Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 02-08-2019, 21:38   #1
kmlody
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 09-03-2012
Model: transit 2.5td, transit 2.4 tddi
Silnik: 2.5td
Rocznik: 1998
Postów: 8
Domyślnie Trzpienie do ustawienia rozrządu

Panowie proszę o podpowiedz bo mam samochod rozebrany do wymiany rozrządu, mk5 z silnikiem 2.5 td EPIC 100 KM. Wał korbowy zablokowałem wiertłem 13 mm, wałek rozrządu wiertłem 8 mm a w otwór w pompie weszło wiertło 6mm. Moje pytanie dotyczy właśnie blokady pompy- czy w tej wersji silnika nie powinno być blokady dwusrednicowej? 5 mm wchodzące w pompę oraz 9mm w wypust na kole pasowym? Dzięki za podpowiedzi.

kmlody jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-08-2019, 22:42   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Trzpienie do ustawienia rozrządu

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #8

Od biedy można sobie poradzić nawijając na wiertło (lub pręt) o średnicy 5mm taśmę w odpowiednim miejscu do średnicy 9mm.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 02-08-2019 o 23:00
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-08-2019, 22:56   #3
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Trzpienie do ustawienia rozrządu

Kurde chyba czegoś nie ogarniam. Bo tak:
- blokadą 6mm blokuje się wałek pompy
- potem przy napinaniu paska na napinaczu trzeba popuścić śruby od koła pasowego. Koło z paskiem się porusza przez co pasek może "skasować luz".

Po co w taki razie blokować też koło? Bo tak zrobiłem u siebie ale teraz mam wątpliwości.

BTW: kupiłem specjalnie komplet blokad rozrządu do 2.5d/td i nie ma w nim blokady 6mm na 9 mm. jest tylko 6mm .
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 11:04   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Trzpienie do ustawienia rozrządu

Cytat:
Napisał Kalamitek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kurde chyba czegoś nie ogarniam. Bo tak:
- blokadą 6mm blokuje się wałek pompy
- potem przy napinaniu paska na napinaczu trzeba popuścić śruby od koła pasowego. Koło z paskiem się porusza przez co pasek może "skasować luz".

Po co w taki razie blokować też koło? Bo tak zrobiłem u siebie ale teraz mam wątpliwości.

BTW: kupiłem specjalnie komplet blokad rozrządu do 2.5d/td i nie ma w nim blokady 6mm na 9 mm. jest tylko 6mm .
Blokada pompy blokuje flanszę pompy (czyli wałek), a nie koło. Średnica kołka 5 mm wchodzi w korpus pompy, a średnica 9 mm we flanszę. Po takim zablokowaniu wałka, po poluzowaniu śrub, koło daje się nieco obrócić w lewo/prawo, bo otwory pod śruby są fasolkowe.
Nie chodzi tu o kasowanie luzu (chociaż nie powinno go być), ale o ustawienie prawidłowego statycznego kąta wyprzedzenia wtrysku pompy.

Czyli: kołkujemy koło zamachowe, koło wałka rozrządu i wałek (nie koło) pompy, zakładamy pasek, luzujemy nieco śruby koła pompy, napinamy napinacz i dokręcamy go, dokręcamy koło pasowe pompy. Wyjmujemy kołki. Mamy prawidłowo ustawiony statyczny kąt wyprzedzenia kąta wtrysku.

Na pewno tak było w Boschu i EPIC-u w Mk3 i 4, czy później zmieniono blokowanie pompy - nie wiem, ale wątpię, bo niby dlaczego i po co?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-08-2019 o 11:15
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 12:26   #5
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Trzpienie do ustawienia rozrządu

Czyli flansza do której przykręcone jest koło pasowe może się poruszać względem wałka pompy?
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-08-2019, 13:18   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Trzpienie do ustawienia rozrządu

Cytat:
Napisał Kalamitek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli flansza do której przykręcone jest koło pasowe może się poruszać względem wałka pompy?
No nie, flansza jest zespolona z wałkiem na stożku, jest ustawiana w fabryce, z tego co pamiętam, tam nawet nie ma klina. Więc jeżeli ktoś zdecyduje się na jej ściągnięcie z wałka, to ma potem duży problem z pompą i jej ustawieniem.
Flansza po to jest osadzona na wałku, by można było przykręcić koło pasowe pompy.

To koło pasowe ma możliwość pewnego obrotu względem flanszy, czyli także względem wałka pompy.
Zablokowanie flanszy równoznaczne jest z zablokowaniem wałka pompy.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-08-2019 o 13:22
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.