Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-02-2012, 21:41   #51
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Szyba z przodu ma 60A...szyba z tylu ma 40A swiatła mają około 12A a wy sie martwice ze braknie 10A na naładowanie akumulatora? Chyba sobie jaja robicie.
No własnie tu sobie odpowiedziałeś na kwestię. Szyba z przodu + szyba z tyłu + reflektory + kilkanaście amperów na ładowanie akumulatora i diody oraz uzwojenia w alternatorze robią się gorące.

Nie wnikam dokładnie jak panuje nad tym wszystkim ten "inteligentny" system ładowania w focusie, być moze odłącza ogrzewanie szyb lub obniża napiecie na alternatorze tak, zeby nie przekroczyc jego maksymalnej mocy co nie zmienia faktu, że alternator pracuje na granicy swoich mozliwości. Przy ładowaniu bardzo dużego akumulatora nie trudno tu o przepalenie diod (mówie o przypadku gdy jednoczesnie są włączone inne "prądożerne" odbiorniki). Jasne, że samo ładowanie nawet akumulatora 100Ah to nie jest problem dla alternatora, problemem jest uciagniecie jednoczesnie wszystkich pozostałych odbiorników prądu.

ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-02-2012, 21:48   #52
neon2909
ford::average
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 15-02-2009
Skąd: Elbląg
Model: FOCUS II FL
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 125
Smile Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Panowie pogodzę was wszystkich. Prawda jest taka, że nie ma tak naprawdę większego znaczenia jakiej pojemności aku włożycie. Ja przychylam się jednak do włożenia aku większego niż seria ( 74-80 Ah ) a najważniejsze to jego moc rozruchu czyli zdolność oddania dużego prądu w krótkiej chwili. Im większy prąd rozruchu tym "uderzenie" i siła rozruchu większa. Dla diesla ze względu na duże stopnie sprężania to bardzo ważne.
Ważne jest jak eksploatujemy auto a dokładnie jak uruchamiamy samochód kiedy włączamy poszczególne odbiorniki w pojeździe. Nie raz spotyka się fachowców którzy uruchamiają samochód na włączonych światłach albo nawiewie na maxa.
Podstawa to nie rozładowywać zbyt "głęboko" akumulatora i nie przeciążać gdyż w takich przypadkach w wyniku jego przegrzania dochodzi do odkształcania się płyt, "opadania" masy czynnej albo przepalania się łączników międzycelowych wewnątrz akumulatora.
Kolejna sprawa to jakość akumulatorów. W ostatnich dwóch, trzech latach cena ołowiu wzrosła o około 200 %. Konieczność oddania starego aku nie jest podyktowana tylko ekologią. Chodzi głównie o odzysk ołowiu. Niestety najbardziej na tym traci konsument. Dostaje produkt pozyskany z recyklingu, słabszej jakości a przede wszystkim trwałości.
Dla zainteresowanych mam w garażu akumulatory ( 2 szt )- zasadowe, które mają 25 lat. Używam ich zimą do rozruchu webasto które ogrzewa garaż.
Przypominam co po niektórym, że akumulatory bardzo są wrażliwe na uszkodzenia. Upadek, stuknięcie zbyt energiczne postawienie go na ziemi może doprowadzić do wewnętrznych uszkodzeń, opadu masy czynnej itp.
Ponadto przypominam o tzw. procesie zasiarczania się aku w związku z pozostawieniem go w stanie rozładowanym na dłuższy czas. W takim aku dochodzi do krystalizacji związków siarki na płytach i jest to proces nieodwracalny. Podobno prostowniki które ładują aku impulsowo są w stanie trochę pomóc ale nie praktykowałem tego.
Krótko mówiąc odpalisz silnik poczekaj chwilę z włączenie odbiorników, nie włączaj wszystkiego na raz i w jednej chwili. Kończysz jazdę wyłącz wszystko, poczekaj z wyłączenie silnika jeszcze chwile. Wystudzisz turbo i doładujesz aku. Nawet moja żona się nauczyła ;-) . Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez neon2909 ; 07-02-2012 o 21:53
neon2909 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-02-2012, 21:56   #53
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

dziekuje neon2909...
przynajmniej widze ze masz pojecie o tym co piszesz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Panowie staram sie takie tematy wyjasnic do konca poniewaz wiem ze jest bardzo wiele osob i jeszcze wiecej sprzedawców ktorzy tłumaczą na odwrót...i naprawde słuchając wyjasnien niedoinformowanch albo celowo wprowadzajacych w blad sprzedawców mozna ogłupiec i zostajemy oszukani a problemy z akumulatorami zwiekszaja ruch w sklepach.

Zapomniałes jeszcze dopisac ze im wiekszy akumulatorek ma prad rozruchu to tym szybciej moze odzyskac energie z rozruchu silnika Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał neon2909 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ponadto przypominam o tzw. procesie zasiarczania się aku w związku z pozostawieniem go w stanie rozładowanym na dłuższy czas. W takim aku dochodzi do krystalizacji związków siarki na płytach i jest to proces nieodwracalny. Podobno prostowniki które ładują aku impulsowo są w stanie trochę pomóc ale nie praktykowałem tego.
Ten proces tez jest odwracalny czasami w duzym stopniu..ale konieczne sa plukania akumulatora i jest to bardzo czasochlonne.
takich zabiegow przeprowadzilem juz 3x i jesli akumulatory byly tylko zasiarczone i niemialy masy czynnej opadnietej to wyszły jak nowe.
Na 3 akumulatorki 1 udalo mi sie odratowac praktycznie w 100% ale niebylo w nim ani grama osadu brazowego.
Z pozostalych 2 byl osad brazowy i tak sobie wyszły...ale jeden z tych akumulatorkow mam w swoim samochodzie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. wiec zima sie konczy a ja nim przejezdziłęm....a regenerowalem go we wrzesnniu jak bylo jeszcze cieplo bo wtedy zrobily sie z nim problemy-nigdy nie sprawdzilem wody a ten akumulatorek niebyl bezobslugowy i pozostalo w nim 1/2 elektrolitu. Jednak wiem ze nastepna zima bedzie z nowym aku. Ale to traktowałem tylko jako doswiadczenie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 07-02-2012 o 22:06
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-02-2012, 22:24   #54
neon2909
ford::average
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 15-02-2009
Skąd: Elbląg
Model: FOCUS II FL
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 125
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Bawiłem się w to wiele razy. Pracując w takiej firmie jak MON-golia często trzeba było ratować akumulatory które dostaliśmy z magazynów. Stały sobie np. 6 miechów i prostownika nie widziały. nawet po kilku godzinach ładowania uzyskanie gęstości elektrolitu 1,28 było niemożliwe. Pozostawało wylać elektrolit zalać wodą destylowaną i bardzo małym amperażem ładować kilka dni. Siarka z płyt podwyższała kwasowość wody i proces zasiarczenia częściowo został odwrócony. Potem zalewało się elektrolitem i ładowało. Chodziły całkiem dobrze, no bynajmniej lepiej jak chwilę po pobraniu z magazynu :-D
neon2909 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-02-2012, 22:37   #55
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

dokladnie tak..niestety ja dopuscilem ze moj akumulatorek mial tylko 1/2 elektrolitu i tak moglem jezdzic kilka lat od kiedy kupilem samochod z brakujacym elektrolitem.

Odratowalem go choc juz we wrzesniu niechial odpalac to teraz w zimie odpalal tak jak we wrzesniu..czyli ledwo ledwo ale odrazu odpalal po 2 sekundach krecenia najpozniej wiec jakos przetrwal. Jednak poczekam do konca zimy i chyba kupie nowy bo jak mam kupic magazynowe lezaki na przyszła zime to chyba teraz lepiej kupic.

Ale ze swojego akum. wylalem sporo kolorowego osadu wiec juz wiadomo ze tej sporej czesci nie dalo sie odratowac wogole.

Jednak powiem szczerze ze jak kumpel zamiast oddac akum do sklepu to oddal mi a ja mu dalem inny stary-a odratowalem jego to bylem zaskoczony procesem odsiarczania ze to az tak moze zadziałac dobrze. Ale z jego akumulatorka nie wylał sie w ogóle żaden osad z dna.

PS. zapomnialem dopisac ze ja kilkarazy przelewałem akumulator a na koncu 1-raz zalanie kwasem-ladowanie-a pozniej znowu-wylanie -zalanie kwasem i ladowanie.

jednorazowe wylanie elektrolitu i jednorazowe plukanie nie przynosi takich rezultatow jak kilkurazowe. ale wiadomo ze ja to robilem dla siebie a koszt elektrolitu i wody jest znikomy.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 07-02-2012 o 22:42
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 05:54   #56
Andrzej_K
ford::professional
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 16-10-2010
Skąd: Białystok
Model: Focus MK3 Kombi Titanium
Silnik: 1,5 TDCI Duratorq 120 KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,196
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Cytat:
Napisał neon2909 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
(...)wylać elektrolit zalać wodą destylowaną i bardzo małym amperażem ładować kilka dni. Siarka z płyt podwyższała kwasowość wody i proces zasiarczenia częściowo został odwrócony. Potem zalewało się elektrolitem i ładowało.(...)
Tak właśnie ratowało się/przedłużało żywot akumulatora w "dawnych" czasach. Trzy zimy temu w żony sprzęcie do przemieszczania się (Tico) padł roczny akumulator. Reklamacji nie uznano. Więc zrobiłem to co opisałeś powyżej. Akumulator żyje i kręci do dzisiaj.
__________________
Pozdrawiam, Andrzej_K
"Gdy choć co drugi z Twoich pomysłów wyda Ci się genialny... dopij wódkę i idź spać."
Andrzej_K jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 07:29   #57
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Ile razy plukałes akumulatorek?
czysty elektrolit wylałeś?
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 15:47   #58
Andrzej_K
ford::professional
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 16-10-2010
Skąd: Białystok
Model: Focus MK3 Kombi Titanium
Silnik: 1,5 TDCI Duratorq 120 KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,196
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ile razy plukałes akumulatorek?
czysty elektrolit wylałeś?
Wylałem elektrolit. Nic nie płukałem i tylko wlałem wodę destylowaną. Podłączyłem na całą noc pod prostownik (malutki prąd ładowania) Na drugi dzień około południa odłączyłem prostownik, wylałem wodę destylowaną i zalałem elektrolit (no czysty - kupiony w sklepie w 1 l butelkach) i ponownie podłączyłem prostownik do rana następnego dnia.
__________________
Pozdrawiam, Andrzej_K
"Gdy choć co drugi z Twoich pomysłów wyda Ci się genialny... dopij wódkę i idź spać."
Andrzej_K jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 15:50   #59
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

mialem na mysli czy czysty elektrolit za pierwszym razem wylales z akumulatora Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. czy nie bylo brazowego lub brunatnego osadu ?
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2012, 16:18   #60
Andrzej_K
ford::professional
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 16-10-2010
Skąd: Białystok
Model: Focus MK3 Kombi Titanium
Silnik: 1,5 TDCI Duratorq 120 KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,196
Domyślnie Odp: jaki największy akumulator da się włożyć ?

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mialem na mysli czy czysty elektrolit za pierwszym razem wylales z akumulatora Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. czy nie bylo brazowego lub brunatnego osadu ?
W jednej celi był taki "ołowniany" - ciemno - szary.
__________________
Pozdrawiam, Andrzej_K
"Gdy choć co drugi z Twoich pomysłów wyda Ci się genialny... dopij wódkę i idź spać."
Andrzej_K jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.