Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-10-2020, 19:55   #1
kamperford
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 04-10-2020
Skąd: Myszków
Model: Transit
Silnik: 2.5
Rocznik: 1988
Postów: 6
Domyślnie Wymiana silnika

Cześć ostatnio padła mi skrzynia. Zastanawiam się nad wymianą całego silnika. Czy możecie doradzić co wrzucić do transita 1988 silnik 2.5,żeby było jak najmniej przeróbek. Oczywiście 2.5 będzie najmniej problematyczne, ale marzy mi się coś z doładowaniem. Czy były silniki td bez komputera. Kupiłem kampera na bazie forda, w górach jego ciężar przerasta zwykłe 2.5 chyba,że mój silnik już nie ma takiej werwy. Z góry dziękuję za informację.

kamperford jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2020, 23:37   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Wymiana silnika

W silnikiu 2,5D były wpierw montowane układy wtryskowe CAV Lucas (od 1984 roku jeszcze w Mk2), w 1988 roku wprowadzono Boscha, a od modelu Mk4 od 1991 roku równoległe do wersji wolnossącej z Boschem, zaczęto montować układ Lucas EPIC z turbiną.
Lucas EPIC miał moce 85, 100 i 115KM. Ze względu na nowość tego systemu w pierwszych latach i związany z tym fatalny serwis - poszła fama o jego zawodności. Użytkownicy zaczęli - w sytuacji awarii, których serwisy nie potrafiły zdiagnozować i usunąć - zastępować elektroniczny układ sterowania Lucas EPIC mechanicznymi pompami Boscha, zostawiając turbinę.
Jednak w praktyce moce osiągane przez takie hybrydy są zbliżone do mocy osiąganych przez wersje wolnossące z Boschem, czyli ok. 75 KM, czasem kilka koni więcej, czasem kilka koni mniej, sądząc po osiągach.
W twojej sytuacji aby wyraźnie zwiększyć moc, musiałbyś włożyć cały silnik z EPIC-em plus cały osprzęt EPIC-a z instalacją elektryczną w komorze silnika i w kabinie. To kosmiczna robota, i kosztowna i bardzo skomplikowana, a jednocześnie związana z ryzykiem, co z tego wyjdzie.
Kilka koni więcej uzyskasz dokładnie ustawiając dokładnie, prawidłowo pompę na rozrządzie (statyczny kąt wyprzedzenia wtrysku) i ewentualnie zwiększając nieco dawkę wtrysku. Warto też zmienić wtryskiwacze, jeżeli mają już ponad 100 kkm, zawsze wtedy silnik będzie miał większa ochotę do wkręcania się na obroty.

Jak masz ochotę - zajrzyj pod link [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
gdzie człowiek właśnie zamienił EPIC-a na Boscha i walczy o uzyskanie przyzwoitych osiągów...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 09-10-2020 o 23:43
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2020, 09:06   #3
kamperford
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 04-10-2020
Skąd: Myszków
Model: Transit
Silnik: 2.5
Rocznik: 1988
Postów: 6
Domyślnie Odp: Wymiana silnika

Dzięki. U mnie sytuacja wygląda tak ,że silnik zaczął kopcić na niebiesko. Muszę na pewno wymienić wtryskiwacze (jakie polecacie). Chcę przy okazji sprawdzić ciśnienie na cylindrach, mój mechanik mówi że najprawdopodobniej wystarczy wymienić pierścienie. Pożniej zostanie tylko ustawienie pompy. Czy jest sens to robić. Z jednej strony wtedy będę miał pewność czym jeżdżę, kupując inny silnik też nie wiem na co trafię. Jeżeli miałbym wymieniać silnik na ten sam bez turbo to chyba porządna naprawa jest lepszym rozwiązaniem.
kamperford jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2020, 10:50   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Wymiana silnika

Zacząłbym od pomiaru sprężu silnika. Wiadomo, że wykonuje się to w tym silniku na otworach wtryskiwaczy, po ich wyjęciu. Pomijam możliwość, że któryś jest zapieczony, ale zwykle wychodzą ładnie.
Jednak po tylu latach na pewno trzeba by było zmienić uszczelki wkładając je z powrotem, każdy wtryskiwacz ma dwie uszczelki - teflonową na dole przy rozpylaczu i kauczukową na górze. Te uszczelki praktycznie są niedostępne, w dodatku są dwa rodzaje i nikt nie wie jakie do których wtryskiwaczy. Więc dobrze by było mieć nowe wtryskiwacze, aby po pomiarze je założyć i nie mieć kłopotu z uszczelkami.

Ciśnienie nominalne w tych silnikach wynosi 34 bary, ale jeżeli jest jeszcze około 26 barów i +/- 2 bary na poszczególnych cylindrach, to jest ok.

Wtryskiwacze oryginalne takie jakie były montowane w 1988 roku są raczej już niedostępne, ale jest sporo zamienników. Generalnie wszystkie wtryskiwacze dedykowane do wersji z pompą Bosch VE są bardzo podobne, mają identyczne ciśnienie otwarcia, minimalnie różnią się w rozpylaczach - praktycznie są zamienne. Większe różnice są w tych dedykowanych do EPIC-a.

Jeżeli masz zamiar eksploatować auta podczas zimy, to koniecznie sprawdź układ świecy płomieniowej - czy działa prawidłowo. najczęściej jest zwalony sterownik, koroduje elektronika.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-10-2020 o 11:10
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.