Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-01-2014, 15:09   #1
shiler
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-12-2012
Model: Ford Focus Ghia
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 15
Domyślnie 2.0 TDCi mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Witam, od jakiegoś czasu mam problem ze swoją foczką 2.0 TDCI 136km. Przebieg 250 tys, auto ma 9 lat. Kupiłem ją rok temu. Po pewnym czasie dało się wyczuć drgania lekkie silnika(nie obrotów) na jałowym biegu wyczuwalne na karoserii samochodu. Nieważne czy silnik zimny czy ciepły, na zimnym bardziej było czuć na ciepłym minimalnie. Innym objawem było szarpanie silnikiem podczas rozgrzewania samochodu w przedziale 60-80 st C. Tak jakby dławienie się przy około 2 tys obrotów przy stałej prędkości, przy przyspieszaniu niewyczuwalne. Przy zimnym silniku wydobywał się nieprzyjemny zapach z rury wydechowej, taki gryzący/śmierdzący. Przejechałem tym autem około 15 tys km, wymieniłem olej, filtry. Ostatnio objawy się nasiliły. Głownie szarpanie przy rozgrzewaniu się auta, jest bardziej wyczuwalne. Czasem podczas odpalania wydobywa się niebiesko/szary dym z wydechu i przy bardzo zimnym dniu strasznie klekocze i chodzi jakby na 3 cylindry przez jakąś minutę, później już w miarę ok (nie licząc drgań). Link do filmiku, auto stało 3 dni, temp w garażu około 0 C [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Myślałem że może wtryski się kończą, w grudniu zrobiłem próbę przelewową i na jednym wtrysku wyszło około 20 ml a na pozostałych od 35-50. W końcu się za to chciałem wziąć i zawiozłem auto do sprawdzenia/ewentualnie regeneracji wtrysków. Okazało się że wtryski są sprawne. Podczas sprawdzania kompresji wyszło że na 1 cyl. - 30, 2-25, 3-28 i 4 -28. Mechanik zaproponował żeby ewentualnie podmienić jeszcze wtryski z innego auta i zobaczyć jak co będzie. Gdy się okaże że nie wtryski to prawdopodobnie trzeba będzie głowicę sprawdzać(czekam na wtryski). Mechanik pytał czy ubywa oleju ewentualnie płynu chłodniczego. Tak sobie teraz przypomniałem że w tamte wakacje przed wyjazdem nad morze dolewałem płynu chłodniczego bo było mało. Teraz auto mało jeździ nie sprawdzałem jak wygląda stan. Jakieś sugestie? Pozdrawiam


Ostatnio edytowane przez shiler ; 31-01-2014 o 15:13
shiler jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2014, 16:07   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Kompresja jest na drugim cylindrze kiepska, pozostałe jak na 9 lat ok.

Moim zdaniem zajmij się świecami żarowymi - natomiast nad słabą kompresją na drugim cylindrze przejdź... do porządku dziennego. Robienie tego to i duże koszty i potrzebny naprawdę świetny mechanik, który zna te konkretnie silniki. Lepiej i taniej by już było pomyśleć o jakimś innym silniku - używce...

Wtryski - oprócz średnich już przelewów - mogą po prostu lać (końcówki rozpylaczy wypracowane), co w połączeniu ze zwalonymi świecami powoduje, że nie całe paliwo spalane jest na zimnym silniku - i stąd taki śmierdzący wydech...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-01-2014, 19:14   #3
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Co do klekotu to nie wiem jak w focusie ale u mnie miałem 100% identyczny klekot i okazało się że klekotało koło pasowe. Normalnie identycznie. Po wymianie cisza....
Jeżeli podobne mamy silniki warto sprawdzić a na pewno niczego nie można zlekceważyć bo czasem niby błahostka a to to.
Bardziej było słyszalne oczywiście z jednej strony silnika od rozrządu , stojąc z drugiej - ciszej ( czysta fizyka ) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2014, 07:40   #4
shiler
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-12-2012
Model: Ford Focus Ghia
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 15
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wtryski - oprócz średnich już przelewów - mogą po prostu lać (końcówki rozpylaczy wypracowane), co w połączeniu ze zwalonymi świecami powoduje, że nie całe paliwo spalane jest na zimnym silniku - i stąd taki śmierdzący wydech...
Wtryski były sprawdzane na maszynie w zakładzie zajmującym się regeneracją wtryskiwaczy i stwierdzono że są ok i nie trzeba ich regenerować.
Cytat:
Napisał juri2069 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do klekotu to nie wiem jak w focusie ale u mnie miałem 100% identyczny klekot i okazało się że klekotało koło pasowe. Normalnie identycznie. Po wymianie cisza....

Bardziej było słyszalne oczywiście z jednej strony silnika od rozrządu , stojąc z drugiej - ciszej ( czysta fizyka ) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie klekot jest tylko jak auto postoi z 2 dni w zimnym i jest przez około 1 min, później ustaje. Nie wiem czy dochodzi z jednej strony bo odpalam w garażu i może echo nieść, jak będę miał auto u siebie to sprawdzę.

Najbardziej denerwujące jest to szarpanie przy nierozgrzanym silniku. Ostatnio przy -10C auto rozgrzewało się dość długo bo jakieś 15 km/15 min i to szarpanie występowało jakieś 2 min (jak wskazówka temp była w okolicach 70 C) i jest to mocno wyczuwalne, tak jakby się dławiło auto.

Ostatnio edytowane przez shiler ; 01-02-2014 o 07:44
shiler jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2014, 08:26   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Cytat:
Napisał juri2069 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
i okazało się że klekotało koło pasowe.
Jest to możliwe, ale łatwo się je sprawdza - wystarczy dużym śrubokrętem podważyć zewnętrzny pierścień koła pasowego i sprawdzić czy się poddaje, czy nie.

Ten klekot, bardzo brzydki - wygląda to bardziej na uszkodzony wtryskiwacz. Może być, że gdy wtryskiwacz zawalony jest osadami, objawy są tylko na zimno... Szkoda, że tylko raz go leciutko przegazowałeś (na filmiku).

Co do śmierdzącego dymu - upieram się przy świecach żarowych.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 01-02-2014 o 08:32
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-02-2014, 10:40   #6
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Najsensowniejszym rozwiązaniem byłaby wymiana świec ( jeśli dawno nie wymieniane ), dolanie środka do czyszczenia wtrysków , przegazować go na ekspresówce. Następnie w przypadku niepowodzenia szukać już w droższych sprawach
juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-02-2014, 12:45   #7
shiler
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-12-2012
Model: Ford Focus Ghia
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 15
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

A więc tak, wyszło że wtryski są ok, przełożone były tez wtryski od innego samochodu nic to nie zmieniło. Świece żarowe wykręcone i sprawdzone ok. Jeszcze to koło pasowe pozostaje sprawdzić. Wezmę auto od mechanika, spróbuję jakiś środek jeszcze do czyszczenia (chociaż nie wiem czy to ma sens jak były sprawdzane na maszynie).
shiler jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-02-2014, 21:53   #8
Radek27
ford::average
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 18-10-2012
Skąd: Wałbrzych
Model: C-max
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2004
Postów: 109
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Te szarpanie i dławienie wygląda mi na zacinający się zawór EGR miałem podobnie przy stałych obrotach a szczególnie przy 2000 obrotów (zacina się na bieżni i łożysku przy silniczku od EGR-a może być też zapchany)
Radek27 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2014, 10:15   #9
shiler
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-12-2012
Model: Ford Focus Ghia
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 15
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

A czy przypadkiem EGR nie uruchamia się dopiero jak silnik jest rozgrzany? Auto jest teraz u mnie. Zauważyłem że przybyło oleju (1 cm ponad max na bagnecie) może to być wina zapchanego DPF (płynu chłodniczego nie ubyło)? Czy te moje objawy mogą mieć coś z tym wspólnego? W sumie szarpanie zaczyna się jak auto osiągnie 70 C przy równych obrotach - czyli w takich warunkach jak włącza się dopalanie DPF? Muszę teraz trochę ściągnąć oleju i zobaczymy co się będzie działo. Dodam jeszcze że auto ostatnio mało jeździ głównie na krótkich odcinkach, raz za czasu staram się go przegonić na autostradzie ale to max 10 min trwa.
shiler jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-02-2014, 10:23   #10
gregor75
ford::professional
 
Imię: gregor
Zarejestrowany: 02-06-2012
Skąd: Oława
Model: focus mk3/fiesta mk6
Silnik: 2.0 tdci 140km/1.3 70km
Rocznik: 2014/2008
Postów: 1,535
Domyślnie Odp: mała kompresja, szarpie na zimnym, kopci i smierdzi z wydechu

Jeżeli świece żarowe są ok , to sprawdź kabel zasilający te świece .
gregor75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.