Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-01-2023, 19:00   #1
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

Witajcie szanowni koledze postanowiłem podzielić się z wami moją ostatnią nieprzyjemną przygodą Z tym właśnie układem. Posiadam Focusa rocznik 2016 silnik 2.0 TDCI 150 koni automat. Pewnego dnia rano po odpaleniu auta ukazał się moim oczom komunikat silnik serwis natychmiast. Auto ani wcześniej ani w tym momencie nie dawało po sobie żadnych niepokojących znaków podczas pracy żadnego falowania obrotów spadku mocy nic wszystko tak jakby losowy błąd. Zgasiłem auto odpaliłem je na nowo błąd zniknął check silnika zgasł i błąd się nie pojawiał przez następny miesiąc czasu. I znów po miesiącu odpaliłem auto które ewidentnie dziwnie odpaliło po czym auto zgasło odpaliłem je na nowo już normalnie bez żadnych błędów i żadnych innych objawów i tak znów minął kolejny miesiąc bezproblemowej pracy. W pewnym momencie na początku grudnia auto zaczęło ciężko odpalać pojawiał się błąd o którym wspomniałem wcześniej ale auto jeździło normalnie czek po chwili sam gasł a po ponownym odpaleniu jednym drugim trzecim piątym dziesiątym błąd nie wyskakiwał. Ale z dnia na dzień zaczęły pojawiać się inne problemy a mianowicie ciężkie odpalanie za każdym razem rano delikatne falowanie obrotów na początku które objawiało się nawet później w trakcie jazdy jak auto było rozgrzane jednak kiedy wyjeżdżałem poza miasto auto pracowało bezproblemowo. Pojechałem do mechanika okazało się że DPF jest zapchany w 99%, a tyle przynajmniej pokazał komputer. Wypalenie przeprowadzone w 100% DPF oczyszczony i kolejne 3 dni bez żadnych oznak jakichkolwiek awarii czy problemów. Niestety objawy powróciły ze zdwojoną siłą auto po ciężkim odpaleniu zachowywało się jak stara 60-tka, stuki puki klekotanie samoczynne wkręcanie się na obroty potem gwałtowne spadanie tych obrotów doprawia zgaśnięcia silnika i tak póki auto się nie rozgrzało oczywiście wyskakiwały błędy silnik natychmiast serwis do tego ograniczone funkcjonowanie skrzyni asystent ruszania pod górkę... Zadzwoniłem do swojego mechanika który zajmuje się tylko i wyłącznie fordami i po opisaniu mu tego problemu powiedział mi że takie są objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia. Zaraz po świętach odstawiłem samochód do mechanika dzień później dostałem zdjęcie obudowy filtra na którym opiłki zmieniły się niczym kula dyskotekowa na baletach. Okazało się że wymieniona wyżej pompa zaczęła opiłkować opiłki przez przewody paliwowe dostały się do układów wtryskowego i tak zajechały wszystkie cztery wtryski... Do wymiany poszły wszystkie przewody paliwowe. Nowa pompa wysokiego ciśnienia nowe wszystkie cztery wtryskiwacze do tego zwalanie zbiornika i czyszczenie go nowy filtr paliwa czyszczenie pompy wstępnej czyszczenie przewodów paliwowych. Suma summarum 7200 zł. Jedyny plus tej sytuacji jest taki że przy tak poważnej awarii i tak drogich częściach to naprawdę mega dobra cena za regenerację tego układu. Dodam tylko że wszystkie części są fabryczne od Forda. I tak miałem dużo szczęścia podobno bo mój Focus ma już 300 000 przebiegu A te usterki potrafią pojawiać się już przy 200 a czasem nawet wcześniej. Dlatego taka porada jeżeli ktoś ma Focusa z tego rocznika czyli poliftowy i ma silnik wysokoprężny to serdecznie zachęcam do bardzo częstego zaglądania do filtra paliwa jeżeli zobaczycie tam choćby jeden mieniący się o piłek to żeby uniknąć takich kosztów jak ja wymieńcie pompę albo po prostu zbliżacie się do 200 lub przekroczyliście niestety ale wymieńcie pompę na nową bo niebawem i tak zacznie opiłkować u mnie wydarzyło się to później u innych może wydarzyć się to wcześniej. Pompa kosztowała mnie 2200 zł to duża różnica względem ponad 7000. Dlatego kto jest w podobnej sytuacji przebiegowej niech naprawdę zwróci na to mocno uwagę bo moje auto chodziło do ostatniej chwili wzorowo bez żadnego problemu potem kiedy pojawiły się sporadyczne rzadkie comiesięczne komunikaty to już była oznaka że coś się dzieje najprawdopodobniej jeden wtrysk dostał już nieco opiłków kiedy było ich jeszcze stosunkowo niewiele i mogłem tego uniknąć.

RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2023, 19:50   #2
Waterspoon
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 06-02-2021
Model: Focus Turnier
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2016
Postów: 356
Domyślnie Odp: Common Rail

To jest zagadnienie zwane "złotymi wiórami", o którym pisałem kiedyś na tym forum, a przez wielu lekceważonym, które właśnie prowadzi do takiej kaszany w układzie CR. Aby mu zapobiegać należy tankować tylko zwykły ON na markowych stacjach, na których nie dokonuje się chszczenia paliwa rozpuszczalnikami obniżającymi smarność paliwa, wymianę filtra co ok 30-40 kkm i obserwację dna filtra i wymianę pompy CR zawczasu, stosowanie domieszek podnoszących smarność paliwa. Temat tak jak napisałem, wieloletnim użytkownikom Diesli z CR znany.

Bump: Jak często również dodam, że jest to skutkiem tej tragicznej dla motoryzacji ekologii, przez którą usunięto z ON związku pochodne siarki, stosowane jako substancje smarne w paliwie.
Waterspoon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2023, 20:07   #3
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Odp: Common Rail

Na swoje usprawiedliwienie mogę dodać tylko tyle że naprawdę mega pedantycznie i wzorowo podchodziłem do swojego auta konkretnie do wymiany systematycznej wszystkich filtrów i nie tylko ja swój filtr paliwa robiłem co drugą wymianę oleju silnikowego czyli co 20 000 km mój mechanik to się wręcz ze mnie śmiał że sam przyjeżdżam bez powodu na kontrolę auta i różnych jego układów i przyznam szczerze że w sumie mam do niego mały żal że nie uprzedził mnie o tym wcześniej No ale wiadomo inaczej by nie zarobił. Niestety ta pompa ma to do siebie że będzie chodzić do praktycznie ostatniego momentu swojej żywotności i dosłownie w ciągu kilku kilometrów może zacząć się niekontrolowane tarcie i opiłkowanie co w konsekwencji prowadzi do tego typu wymiany oraz kosztów. Jeśli chodzi o paliwo to również podchodziłem do tego bardzo krytycznie i to tak na shellu i to co czwartki te niby lepsze w sumie jako niezaawansowany mechanicznie użytkownik auta robiłem tak naprawdę co mogłem a że nie wiedziałem że jest to bolączka tych focusów sypiąca się pompa CR
RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2023, 20:57   #4
Waterspoon
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 06-02-2021
Model: Focus Turnier
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2016
Postów: 356
Domyślnie Odp: Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

Proces jest bardzo powolny do czasu gdy element tłoczący porusza się po utwardzonej powierzchni bieżni pompy. Po złuszczeniu warstwy utwardzonej proces przebiega już o wiele szybciej i szybko doprowadza do zanieczyszczenia całego układu. Niestety ON premium jest bardziej suchy od zwykłego ON i osoby dbające o auta błędnie myślą, że robią prawidłowo. Najlepszy dla CR jest ON Bio, ale on znowu powoduje zapychanie DPF i nagary na dolocie. Mech nie musiał wiedzieć, pewnie myślał jak większość, że po to jest filtr i on to wyłapie. Niestety tu jest zasadzka, ponieważ filtr oczyszcza to co idzie do pompy CR, a nie to co z niej wychodzi na wtryskiwacze i powoduje zapchanie całego układu. W każdym dieslu dolewałem, dawno temu, gdy nie było dodatków dolewałem mixol, potem 2T półsyntetyk, a teraz cały czas Manol, chociaż 1.5 są mniej wrażliwe, co to jest 5 złotych do każdego tankowanie.
Waterspoon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2023, 22:41   #5
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 24-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,577
Domyślnie Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

Pamiętam jak w swoim focusie mk1 tddi dolewałem profilaktycznie oleju 2T do paliwa, gdzieś nawet na którymś forum niemieckim, chyba Avensisa robiono testy bez i z dodatkiem smarującym.
Z tego co można znaleźć na różnych forach, to opiłki w układzie CR są dość częstym problemem nie tylko w Fordzie czy grupie PSA. I tu pojawia się temat paliwa, czyli to co mówi @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] . Siarka jest tu czynnikiem zwiększającym smarność a paliwo jest obecnie mocno odsiarczone. Ja do swojego obecnego leję właśnie zwykłego diesla zawsze.
Tak czy siak, filtr paliwa leci do wymiany co wymianę oleju czyli 10kkm, na dnie obudowy widzę kilka błyszczących „gnojków”. Czyszczę obudowę i jeżdżę, cóż innego zrobić. Na razie przebieg 212kkm, być może przy 250kkm o ile jeszcze będzie w rodzinie, pomyślę nad pompą. Zakładając że do tego czasu nie padną zaworki przelewowe albo piezo we wtryskach…
Co ciekawe, zauważyłem taką rzecz - tankuję zwykle na tej samej stacji u siebie, od pana w okularach z Pcimia, i w miejscu wlewu paliwa, wiadomo czasem coś kapnie z pistoletu. Zbiera się to w małym zagłębieniu na dole w fartuchu gumowym. I co? Aż roi się tam od brokatu… Pytanie skąd to się bierze? Czyżby pompa dystrybutora?

Zapomniałbym dodać, od czasu do czasu leję do baku dodatek smarujący z LM. Co ciekawe dawniej używałem go co tankowanie do pełna i wtedy jak pamiętam w obudowie filtra praktycznie nie było nic niepokojącego. Może efekt placebo a może nie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ostatnio edytowane przez zmulim ; 28-01-2023 o 22:45
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2023, 23:30   #6
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 23-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

fajnie, że ktoś to zrobił kompleksowo, czyszczenie przewodów baku, nowe wtryski, nowa pompa itp

mirki wsadzają nową pompę z filtrem i wio
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2023, 09:50   #7
Gieru
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-01-2023
Skąd: Lublin
Model: Focus mk2
Silnik: 1.6 TDCi 109KM
Rocznik: 2006
Postów: 19
Domyślnie Odp: Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

Jakiś czas temu robiłem rekonesans w sprawie dolewania oleju 2t (tego półsyntetycznego, lepszej jakości) do diesla.
Jest ogromny spór w doktrynie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mechanicy z którymi rozmawiałem czy pisałem na forach to patrzyli i traktowali mnie jak debila i jakaś panienkę co nie wie jakiej szminki użyć i że szukam sobie problemu, jest paliwo, ma działać, tak to jest zaprojektowane, koniec kropka.
Znalazłem artykuł naukowy z Warszawskiej uczelni ale z roku bodajże 2002, wykazali niższe właściwości smarne odsiarczonych wg nowych norm paliw diesla, ale grubsze analizy układów wtryskowych są bardzo drogie i nieopłacalne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Trafia się właśnie informacje by tankować tylko zwykłego diesla bo lepiej smaruje, ale tak samo są opisy, że paliwo premium zawiera właśnie dodatki poprawiające smarność Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Co więc lać? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.




Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
Gieru jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2023, 09:54   #8
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 23-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

ja się nie wypowiem na tak albo na nie, ale porównując stare wtryski w citroenie 1.5D które można było rzucić pod nadjeżdzający pociąg i one dalej działały a obecne cuda piezo które są sterowane sygnałem PWM i napier....ją przedwtrysk, wtrysk i powtrysk po 30 000 razy na sekundę bałbym się cokolwiek tam lać

nie wiem, tak se gdybam. nie mam dizla i nigdy miał nie będę a takiego eksperymentu nie robiłem
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2023, 10:24   #9
Waterspoon
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 06-02-2021
Model: Focus Turnier
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2016
Postów: 356
Domyślnie Odp: Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

Czasy się zmieniają, a fizyka nadal jest matką wszystkich nauk. Ona nam mówi, że tarcie zawsze niszczy współpracujące powierzchnie metalowe i trzeba środkami smarnymi temu zapobiegać, aby przedłużyć żywotność takich elementów. System CR był opracowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy ON był zasiarczony i doskonale współpracował z dawnymi pompami obrotowymi/tłoczkowymi i dobrze współpracował również z nowo zaprojektowanym systemem CR. Niestety ekologia wpłynęła na skład ON nie dając nic w zamian za usunięte związki siarki smarujące pary precyzyjne pomp wtryskowych. A ponieważ nie wymyślono jeszcze jak je smarować inaczej, pozostaje nie robić nic lub robić cokolwiek, co pomoże pokonać opory tarcia pomp CR i ograniczyć ich niszczenie. Nic nie polecam, nic nie odradzam, napisałem co sam wiem i robię z każdym dieslem do czasu kupienia pierwszego w roku 2004. Problem jest znany we wszystkich krajach "ekologicznych" i są fora BMW i Lad Rovera i Audi na których ludzie dolewają dodatki smarne do ON. Teraz nie trzeba dolewać 2T bo są specjalistyczne dodatki, nawet dużych koncernów i chyba nie produkują masowo tych preparatów dla nielicznej garstki oszołomów ? Każdy niech robi jak uważa, to jego auto i jego sprawa.
Waterspoon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2023, 10:35   #10
RoganJin28
ford::average
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-07-2019
Skąd: Szczecin
Model: Focus mk3 fl
Silnik: 2.0
Rocznik: 2015
Postów: 111
Domyślnie Odp: Common Rail- objawy opiłkującej pompy wysokiego ciśnienia

No właśnie paliwa premium A zwykłe... Temat poruszany wielokrotnie na różnych forach idealnych kobiet co do tego niektórzy twierdzą że paliwa zwykłe są lepsze bo lepiej smarują inni twierdzą że paliwa premium mają właśnie dodatki smarujące i poprawiające pracę także czyszczący układ wtryskowy i są lepsze jak to sprawdzić? Wiadomo tylko warunki laboratoryjne i długotrwałe testy A kto z nas jest w stanie to zrobić. Trzeba by mieć dwa takie same samochody które zrobią minimum 100 000 km na jednej pompie na ogrodzeniach paliwa i wtedy miarodajnie sprawdzić faktyczne zużycie pompy wtryskiwaczy i tak dalej. Wiem jedno na pewno i każdy z was pewnie kojarzy m4kgarage. Tam zrobiono faktycznie dosyć ciekawy i miarę sensowny i uzasadniony test jeśli chodzi o paliwa premium i zwykłe. Te premium mogą być dobre dla nowych aut 2, 3, 4 może 5-letnich natomiast dla tych starszych aut są wręcz zabójcze. Po pierwsze spada nam moc po drugie wzrasta nam spalanie czyli nie dość że płacimy więcej za paliwo premium które osłabia nasze auto to jeszcze musimy je lać częściej a do tego potrafi wyniszczać układ paliwowy ze względu na swoje właściwości. Aut ile właścicieli ile mechaników ile warsztatów tyle opinii jedni mówią że paliwa pragnącą spoko że można je lać na pewno nie zaszkodzą i nim zaszkodzą i każą dolewać różnych olejów do paliwa inni wręcz tego zabraniają więc tak naprawdę chyba nie znajdziemy tutaj jednoznacznej odpowiedzi

Bump: Masakra te wprowadzanie głosowe 😂😂😂
RoganJin28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.