Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-12-2020, 17:32   #21
kosmik.ajdzi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-12-2010
Skąd: Gdynia
Model: Mondeo Vignale MK5FL
Silnik: 2.0 Ecoblue 190 A8
Rocznik: 2020
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Mam od dwóch miesięcy Mondeo Vignale A8 190KM i skrzynia w porównaniu z np ZF 8 biegowym rzeczywiście nie jest jakimś majstersztykiem, ale z drugiej strony też bez przesady - na bank będą aktualizacje oprogramowania. Przełożenia zmienia szybko, gorzej z płynnością - lubi sobie szarpnąć zwłaszcza w mieście przy spokojnym ruszaniu (rusza z jedynki i potem nie wie - dwójka czy trójka - co robić, co robić), ale jak depniesz ze świateł to nie ma tego problemu.

Jeśli chodzi o niskie obroty to fakt, lubi trzymać np. 1200 ale u mnie w Trójmieście, gdzie jest dużo podjazdów, wystarczy minimalnie mocniej wcisnąć gaz i czuje górkę i redukuje o jedno przełożenie i mamy od razu 500 obrotów więcej. Ta reakcja na gaz moim zdaniem jest bardziej kwestią wyuczenia skrzyni - ona się podobno uczy nawyków kierowcy. Problemów z wyprzedzaniem nie zauważyłem, gaz podłogę - sekunda zwłoki - i odjazd (na zwykłym D, wg mnie każda skrzynia ma taki lag), a w moim aucie nie ma już manetek (cięcia kosztów).

Wibracje na postoju to też fakt - skrzynia ma kiepskie zawieszenie i na postoju przenosi na biegu delikatne wibracje, po przełączeniu na N silnik jakby odczepiał się od karoserii, wibracje znikają. Nie są to może drgania jak w motopompie, ale w aucie za tyle pieniędzy mogłoby ich nie być. Żadnej różnicy w głośności auta nie zauważam po załączeniu biegu.

Tak czy siak, na manual bym nie zamienił. Są lepsze skrzynie, ale są też gorsze. Ta jest zwyczajnie średnia, ale może będzie bardziej trwała od dwusprzęgłowej.


Ostatnio edytowane przez kosmik.ajdzi ; 01-12-2020 o 18:34
kosmik.ajdzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2020, 21:58   #22
Fiesta Mk8 ST Line
ford::professional
 
Avatar Fiesta Mk8 ST Line
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-07-2018
Skąd: Tarnów
Model: Fiesta Mk8 ST-Line, Mondeo Mk5 Turnier PS
Silnik: 1.0 EB, 2.0 ropniok
Rocznik: 2018, 2019
Postów: 1,040
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Pokaż mi jednego forumowicza, który miał problemy z trwałością PS w Mondeo MK5 diesiel, które użytkował od nowości i serwisował zgodnie z zaleceniami. Ja nie słyszałem o takim przypadku.
Urban Legends o nietrwałości tych skrzyń biorą się głównie z "bezwypadkowych okazji" ściąganych od Niemca po "okazyjnej" cenie i z przebiegiem słynnych 160 tys km (oczywiście plus 200 tys).
Pierwsze egzemplarze PS w MK4 miały jakiś problem, ale to zostało dawno poprawione.
Ale oczywiście łatka została przyczepiona, podobnie jak do słynnego TSI w Vagu.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
Fiesta Mk8 ST Line jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 09:48   #23
kosmik.ajdzi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-12-2010
Skąd: Gdynia
Model: Mondeo Vignale MK5FL
Silnik: 2.0 Ecoblue 190 A8
Rocznik: 2020
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Skoro łatka została przyczepiona to coś musiało być na rzeczy, ale nie o tym.

Moim zdaniem skrzynia dwusprzęgłowa w takim aucie i z takim silnikiem nie jest potrzebna, a manual w dzisiejszych czasach przy obecnym natężeniu ruchu jest wg mnie zupełnie pozbawiony sensu.

Obecna skrzynia wygrywa ilością przełożeń i niskimi obrotami przy prędkościach autostradowych. Do tego można do woli toczyć się w korkach puszczając hamulec, bez obaw o przypalanie sprzęgieł, a zmiany biegów są przeważnie niezauważalne.

Przegrywa sprintem do setki, ale kogo to obchodzi w Mondeo w dieslu. Sekunda w lewo, czy w prawo może ma sens w autach typu Focus ST, ale tutaj raczej mało kto to odczuje i w ogóle sprawdzi. Ja tego nie mierzyłem, jak wcisnę mocno gaz na światłach to i tak cała reszta aut zostaje daleeeko z tyłu. Samochód przyspiesza tak sprawnie i cicho, że prawo jazdy można stracić momentalnie, a nie ma przy tym nerwowości dwusprzęgłówki.

Gdybym miał jeszcze raz kupić Mondeo to zdecydowanie wziąłbym skrzynię A8. W codziennej eksploatacji skrzynia w ogóle nie zwraca uwagi swoją pracą. Są bardziej wkurzające rzeczy w tym aucie (coś potrzeszczy, coś się zawiesi, paliwo w baku bulgocze), ale o tym piszą w innych wątkach.

Z ciekawości, czy w PS po załączeniu biegu pojawiają się dodatkowe wibracje? Ta kwestia moim zdaniem rzeczywiście wymaga poprawy.
kosmik.ajdzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 10:34   #24
Fiesta Mk8 ST Line
ford::professional
 
Avatar Fiesta Mk8 ST Line
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-07-2018
Skąd: Tarnów
Model: Fiesta Mk8 ST-Line, Mondeo Mk5 Turnier PS
Silnik: 1.0 EB, 2.0 ropniok
Rocznik: 2018, 2019
Postów: 1,040
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Nie pojawiają się. Ktoś mierzył z decybelomierzem w mondeo A8 i pokazało mu 8db różnicy pomiędzy P a D na rozgrzanym silniku. Sprawdź u siebie na telefonie z aplikacją np Soundmeter. Połóż telefon na tunelu środkowym i zmień bieg z P na D. U mnie jest ok 2.5db ale nic na ucho nie słyszę, ani nie czuję.
A co do PS, będę jej bronił jak niepodległości, jeździłem przed podjęciem decyzji obydwoma i z pełną świadomością wybrałem PS, choć na A8 nie musiałem czekać bo był od ręki, a na PS musiałem czekać 2 tygodnie bo go sprowadzali z drugiego końca Polski.
Do tego jeszcze doszły słabe opinie z działu focusa gdzie koleś walczył z serwisem właśnie z takim silnikiem i A8, wieczne problemy.
Z resztą każdy będzie bronił własnej decyzji...

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
Fiesta Mk8 ST Line jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 14:24   #25
kosmik.ajdzi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-12-2010
Skąd: Gdynia
Model: Mondeo Vignale MK5FL
Silnik: 2.0 Ecoblue 190 A8
Rocznik: 2020
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Sprawdzałem głośność soundmeterem i nie ma żadnej różnicy P/R/N/D. W momencie załączania biegu jest jakiś minimalna zmiana db ale niesłyszalna dla ucha. Jeśli komuś ta skrzynia hałasuje to musi być coś nie tak z konkretnym egzemplarzem, u mnie to nie występuje.

Jedynie lekkie drgania na biegu na postoju - większe na zimnym silniku, mniejsze na ciepłym. Drgania w porównaniu z moim poprzednim Mondeo MK4 2.0 TDCi są na pewno większe na zimnym silniku, na ciepłym powiedzmy porównywalne, no ale to diesel - można mu wybaczyć. Porównując z 1.5 Ecoboost żony (4cyl, 2016) w Focusie są zdecydowanie większe, bo ten Ecoboost pracuje na jałowym praktycznie bezszelestnie, ale to se ne wrati niestety... a o tych nowych różne rzeczy słychać w temacie kultury pracy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
kosmik.ajdzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 15:16   #26
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Metodę pomiaru aplikacją telefoniczną możecie sobie nie powiem co z nią zrobić.Co do drgań to nie jest kwestia diesla,tylko właśnie przez A8 one są.Ta skrzynia je generuje i jest to największa jej wada.Jeśli ktoś jeżdzi dynamicznie, to dwu sprzęgłowa jest bezkonkurencyjna.Nie bez powodu pomiary dla A8 pokazują 10 sekund jeśli dla kogoś 1,5-2 sek to nie dużo to nie wie o czym pisze albo tego nie wykorzystuje.
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 15:42   #27
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

A jak w tym wszystkim wychodzi ekonomia spalania A8 vs. PS? W praktycznym użytkowaniu miasto - autostrada? Czy poza mułowatością A8, widać też wyższe zużycie paliwa charaktersytyczne dla hydrokinetyków.
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 16:21   #28
kosmik.ajdzi
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-12-2010
Skąd: Gdynia
Model: Mondeo Vignale MK5FL
Silnik: 2.0 Ecoblue 190 A8
Rocznik: 2020
Postów: 46
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Mondeo A8 na krótkich odcinkach miejskich (tak do 5ciu kilometrów) pali 8,5, na autostradzie wychodzi mi około 7 (przepisowo + tzw. margines błędu). 140km/h to równiutkie 2000obr/min, 200km/h to równe 3000obr/min.

Ogólnie odbiegliśmy od tematu, bo chodziło o wybór manual vs A8, a nie PS, z którego Ford się wycofał, vs A8 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ja wybieram A8.

Jedyne "zamulenie", które odczuwam w tej skrzyni jest podczas startu i występuje gdzieś między pierwszym, a drugim biegiem (i tutaj pewnie jest urwane to cenne 1,5 sekundy). Z czasem pewnie zostanie to wyeliminowane nowym oprogramowaniem. To zawahanie widać idealnie na obrotomierzu na tym filmie: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Zamulenia podczas wyprzedzania i dynamicznej jazdy poza miastem nie zauważyłem. Mi skrzynia nie przeciąga biegów, nie piłuje na za wysokich obrotach, a jak już wymusi ekojazdę na 1200obr to łatwo zmusić ją do redukcji wciśnięciem gazu. Przy kickdownie redukuje z około jednosekundowym lagiem, ale od razu wie, które przełożenie wrzucić.
kosmik.ajdzi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 16:22   #29
Fiesta Mk8 ST Line
ford::professional
 
Avatar Fiesta Mk8 ST Line
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-07-2018
Skąd: Tarnów
Model: Fiesta Mk8 ST-Line, Mondeo Mk5 Turnier PS
Silnik: 1.0 EB, 2.0 ropniok
Rocznik: 2018, 2019
Postów: 1,040
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Ja mogę napisać tylko o PS z 2.0 TDCi 180Km FWD, autostrada 145km/h wg licznika, tempomat zamykam poniżej 6,8-7l/100km. Miasto dynamicznie okolice 8, poza miastem grubo mniej. Średnia z 23 tys km i z przewagą małego, zakorkowanego miasta z komputera to 6,8, a z dystrybutora 6,9.
A co do aplikacji mierzącej decybele, to nie chodzi mi o podaną wartość tylko o średnią różnicę. Tutaj chyba nie trzeba profesjonalnych urządzeń żeby mniej więcej sprawdzić jaka jest różnica na D a jak na P. I ważne jest żeby telefon położyć na tunelu w okolicy cupholdera, bo trzymanie go w ręce mija się z celem (chodzi właśnie o drgania).

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
Fiesta Mk8 ST Line jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-12-2020, 16:32   #30
Fiesta Mk8 ST Line
ford::professional
 
Avatar Fiesta Mk8 ST Line
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 04-07-2018
Skąd: Tarnów
Model: Fiesta Mk8 ST-Line, Mondeo Mk5 Turnier PS
Silnik: 1.0 EB, 2.0 ropniok
Rocznik: 2018, 2019
Postów: 1,040
Domyślnie Odp: Skrzynia manual vs automat A8

Cytat:
Napisał kosmik.ajdzi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mondeo A8 na krótkich odcinkach miejskich (tak do 5ciu kilometrów) pali 8,5, na autostradzie wychodzi mi około 7 (przepisowo + tzw. margines błędu). 140km/h to równiutkie 2000obr/min, 200km/h to równe 3000obr/min.

Ogólnie odbiegliśmy od tematu, bo chodziło o wybór manual vs A8, a nie PS, z którego Ford się wycofał, vs A8 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ja wybieram A8.

Jedyne "zamulenie", które odczuwam w tej skrzyni jest podczas startu i występuje gdzieś między pierwszym, a drugim biegiem (i tutaj pewnie jest urwane to cenne 1,5 sekundy). Z czasem pewnie zostanie to wyeliminowane nowym oprogramowaniem. To zawahanie widać idealnie na obrotomierzu na tym filmie: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Zamulenia podczas wyprzedzania i dynamicznej jazdy poza miastem nie zauważyłem. Mi skrzynia nie przeciąga biegów, nie piłuje na za wysokich obrotach, a jak już wymusi ekojazdę na 1200obr to łatwo zmusić ją do redukcji wciśnięciem gazu. Przy kickdownie redukuje z około jednosekundowym lagiem, ale od razu wie, które przełożenie wrzucić.
Koleś na filmie fajnie mierzy przyspieszenie, zaczyna jak jest ponad 3,5 tys obrotów i auto jedzie ponad 10km/h. Tak to mój robi "setkę" w 6 sek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A poza tym mało ważne ile ma od zera, ważne jaka jest elastyczność np 60-100 lub 100-140, jak kto woli.
U mnie przy 140km/h wg licznika jest jakieś 2100 obr, więc więcej niż w A8. Przy 200 nie sprawdzałem...

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
Fiesta Mk8 ST Line jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.