Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-11-2023, 08:10   #1
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie spadająca temp. płynu chłodzącego 2.0TDCI

Niestety nie mogę się zgodzić z tym, że wymiana na oryginalny termostat rozwiązuje problem spadającej temperatury podczas jazdy bez obciążenia lub na postoju. Jakiś czas temu wymieniłem poprzedni (Gates) na Ford OE i obserwuję dokładnie to zachowanie.

Zwykle auto jeździ u mnie na trasach i generalnie wskazówka prawie w pionie, ale gdy jest chłodniej to podczas jazdy z górki już widać jak się cofa kilka milimetrów. Po wymianie patrzyłem na Forscan jak się ta temperatura zachowuje: 82-83, ale i spada do 78, a było wówczas ciepło. Dopóki poprzedni termostat (Gates) się nie popsuł, wskazówka stała pionowo niezależnie od obciążenia silnika. Według mnie to kłopot związany z szerokością histerezy samego zaworu w termostacie: otwarcie następuje faktycznie przy 83 stopniach, a zamknięcie przy około 80. Jeśli więc doliczymy czas zamknięcia, który nie jest nieskończenie krótki i czas, żeby płyn chłodniczy w małym obiegu miał możliwość podnosić temperaturę (bezwładność cieplna), to finalnie czujnik zarejestruje dużo niższe wartości temperatury, którą widzimy na blacie. Im jest zimniej na zewnątrz te wahania będą większe. Z tego powodu planuję wrócić do zamiennika (Gates). Problem jednak, że w warunkach domowych trudno sprawdzić szerokość histerezy zaworu, bo jak widać samo potwierdzenie, że termostat się otwiera przy 83 stopniach niewiele nam tu mówi.

Ot takie moje trzy grosze...


Ostatnio edytowane przez SRS ; 08-11-2023 o 17:26
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-11-2023, 09:06   #2
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Termostat dobrze działa. Masz klekota, który wydziela mało ciepła i jadąc z górki zmniejszasz jeszcze bardziej obciążenie, a pęd powietrza skutecznie wychładza silnik. Bym się nie zdziwił, że ten gates otwierał się przy wyższej temp. Masz wgrany true temp w zegary?
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2023, 07:32   #3
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

Nie mam, odkąd kupiłem auto nie zmieniałem w nim żadnego softu. Wiem że można sprawdzić temperaturę na wyświetlaczu w trybie serwisowym, choć wielu zgłasza różnicę między wartością cyfrową a tą która podaje wskazówka. Z mojej obserwacji wynikało, że ta na wyświetlaczu mniej więcej różniła się o 40 stopni w górę, pewnie po to żeby nie wyświetlać ujemnych wartości. Zwyczajnie 0 na wyświetlaczu reprezentowałoby rzeczywistą temperaturę -40 stopni. A 83 stopnie rzeczywistej wyświetlane byłoby jako 123 C.
Chętnie się dowiem jednak co to jest true temp i jak tę funkcję uruchomić.
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2023, 14:33   #4
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego

W fordach masz 3 wskazania: niedogrzany, temp robota, silnik przegrzany.
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-11-2023, 19:18   #5
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego 2.0TDCI

Wróćmy jednak do 'true temp', bo to mnie interesuje a na forum nic nie znalazłem. Możesz się, kolego, ze mną podzielić wiedzą w tym zakresie?
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-11-2023, 09:54   #6
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego 2.0TDCI

wpisanie w google hasła i 1 wynik: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-11-2023, 23:14   #7
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego 2.0TDCI

Dziękuję za link.

Dziś kolejna weryfikacja poprawności działania termostatu. Na zewnątrz -10 stopni, temperatura silnika rośnie baaaardzo powoli, bo osiągnął roboczą dopiero po 20km, choć termostat wymieniony na oryginalny kilka miesięcy temu jak pisałem. Co jednak ciekawe: w fazie nagrzewania, gdzie duży obieg chłodnicy powinien być zamknięty, temperatura potrafi spadać stojąc na światłach lub jadąc z górki. Tego zachowania nie potrafię zrozumieć, bo silnik powinien się nagrzać do temperatury roboczej nawet podczas samego postoju. Pewnie długo to zajmuje, ale jednak. Natomiast gdy temperatura spada podczas nagrzewania to chyba jest coś bardzo nie w porządku. Proszę poprawcie mnie, jeśli się mylę...
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2023, 07:12   #8
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,772
Domyślnie Odp: spadająca temp. płynu chłodzącego 2.0TDCI

Ale ogrzewanie włączone? To nie dziwne, że spada. Mały obieg ma niewielką pojemność cieplną, a silnik wysokoprężny na postoju za wiele ciepła nie oddaje.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:45.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.