Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-03-2020, 16:56   #21
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,649
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Cytat:
Napisał lukaszooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sterownik wylicza zapełnienie sadzą na podstawie różnicy ciśnienia przed i za katalizatorem wpływ ma też temp spalin ale to są wszystko wyliczenia. Każdy czujnik mierzy ciśnienie obecne czyli wahania w ciśnieniu atmosferycznym też mają znaczenie na tym jednym przykładzie możesz mieć rozbieżność kilku %. Dawno temu gdy zaczynałem zabawe z elektroniką w autach byłem przekonany że w standardowym dieslu doładowanie wynosi ok 2.0 bar bo tyle mnie więcej pokazują MAP sensory, dopiero po czasie mądrzejsi koledzy uświadomili mi że od tej wartości trzeba odjąć ciśnienie atmosferyczne.......
Ale jakie to ma znaczenie w ogóle?
Serio myślisz, że programiści w Fordzie są tacy ograniczeni?
Jeśli przyjmiemy, że
DIFF (różnica ciśnień) = PRESSURE A (Względne A + atmosferyczne) - PRESSURE B (Względne B + atmosferyczne) to o ile dobrze pamiętam z matmy mamy Względne A + atmosferyczne - Względne B - atmosferyczne czyli = Względne A - Względne B.
Gdzie tu w tym wzorze ciśnienie atmosferyczne?...

cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2020, 17:46   #22
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,450
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Sprawa dotyczy kilku % więc myśle że w tym rzecz. Różnica ciśnienia przy małych obrotach jest praktycznie żadna a przy duzych obrotach jest już duża bo filtr stawia opór więc jest to bardzo mocno uśredniane, jak to dokładnie jest liczone raczej i tak nikt nie wie choć według mnie ciśnienie atmosferyczne też ma jakiś wpływ. Ogólnie jak to w dzisiejszych autach bywa nie moża brać niektórych parametrów serwisowych do serca bo mozna niepotrzebnie stworzyć sobie problem.... Przykład zapełnienia DPF można porównać z ładowaniem, każdy kto zacznie mierzyć ładowanie zaczyna szukać problemu bo raz podaje 12V a innym razem 15V.
Doładowanie turbiny niby też powinno być niezależne od ciśnienia atmosferycznego a w starszych konstrukcjach jak np EDC15 i 16 ma wpływ i to czasami znaczący.

Ostatnio edytowane przez lukaszooo ; 23-03-2020 o 17:48
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2020, 19:46   #23
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,649
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Cytat:
Napisał lukaszooo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Doładowanie turbiny niby też powinno być niezależne od ciśnienia atmosferycznego a w starszych konstrukcjach jak np EDC15 i 16 ma wpływ i to czasami znaczący.
Ehh....
Doładowanie jasne, że zależy od ciśnienia atmosferycznego....

Ale jeśli dwa czujniki po sobie mierzą ciśnienie bezwzględne W TYCH SAMYCH WARUNKACH, to ciśnienie atmosferyczne NIE MA NA TO ŻADNEGO WPŁYWU, bez znaczenia czy jesteś na równiku czy na szczycie Mount Everest.
Różnice mogłyby być gdyby focus wyglądał jak 20 piętrowy blok i jeden czujnik byłby przy ziemi, a drugi na szczycie.

Poza tym podałem ci prosty matematyczny wzór pewnie z 4 klasy.

No ale po co ja się produkuję skoro i tak wiesz lepiej.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-03-2020, 20:33   #24
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,450
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Nie wiem lepiej bo nie jestem inżynierem mechaniki i wielu rzeczy mogę się jedynie domyślać i strzelać. Skoro jest to głupia teoria to w jaki sposób jeden czujnik niezależnie mierzy ilość sadzy i popiołu ???? W sterowniku jest zapisana tabela wzorcowa ciśnienia przed i za filtrem w zależności od obrotów i obciążenia, na podstawie różnic od tej tabeli jest obliczane ilość sadzy i popiołu. Sadza po wypaleniu jest usuwana i jest to zapewne obliczane na podstawie różnicy ciśnienia ale jak obliczana jest ilość popiołu ????
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-03-2020, 08:07   #25
Zielony360
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-06-2014
Model: Focus mk3
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 80
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Cytat:
Napisał danek7902 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Acha, zauważyłem że po używaniu dodatku do paliwa ARCHOIL AR6900-D MAX DIESEL ON CETANE BOOST który miał być taki zajebisty, częstość wypaleń wzrosła nawet do 80km w mieście. Wyjeździłem 2 pełne baki i odstawiłem ten dodatek i wypalanie w mieście ok. 300-350km wróciło do normy.
Nic takiego nie ma u mnie miejsca. Natomiast mogło takie coś mieć miejsce, jeżeli zatankowałbyś paliwo premium, a do tego wlał dodatek.

Paliwo zimowe ma większą liczbę*cetanową, więc osobiście w tym okresie zmniejszam dawkę dodatku. Trzeba celować, żeby liczba wynosiła ok. 55. Odchylenie w obie strony powoduje niekompletne spalanie mieszanki, to i potem DPF się*zapycha, a silnik więcej pali.
Zielony360 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-03-2020, 10:39   #26
danek7902
ford::average
 
Avatar danek7902
 
Imię: DANIEL
Zarejestrowany: 01-04-2008
Skąd: KROSNO
Model: Mondeo MK4/ S-Max
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 66
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Cytat:
Napisał Zielony360 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nic takiego nie ma u mnie miejsca. Natomiast mogło takie coś mieć miejsce, jeżeli zatankowałbyś paliwo premium, a do tego wlał dodatek.

Paliwo zimowe ma większą liczbę*cetanową, więc osobiście w tym okresie zmniejszam dawkę dodatku. Trzeba celować, żeby liczba wynosiła ok. 55. Odchylenie w obie strony powoduje niekompletne spalanie mieszanki, to i potem DPF się*zapycha, a silnik więcej pali.
Powiem Ci że faktycznie wtedy tankowałem paliwo premium z Shella.
danek7902 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-03-2020, 08:54   #27
Dart8
ford::average
 
Avatar Dart8
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 27-11-2019
Skąd: Pszczyna
Model: Focus Mk3.5
Silnik: DW10F
Rocznik: 2016
Postów: 91
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Cytat:
Napisał zmulim Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A to też zauważyłem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale głównie, jeśli forscan mam wyłączony na fonie, patrzę też na chwilowe spalanie. Normalnie mam na postoju albo na swiatlach 0,5l/h a gdy się wypala to skacze do 0,9-1,0l/h Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam podobnie, ale z małymi wątpliwościami. Zwykle spalanie jednostkowe 0,5l/h - Start -Stop aktywny. Nie posiadam interfejsu i Forscana, więc staram się wypalać DPF wg opisów na tym forum i instrukcji. I tu trochę inne objawy obserwuję.
Częsta procedura wypalania (zwykle codziennie- jakby nie kończył procesu) - start-start nieaktywny, ale przy spalaniu jednostkowym 0,5-0,6 l/h. Ostatnio wyskoczyłem na trasę by stworzyć warunki dla wypalenie filtra i tak:
Odcinek 22km dwupasem, podczas jazdy utrzymywane: 2500 obr/min, następnie postój na parkingu około 10-12min z obrotami 2500+ na biegu jałowym. Start -Stop nieaktywny (szary,przekreślony) i spalanie 0,7l/h po odjęciu "gazu" oczywiście, więc dalsza trasa. Z parkingu odrazu na ekspresówkę Bielsko - Skoczów i powrót czyli jakieś 2x ~20km, cały czas utrzymywanie 2500obr/min. Po tym czasie spokojniejsza jazda dwupasem około 18km. I .... po zatrzymaniu się spalanie 0,6l/h , ale Start-Stop znów nieaktywny. "Znów" ponieważ zaraz po zatrzymaniu jest aktywny ale po pracy na biegu jałowym po około 1-2min pokazuje się kontrolka szara. Gdybym zgasił silnik zaraz po zatrzymaniu byłbym przekonany , że wszystko przebiegło świetnie.
Dziś zmartwił mnie znajomy w pracy ponieważ miał przypadki częstego przerywania procesu (jak u mnie) aż do momentu zapalenia się filtra i braku możliwości zgaszenia silnika - co prawda w innym aucie - Opel Astra, który także ma filtr za kolektorem jak twierdzi. Ogromne obroty , mnóstwo dymu jasnego z wydechu. Zdusił na wysokim biegu i hamulcu.
W którymś wątku ktoś opisywał, jak w serwisie Forda przygotowywali się do wypalania statycznego -wraz z gaśnicami :0
W sumie to już zgłupiałem do reszty jeśli chodzi o częstą procedurę jaką komputer w aucie aktywuje i jak traktować DPF i procedury wypalania.

PS. @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] w jakiej miejscowości mieszkasz? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zastanawiam się nad namówieniem Ciebie na małą diagnozę mojego Focusa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. - mamy identyczny rocznik i wersję silnikową.

Ostatnio edytowane przez Dart8 ; 26-03-2020 o 09:04
Dart8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-03-2020, 09:23   #28
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,603
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Może to głupio zabrzmi, ale skąd masz pewność że przy tym 0,5-0,6 następuje wypalanie DPF? System start- stop reaguje na wiele innych czynników, takich jak pobór mocy, naładowanie akumulatora a nawet zapięte bądź odpięte pasy (przetestowałem to ostatnio i ma to również wpływ). W jakim stanie masz aku? Powiem Ci więcej, ostatnio było trochę mrozów, auto długo stało nie używane - około tygodnia. A wcześniej krótkie odcinki, i częste gaszenie/zapalanie. Stan aku - 68%, system start-stop nieaktywny. Muszę zrobić trasę by go podładować.
zmulim jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-03-2020, 11:03   #29
Dart8
ford::average
 
Avatar Dart8
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 27-11-2019
Skąd: Pszczyna
Model: Focus Mk3.5
Silnik: DW10F
Rocznik: 2016
Postów: 91
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Zgadza się, na Start-Stop ma wpływ więcej czynników. Np zimny silnik - nieaktywny, szary. Stan akumulatora można powiedzieć "jak nowy " , zarówno ładowanie jak i stopień ładowania - z tego co pamiętam: ładowanie coś około 14.2-14,5V, przed uruchomieniem po nocy w granicach 12,8-13V (są to wartości "z pamięci" , nie pamiętam dokładnie), prądu rozruchowego nie miałem możliwości sprawdzić-sprawdzałem jedynie voltomierzem.
Kiedyś zastanawiałem się czy czasem, po ostrzejszej jeździe celowo jest nieaktywny Start-Stop ze względu na rozgrzaną turbinę. Ale podczas jazdy, którą wyżej opisałem ostatnie ~18km to była normalna,spokojna jazda 100km/h na 5 i 6 biegu, więc tą myśl o "ochronie" turbiny przez komputer wykluczyłem. Za to system start-stop zawsze mam aktywny w momencie lekkiej jazdy, nawet ekonomicznej już w momencie zagrzania się silnika po kilku kilometrach , ale przejeżdżając niewiele więcej np. kilkanaście, zaparkowaniu i odczekaniu 1-2minut (auto cały czas na chodzie na biegu jałowym) zwykle się dezaktywuje.
Czasem przeklinam, że dowiedziałem się o tym jedynym elemencie informacji o ewentualnym procesie wypalania DPF właśnie przez nieaktywny start-stop w naszych egzemplarzach. Wcześniej kompletnie nie zwracałemna to uwagi, po zakupie Focusa denerwowało mnie automatyczne wyłączanie silnika i zwyczajnie wyłączałem klawiszem. Obserwuję wahania spalania od około 8tys km. i powiem szczerze, że nigdy spalanie nie wzrosło powyżej 0,8l/h na postoju (przy rozgrzanym silniku ), a wartość taką osiągnął tylko raz. Natomiast wartości 0,9-1,0l/h mam jedynie przez niecały 1 km, no może 2km od odpalenia auta rano gdy są poranne mrozy. Dodam , że jest to pierwszy samochód ze wszystkich kilkunastu jakie posiadałem (również benz.) , który ma idealnie czysty wylot wydechu. Nawet czystym palcem przecierając wewnętrzną część wylotu ....palec nadal czysty Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. - bez skojarzeń proszę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Dart8 ; 26-03-2020 o 11:31
Dart8 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-03-2020, 20:53   #30
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,603
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Dobrze by było jednak podpiąć go pod interfejs i zobaczyć jakie ma odczyty na żywo z DPF i czy faktycznie dochodzi do wypalania czy też nie. Ja bym obstawiał że nie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:45.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.