniem do standardowej foki rozmiar 205 jest optymalny ale jak to w życiu bywa nawet opony tego samego rozmiaru różnych producentów mają różną szerokość, optymalna do normalnej jazdy to 18 cm podstawy bieżnika która ma styczność z asfaltem.

Ostatnio edytowane przez mixann ; 09-07-2013 o 12:34
mixann jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2013, 13:15   #10
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Foczka trochę o pływa

Cytat:
Napisał mixann Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
co do czułości układu kto ma komputer pokładowy niech sobie przestawi opcję w sterowaniu wspomaganiem na tryb sport - jest to wg mnie i nie tylko mnie najbardziej bezpieczne i wiarygodne ustawienie.
Niestety przy wspomaganiu elektrycznym nie ma opcji regulacji czułości wspomagania...

A takie znoszenie jak opisuje autor, wynika z częstych u nas kolein i innych wzdłużnych nierówności i spowodowane jest szerokimi oponami jak już napisano.
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.