Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-08-2019, 11:59   #121
mjoker
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: FSW
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 101
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Jeszcze przed wyjazdem w delegacje zakupiłem lampki ledowe w lusterka, takie:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jednak działały tak samo, jak żarówki LED W5W - błysnęły i gasły.

Zabrałem się do pomiarów i obliczeń.

Zwykła żarówka W5W pobiera 350mA prądu.
Ta lampka ledowa pobiera ok 150mA, więc brakuje 200mA by moduł myślał, że włożona jest zwykła żarówka W5W.
By zwiększyć pobór prądu musimy dołożyć równolegle rezystor (nie szeregowo, bo to wywołałoby spadek napięcia na lampce i albo by ciemniej świeciła lub w ogóle).

W ten sposób:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z prawa Ohma obliczamy:
I=U/R => R=U/I => R=12V/200mA => R=12V/0,2A => R=60 Ohm

Niestety nie każdy rezystor się nadaje. Oprócz takich parametrów jak rezystancja i tolerancja jest jeszcze coś takiego jak moc rezystora. Parametr ten mówi nam o tym, jaka maksymalna moc może odłożyć się na rezystorze. Innymi słowy jeśli dobierze się rezystor o zbyt małej mocy to będzie się nadmiernie grzał i najzwyklej w świecie się przepali. Niestety im większa moc, tym gabaryty rezystora większe.

Moc obliczamy:
P=U*I => P=12v*0,2A => P= 2,4W

U siebie założyłem rezystory 5W i wierzcie mi, grzeją się mocno.

Po montażu cieszę się projektorkami w drzwiach i LEDowymi lampkami w lusterkach.


Jeśli potrzebowałby ktoś pomocy przy obliczeniach lub jak wykonać pomiary ile dana lampka pobiera prądu (bo to ma znaczenie przy doborze rezystora) to walcie śmiało.

Przypuszczam, że niedziałanie dokładanych lampek drzwiowych u niektórych osób jest spowodowane tym samym problemem i dołożenie odpowiedniego rezystora załatwia problem.
Po prostu moduł drzwiowy musi mieć odpowiednie obciążenie na wyjściu, by myślał, że jest włożona zwykła żarówka.

A tak to wygląda:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ostatnio edytowane przez mjoker ; 04-08-2019 o 12:07
mjoker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 12:46   #122
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,024
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

A sprawdzałeś, czy wszystko działa poprawnie, gdy otwarte są w tym samym czasie lewe i prawe drzwi? Czy jak podepniesz się pod komputer, to nie ma żadnych błędów?
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 13:15   #123
mjoker
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: FSW
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 101
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Jedyne błedy jakie mam dotyczą tablicy rejestracyjnej, ale tam mam włożone żarówki LEDowe W5W (pewnie jakby dołożyć rezystory to błędów by nie było, ale lampki świecą, więc nie chce mi się robić przeróbek. Komunikat również podpowiada, że jest przerwa w obwodzie - znikomy pobór prądu uważa jako zerowy):
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Odnośnie światełek progowych w lusterkach i światełek w drzwiach brak błędów.
Świeci również lewa strona, prawa strona i obie po otwarciu drzwi, wiec jest super.
mjoker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 13:51   #124
mm32
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar mm32
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 21-07-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2,0TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 7,506
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Cytat:
Napisał mjoker Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zwykła żarówka W5W pobiera 350mA prądu.
Sprawdzałeś to,bo wg wyliczeń powinna brać więcej 5W/12V=0.417A
Kiedyś robiłem próby i moduł tolerował moc od 3.5W do 5.5W Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Moje mody w mk5:Elektryczna klapa +"machanie nogą",BLIS,Webasto,Kamera tylna i przednia,Aktywne Zawieszenie,Active Park Assist,Premium Sound,ACC,Sync1->Sync2->Sync3,Fotele grzane/wentylowane z masażem,Elektryczna kolumna kierownicza,Active Noise Control
mm32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 13:56   #125
mjoker
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: FSW
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 101
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Wiem, że z wyliczeń wychodzi więcej, ale pomiary wykazały ok 350mA, dlatego do dalszych wyliczeń przyjąłem tę wartość. Być może żarówka żarówce nie równa.
mjoker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 13:59   #126
mm32
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar mm32
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 21-07-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2,0TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 7,506
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Myślę ,że obciążenie jest nie czysto rezystancyjne i zmienia się troszkę z temperaturą,trzeba by sprawdzić jak zmienia się to wszystko w przypadku włókna wolframowego.
Tak czy inaczej, tak jak pisałem warto sprawdzić jaka minimalną moc toleruje moduł i wtedy dobrać rezystor-będzie on mniejszej mocy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Moje mody w mk5:Elektryczna klapa +"machanie nogą",BLIS,Webasto,Kamera tylna i przednia,Aktywne Zawieszenie,Active Park Assist,Premium Sound,ACC,Sync1->Sync2->Sync3,Fotele grzane/wentylowane z masażem,Elektryczna kolumna kierownicza,Active Noise Control
mm32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 14:09   #127
mjoker
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: FSW
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 101
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Owszem, jesli robiłeś próby i sterownik przyjmował obciążenie 3,5W to można by zejść o jakieś 60mA na lampce. Ale czy to ma sens? Owszem, jeśli ma się na celu zmniejszenie poboru prądu całego auta. U mnie celem była poprawa wyglądu. Białe auto i żółte światło on zwykłej żarówki w lusterku nie wyglądało fajnie, dlatego założyłem diody.
mjoker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 17:05   #128
mm32
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar mm32
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 21-07-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2,0TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 7,506
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Cytat:
Napisał mjoker Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale czy to ma sens?
To daje "oszczędność" na poziomie 0.72W,a przede wszystkim rezystor będzie się mniej grzał co nie jest bez znaczenia.
Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie.
__________________
Moje mody w mk5:Elektryczna klapa +"machanie nogą",BLIS,Webasto,Kamera tylna i przednia,Aktywne Zawieszenie,Active Park Assist,Premium Sound,ACC,Sync1->Sync2->Sync3,Fotele grzane/wentylowane z masażem,Elektryczna kolumna kierownicza,Active Noise Control
mm32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 17:14   #129
mjoker
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: FSW
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 101
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Racja, a moc na rezystorze odlożyła by się o 0,42W mniejsza. Może odrobinkę mniej by się grzał.
Jak wspomniałem bilans energetyczny auta nie był priorytetem, a z uwagi na to, że elektronikę muszę kupować wysyłkowo, gdyz sklep w mojej miejscowosci został zamknięty, próby chciałem ograniczyć do minimum.
Bardziej zależało mi na 100% pewności że zadziała.

Ale tak jak napisałeś, każdy sam musi sobie na to odpowiedzieć.
Myślę jednak, że to jest droga do rozwiązania problemu niedziałających lampek.

Ostatnio edytowane przez mjoker ; 04-08-2019 o 17:17
mjoker jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 22:33   #130
SLIWKA
ford::average
 
Avatar SLIWKA
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 17-10-2016
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 TDCI DW10 188hp By Heko;)
Rocznik: 2010
Postów: 150
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

BTW. Pomiary i obliczenia byly dla 12V. Na odpalonym aucie masz ponad 14V. Wyniki minimalnie będą się różniły
SLIWKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:16.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.