Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 05-08-2015, 16:50   #1
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Bawię się w tym tygodniu z moim busem silnik 2.0 TDCi.
Co jakiś czas wyskakiwała mi słynna sprężynka i auto traciło moc.

Postanowiłem sam zająć się tematem bo tydzień wolnego mam a robić coś trzeba Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wyjąłem pompę wysokiego ciśnienia i rozebrałem ją. Zdjęcia zamieszczam poniżej. Uszkodzona jest pompa zasilająca (podająca) paliwo. Łopatki tej pompy są złuszczone i zacinają się w prowadzeniach (widać do na zdjęciach).

Zamówiłem zestaw naprawczy DELPHI 7135-478 POMPKA PODAJĄCA / ZASILAJĄCA POMPY CR cena około 380 zł z wysyłką.
Na początku wpadłem na pomysł żeby te łopatki i to koło na którym pracują obrócić w drugą stronę ale chyba nie byłby to najlepszy pomysł (łopatki jak i prowadzenia są zużyte tylko z jednej strony).

Budowa tej pompy jest tak prosta że każdy sobie z tym poradzi, trzeba tylko uważać żeby nie pogubić sprężynek i bolców.
Pojutrze będę to wszystko składać do kupy, dam znać czy operacja się udała i najważniejsze czy pacjent żyje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Bump: Reszta zdjęć.
Oczywiście przed złożeniem wszystko będzie dokładnie myte.
Do baku wrzucę silny magnes neodymowy, taki sam założę na listwę wysokiego ciśnienia i filtra paliwa. Dobry to pomysł ?
Opiłków nigdzie w układzie nie znalazłem zresztą z tych czterech łopatek będzie ich z 2 gramy to chyba nie do wykrycia są.
Jak wygląda rura która wchodzi do baku ? Jest tam jakieś sitko, boje się żeby ten mój magnes nie zatkał jej.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg WP_20150804_001.jpg (94.3 KB, 487 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_012.jpg (93.2 KB, 436 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_013.jpg (94.9 KB, 400 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_015.jpg (92.9 KB, 386 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_017.jpg (95.1 KB, 399 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_021.jpg (96.3 KB, 386 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_024.jpg (93.1 KB, 377 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_030.jpg (94.6 KB, 382 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg WP_20150804_033.jpg (94.7 KB, 374 wyświetleń)

1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 17:49   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Pompka podająca to jedno, a sekcja wysokiego ciśnienia to drugie...
Może się zdarzyć, że taka naprawa załatwi sprawę i zniknie sprężynka. Ale można było zasilić pompę "na kroplówkę" i sprawdzić czy wtedy wchodzi w tryb awaryjny. Jeżeli by nie wchodził - winna jest pompka wstępna, jeżeli nadal by wchodził - winna jest sekcja wysokiego ciśnienia lub zawór IMV.

Generalnie ja bym jednak wolał włożyć do auta pompę sprawdzoną we wszystkich stanach pracy na ESItronicu lub innym dobrym stanowisku kontrolnym. Mam wtedy pewność długiego przebiegu - pod warunkiem, że nie zatankuję jakiegoś zajzajeru.

Ale nie święci garnki lepią - napisz koniecznie co ci udało się uzyskać...

Z tymi magnesami to nie wiem, czy jest sens. Generalnie filtr paliwa w dieslu jest tak dokładny, że żadnych opiłków nie powinien puścić do pompy. Puści tylko "chemię", czyli np kwas siarkowy służący do odbarwiania opału. To właśnie powoduje powstawanie osadów na ściankach pompy lub ich przyspieszoną korozję. Do zbiornika można go na jakiejś lince opuścić, ale nie wiem czy go wyciągniesz, tam jest klapka na sprężynce (chyba?).
Opiłki w 2,0 tdci niestety nie od razu wracają z układu wtryskowego do zbiornika, bo przelewy z wtryskiwaczy idą do pompy. Więc opiłki krążą przez pompę i wtryskiwacze stosunkowo długo, kilkanaście lub kilkadziesiąt razy. Ale w końcu wszystkie prędzej czy później dotrą przez zbiornik do filtra i tam się zatrzymają.
Moim zdaniem filtr paliwa powinno się zmieniać o wiele częściej niż podaje instrukcja, ja zmieniam filtr paliwa zawsze z olejem i filtrem oleju, co 15 - 20 kkm. Dobry filtr to podstawa bezpiecznej, bezawaryjnej pracy diesla.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-08-2015 o 18:16
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 20:05   #3
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Magnesy wyłapują tylko opiłki żelaza, a opiłki w paliwie z pompy ciśnieniowej nie są żelazne, i magnes ich nie wyłapuje.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 22:26   #4
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Ten magnes planuję wrzucić na stałe do baku nie mam zamiaru go wyciągać.
Drugi chce zamontować na listwie wysokiego ciśnienia zaraz przy wlocie paliwa. Kupiłem na alledrogo magnesy 10x20x50mm o dużej sile to mi wyłapią wszystko co będzie w paliwie pływało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Moim zdaniem łopatki tej zużytej pompy są właśnie metalowe.
Na oko wyglądały jak hartowana stal narzędziowa. Jutro sprawdzę czy magnes przyciąga te łopatki czy nie.

Ten przelew z wtrysków da się jakoś łatwo przerobić aby od razu wracał do baku ? Przelew wraca się przez filtr paliwa czy gdzieś wcześniej jest to połączone ? Jutro to sprawdzę i zobaczę co się z tym da zrobić. (ale chyba z tego co pamiętam to przelew wchodził bezpośrednio z powrotem do pompy wysokiego cisnienia)

W sekcji wysokociśnieniowej wysokie ciśnienie robią te małe wałki które znajdują się pod tymi dużymi wałkami ? Są tam też jakieś zaworki wkręcone na klucz torx. Czy można to wykręcić ? Bo u mnie są one wkręcone na różną głębokość i nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy nie ? Jest to jakaś regulacja czy nie ma to znaczenia ?
1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 22:46   #5
wrzoch
ford::expert
 
Imię: Ł
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Krk
Model: Kuga Mk3
Silnik: 2.5 FHEV AWD
Rocznik: 2023
Postów: 2,680
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

A jakby tak wsadzić dodatkowy filtr na powrót z wtryskiwaczy, taki motocyklowy, przezroczysty, tak żeby było po pierwsze widać czy tamtędy się coś pałęta. Tam kierunek przepływu paliwa był zazwyczaj od zewnątrz do środka, także syf zostaje pomiędzy obudową a filtrem i go widać.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wtedy od razu byłoby wiadomo czy pompa coś sieje i nawet jeśli, to nie wracałoby to do pompy, tylko zostawało w filtrze. Taki filterek odpowiednio dobrany powinien sobie spokojnie poradzić z ilością paliwa wracającą z wtrysków. Kwestia tylko temperatury, ale szklane wersje też są - tym temperatura nie powinna szkodzić.
__________________
Jak mogę, to pomogę

Kontakt: wrzoch(at)gmail.com
wrzoch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 22:58   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Lepiej nie kombinować z ulepszaniem układu paliwowego w tdci, bo taki filterek to jest potencjalne źródło zapowietrzania się układu (w tdci jest to w trasie tragedia), a jeżeli ma ograniczony przepływ (jest malutki, ma małą powierzchnię), zakłóci pracę wtryskiwaczy i... mamy tryb awaryjny.

Tdci i tak już bez żadnych dodatków żyją własnym życiem - wprowadzanie dodatkowych elementów nic dobrego nie wróży...

Cytat:
Napisał 1985matti Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ten przelew z wtrysków da się jakoś łatwo przerobić aby od razu wracał do baku ? Przelew wraca się przez filtr paliwa czy gdzieś wcześniej jest to połączone ? Jutro to sprawdzę i zobaczę co się z tym da zrobić. (ale chyba z tego co pamiętam to przelew wchodził bezpośrednio z powrotem do pompy wysokiego cisnienia)
Nie szukaj kłopotów - i to dużych.
Przelew z pompy wraca częściowo do filtra, częściowo do zbiornika na trójniku, ale myślę, że albo są tam jakieś zwężki kierujące paliwo, a nawet może jakiś inny patent określający ciśnienie paliwa i jego obieg.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-08-2015 o 23:17
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 23:15   #7
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

To może głupie pytanie zadam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po co paliwo z wtryskiwaczy wraca się do pompy ? chodzi o temperaturę paliwa ?
Ma ktoś z was schemat całej tej pompy wysokiego ciśnienia i zasadę działania ?

Bo z tego co ja rozkminiłem patrząc na budowę i kanaliki w tej pompie to pompa wstępna (ta co się zużyła) robi ciśnienie w całym korpusie aluminiowym.
Nie wiem jakiego rzędu jest to ciśnienie ale obstawiam 2-10BAR. Potem paliwko wchodzi małym kanalikiem do tej grubej zatyczki pompy w której znajduje się zawór IMV i jakiś czujnik i tam przedostaje się do tego walca z wkręconymi zaworkami na klucz torx. Tam najprawdopodobniej paliwo jesc ściskane za pomocą 5mm bolczyków na które naciskają te duże 10mm walce ze zdjęcia wyżej. Co może się popsuć w sekcji wysokiego ciśnienia. Tak wzrokowo to nic nie wygląda na zużyte.
1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-08-2015, 23:26   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Cytat:
Napisał 1985matti Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co może się popsuć w sekcji wysokiego ciśnienia.
Wszystko. Poczynając od łożyska a kończąc na sekcjach tłoczących, dobieranych w produkcji pompy z dokładnością do 0,5 mikrona. Więc wzrokowo... nie dostrzeżesz tutaj zużycia.
Twoje pytania odnośnie serwisowania pompy CR zostaną - sądzę - bez odpowiedzi. To naprawdę jest wyższa szkoła jazdy...

Jeżeli podasz adres, to podeślę ci w pdf-ie fordowski program szkoleń dla układu Delphi CR - nie dotyczy samej pompy, ale całego układu.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 06-08-2015 o 11:25
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2015, 00:17   #9
1985matti
ford::average
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 23-11-2012
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: Transit 2003
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003
Postów: 72
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

Przejrzałem cztery hurtownie specjalizujące się w częściach do pomp Delphi.

Przejrzałem konkretnie ich stany magazynowe co do konkretnych części do tych pomp.
Stany magazynowe części.
1. POMPKA PODAJĄCA / ZASILAJĄCA POMPY CR to co kupiłem - bardzo duża ilość
2. Łożysko duże w tej pompie - duża ilość
3. Łożysko małe - duża ilość

Pozostałe elementy tej pompy to śladowe ilości tzn 1-3 sztuki na magazynie, lub brak. Nie brałem pod uwagę uszczelniaczy i uszczelek bo nie wiem które są do danej pompy.

Z tego wnioskuję że najczęstszą usterką tych urządzeń jest ta nieszczęsna pompa podająca a następnie łożyska. Sekcja wysokiego ciśnienia albo jest trwała albo nienaprawialna w serwisach.

Znalazłem też materiały na temat tej mojej pompy:
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg pompadelphi.jpg (20.4 KB, 254 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2hdischemadzialpompywcd.jpg (21.5 KB, 240 wyświetleń)
1985matti jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-08-2015, 00:19   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Samodzielna naprawa pompy wysokiego ciśnienia CR 2.0TDCI

No to powodzenia...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:52.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.