Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > LPG
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-08-2008, 21:10   #301
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
Napisał Struna
kaszpir007, przy tak drobnym silniku jaki posiadasz jak ustawisz mieszankę dobrze dla 3500 i na jałowych to będzie git, na 100% nie będzie za ubogo, jeszcze tylko potem obadaj co się dzieje jak wkręcisz auto w okolice 5krpm i tyle, jeśli przy 5krpm będzie dobrze to jest ok.
Nie byłem u gazownika.
Skręciłem reduktor o 60% (czyli ma teraz czułość ? na 40%).
Powróciłem do "ustawień gazownika" , poza reduktorem (gazownik jak regulował reduktor był ustawiony na 100%)

Jak gazownik mi wyregulował , to było tak że jak się silnik mocno nagrzał i jechałem stałą prędkością z lekko naciśniętym pedałem gazu to świeciła mi się czerwona dioda na AFR (czyli bardzo uboga mieszanka).

Po regulacji udało mi się tą diodę "przesunąć" o jeden czyli na żółtą diodę (mieszanka uboga).

A to moje odczyty z AFR
Wykonane kilka minut temu Moim "kamerzystą" była żona

1. Benzyna:

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

2. LPG

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

I lekki opis. Pokonana ta sama odległość i trasa. Starałem się podobnie jechać.
"Styl" jazdy - przyśpieszenie do 3000obr , zmiana biegi i itd , aż do wyrównania prędkości i spokojnej jazdy ze stałą predkościa i itd

No cóż nie ukrywam że chciałbym aby samochód na BLOSie jak najmniej palił ,ale aby nie było to szkodliwe dla silnika.
Obecenie jest tak ustawione jak jak rokręcam BLOSa (czyli rozumiem że zwiększam dawkę gazu - wzbogacam mieszankę) to samochód się "zamula" , jak zakręcam BLOSa to samochód się "odmula" ...

Nie jestem pewien ale po skręceniu BLOSA (w prawą stronę) samochód zaczął lepiej jeździć ale ... spalanie lekko wzrosło ...

Czy patrząc jak zachowuje się u mnie BLOS na LPG (nie przekraczam 3000obr) powinienem mocniej rozkręcić reduktor czy rozkręcić(skrecić) BLOSA ?

kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-08-2008, 07:36   #302
llechu
ford::expert
 
Avatar llechu
 
Zarejestrowany: 08-10-2004
Skąd: Wawa i okolice
Model: Mondeo MKIII i Focus MK I
Silnik: TDCI 2.0 115KM i 1.6 16V
Rocznik: 2003 i 2004
Postów: 4,590
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

kaszpir007, nie gniewaj się, ale dla mnie to ty powinieneś mieć nicka aptekarz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
llechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-09-2008, 17:46   #303
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Mam jeszcze pytanko Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Udało mi się znaleźć przyczynę bardzo ubogiej mieszanki podczas spokojnej jazdy. Odkręciłem po prostu BLOSa ...

I teraz mam inny problem ...

Bogatą mieszankę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mogę wyregulować tak że albo mam bogatą mieszankę w niemalże całym zakresie obrotów (druga żółta dioda na AFR (dwa miejsca po zielonej diodzie na AFR od "gondoljerzy") , czyli bogata mieszanka (bo najpierw są dwie zielone diody (optymlana mieszanka) potem zółta i następna żółta (która się świeci).

I teraz:

A)

Jak mocno rozkręcę BLOSA to mam bardzo bogatą ?? mieszankę (druga zółta dioda , lub świecą się obie diody zółte) i mieszanka nie zmienia się niezależnie czy jest to 2500obr czy 4000obr ...
Nawet po puszczenie pedału gazu mieszanka się nie zmienia lub delikatnie ubożeje.
Sonda zbytnio nie oscyluje , jest bardzo "liniowa" i stała mieszanka.

B)

Ale jak skrecę BLOSA to mieszanka jest tak samo bogata , ale po puszczeniu pedału gazu od razu ubożeje na max , ale po chwili wraca do mieszanki wzbogaconej.
Przy większym skeceniu BLOSA sonda lepiej "oscyluje".

Niestety nie udało mi się zmniejszyć "bogatości" mieszanki. Jak mocniej skręcę BLOS to po wciśnięciu pedału gazu mieszanka jest bardzo uboga Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na reduktorze mam tylko jedną regulację opisaną jako "regulacja obrotów jałowych" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Która z tych "regulacji" jest bardziej prawidłowa ?
Większa oscylacja sondy i zubożenie mieszanki (na chwilę) po puszczeniu pedału gazu , czy bardziej "stabilna" mieszanka bez ubożenia mieszanki nawet po naciśnięciu pedału gazu ...

I jeszcze jedna rzecz.
Trochę tego nie rozumiem ...
Gazownik ustawiał BLOSA na analizatorze to duża śruba byla odkecona tak o 1obrót i mimo że ustawial na analizaotorze mieszankę mialem bardzo ubogą podczas jazdy (opisywalem poprzednio). Dopiero rozkręcenie BLOSa spowodowało że mieszanka jest bogata , ale boję sie że ta bogata mieszanka spowoduje to że będzie mi dużo spalał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dziekii !
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-09-2008, 21:28   #304
blue827
ford::average
 
Zarejestrowany: 03-12-2007
Model: fiesta
Silnik: 1.4 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 68
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Ja obecnie wróciłem do pierwotnych nastawów czyli BLOS skręcony na ubogo.
Tak jak wcześniej pisał Gondoljerzy, przy miejskiej, wolnej i spokojnej jeździe mogą palić się czerwone diody, silnik nie pracuje wtedy na pełnej mocy i uboga mieszanka nie jest wcale szkodliwa.

Co innego przy prędkościach >100km/h, wtedy moc silnika ma już znaczenie bo wzrastają bardzo opory, i to właśnie dla takich warunków jazdy należy wyregulować blosa na stechiometryczną mieszankę.
Ja ustawiłem u siebie że mam zielone diody przy ok 120km/h , gdy jade szybciej np 140 to mi się wzbogaca na zółto, jadę wolniej 80-90km/h to są żółte i czerwone. Poniżej tych prędkości jest zwykle czerwono ubogo.

Natomiast reduktor (AT90E) też przykręciłem do momentu gdy jeszcze blos mógł sobie pociągnąć swobodnie gaz, tzn że przy mocniejszym przyspieszaniu wzgogaca mi się mieszanka nawet na czerwone diody, i dzięki temu silnik ma odpowiednią dawkę mocy a nie jej nadwyżkę.

I takie są IMO optymalne ustawienia. Gdy się będzie próbowało wyregulować na stechiometryczną zieloną mieszankę podczas jazdy miejskiej , przy wolnych prędkościach to silnik będzie się niepotrzebnie zalewał gazem przy wyższych prędkościach, i na postoju też aż czuć niespalony gaz z rury.
Przeszedłem tą całą drogę co wyżej opisuje Kaszpir i właśnie doszedłem do wniosku że regulować blosa do dużych prędkości, a podczas wolnej spokojnej jazdy może być ubogo i nie przejmować się tym.
blue827 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2008, 12:38   #305
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Wszystko fajnie , ale jak gazownik ustawił mi na analizatorze BLOSa (bardzo mocno skrecony BLOS - sądzę że o 0,5 - 1,5 obrotu od całkowitego zakręcenia BLOSa) to wtedy na analizatorze wyglądało to niby dobrze i przy 3000obr też ...

Jednak podczas jazdy okazało się że mieszanka była bardzo uboga (spokojna jazda do 2500obr i zmiana biegu) a spalanie mimo tej spokojnej jazdy i przy bardzo małym natężeniu ruchu nie było wcale małe (12,8l LPG).

Po rozkreceniu BLOSa udało mi się uzyskać niższe spalanie (12,4L LPG) a mieszanka była bogatsza ....
Teraz ciężko mi "testować" bo stoję nonstop w korkach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ale zmartwiło mnie to że jak jechałem (trasa) to naglę okazało się że podczas jazdy świeciły mi się dwie żółte diody ...

Dziś doprowadzę AFRa do pokrywy silnika Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i zacznę regulować od zera na postoju Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

O ile obrotów masz odkręconego BLOSA (duża śruba) a o ile małą śrubę ?

Ile miałeś poprzednio a ile teraz ?
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2008, 17:45   #306
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
Napisał blue827
I takie są IMO optymalne ustawienia. Gdy się będzie próbowało wyregulować na stechiometryczną zieloną mieszankę podczas jazdy miejskiej , przy wolnych prędkościach to silnik będzie się niepotrzebnie zalewał gazem przy wyższych prędkościach, i na postoju też aż czuć niespalony gaz z rury.
.
przy zbyt mocno rozbujanym reduktorze może się zalewać, ale przy dobrze ustawionym nie ma prawa, po to właśnie jest blos, żeby zadawkował odpowiednią ilość gazu do danego przepływu powietrza bez względu na prędkości obrotowe.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2008, 17:46   #307
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

blue827, czas pokaże zapewne że jazda na ubogo wpływa negatywnie, co innego gdy jest to niedługi czas, ale ustawiona na stałe uboga mieszanka i jazda na tym to tylko kwestia czasu.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2008, 17:46   #308
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

kaszpir007, skręć reduktor, masz ewidentne objawy zbyt mocno rozkręconego parownika.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2008, 20:20   #309
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Dziś sobie wyprowadziłem AFRa na zewnątrz samochodu bo miałem go w kabinie i niestety cięzko mi się regulowalo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Reduktor rozkręcony miałem na max , ale dziś zrobilem "test" i przy ciagnięciu za linkę przepustnicy zacząłem skręcać reduktor. Nie zauważyłem żadnej różnicy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. poza tym że ewidentnie zmiejszyła się ilość gazu przy ... obrotach jałowych ...

Niestety widać że nie mam w reduktorze (Elpigaz Vega Super) regulacji "mocy" reduktora Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Skręcanie reduktora nie miało wpływu na dawkę gazu przy wyższych obrotach silnika , miało wpływ tylko na obrotach jałowych ...

Obecnie na jałowych mam ubogą mieszankę , BLOS jest tak ustawiony że przy spokojnej jeździe świeci się pierwsza żółta dioda , czasami włączy się też zielona dioda , przy mocnym wciskaniu pedału gazu świecą się dwie żółte diody ...

Próbowałem ustawić na "zielone" diody , ale bez skutecznie.

Zastanawiam się czy nie skręcić na max reduktora , bo wygląda że śruba na redukotrze służy tyko do regulacji ilości gazu przy obrotach jałowych , więc bez sensu go zalewać gazem , tym bardziej że śmierdzi gazem :-(

A jak u pozostałych działa BLOS ?

Bo jakoś nie uśmiecha mi się jeździć na bardzo ubogiej mieszance , tym bardziej że jak gazownik mi wyregulował to tak jeździłem i wcale spalanie nie było małe ...
A zapewne na dłuższą metę to niezbyt bezpieczne dla silnika ...

Teraz mam tak wyregulowane że na obrotach jałowych i podczas hamowania silnikiem (puszcozny pedał gazu) mam bardzo ubogą mieszankę , podczas jazdy świeci mi sie pierwsza lub pierwsza i druga dioda żółta. Powyżej chyba drugiej żółtej diody nie dochodzi ...
Sporadycznie przy spokojnej jeździe świeci mi sie zielona i żółta dioda.
Jednak większość to pierwsza lub druga żółta dioda *mieszanka biogata)
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-09-2008, 06:25   #310
kaszpir007
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-07-2008
Postów: 50
Domyślnie Re: BLOS - opis, monatż i regulacja.

Cytat:
Napisał Struna
kaszpir007, skręć reduktor, masz ewidentne objawy zbyt mocno rozkręconego parownika.
Gdyby tylko się dało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Miałem rozkręcony na max reduktor (chociaż tak myślałem).
Wczoraj jednak trzymając ścięgno przepustnicy , obserwując AFRa i skrecając reduktor zauważyłem że skrecanie reduktora powoduje tylko i wyłącznie zubażanie miesznanki na obrotach jałowych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Dlatego zastanawiam się czy nie skrecić niemalże do zera reduktora (obroty jałowe) bo po co ma reduktor dawać pełno gazu jak stoję ?

Wygląda na to że reduktor (Elpigaz Vega Super) ma tylko regulację obrotów jałowych. Widać resztę "załatwia" silnik krokowy w instalacji II-generacji Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Obecnie po "regulacji" mam tak że jak jadę stałą prędkością (spokojnie) to świeci mi się zielona dioda z żółtą (bogato) , lub sama żółta. Przy mocniejszym wciśnięciu pedału gazu świecą mi się dwie żółte diody (bogata mieszanka).
Jak puszczam pedał gazu to mieszanka na max ubożeje ...

Obroty jałowe "olałem" bo chyba wolę mieć ubogą mieszankę niż bogatą na obrotach jałowych , bo jak miałem bogatą to czułem gaz na postoju , a teraz jest zdecydowanie lepiej , a sam samochód na postoju idealnie trzyma obroty , silnik działa prawidłowo , nie telepie budą i itd ...
Więc widać że ilośc gazu chyba jest wystarczająca.

Martwi mnie jednak świecenie się tych żółtych diód. Boję się że świecenie się pierwszej lub drugiej diody spowoduje że samochód zacznie palić jak szalony (jednak bogata mieszanka) , z drugiej strony jak miałem bardzo ubogą mieszankę to też spalanie nie było małe ...
kaszpir007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:23.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.